Urobte si svojpomocne krbové murivo na drevo

Aké príjemné je stráviť chladné večery na pohovke pri otvorenom ohni. Realizácia vašej túžby nie je taká ťažká. K tomu stačí kúpiť a nainštalovať krb alebo si môžete postaviť krb na drevo vlastnými rukami. Krb zvýrazní estetiku vašej krajiny alebo vidieckej dámy a bude vynikajúcim pomocníkom pri vykurovaní vášho domova. Poďme podrobne analyzovať hlavné etapy výstavby a inštalácie krbu na drevo. Konkrétne určíme, čo je lepšie urobiť základom pre krb a ako by sa malo pokladanie krbu vykonávať. V záverečnej fáze sa naučíte opravovať kovové prvky a zdobiť krb..

Obsah:

Montáž nadácie

Na ohnisko na drevo je potrebný základ s väčšími rozmermi (o 10-15 centimetrov) ako je základňa ohniska. Je dôležité zachovať medzeru medzi základom ohniska a budovou najmenej 50 – 55 milimetrov – mala by byť vyplnená pieskom. nie je možné obväzovať krb a budovu, pretože tieto základy majú odlišný ťah, čo môže vyvolať tvorbu trhlín.

Ako základ by mala byť jama hlboká 600 milimetrov pre jednopodlažnú obytnú budovu a asi 700-1 000 milimetrov pre dvojpodlažnú budovu. Na dne jamy na neporéznych pôdach položte vyrovnávaciu pieskovú podložku na zdvíhanie – piesok a štrk (40% piesku a 60% štrku).

Vankúš, ktorý bráni zdvíhaniu pôdy na základe krbu na drevo, musí mať rovnakú výšku ako vankúš základu budovy. Odporúča sa položiť pieskový a štrkový vankúš vo vrstvách, pričom každú vrstvu navlhčite. Na pokládku je potrebné ručné alebo automatické zhutnenie a kontrola úrovne základne pomocou úrovne.

Pred usporiadaním pieskového a štrkového vankúša vyrovnajte a utlačte pôdu na dne jamy. Ak po vytvorení jamy pršalo, pred usporiadaním vankúša by ste z nej mali naberať kaluže, ak sa spodná pôda stala tekuto-plastovou.

Bude lacnejšie postaviť základ zo sutinového betónu. Na to je potrebné debnenie, ktoré je z vnútornej strany opláštené strešným materiálom alebo potiahnuté bitúmenom, aby sa eliminovalo riziko úniku cementového mlieka do piesku. Debnenie sa položí na pripravený podklad, dovnútra sa položí prvá vrstva veľkých kameňov s priemerom až 15 centimetrov, medzi ktoré sa naleje drvený kameň. Nalejte maltu na vrch.

Potom zmiešajte piesok s cementom až do kyslej smotany. Každú vrstvu kameňa položte po vytvrdnutí predchádzajúcich vrstiev, najlepšie v intervaloch jedného dňa. Vyrovnajte hornú vrstvu, skontrolujte jej vodorovnú polohu a na vrch prikryte igelitom. Musíte vydržať týždeň pred začatím stavby ohniska. Vzdialenosť od podlahy k hornej časti základu by mala byť najmenej 60-70 milimetrov.

Murivo na palivové drevo

Na stavbu krbu je potrebné urobiť náčrt každého radu konštrukcie – poradie, výkresy fasády a sekcie. Nakreslite každý riadok na listy v klietke a označte každý fragment symbolmi, pretože pri kladení krbu budú použité plné, polovičné a trojštvrťové tehly. Postupne očíslujte každý riadok.

Pred začatím práce sa pozrite na fotografiu krbu na drevo. Najprv musíte na stenu nakresliť obrysy ohniska. Na vrch základu položte dvojitú vrstvu strešnej lepenky alebo strešnej lepenky na hydroizoláciu. Pri vytváraní krbu vlastnými rukami je dôležité mať na pamäti, že tehla musí byť pred položením bezpodmienečne namočená, inak bude čerpať vodu z roztoku.

Pod ohnisko vložte žiaruvzdorné tehly. Položte zadné a bočné steny ohniska do sucha a potom položte murivo bandážovaním švíkov. Bočné steny ohniska položte zo žiaruvzdorných tehál s minimálnou hrúbkou 200 milimetrov. Zadná stena musí mať najmenej 100 milimetrov.

Pred vyschnutím položte tehly prvého radu podľa výkresu a potom tehly, ktoré tvoria jeden rad dymového kanála. Potom spustite olovnice zo stropu do rohov dymovodu a uistite sa, že vzdialenosť medzi komínom a podlahovými nosníkmi, krokvami a potrubím dosahuje viac ako 120 milimetrov..

Hlavný rozdiel medzi položením tehlovej steny a stavbou krbu na drevo spočíva v tom, že nový rad ohniska je potrebné najskôr vyložiť bez malty na suché miesto. To vás prevedie výberom tehál. Najprv položte rohové tehly a skontrolujte ich polohu – mali by byť striktne na rovnakej úrovni. Ďalej je obvyklé rozložiť vonkajší rad a stred.

Malta sa nanáša pravou rukou a tehla sa kladie ľavou stranou. Vodorovné a zvislé škáry úplne vyplňte maltou a urobte ich čo najtenšie. Švy, ktoré smerujú dovnútra komína a ohniska, musia byť konvexné. V nie tak kritických častiach konštrukcie sú švy vyrobené v „pustatine“ s následným omietaním.

Rohy sú rozložené pozdĺž olovnice. Na uľahčenie použitia nainštalujte do rohov koľajnice alebo oceľové rohy. Ak má štruktúra krbu na drevo prierez, môže byť taký krb rozložený pomocou pohyblivého debnenia. V každom rade obviažte švy na pol tehly, každý rad starostlivo zmerajte do vodorovnej polohy a steny a rohy ohniska do zvislej polohy..

Odporúča sa položiť tehlu takým spôsobom, aby sa premenila na vnútornú časť konštrukcie s celými tvárami, inak sa rýchlo zrúti. Vyrovnať vnútro komína ílovým roztokom nie je možné, pretože hlina sa rozpadne a upchá komín. Jediný spôsob, ako dosiahnuť hladký vnútorný povrch, je vyvážené a úhľadné murivo..

Keď ste vzali komín na strechu, položte tehlové rady na cementovo-pieskovú maltu, ktorá je pripravená na základe nasledujúceho pomeru: 3 diely piesku a 1 diel cementu. Komín zakryte pred zrážkami pomocou cínových komínov alebo vybavte strop z tehál a strešnej krytiny uzáverom.

Záverečné práce

Kovový rám krbovej vložky zaistite oceľovými pásmi hrubými 3 mm. Mali by byť vložené do škáry muriva a potom naplnené maltou. Vymeňte oceľové pásy za zväzky zo žíhaného drôtu, ktoré majú priemer 2 milimetre.

Pripojte rúry a pozrite sa na dvere. Nezabudnite, že kov má väčšiu tepelnú rozťažnosť ako tehly, preto medzi rámy ohniska a muriva nainštalujte tesnenie z azbestovej šnúry. Neodporúča sa používať hornú tyč dverí pre krb ako podperu pre murivo, môžete použiť liatinový pás a najlepšou technikou by bolo nainštalovať prepojku vyrobenú z tehál do lona, ​​„v zámok “alebo klinom.

Všetky prvky krbu na drevo, ktoré sú vyrobené z kovu, musia byť nastavené tak, aby zohľadňovali, že sa pri zahrievaní roztiahnu. Nastavte medzeru na 5-10 milimetrov, inak sa zaostrenie zrúti. Čím menej kovových prvkov v dizajne, tým lepšie.

A na záver rada. Najvhodnejšie pre krby na drevo sú obklady hladkými alebo vzorovanými kachľami. Je potrebné pripomenúť, že obklad z keramických dlaždíc nie je praktický, pretože takéto výrobky rýchlo odpadnú. Ohnisko môžete nechať bez špeciálnej vonkajšej úpravy natretím kriedou alebo vápennou farbou. Je možné namaľovať iba jeden šev. No! Váš krb na drevo je pripravený!

About the author