Vidiecky štýl v interiéri bytu

V mestskom interiéri vidiecky štýl nevyzerá tak organicky ako v súkromnom dome s vidieckou príchuťou. Ale toto je ten „najhostinnejší“ štýl, ktorý do seba absorboval čaro etnicity z rôznych krajín a rustikálnu útulnosť, ktorá vonia ako babičkine tvarohové pirohy a bylinkový čaj s malinovým džemom. Krajina je klasikou interiérového štýlu, taká podobná a zvláštna v rôznych krajinách. Na chodbe amerického ranča nosí kytice levandule z Provence alebo kovbojský klobúk. Obyvatelia mesta, unavení z urbanizmu a znečisťujúcej civilizácie, sa podvedome usilujú o korene svojej dediny, ručné práce v ľudovom štýle a ekologické materiály, a tak si vo svojom byte vyberú vidiecku hudbu..

Obsah:

Všeobecná predstava vidieckeho štýlu

Spočiatku bol vidiecky štýl, ktorý v preklade znamená „rustikálny“, vytvorený v prírodnom prostredí ďaleko od hlučných miest. Preto sa moderný vidiecky štýl v interiéri etabloval v rovnakej forme, ako prišiel z vnútrozemia. Dachy a vidiecke domy, vzdialené usadlosti a chaty sú vybavené týmto štýlom. Najekologickejšie vyzerá pri zdobení celej stavby – verandy a vstupnej haly, obývačky a kuchyne, spální a kúpeľne. V mestskom prostredí sa country hudba používa iba zriedka. Zvláštna chuť tohto štýlu však robí každú kuchyňu v kombinácii s lodžiou jedinečnou a pripomína otvorenú verandu..

Moderný vidiecky štýl v interiéri mestského bytu je skôr ako dekorácia, kde sú jeho charakteristické črty predstavené v trochu ozdobenej podobe. Slávni návrhári sú schopní predviesť country hudbu v celej svojej kráse v prostredí kamennej džungle, kde je tak príjemné relaxovať a spomínať na vidiecke detstvo. A nezáleží na tom, či mimo kuchyne vládne eklekticizmus, ktorý absorbuje všetko najlepšie z vidieckeho štýlu, ktorý celkom organicky zapadá do konzervatívneho klasického interiéru. Tento štýl je však ťažké skombinovať s množstvom domácich spotrebičov, ktoré sú v moderných kuchyniach natlačené na doraz. Je tiež nekompatibilný so zariadením a počítačovými monitormi, existujú však špeciálne dizajnérske triky, ako ich skryť, napríklad vidiecky štýl v interiéri bytu – foto:

V každej krajine vyzerá tento štýl trochu inak, napríklad ruskú country hudbu si bez samovaru len ťažko predstaviť a dom nemeckého mešťana je plný ťažkého ručne vyrobeného nábytku. Ale v každom kúte sveta ho poznajú domáce bielizeň, divé kvety v džbáne, blízkosť prírody a prírodná paleta nábytku a nábytku z prírodného dreva. Nie je miesto pre nové technológie, plast, kyslé odtiene a všetky druhy honosného luxusu. Country hudba má k dispozícii odpočinok a samotu, jednoduchosť vnútorného usporiadania, nostalgiu za starými dobrými časmi a rustikálnu útulnosť.

Keď hovoríme o štýle interiérového dizajnu krajiny, stojí za to pamätať na jeho hlavné „plusy“:

 • okázalá jednoduchosť;
 • pohostinná atmosféra;
 • mimoriadne pohodlie;
 • dojem pozitívnej a detskej nedbalosti;
 • nevyžaduje veľké náklady na usporiadanie;
 • predispozícia k odpočinku po náročnom mestskom každodennom živote;
 • rodinné pamiatky dokonale zapadnú do interiéru.

Dom vo vidieckom štýle môže byť zariadený starým nábytkom, ktorý bol zdedený, a je mierne aktualizovaný. Niekedy to robia naopak – šatníky a komody sú umelo „zostarnuté“ pre väčšiu „starú“ šik. Staré zarámované fotografie, veci z blšieho trhu, police zo starých dosiek, pletené alebo háčkované obrúsky a obrusy, patchworkové paplóny, vlastnoručne ušité závesy a poťahy na nábytok si tu nájdu svoje dôstojné miesto. Napríklad fotka vo vidieckom štýle:

Útulný vidiecky štýl ocenia starí rodičia a ich milované vnúčatá a pracujúci rodičia unavení ruchom mesta. Ak si želáte, môžete si urobiť štýlový a „chutný“ interiér z detstva na dedine, ktorý s minimálnymi investíciami dáva maximálny efekt. Country vyzerá najlepšie v obývacej izbe spojenej s kuchyňou.

Vlastnosti etnického štýlu

Môžeme povedať, že každá krajina má svoju vlastnú krajinu s jej chuťou a charakteristickými vlastnosťami. Moderný vidiecky dom je zmesou rôznych kultúr s ich charakteristickými črtami.

1. Štýl „ruský terem“ je známy aj ako „ruská krajina“, poznáme typické prostredie ruskej chaty. A reštaurácie a verejné inštitúcie v zahraničí sa niekedy líšia v ruskej štylizácii, ale to najčastejšie odráža predstavu cudzincov o ruskej krajine. Tento štýl sa vyznačuje:

 • hrubé drevené trámy na stropoch, ku ktorým sú pribité háčiky na zavesenie domácich potrieb;
 • steny sú zrubové alebo podobné drevu;
 • murivo sa používa fragmentárne a v oblasti pece je možné murivo;
 • bielenie cez hlinené steny;
 • jednoduché záclony vyrobené z „veselého chintzu“;
 • prírodné plátno s ručnou výšivkou krížovým alebo saténovým stehom;
 • patchworkové prehozy alebo prikrývky;
 • Ruská pec (alebo jej imitácia na stenu vo forme panelu – mestská verzia);
 • samovar na veľkom zrubovom stole a keramické poháre alebo gzhel;
 • ručne pletené krajkové obrusy a obrúsky;
 • nevyhnutne ruský sporák;
 • drevené jedlá s rezbami a obrazmi v štýle tradičných remesiel (palekh, hračky Dymkovo atď.);
 • vreteno a iné vzácnosti;
 • rodinný „ikonostas“ na stene s fotografiami predkov v drevených rámoch;
 • riad a kuchynské potreby typické pre ruské vnútrozemie – naberačky, hrnce, naberačky, železné panvice, kanvy, sitá atď .;
 • požadovaný atribút – ikony.

2. Anglický vidiecky štýl je zdržanlivý a menej dekoratívny ako štýl ruskej chaty, dalo by sa povedať strohého a dokonca elegantného, ​​s nádychom typickej britskej strnulosti. Tu by malo byť všetko v harmónii a navzájom sa dopĺňať, ale nie je miesto pre „nepotrebné“ položky, ktoré sú starostlivo rozložené na policiach alebo skryté v skriniach. V anglickej verzii krajiny sa používa veľa textilu, čalúneného nábytku a skriniek. Kvetinové motívy sú široko používané v textíliách s volánikmi a závesmi. Často používané sú kožené čalúnenie nábytkových sedadiel a škótska klietka v textíliách, ktoré prišli do vidieckeho štýlu z Anglicka. V nábytku a výzdobe stien je veľa prírodného dreva, ovešaného portrétmi, ktoré je typické pre tradičný anglický štýl. Preferované farby sú mliečne, hnedé, zelené a tlmené červené.

3. Francúzska krajina je známejšia ako štýl Provence, dnes je veľmi módny medzi poprednými dizajnérmi, ktorí v byte ponúkajú zaujímavé možnosti krajiny. Je rafinovanejší a sofistikovanejší ako ruský štýl, ale oslobodený od britského konzervativizmu. Aj tu môžete cítiť blízkosť prírody, ktorá sa odráža v špeciálnom európskom štýle. Obľúbené odtiene – olivový, šalátový, mliečny, levanduľový, modrý, žltý. K štýlu francúzskeho vnútrozemia neodmysliteľne patria aj pestré látky s kvetinovými ozdobami alebo obrázkami zvierat, tapisérie v čalúnení čalúneného nábytku. Najuznávanejším obrazom je galský kohút, ktorému je priradená čestná úloha strážcu. Pre nábytok je typické, že nešetrí na rozmeroch, tu nájdete nielen postele, ale celú posteľ pre celú rodinu na 4 miestach, kde bolo zvykom spať v chladných zimných nociach s deťmi – pod dekou plnou vlnou . Prírodné kvety v lete a suché kvetenstvo a klásky v zime boli široko používané ako ozdoba. Ľahké jedlá, džbány domáceho vína a prútené misky na ovocie, kované svietniky na stenách a veľké tienidlo v strede dužiny – tiež prišli do etno štýlu z Francúzska.

4. Zvláštne kúzlo je cítiť aj v talianskej (toskánskej) krajine. Aj tu je viditeľný charakteristický európsky štýl, ale s veľkou láskou k jasným kontrastom a overeným proporciám v usporiadaní priestoru. Používajú sa monochromatické a pestré textílie, kde sú uprednostňované drevité odtiene a terakota, zelená a olivová, mliečna a azúrová. Líši sa od ostatných odrôd krajiny elegantnejším nábytkom, maľovaným, lakovaným alebo umelo starnutým. Pochádza z vidieckej tradície Talianov – znovu použiť kvalitné drevo, to znamená vyrobiť police a kuchynské potreby zo skutočne starého dreva, ktoré slúži rodičom už desaťročia. V domoch sú oblúky „á la talianska krajina“ prémiové. Je to dané charakteristickou technológiou murovaných múrov, kde boli zaoblené klenby zaklinené základným kameňom. Obľúbenými sú predovšetkým drevo a kameň a použitý je aj obraz Panny Márie vo výklenku pre modlitbu katolíkov a kríž v čele spálne..

5. Grécka alebo stredomorská krajina vyzerá vo vzťahu k uvedeným štýlom príliš jednoducho a skromne. Nosníky, trámové steny a farebné okenné rámy si tu veľmi vážia. Malý nábytok a veľa svetlých jedál, ktoré sú umiestnené kdekoľvek je to možné. Pletené cibuľové a cesnakové pletence a visiace kukuričné ​​girlandy odtiaľto prišli do rustikálneho štýlu. Široko sa používa prírodné plátno s gréckymi ozdobami na okraji.

6. Swiss Country Chalet – štýl vysokohorských pastierskych domov v Alpách. Aj tu cítiť európsku príchuť vo všetkom, ale vlnené šály, ktoré jej dali meno, ako aj oblečená ovčia koža, napríklad v podobe peleríny na čalúnenom nábytku alebo namiesto kobercov na podlahe, sú v zvláštna česť. Odtiaľto prišla táto tradícia do krajiny, ktorá je veľmi výhodná pre tých, ktorým neustále mrznú nohy. V tomto štýle je kladený dôraz na teplo a domácu pohodu, čo nie je prekvapujúce vo vysokohorských podmienkach s častými zmenami počasia a dlhotrvajúcimi prechladnutiami. Krb alebo otvorené ohnisko – povinný atribút švajčiarskej alebo alpskej krajiny.

6. Škandinávska krajina tiež preferuje teplo a pohodlie, kde sú široko používané biele, borovicové ihly a všetky odtiene modrej. Uprednostňuje sa drsná textúra a matné povrchy, jednoduchá forma nábytku, ktorá je mimoriadne pohodlná. Teplé odtiene sú veľmi cenené, ale fragmentárne vo forme nástenných obrazov alebo pletených ozdôb, ktoré môžu ozdobiť akékoľvek interiérové ​​doplnky a dekor v podobe jeleňov alebo rýb. Nábytok je ľahký, drevený alebo maľovaný. Tento štýl je spojený s určitým chladom, je ťažké ho nazvať „rustikálnym“.

7. Nemecká krajina je štýl bohatých mešťanov, kde sa cení remeselné umenie, hospodárnosť v usporiadaní života a pevnosť vo všetkom. Nábytok a domáce potreby sú ťažké objemné, trochu „nešikovné“, ale s určitým zvláštnym šarmom. Napríklad vyrezané srdcia na vysokých operadlách stoličiek alebo ručne vyrobené rezby. Existuje veľa kovaných dielov a všetko, čo môžete urobiť sami. Masívne závesné znateľne „odľahčia“ biele obrúsky s čipkovým lemom a móda pre takýto dekor prišla odtiaľto. Povinný atribút – prútené koše, hrnce a rôzne pomôcky, vyrobené rovnakou technikou.

8. Americká krajina nám dáva ochutnať atmosféru divokého západu, kde sa naplno prejavuje životný štýl obyčajných kovbojov. Tu našli dôstojné stelesnenie, peruánske, indické a mexické motívy, najmä vo forme farebných cestičiek s ozdobami. Obvyklou vecou je konský postroj a kovbojské čižmy v rohu, klobúk na stene ležérne prehodený cez veľký klinec v stene namiesto vešiaka. Masívny a masívny nábytok z prírodného dreva, ktorý je ozdobený nádherným kovaným kovaním a kovovými vložkami. Čalúnený nábytok je potiahnutý kožou alebo pokrytý veľkými vlnenými prikrývkami. Prednosť sa dáva masívnym oválnym alebo okrúhlym jedálenským stolom a ľahkým taburetkám alebo stoličkám.

Každý štýl má svoju vlastnú históriu a etnické charakteristiky, ktoré odrážajú spôsob života rôznych národov. Preto je často ťažké urobiť hranicu medzi štylistikou:

 • krajina;
 • etno;
 • ekologický štýl.

Obľúbené farby vo vidieckych interiéroch

V interiéri kuchyne vo vidieckom štýle sa odporúča použiť akékoľvek vhodné farby charakteristické pre prírodné prírodné dokončovacie materiály. Sú možné všetky odtiene dreva, ale uprednostňujú sa svetlé druhy, ale dnes sa na vidiecky nábytok široko používa moridlo, lak a biely smalt.

V textíliách „pod vidiekom“ je možné použiť akékoľvek prírodné odtiene, najmä ak ide o obrázky kvetov, je však dôležité merať tak, aby „neoslňovalo“. Hlavné pozadie je biele, ale najvhodnejší je mliečny alebo krémový odtieň. Dôležitú úlohu hrá aj sýtosť palety, napríklad rovnakú modrú farbu v jednom interiéri je možné použiť ako vyblednutú azúrovú (aqua) a bohatú tmavú, ako alternatívu k čiernej v kontrastných kombináciách. Čierna sa tu používa len zriedka, iba vo forme kontrastov, ozdôb alebo rámov..

Základom sú upokojujúce pastelové odtiene, zatiaľ čo vo fragmentoch sa používajú jasné teplé farby vo forme jasných kontrastných doplnkov, ktoré vytvárajú pozitívne emocionálne pozadie. Studená váha sa používa aj ako pozadie, zatiaľ čo sa riedi veselými teplými farbami používanými v textíliách a jedlách..

Pozor: Jasnú nerovnováhu môžu priniesť „módne“ kyslé odtiene. Aj keď je to len štylizácia pre moderný vidiecky štýl v interiéri mestského bytu, nemali by ste ich zneužívať. Neodporúča sa používať umelé materiály na dekoráciu, vinylové tapety, plasty, veľa skla a hladký pochrómovaný kov. Ale keramická dlažba vyzerá celkom organicky v kuchyni a v kúpeľni s kvetinovým vzorom..

Užitočné tipy na vytvorenie vlastného interiéru vo vidieckom štýle

Tento štýl je vnímaný ako veľmi domácky, pohostinný a útulný, trochu rustikálny a nenáročný. Mnohí preto budú považovať myšlienku vytvorenia autorského interiéru v tomto štýle za zaujímavú pomocou týchto odporúčaní a príkladov fotografií. Ale napriek všetkej jednoduchosti sa uistite, že vaša country hudba nepôsobí primitívne a rustikálne.

Vyhnite sa hromade rodinných vzácností, ktoré sú vášmu srdcu blízke – všetko, čo nezapadá do všeobecného konceptu, je lepšie skryť v skriniach. Naše ilustrácie ukazujú, ako štýlovo a vkusne vyzdobiť svoj byt alebo dom. Nie je možné nespomenúť ďalšiu dôležitú výhodu štýlu – toto je kompromisná možnosť pre rodinu, v ktorej žijú 3 generácie pokojne a kde sa každý bude cítiť príjemne..

About the author