Spálňa v štýle minimalizmu: interiérové ​​prvky

Vo svete preťaženom stresom a gigabajtami informácií človek neustále hľadá mier v duši a rovnováhu, čo sa odráža na zvláštnostiach interiéru jeho domova. Túžba vytvoriť podmienky potrebné pre dobrý odpočinok a relaxáciu dala vzniknúť minimalistickému štýlu, ktorý je dnes relevantný a kombinuje lakonizmus a funkcionalizmus. Napriek všeobecne uznávanému názoru, že ideálny interiér, rovnako ako ideálni ľudia, neexistuje, dávame vám do pozornosti štýl minimalizmu, ktorý sa vyznačuje výnimočnou funkčnosťou, nedostatkom nadbytočnosti vrátane textilu, zdokonaľovaním dizajnových myšlienok a výrazných línií. To všetko v kombinácii s neutrálnosťou farebnej schémy robí z minimalizmu interiéru univerzálny štýl, pri výbere ktorého oceníte nezabudnuteľnú ľahkosť a neobmedzenú priestornosť miestnosti, nepreplnenú kusmi nábytku a textílií. Aké sú základné vlastnosti a rozdiely v štýle minimalizmu, ako aj pravidlá pre zdobenie spálne v minimalistickom štýle – odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v našom článku.

Minimalizmus v interiéri spálne: teoretické základy štýlu a jeho odrôd

Funkcionalizmus, ktorý je „základným kameňom“ minimalistického štýlu, si podriaďuje konštrukcie, štylistické riešenia a dizajn nábytku, ktoré sú v rámci tohto smeru relevantné. Tento koncept prispieva k maximálnej univerzálnosti štýlu, kombinuje výnimočnú funkčnosť a neutrálne farby, ako aj lakonické obrysy predmetov a strohosť línií s jedinečným a stopercentne harmonickým susedstvom umelých a prírodných materiálov. Ďalšia unikátna vlastnosť minimalizmu spočíva v prevahe funkčnosti nad dekoratívnosťou a podľa bežných ľudí v estetike, ale tá nie je nijako horšia ako u konkurenčných a dokonca opačných smerov, pokiaľ ide o štylistické poňatie..

Spálňový dizajn, ktorý spĺňa požiadavky na štýl minimalizmu a je vyrobený v súlade so všetkými jeho pravidlami, by mal vytvoriť pocit maximálnej ľahkosti, vzdušnosti a nekonečnosti, ktorý je vytvorený vďaka optimálnej organizácii a zónovaniu priestoru a prítomnosti úložný systém premyslený do najmenších detailov. Napriek tomu, že sú všetky potrebné položky po ruke, nepreplňuje miestnosť.

Spálňa v štýle minimalizmu fotografie

Štandardná izba, vyrobená v súlade s prvkami minimalizmu, je spálňa vyrobená v japonskom štýle, ale zdanlivá podobnosť nerobí z minimalistickej miestnosti a spálne v japonskom štýle identické koncepty. Všeobecne uznávaný štandard minimalizmu – spálňa v japonskom štýle dala minimalistickému smeru myšlienku použiť postele s nízkou plošinou, naturalistické farby a minimum prvkov nábytku a dekoru. Minimalizmus môže vychádzať nielen zo svojho všeobecne uznávaného štandardu – dekorácie v japonskom štýle, ale aj zo širokej škály štylistických smerov: od etnických (afrických, japonských) po štýly s výraznými poznámkami o urbanizácii (high -tech, loft a ďalšie) . A samozrejme, nadčasová klasika sa môže stať aj hlavným konceptom minimalizmu. Voľba nielen nábytku, ale aj dokončovacích materiálov prevládajúcich v minimalistickom smere závisí od dominantného smeru. Ak je v etnickej rekreačnej miestnosti potrebné zamerať sa na prírodné materiály alebo ich vysokokvalitnú imitáciu, potom bude duet kovu a plastu vyzerať relevantne v high-tech štýle..

Základné vlastnosti minimalizmu v spálni

Ako rozlíšiť minimalizmus od súvisiacich smerov? Vezmite prosím na vedomie nasledujúce funkcie:

Nábytok. Vzhľadom na to, že priestor spálne v malých bytoch neumožňuje vybaviť šatňu, stáva sa miestom, kde sú uložené oblečenie a posteľná bielizeň, zamerajte sa na pohodlný multifunkčný a zároveň malý nábytok;

Osvetlenie. Ak dizajn vašej miestnosti naznačuje prítomnosť panoramatických okien na celej stene, považujte sa za šťastného a máte jedinečnú príležitosť vybaviť minimalistickú spálňu v jej klasickom prevedení, pretože je to veľká vzácnosť, zásobte sa ďalším osvetlením. zdroje;

Dekoračné predmety. Toto je jeden z parametrov, s ktorého použitím alebo neprítomnosťou je potrebné zaobchádzať opatrne. Pretože úplná absencia dekoratívnych detailov môže spálňu znepríjemniť a opustiť, používajte dekor v obmedzenom množstve. Napríklad na steny zaveste niekoľko osobných fotografií, ktoré pre vás zachytávajú dôležité udalosti, na poličky umiestnite niekoľko suvenírov alebo figúrok a tiež použite živé rastliny v ozdobných kvetináčoch, maximálne však 3-4 kusy;

Textil. V minimalistických štýloch nie je vítaný veľký počet tkaných materiálov, vzhľadom na ktoré sa dizajnérom pri zariaďovaní takýchto miestností odporúča opustiť tradičné okenné textílie v prospech diskrétnych žalúzií. Ale ak ste si napriek odporúčaniam stále vybrali záclony, uistite sa, že sú ušité z diskrétnych materiálov v neutrálnych odtieňoch. Rovnaké odporúčania platia pre posteľnú bielizeň aj vankúše..

Minimalizácia fotografií v spálni

Výhody minimalistickej miestnosti

Ak sa zameriavate na racionálnosť používania miestnosti, v spálni vyrobenej v tomto štýle nájdete nasledujúce výhody:

  • Pretože hlavným rozdielom medzi minimalistickými spálňami je prevaha voľného otvoreného priestoru, takáto miestnosť sa ľahšie čistí a absencia prachu je dosť významnou výhodou spálne;
  • Spálne, charakterizované racionálnou organizáciou priestoru a absenciou nepotrebného nábytku, vyzerajú oveľa priestrannejšie, čo je obzvlášť dôležité pre miestnosti s malou plochou;
  • Pretože minimalistické spálne nie sú preplnené zbytočnými detailmi, nebude ťažké zmeniť celkový štylistický koncept a vizuálny dojem z miestnosti – stačí pridať niekoľko dekoratívnych prvkov alebo použiť iný textil..

Farby v diskrétnej minimalistickej spálni

Spálňa, v ktorej je minimalizmus základným štylistickým konceptom, riešenie interiéru zahŕňa použitie neutrálnych prírodných odtieňov. Napríklad kombinácia farieb prírodného dreva a prírodného kameňa je považovaná za najpriaznivejšiu, odtieň červených tehál a kontrastnú kombináciu bielych, čiernych a sivých odtieňov sú vítané. Interiér modernej spálne, vyrobený v minimalistickom štýle, je zároveň založený na súčasnom použití obmedzeného počtu farebných akcentov, ktoré by nemali presiahnuť tri riešenia odtieňov. Klasikou žánru je v tomto prípade obľúbená kombinácia bielych a pastelových odtieňov jednej z neutrálnych farieb, napríklad svetlo hnedej, terakotovej, olivovej alebo šedej. Neutrálne odtiene je navyše možné efektívne kombinovať aj pri absencii bielej. Tretia farba by nemala v spálni prevládať, mala by byť „predstavená v malých častiach“ ako malé akcenty, ktoré upútajú oko.

Ak vezmeme do úvahy farebné schémy, ktoré sú relevantné v rámci minimalizmu, farby v nich sú rozdelené nasledovne: najjasnejší odtieň sa používa na povrchoch charakterizovaných malou plochou, zatiaľ čo na zostávajúcich povrchoch sú distribuované dva neutrálne odtiene, bez toho, aby sa zohľadniť ich oblasti. Ďalšou farebnou možnosťou je použitie dvoch neutrálnych odtieňov, ktoré sa používajú na ozdobu veľkých plôch. Hlavným farebným konceptom minimalizmu sú obyčajné steny, na dekoráciu ktorých je možné použiť farby aj obyčajné tapety za rovnakých podmienok. Ak však máte neodolateľnú túžbu zdobiť steny v jasných farbách a zároveň neprekračovať minimalizmus, zvyšok interiérových detailov by mal byť vyzdobený iba v neutrálnych odtieňoch..

Klasickým štýlom minimalizmu je kontrastná kombinácia bielej a čiernej, doplnená sofistikovanými červenými akcentmi. A aby ste kompenzovali nedostatok dekorácie, zorganizujte jemné osvetlenie komody – rozptýlené osvetlenie kompenzuje nedostatok dekoratívneho dizajnu..

Minimalistický dizajn spálne: ako ozdobiť steny, podlahu a strop?

Steny v spálni, vyrobené v štýle minimalizmu, sú zariadené v jednom tienidle, čo zámerne vylučuje použitie všetkých druhov ozdôb a vzorov. Na dekoráciu stien je možné úspešne použiť celý rad dokončovacích materiálov: od monochromatických tapiet a farieb v neutrálnych odtieňoch až po dekoratívnu omietku. Módnym trendom v štýle minimalizmu je použitie vliesovej tapety na omietanie. Strop v štýle minimalizmu sa vyznačuje aj vlastnými vlastnosťami. Vyznačuje sa jednoduchosťou a absenciou „honosných“ dekoratívnych prvkov, ako sú basreliéfy, štukové lišty a svetlé okraje. Najlepšou možnosťou zdobenia stropu v štýle minimalizmu je vytvorenie jednoduchej stropnej konštrukcie geometrického tvaru, charakterizovanej prítomnosťou vstavaných bodových svetiel. Ak chcete do návrhu stropu pridať jasný detail, usporiadajte maľbu z farebného skla, ktorá je umiestnená iba ako malý farebný prízvuk. V spálni zariadenej v minimalistickom štýle sa odporúča vybaviť jednoúrovňový strop, pričom na dosiahnutie originálnych svetelných efektov sa používa organizácia zložitejších dvojúrovňových stropných štruktúr..

Dokončenie podlahy tiež vyžaduje seriózny prístup: pre jej dekoráciu je vhodnejšie zvoliť parketovú dosku, ktorej odtieň je kombinovaný s odtieňom stien, koberec neutrálnych odtieňov bez dekoratívneho vzoru alebo laminát. Textúre materiálov použitých na povrchovú úpravu stien, podláh a stropov sa nepripisuje veľký význam: môže byť hladká aj drsná. Hlavnou požiadavkou na kombináciu textúr je ich vzájomná harmonická kombinácia..

Nábytok v minimalistickej spálni: ako nepreťažiť miestnosť?

Nábytok v minimalistickej spálni má tiež svoje vlastné vlastnosti, ktoré sú pre tento štýl jedinečné. Nábytok v štýle minimalizmu je nábytok bez rôznych ozdôb, obrazov a dekoratívnych rezieb. Objemný a vysoký nábytok sa považuje za kazuistiku, pretože väčšina položiek sa vyznačuje kompaktnými rozmermi a neutrálnou farbou..

Centrálne miesto v minimalistickej spálni majú postele (najčastejšie ide o pódiové lôžko alebo futonové lôžko, ktorého plocha matraca je menšia ako plocha samotného pódia). Japonské postele tatami, ktoré sa vyznačujú skrytými nohami, sú vítané. Čelo postele v rámci minimalistického štýlu nie je charakteristickým detailom postele, a ak je stále prítomné, odlišuje sa minimalistickým dizajnom. Odporúča sa tiež inštalácia lôžka na stacionárne pódium, ktorého konštrukcia poskytuje pohodlný úložný systém. Na oboch stranách postele sú nainštalované dva nočné stolíky, ktoré sa nelíšia veľkým počtom dekorov, a dve žiarovky so zdržanlivým dizajnom. Ak chcete ešte viac zdôrazniť oblasť postele, zvoľte diskrétnu tapetu s decentným kvetinovým ornamentom..

Inštalácia bohato zdobených šatníkov, budoárov a vitrín je vylúčená. Za najoptimálnejšie riešenie, ktoré harmonicky zapadne do interiéru spálne v štýle minimalizmu, sa považujú posuvné šatníky vybavené priesvitnými sklenenými a plastovými fasádami. Ak sa vaša spálňa vyznačuje veľkou plochou, považujte sa za šťastného, ​​v týchto podmienkach budete môcť oveľa efektívnejšie udržiavať minimalizmus v interiéri miestnosti. Na to bude stačiť vziať malú časť spálne na usporiadanie šatne, takže väčšina vecí bude skrytá pred zrakom.

Závesný nábytok (skrinky, police a police) je pre tento štylistický trend tabu. Ak sa ich však predsa len rozhodnete použiť, pamätajte na to, že by ich nemalo byť veľa. Napríklad sa môže stať jedinou sklopnou konštrukciou v blízkosti postele. Prvky dekorácie sú tiež prijateľné v minimálnom množstve, takže ak by ste mali v pláne zorganizovať výstavu všetkých zberateľských predmetov, vzdajte sa tejto myšlienky vopred..

Ak plánujete usporiadať pracovný priestor v spálni, zakúpte si vopred pracovný stôl vybavený priestrannými skrinkami, do ktorých sa zmestí všetky vaše pracovné doplnky, ktoré boli predtým na stole. Odborníci odporúčajú uprednostniť multifunkčné počítačové stoly, ktorých konštrukcia vám umožňuje skryť systémovú jednotku, monitor aj klávesnicu na obdobie, keď nie sú zapojení do práce..

Toaletný stolík je vybraný v súlade s rovnakými zásadami: všetky použité položky musia byť skryté pred zvedavými očami. Pokiaľ ide o zrkadlo, odborníci odporúčajú vybrať obdĺžnikové zrkadlo bez rámu..

Ďalším kusom nábytku, ktorý je vhodný v rámci minimalizmu, je komoda, ktorá sa tiež vyznačuje nedostatkom bohatého dekoru a malých rozmerov..

Opäť platí, že ak to veľkosť spálne umožňuje, odporúča sa vybaviť ju odpočívadlom, ktoré je, podobne ako ostatné kusy nábytku, mimoriadne minimalistické. Prideľte svojmu organizácii ľubovoľný voľný roh spálne, položte malý obyčajný koberec neutrálnych odtieňov, položte pohodlné a funkčné kreslo s diskrétnym dizajnom a doplňte ho jednoduchou podlahovou lampou a stolom s prísnymi geometrickými tvarmi..

Napriek tomu, že v štýle minimalizmu sa praktizuje rozdelenie miestnosti na niekoľko zón, nikto nebude dlho prekvapený absenciou priečok. V tomto prípade sa zónovanie priestorov vykonáva kvôli zvláštnemu usporiadaniu nábytku a kompetentne usporiadanému smerovému osvetleniu. Ak chcete ešte viac zdôrazniť oblasť postele, položte na podlahu koberec. Voľné precvičovanie takýchto techník je zamerané aj na rozšírenie voľného priestoru a absenciu zbytočných podrobností..

Interiér spálne v štýle minimalizmu je vznešeným kráľovstvom jednoduchých foriem. Posteľ obmedzeného geometrického tvaru, ktorý je akcentom miestnosti, zrkadlo v lakonickom ráme a priestranná skriňa skrytá na šetrenie miesta v špeciálne vybavenej nike – to všetko dopĺňa elegantná rastlina s úzkym olistením, ktorá je ďalší integrálny atribút zdržanlivého a lakonického minimalizmu.

Výzdoba spálne: ako udržať optimálnu rovnováhu?

V minimalistických spálňach nie je množstvo textílií, doplnkov a dekoratívnych prvkov vítané. Neodporúča sa zdobiť čelo postele textíliami – vankúše na bare a masívne závesy sa v rámci štylistického konceptu minimalizmu považujú za zlé správanie. Na ozdobenie steny nad hlavou postele môžete použiť niekoľko zarámovaných obrazov, obraz alebo panel, ako aj jedno veľké alebo niekoľko malých zrkadiel. Ak si želáte, môžete vybaviť všetky druhy výklenkov a vybaviť ich svetelnými zdrojmi. Dizajn spálne v štýle minimalizmu neumožňuje množstvo textilných materiálov: tkanina v rámci minimalizmu sa používa iba ako prehozy a posteľná bielizeň a vyznačuje sa tiež neutrálnou farebnou schémou. Neodporúča sa ani množstvo vankúšov – stačia 2 – 3 ozdobné vankúše na posteľ. Dokončenie prehozu, podobne ako ostatné textilné materiály, má špeciálne požiadavky: musí byť jednofarebné, bez honosných farieb a ozdôb..

Okná v minimalistických interiéroch sú len zriedka zdobené textíliami. Na dekoráciu okien sa vo väčšine prípadov používajú žalúzie alebo tradičné drevené okenice, ktoré vám umožňujú nechať otvorené okná po celý deň a nerušiť prienik denného svetla do miestnosti. Je žiaduce, aby mali okná pôsobivú veľkosť, vďaka čomu bude spálňa ešte priestrannejšia a vzdušnejšia, čím sa miestnosť vizuálne rozšíri. Ak ste pri zariaďovaní minimalistickej spálne nemohli odmietnuť používanie záclon, rozhodnite sa pre obyčajnú drapériu v neutrálnych farbách a doplňte ju decentným závesom..

Hlavným hrdinom minimalistickej spálne je osvetlenie

Dizajn miestnosti v štýle minimalizmu ponecháva široké pole fantázie a zahŕňa množstvo svetelných zdrojov, prírodných aj umelých. Odborníci však odporúčajú upustiť od tradičného stropného lustra integrovaním bodových svetiel do stien alebo stropnej konštrukcie. Zdroje nočného osvetlenia a podlahové žiarovky by mali mať zdržanlivý, lakonický dizajn a mali by byť ozdobené sklenenými podlahovými lampami a monochromatickými tienidlami. Vítané je aj akcentačné osvetlenie, čo znamená organizáciu osvetlenia v oblasti postele, komody alebo prvkov dekorácie steny..

Pokiaľ ide o dvere, v tomto prípade je lepšie upustiť od tradičných krídlových štruktúr, pričom uprednostňujte posuvné dvere, ktoré sú obzvlášť dôležité v rámci minimalizmu..

About the author