Urobte si sami drevené lavice pre letnú chatu

Prítomnosť drevenej lavičky na letnej chate vám umožňuje poskytnúť pohodlný pobyt pre celú rodinu. Náklady na zakúpené modely sú však dosť vysoké, najmä preto, že nie vždy uspokojujú všetky potreby kupujúceho. Je oveľa lacnejšie postaviť drevenú lavicu vlastnými rukami. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako to urobiť, a o možnostiach projektov lavičiek pre letné sídlo..

Obsah:

Ako vyrobiť lavicu z dreva: výber miesta a návrh

Pred začatím výroby lavičky z dreva by ste mali predovšetkým určiť miesto jej inštalácie. Od toho bude závisieť veľkosť hotového výrobku. Miesto inštalácie je navyše určujúcim faktorom pri výbere materiálu na výrobu lavičky..

Napríklad vo veľkej záhrade s veľkým počtom stromov sa perfektne zmestí lavička z dreva, v ktorej sú kované prvky. Pre mladú záhradu je lepšie zvoliť si lavičku, ktorá sa vyznačuje elegantným tvarom a romantickým štýlom..

Kvetinová záhrada bude navyše vynikajúcim miestom na inštaláciu lavičky, pričom sa odporúča vybaviť ju baldachýnom, ktorý chráni rekreantov pred slnkom. Lavice sú tiež umiestnené na verandách, terasách, v altánkoch alebo na letných pozemkoch. Je možné postaviť záhradný stôl, po oboch stranách budú dve lavičky. V tomto prípade bude lavička hrať úlohu nielen miesta na odpočinok, ale aj miesto na jedenie alebo pitie čaju s hosťami..

Miesto inštalácie lavičky v blízkosti susedovho domu alebo garáže je neúspešné. Obrázok, ktorý sa otvára pred dovolenkármi, by mal zaujať oko a naladiť sa na pozitívnu náladu. Je úplne bežné nainštalovať lavičku na ihrisko, v tomto prípade bude pre dospelých vhodné, aby na nej komunikovali a zároveň sledovali hru detí.

Fotografie drevených lavíc:

Podporuje sa možnosť inštalácie lavičky na tienisté miesto alebo pod baldachýn. V opačnom prípade budete musieť nad ním dodatočne nainštalovať oblúk alebo baldachýn. Lavička vyzerá skvele, na vrchole ktorej je baldachýn zelených rastlín. Usporiadanie kopca navyše pomôže zvýrazniť lavičku na celkovom pozadí. Na tento účel použite kamene alebo dlažobné dosky..

Po určení miesta inštalácie lavičky na mieste nasleduje proces vypracovania výkresov lavičiek vyrobených z dreva. Pri vykonávaní tohto procesu sa berú do úvahy také momenty, ako je výška lavice, jej rozmery, počet nôh a prítomnosť ďalšieho príslušenstva. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s optimálnymi hodnotami rozmerov štandardnej lavice pre letné sídlo:

 • výška sedadla od 40 do 50 cm;
 • šírka sedadla – 50-55 cm;
 • výška operadla na lavici od 35 do 55 cm.

Upozorňujeme, že ak bude mať lavica chrbát, potom je vo fáze jeho návrhu potrebné určiť uhol jeho sklonu, typ pripevnenia k hlavnej časti a materiál vykonania..

Okrem toho kvalita a spoľahlivosť lavičky závisí od typu nôh, takže by sa mala vypočítať aj táto nuansa. Niektoré lavičky sú položené na zemi a potom sú zaliate betónom. Zlepšuje sa teda spoľahlivosť ich fixácie..

V závislosti od výkresu je určené množstvo dreva a ďalších prvkov, z ktorých bude lavica vyrobená. Okrem toho by ste mali počítať spojovacie prvky, pomocou ktorých budú prvky navzájom spojené. Lavicu je možné vyrobiť z improvizovaných prostriedkov, ako sú zvyšky dreva, drevené dosky, samorezné skrutky, klince z nepotrebného nábytku, laky alebo farby, ktoré neboli použité pri výrobe iného záhradného nábytku.

Na prácu však budete potrebovať nástroj vo forme:

 • elektrický alebo ručný hoblík;
 • píly;
 • skladačka;
 • kladivo;
 • brúsny papier alebo brúska;
 • ruleta;
 • ceruzka;
 • úroveň.

Varianty a metódy výroby drevených lavíc

Použitie dreva na výrobu nábytku je najlepší spôsob, ako získať esteticky príjemný a ekologický kus nábytku. Pretože strom, navyše k tomu všetkému, môže pri správnom spracovaní dlho slúžiť svojim majiteľom. Použitie závitových prvkov, rôznych tvarov, dodatočných detailov urobí z lavičky skutočné umelecké dielo.

Prvou možnosťou je vyrobiť lavicu s dreveným chrbtom. Takéto lavičky sa často nachádzajú v mestských parkoch, na železničných staniciach, v nákupných centrách. Lavica s operadlom vám umožní pohodlne relaxovať, ale zároveň neobsahuje žiadnu osobitnú zložitosť vo výrobnom procese. Na dokončenie práce budete potrebovať niekoľko nosníkov, dosiek a podpery vo forme nôh.

Okrem toho sa takýto model ľahko prepravuje na akékoľvek miesto a v prípade potreby, napríklad za slnečného počasia, je možné ho nainštalovať do tieňa. Na zaistenie rovnosti lavičky je potrebné presne nainštalovať a pripojiť všetky diely k sebe. V opačnom prípade sa zošikmeniu nedá vyhnúť..

Vytvorenie klasickej verzie lavičky je dôležité, ak je celý exteriér chaty vyrobený v klasickom štýle. Takáto lavica sa vyznačuje prísnou formou, prítomnosťou obdĺžnikového sedadla. Odporúčame zvoliť farbu lavice vo vzťahu k domu alebo vidieckej budove. Zadná časť lavice sa vyznačuje prítomnosťou veľkého počtu priečnych nosníkov. Je možné nainštalovať rovné zvislé tyče alebo prvky, ktoré sa navzájom pretínajú. Na ozdobenie hornej lišty umiestnenej na zadnej strane použite prvky so závitom alebo farebný ornament.

Ak máte skúsenosti s tesárskymi nástrojmi, odporúčame vám vyrábať nohy a podrúčky vo forme kučeravých častíc. Nezabudnite, že na konci práce výrobok dôkladne rozomeľte a pokryte špeciálnym základným náterom, lakom alebo farbou..

Stolná lavica z dreva je ďalšou možnosťou, ako navrhnúť lavicu pre letné sídlo, pričom dizajn ich dvoch lavíc a jedného stola je navzájom prepojený. Takýto nábytok bude vynikajúcim doplnkom každej letnej chaty, zatiaľ čo pri stole môžete nielen jesť, ale napríklad hrať stolové hry..

Najprv sa vyrobia všetky diely a potom sa postupne spoja do celej štruktúry. Stôl sa skladá zo stolovej dosky a dvoch nôh, ktoré je možné nainštalovať do krížovej polohy. Na montáž lavičiek stačí niekoľko dosiek s rovnakou dĺžkou a nohami upevnených v spodnej časti pod základňou. Posledná etapa montáže lavičky zahŕňa upevnenie lavičiek a ich inštaláciu do centrálnej časti konštrukcie stola. Súčasne je dôležité monitorovať rovnomernosť štruktúry, aby sa predišlo vzniku deformácií.

DIY drevené lavice: pokyny krok za krokom

Predtým, ako pristúpite k procesu výroby lavice z dreva, odporúčame vám zoznámiť sa s požiadavkami, ktoré na ňu platia:

 • lavička pre letné sídlo by mala byť predovšetkým pohodlná, nemali by na nej byť žiadne ostré prvky, je lepšie nainštalovať na lavicu operadlo a podrúčky;
 • vysoká úroveň bezpečnosti je zaistená kvalitou zostavy lavice, dobrým kovaním a spojovacími prvkami, navyše materiál musí odolávať ťažkým nákladom;
 • odolnosť voči vonkajším faktorom, ako je vlhkosť, zmeny teploty, slnečné žiarenie.

Ponúkame možnosť zhotovenia jednoduchej drevenej lavice na letné sídlo, jej dĺžka bude 150 cm Lavica je navrhnutá pre pohodlné sedenie maximálne troch osôb na nej. Výška sedadiel bude asi 45 cm a operadlo bude vyrovnané o 90 cm. Uhol operadla je až 20 stupňov a šírka sedadla je 40 cm..

Na stavbu takejto lavičky sami budete potrebovať:

 • drevené dosky, ktorých dĺžka je 150 cm, šírka 15 cm, hrúbka až 4 cm, na sedadlá sú potrebné tri dosky a dve na operadlo;
 • časti vo forme nôh a operadiel;
 • lúč s veľkosťou 4×4 cm bude potrebný na ďalšie posilnenie lavice;
 • spojovacie prvky vo forme samorezných skrutiek;
 • nástroje vo forme skladačky, lietadla, skrutkovača;
 • brúsny papier vám pomôže piesok;
 • farby a laky, na dokončenie lavičky.

Pokyny na výrobu lavičiek z dreva:

1. Pokúste sa vybrať materiál podľa špecifikovanej veľkosti, inak na rezanie obrobku na časti použite skladačku.

2. Potom budete musieť diely spracovať brúsnym papierom alebo brúskou. Na spracovanie dielov sa používa aj lietadlo, pomocou ktorého je možné konce zaobliť.

3. Dlhé nohy lavice by mali byť umiestnené pod určitým uhlom, preto pred ich upevnením je potrebné označiť miesto ich inštalácie.

4. Najprv si označte výšku lavice a potom urobte malé médium 20% po celej šírke nohy. S jeho pomocou bude možné vytvoriť uhol sklonu lavičky. Upozorňujeme, že strih na jednej aj druhej nohe musí byť navzájom identický. V opačnom prípade sa zošikmeniu nedá vyhnúť..

5. Na začiatok sú nohy lavice zostavené. Interval medzi prednými a zadnými nohami je 28 cm. Na ich vzájomné spojenie slúži drevo, čo lavici dodáva aj dodatočnú tuhosť. Je lepšie inštalovať nosník vo forme dvojitého popruhu.

6. Po spojení dvoch strán lavice sú nainštalované dosky sedadiel. Na tento účel použite samorezné skrutky a skrutkovač. Upozorňujeme, že je vhodnejšie, ak sú skrutky na jednej a druhej strane lavice usporiadané v symetrickom poradí.

7. Medzi drevenými polotovarmi by mali byť ponechané malé medzery 1-2 mm, pomôžu vysušiť drevo, ak sa naň dostane vlhkosť..

8. Aby ste dodatočne posilnili konštrukciu, urobte spodné páskovanie pomocou tyče. Na tieto účely by mali byť pripravené dve polotovary, ktorých dĺžka je 15 cm. Musia byť priviazané k predným aj zadným nohám lavice..

9. Ďalší krok zahŕňa umiestnenie operadla na lavicu. Za týmto účelom nainštalujte na rám lavice dve rovnaké dosky ako pre sedadlá. Prvá doska je umiestnená v intervale 20 cm medzi jej dnom a lavicou a druhá vo vzdialenosti 38 cm.

10. Poslednou fázou je spracovanie hotového výrobku farbami a lakmi. Pretože bude lavička používaná vonku, bude neustále vystavená vlhkosti, slnku, teplotným zmenám. Drevo je preto najskôr pokryté hlbokou penetračnou impregnáciou, ktorá ho chráni pred vlhkosťou, hubami, plesňami a rozpadom. Ďalej zostáva voľba na majiteľovi obchodu, ak chce zachovať prirodzenú textúru dreva, potom sa výrobok otvorí lakom. V opačnom prípade je lavička natretá akoukoľvek farbou alebo odtieňom farby na drevo.

11. Ak chcete, aby hotový výrobok svietil, potom po nanesení prvej vrstvy laku je povrch dobre leštený, potom je nanesená druhá vrstva a povrch je opäť leštený. Postup sa opakuje niekoľkokrát..

Lavice z kovového dreva: metóda kovania za studena pri výrobe lavičiek

Na stavbu takejto lavičky budete potrebovať:

 • uhlová brúska;
 • zváranie a súprava s elektródami;
 • nástroj, pomocou ktorého môžete ohýbať rúry;
 • štvorcové oceľové rúry;
 • dekoratívne prvky, pomocou ktorých môžete vyrábať kované dekorácie;
 • drevené dosky, z ktorých bude vyrobené sedadlo alebo operadlo;
 • ruleta;
 • úroveň;
 • základné nátery na drevo a kov;
 • ochranné farby a laky na ošetrovanie drevených povrchov.

Pri stavbe stabilnej a esteticky príjemnej lavičky postupujte podľa nižšie uvedených pokynov:

1. Vytvorte projekt lavičky, rozhodnite o jej rozmeroch. Štandardná dĺžka lavice je 150 cm, šírka 45, výška 90 cm.

2. Najprv sa zostaví rámová časť. Za týmto účelom sa oceľová rúra kajá do štyroch častí. Dva z nich majú dĺžku 150 cm a dva majú 40 cm.

3. Ďalej sú diely zvarené dohromady v takom poradí, že získajú obdĺžnikový tvar.

4. Na zaistenie dodatočnej tuhosti konštrukcie sú v jej spodnej časti zvárané dve ďalšie rúrky..

5. Ďalej sú vyrobené nohy. Oceľová rúrka je rozdelená na 4 časti, z ktorých každá má dĺžku 45 cm. Tieto polotovary sú privarené k rohovým častiam lavice.

6. Aby bola lavica odolnejšia, v oblasti medzi nohami by mali byť zvárané dve ďalšie výstuhy..

7. Ďalším krokom je práca na chrbte. Na tieto účely budete potrebovať dve polotovary z rúrok dlhé 44 cm a jednu polotovar 150 cm.

8. Najprv sú diely zvarené a potom sú spojené s už hotovým rámom..

9. Upozorňujeme, že uhol operadla je medzi 16 a 20 stupňami. Táto hodnota je na sedenie najpohodlnejšia..

10. Na dodatočné spevnenie operadla je možné na jeho povrch nainštalovať ďalšie dve výstuhy: priečne a pozdĺžne.

11. Potom sa všetky zvary očistia brúsnym papierom a rám sa vyleští a pokryje kovovým základným náterom, ktorý chráni kov pred koróziou. Ak je to potrebné, rám je natretý požadovanou farbou.

12. Potom sa začne výroba drevených dielov, ktoré budú upevnené na kovovom ráme. Pred inštaláciou sú všetky diely brúsené a pokryté zmesou odolnou voči vlhkosti.

13. Elektrická vŕtačka a vŕtačky do kovu pomôžu vytvoriť otvory pre samorezné skrutky na upevnenie drevených prvkov.

14. Na spojenie kovu a dreva použite skrutky, ktoré majú zaoblené hlavy..

Tip: Nezabudnite pokryť drevené časti sedadla lazúrou na drevo alebo lakom.

Hotový výrobok nemá veľkú váhu, pretože rúrky sú vo vnútri prázdne. Preto môže byť taká lavica inštalovaná kdekoľvek a jej preprava nebude náročná..

Lavice pre letné sídlo z dreva:

About the author