Spálňa Art Deco: jemnosť dizajnu, nápady na fotografie

Ak ste horlivým zástancom vycibreného a mierne sofistikovaného minimalizmu, ale zároveň si nepredstavujete svoj život bez elegantného luxusu, môžete staviť na Art Deco – štýl uznávaný ako jedinečný fenomén v architektúre a dizajne a harmonicky kombináciou dvoch protikladných trendov dizajnu, ktorí dokázali harmonicky vychádzať v rovnakom smere. Ak nie ste zástancom nekompromisných riešení alebo sa vaša rodina nevie zorientovať v tom, čo si vybrať, luxusných alebo minimalistických trendoch, príde vám na pomoc opäť art deco, ktoré predstavuje elegantnú zmes prvkov opačných štýlov a na prvý pohľad , nekompatibilné farby. V spálni zariadenej v štýle art deco sa bude cítiť pohodlne nielen zástanca moderných interiérových riešení, ale aj prívrženec ušľachtilého retro nábytku. Čo priťahuje pozornosť k štýlu Art Deco, okrem harmonickej kombinácie nekompatibilných, ako aj dôstojnosti štýlu, ktorý je pôvodom z francúzskej výstavy v roku 1925 – hľadajte odpovede na tieto a ďalšie otázky v tomto článku.

Štýl Art Deco: Historické pozadie

Art Deco, ktoré vzniklo v Paríži na začiatku 20. storočia, spočiatku predpokladalo použitie iba drahých materiálov, medzi ktorými boli hlavné miesto hodnotné druhy dreva, drahé kamene, krokodíly a jelenice, ako aj slonovina. Takáto rozmanitosť materiálov určuje hlavné charakteristiky štýlu – sofistikovanosť, očarujúcu eleganciu a veľký počet lesklých povrchov. Od vzniku štylistického trendu dochádza k výraznej gravitácii smerom k ríši a kubizmu, čo je hlavná myšlienka štýlu. Špecialistom sa podarí nájsť detaily archaického umenia, charakteristické pre staroveké civilizácie a primitívny komunálny systém. Vzhľadom na vyššie uvedené sa štýl art deco mení na konglomerát viac ako kedykoľvek predtým úspešne kombinovaných smerov vrátane gréckej archaiky a primitívneho primitivizmu umenia afrických kmeňov a rôznych motívov staroegyptského umenia. Toto všetko harmonicky prepletené tvorí jeden celok, kde je miesto pre harmonické susedstvo exotickej originality a avantgardnej jednoduchosti.

„Efektívna secesia“ je epitetom, s ktorým odborníci niekedy radšej opisujú štýl Art Deco. A nie je to náhodné, pretože napriek absencii umelých materiálov a množstvu módnych trendov sú v ňom výrazné tóny secesie, ktoré je možné zachytiť upozornením na absenciu kvetinových motívov a plynulých línií, ktorých je viac. ako je kompenzované prevahou abstrakcie, výraznými geometrickými tvarmi a určitou ostrosťou. línie typické pre high-tech štýl.

Vďaka elegantnej kombinácii asymetrických, cikcakových a rovných línií nemožno štýl Art Deco zamieňať s inými štylistickými smermi. Vznik a šírenie štýlu art deco viedlo k vstupu do módy prerušovaných čiar, polkruhových a niekedy sférických obrysov, ako aj asymetrických trojuholníkov, ktoré je možné najjasnejšie vysledovať tým, že sa venuje pozornosť výzdobe stien zdobenej miestnosti. v štýle art deco.

Návrhár art deco nie je obmedzený všeobecne prijatými pravidlami a normami. Získava úplnú slobodu konania a môže realizovať svoje najtrúfalejšie nápady, napríklad vyzdobiť steny dekoratívnou omietkou alebo masívnou drapériou, relevantné v stredoveku, alebo bez prekročenia moderného štýlu vytapetovať steny alebo ozdobiť plastovými panelmi.

Charakteristické vlastnosti spálne v štýle art deco

 • Prítomnosť cikcakových línií v interiéri, ktorých implementácia v rámci štýlu art deco, sa vykonáva pomocou geometrických vzorov alebo parkiet z rybej kosti;
 • Trapézové tvary, ktoré sú jasne uhádnuté pri návrhu dverí, kresiel a zrkadiel;
 • Princíp krokovania, požičaný z asýrskej a starobylolonskej kultúry, ktorý dal svetu stupňovité pyramídy a ďalšie budovy, ktoré prežili až do našich čias. V štýle art deco sa táto technika často používa na navrhovanie originálneho osvetlenia v miestnosti;

 • Prítomnosť výrazných obrysov a rámcov je ďalšou technikou, ktorá sa dostala do štýlu art deco. S jeho pomocou majú dizajnéri príležitosť umiestniť potrebné akcenty, pričom zvýraznia jeden alebo druhý detail interiéru kontrastným rámom prechádzajúcim pozdĺž obrysu zvoleného povrchu;
 • Množstvo svetla je hlavnou technikou, ktorá vám umožňuje umiestniť potrebné akcenty a používa sa na zameranie pozornosti na jednotlivé povrchy a zdobenie nábytku. Príkladom môže byť dvojfarebná pohovka alebo nástenná maľba s dvoma farbami;
 • Efekt nazývaný v odborných kruhoch „klavírne klávesy“. Znamená to kontrastné striedanie tmavých a svetlých odtieňov v interiéri. Takmer každé štylistické riešenie art deco je sprevádzané použitím tejto farebnej techniky..

Spálňa v štýle art deco

Dizajn spálne v štýle Art Deco: výber farieb

Štýl Art Deco v klasickom prejave nepozná nadmernú rozmanitosť a kontrastné ozdoby. Vývoj farebnej palety je založený na výbere jednej dominantnej farby, ktorá by sa mala vyznačovať určitou úrovňou čistoty a jasu, ktorá je ľubovoľne zriedená niekoľkými menšími. Na zdôraznenie romantických poznámok štýlu návrhári odporúčajú používať svetlé pastelové odtiene:

 • Biely;
 • mliečny;
 • Modrá;
 • svetlo zelená;

Je obvyklé zriediť neutrálny odtieň pozadia šťavnatými ťahmi citrónu alebo pomaranča. Napriek pôvodne romantickej aure štýlu, moderní dizajnéri stavili na výraznejšie farby, medzi ktorými dominuje čierna farba. Sľubovaná expresivita interiéru je vytvorená pomocou jasných farebných akcentov, ktoré sú dávkované – červenou, olivovou a fialovou. Odporúča sa tiež použitie pozlátenia, ktoré dodáva štýlu Art Deco luxus a sofistikovanosť. Ako súčasť štýlu art deco vyzerajú veľkolepé kontrastné kombinácie čiernej a bielej, modrej a šedej, bielej a vínovej, svetlo béžovej a čokoládovej. Podľa dizajnérov nie je potrebné na zdobenie spálne v štýle art deco zvoliť viac ako tri odtiene, z ktorých dva sú neutrálne a budú použité ako pozadie, a tretí (zlatý, bronzový alebo strieborný) bude stať sa prvkom luxusu.

Interiér spálne v štýle art deco: kde začať?

Spálňa zariadená v štýle art deco sa stáva príjemným miestom, kde si chcete oddýchnuť po náročnom dni v práci. V každom detaile interiéru, od stien po kusy nábytku a dekorácie, je možné vysledovať luxus a eleganciu pôvodného francúzskeho štýlu. Aby ste na konci rekonštrukcie mohli vo svojej spálni nielen relaxovať, ale aj obdivovať jej náročnosť, musíte do dizajnu investovať nielen časť duše, ale aj veľa peňazí. Dizajnéri odporúčajú, aby ste sa navždy rozlúčili so strachom z používania neobvyklých doplnkov a jasných akcentov a jasne sa naučili rozlišovať neviditeľnú hranicu medzi klasicizmom a modernosťou, vďaka čomu môžete vytvoriť interiér, ktorý dokonale kombinuje elegantnú sofistikovanosť a luxus monumentálnych dizajnových riešení..

Nástenná dekorácia. Ak ste začali s rekonštrukciou alebo ste sa rozhodli premeniť predtým vyzdobenú spálňu pomocou štylistického smeru Art Deco, upozorňujeme, že podľa tradície odborníci navrhujú začať s výzdobou a výzdobou stien. Tu máte k dispozícii niekoľko možností pre rozvoj akcií, ktoré môžete v rámci svojej rekonštrukcie realizovať. Čo teda návrhári v tomto prípade ponúkajú??

 • Bez toho, aby ste prekročili všeobecne uznávané štandardy, prilepte ich na steny tapetami;
 • Dokončite ich plastovými panelmi;
 • Steny zakryte tkaninou, ako je to v duchu staroveku zvykom;
 • Alebo použite dekoratívnu omietku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob nástennej dekorácie si vyberiete, je dôležité mať na pamäti, že v štýle art deco je vítané množstvo priamych aj asymetrických línií, ktoré je možné ľahko realizovať zdobením stien rôznymi geometrickými alebo ľubovoľnými ozdobami, ktoré sú charakteristickým rysom štýlu alebo floristických kresieb. Pre tých, ktorí chcú vylúčiť rozmanitosť v dizajne stien, odborníci navrhujú vsadiť na neutrálne pastelové odtiene, ktoré je možné oživiť pomocou dekoratívnych panelov a obrazov. Nie je neobvyklé, že dizajnéri uprednostňujú zaoblené tvary (vlny, kruh alebo ovál), ktorých vytváranie sa vykonáva pomocou sadrokartónu, ktorý má potrebný tvar.

Dokončovanie podláh a stropov. Dizajn týchto povrchov v štýle art deco je tiež dosť variabilný. Podlahu je možné dokončiť parketami alebo tradičným kobercom. V takýchto apartmánoch často vidíte samonivelačné podlahy, ktoré sa vyznačujú osobitnou krásou a sofistikovanosťou..

Strop sa vyznačuje aj svojou originalitou: Art Deco víta viacúrovňové stupňovité štruktúry, charakterizované prítomnosťou vynikajúcich kriviek. Farebné osvetlenie a ozdobné štukové lišty premenia stropné konštrukcie a dodajú im požadovaný efekt. Geometrické tvary miestnosti môžete zdôrazniť pomocou okrajov usporiadaných v kĺboch ​​stropu..

Spálňu zdobíme v štýle art deco: výber materiálov

Vlastnosti štýlu Art Deco, ktoré boli uvedené vyššie, a požiadavky na dizajn miestnosti určujú použitie nasledujúcich dokončovacích materiálov:

 • Drevo, často vykladané polodrahokamami a drahými kovmi;
 • Pravá koža (zebra je v štýle art deco najharmonickejšia);
 • Keramické dlaždice charakterizované prítomnosťou lesklého povrchu;
 • Hliník a nehrdzavejúca oceľ;
 • Viacfarebné sklo a zrkadlá;
 • A tiež veľký počet lesklých povrchov, napríklad lakované drevo.

Jemnosti štýlu art deco: vytvorenie svetelného projektu

Moderní dizajnéri si nedokážu predstaviť art deco bez mnohých žiaroviek, ktoré sa vyznačujú originalitou a rozmanitosťou tvarov: pre tento štýl nie sú neobvyklé lichobežníkové, sférické a viacstupňové žiarovky, ktorých tvar pripomína vežu. Aj keď vo svojej spálni plánujete stropné osvetlenie, nie je to dôvod na vyradenie sekundárnych zariadení, ktoré vytvárajú luxusnú atmosféru. Vďaka tomu môžete bezpečne zavesiť svietniky na stenu a na stolíky umiestniť množstvo žiaroviek a stojacích žiaroviek..

Vďaka mnohým kombináciám, ktoré je možné vytvoriť pri súčasnom zapínaní rôznych svetiel, môžete donekonečna aktualizovať a osviežovať atmosféru svojej spálne a meniť jej vzhľad na nepoznanie. Keď sa spoľahnete na kúzlo osvetlenia v štýle art deco, môžete zmenou nastavenia svojej spálne zmeniť mávnutím ruky. Ďalším neoddeliteľným prvkom spálne v štýle Art Deco je vstavané osvetlenie, ako aj bodové svetlá zabudované v nočných stolíkoch alebo skriniach, ktoré v spálni vytvoria skutočne magickú atmosféru..

Lampy v spálni v štýle art deco okrem funkcie osvetlenia zvýraznia bohémsky interiér miestnosti. Stropný luster sa v tomto prípade stáva hlavným zameraním projektu osvetlenia a je ozdobený ručne kovanými prvkami, polodrahokamami a drahými kovmi-zlacením a striebrom.

Ďalším univerzálnym doplnkom, ktorý je vhodný v štýle art deco, sú zrkadlá, pomocou ktorých môžete dokonca ozdobiť strop. Preto nemá zmysel obmedzovať sa na jedno zrkadlo, skromne visiace v rohu – pokojne ozdobte miestnosť týmto doplnkom. Napriek tomu, že jedným z funkčných účelov zrkadiel je vizuálne zväčšiť priestor spálne, nie je to ich najdôležitejšia funkcia. V štýle art deco je hlavnou úlohou zrkadiel vytvárať efekt viacerých detailov a ozdôb, ktoré sa vo veľkom počte lietadiel zvyšujú a dodávajú miestnosti ďalší luxus a bohatosť. Vzhľadom na tieto vlastnosti návrhári zaisťujú, že najvýhodnejšou dekoráciou spálne v štýle art deco bude obrovské zrkadlo umiestnené v blízkosti toaletného stolíka alebo zrkadlová fasáda, ktorou sú dvere skrinky ozdobené. Skutočne vrchol Art Deco možno považovať za zrkadlo rôznych geometrických tvarov, zdobené masívnym rámom vo forme slnečných lúčov..

Nábytok a interiérové ​​položky: základné charakteristiky

Napriek tomu, že všetky vyššie uvedené charakteristiky štýlu sú jeho neoddeliteľnými črtami, ktoré tvoria osobitnú atmosféru luxusu a elegancie bohémskeho štýlu, sú iba ozdobou, štýlovým a jasným rámom kompletného obrázku. Skvostom spálne v štýle Art Deco, ako každej spálne v inom štýle, je posteľ, ktorú Art Deco prepožičiava špeciálnymi funkciami, ktoré nikde inde nie sú. Pretože dizajn spálne v štýle art deco vyžaduje určitý fundamentalizmus, interiér spálne sa nezaobíde bez širokej, objemnej postele s mäkkým čelom, v ktorého dizajne sú zreteľne vysledované ozveny rokokového štýlu..

Ak ste si v obchode nemohli kúpiť takú posteľ za prijateľnú cenu, môžete si vyrobiť mäkké čelo postele sami, ktorého čalúnenie je vyrobené z látky a vatelínu.

Je pripevnený k pevnému čelu tradičnej postele a potom je ozdobený gombíkmi, ktoré je možné vyrobiť aj vlastnými rukami. Ak sa budete riadiť našimi radami a spoľahnete sa na ručne vyrobený dekor postele, nikto z vás, ani tá najznámejšia továreň na nábytok, neprekoná vás a váš „vlastný mozog“. Jedinou požiadavkou na posteľ je prítomnosť vysokých, mierne zakrivených nôh a tvar čela postele by mal byť čo najviac lakonický, bez akýchkoľvek kučier..

Napriek jemnosti štýlu art deco má aj on svoje vlastné prísne pravidlá. V tomto prípade sa týkajú prítomnosti nočných stolíkov, ktoré musia byť umiestnené na oboch stranách hlavy postele. V súlade s touto požiadavkou nie je potrebné, aby nočné stolíky boli nevyhnutne súčasťou spálne, navyše možnosti moderného štýlu znamenajú použitie individuálnych akcentov prevzatých z francúzskeho smeru, čo nezaškodí nazvať spálňu art deco -štýlová izba. Napríklad návrhári ponúkajú vyzdobiť spálňu, ktorej projekt využíva prvky rôznych štýlov, ktoré sa vizuálne kombinujú.

Môže to byť masívna mäkká posteľ, aktuálna v štýle art deco, a svetlá komoda zariadená v štýle Provence. Alebo skúste svojich hostí prekvapiť vstavanými nočnými stolíkmi na oboch stranách postele, ktoré sú ozvenou ultramoderných motívov v štýle Art Deco. Nie je na škodu nazvať štylistický dizajn spálne plnohodnotným art deco, vzhľadom na prítomnosť mnohých vizuálnych akcentov, ako je stupňovitá rímsa, elegantné štukové lišty na strope a stenách, ako aj široké podlahové lišty.

A pre tých, ktorí chcú byť citliví na dogmy klasického art deco, návrhári odporúčajú venovať pozornosť nočným stolíkom vykladaným drahými a polodrahokamami a zdobenými geometrickými vzormi. Pretože štýl art deco spočiatku smeruje k ušľachtilosti a luxusu, farebná schéma nábytku sa vyznačuje rozšíreným používaním bronzových, starých zlatých alebo mliečnych farieb. Odborníci tiež odporúčajú, aby sa nebáli hrať na kontrastoch, napríklad tyrkysové kreslo, ktoré nesie náboj lásky a pozitivity, so šatníkom alebo komodami svetlých odtieňov bude vyzerať veľmi harmonicky.

Ak plánujete nainštalovať šatník do spálne, postarajte sa o výzdobu jeho fasád: v ideálnom prípade by mali byť ozdobené dekoratívnymi ozdobami alebo neobvyklou fotografickou tlačou..

Záclony a textil v štýle Art Deco: vlastnosti podľa výberu

Interiér v spálni v štýle art deco určuje osobitnú starostlivosť pri výbere textílií, pretože v tomto prípade si nemožno predstaviť výzdobu spálne bez ťažkých, luxusných záclon, ktoré môžu svojou textúrou prekvapiť aj toho najnáročnejšieho návrhára. a ozdoba..

V rámci Art Deco sú vhodné ťažké záclony, vankúše s masívnymi závesmi a prehozy zo zamatu, hodvábu alebo saténu zdobené mystickými vzormi alebo kvetinovými motívmi. Vhodná by bola mohutná rímsa zdobená zlacením a liatymi vzorovanými vložkami. Farba a vzor vankúšov, závesov a prehozov by sa mala opakovať v mäkkom čalúnení stoličiek, kresiel alebo vrecka.

About the author