Výber interiéru v štýle vintage

Móda pre interiéry v štýle vintage k nám prišla z Francúzska, kde sa formovala ako akýsi retro štýl v 90. rokoch XX. Štýl nie je nijako zvlášť prepracovaný, ako palác alebo moderný, ale je veľmi útulný, pokojný a pohostinný. Takýto interiér akceptuje originálne a krásne veci zdedené po predchádzajúcich generáciách. Staré ručné práce a dedičstvo, všetko, čo bolo vyrobené vlastnými rukami pred mnohými rokmi, tu nájdu hodné využitie. Špeciálny doplnok – umelo starý nábytok a štylizované svetelné zariadenia, ktoré dodávajú domu zvláštne „časom ocenené“ kúzlo.

Obsah:

Charakteristické vlastnosti vintage interiéru

A termín vinobranie bol požičaný z oblasti výroby vína, kde znamená dobré starnutie, to znamená „testované časom“. V poslednej dobe je v dizajne bytového zariadenia trend k starožitnostiam, čo sa odráža v rôznych štýloch:

 • grunge;
 • retro;
 • ošumelý šik;
 • boho;
 • Viktorián a ďalší.

Väčšina interiérov vo vintage, ošarpanom alebo retro štýle neznamená presný odraz ducha určitých rokov, je to iba dekorácia alebo imitácia. Toto je nová reinterpretácia a rešpektovanie toho, čo už bolo preverené časom, s cieľom dať niektorým veciam nový život. A pre takýto interiér nie je vôbec potrebné naháňať drahé starožitnosti alebo domáce potreby pred storočím..

Vintage je trend, v ktorom pokojne koexistujú moderné veci „pod klasikou“ aj domáce potreby, ktoré majú 30-50 rokov, to znamená, že patria rodičom alebo ich dedia vnúčatá. Vintage spálňa, kuchyňa alebo obývačka nestojí veľa, ak ste kreatívni..

Pozor: Starožitnosti sú považované za umelecké diela staré sto rokov a drahé domáce potreby staré niekoľko desaťročí. Veci do domácnosti od 50 rokov a viac patria k starým. Pre retro interiér sú vhodné veci staršie ako 25 rokov, ktoré boli obľúbené v minulých generáciách..

Medzi retro a vintage štýlmi nie je žiadna ostrá hranica, okrem výraznej príslušnosti k určitej ére, napríklad k 30. alebo 60. rokom dvadsiateho storočia. Ale všetok tento nábytok a doplnky sa môžu stať vrcholom akéhokoľvek semi-starožitného interiéru. Vintage je harmóniou starého a nového, takže nie je vôbec potrebné dávať novému nábytku starý vzhľad, ak je vyrobený v klasickej tradícii. Ale musí to byť nejako zohraté a doplnené starožitnosťami, vhodným textilom, ktoré boli v móde pred niekoľkými desaťročiami. Napríklad vintage štýl v interiéri – foto:

Nemusíte byť módnou expertkou na každé desaťročie, ako to vyžaduje boho, retro alebo ošumelý šik. Vintage nábytok by mal mať charakteristický nádych staroveku, ale každý kus má svoj vlastný príbeh. Ide o stoly a stoličky, kde každý škrabanec alebo chyba naznačuje pohyb alebo udalosť v živote predchádzajúcej generácie. Komoda, príborník, pohovka alebo kreslo niekedy vykazujú niekoľko vrstiev farby alebo zrejmé známky obnovy, ktoré potvrdzujú ich pôvod.

Tip: Nechoďte do extrémov a zaplňte priestory starým odpadkom bez rozdielu. Vintage nábytok je minimalistický, pokiaľ ide o nábytok, ale obsahuje množstvo textílií a výrazných doplnkov, ktoré dopĺňajú dizajn. Jedná sa o charakteristické dekoratívne predmety, ktoré zmenili niekoľko majiteľov, ktoré majú individuálny vzhľad..

Dobrý vintage interiér je sebestačný, nevyžaduje obnovu a nákladnú obnovu každých 5-10 rokov, a preto do určitej miery súvisí s klasickým prostredím. Vhodné sú tu veľkolepé akcenty z módy požičanej z dvadsiateho storočia, veci pochádzajúce zo Sots Art a Pop Art alebo narodené v ére perestrojky..

Retro interiér je často podobný vintage alebo naopak, ale ak je prvý z nich striktnejší na čas, rámy, potom je interiérový dizajn vo vintage štýle slobodnejší a jednoduchší, a preto je celkom dostupný. pre nezávislé uskutočnenie. Mali by ste sa však zoznámiť s najlepšími príkladmi štylistiky, aby ste vo svojom prostredí mohli využiť úspešné zistenia týkajúce sa dizajnu. Má ukázať jemnú chuť a zmysel pre štýl, aby bol interiér nenapodobiteľný a zaujímavý..

Komu návrhári radia pri výbere vintage interiéru?

Etablovaní ľudia, unavení sledovaním módnych trendov so svojimi charakteristickými atribútmi, spravidla tiahnu k vintage interiéru. Nemyslite si, že opustený dom je interiér v štýle vintage. V takom prostredí by malo byť cítiť určité kúzlo, symetriu vecí, kde každý predmet má svoje miesto vo všeobecnej harmónii. Výraznou charakteristikou vintage štýlu je originalita nábytku alebo iných predmetov, malý obeh alebo originalita, napríklad so značkou majstra.

Po získaní dedičstva sa ľudia žijúci v hlučných megalopoliskách často usilujú vrátiť sa k svojmu pôvodu, aby „prichytili“ veci, ktoré sú im srdcu blízke, a zároveň používali roztomilé ručne vyrábané doplnky. Dnes je tento štýl v mestách žiadaný, pretože mnohým z nás chýba teplo a pokoj v duši – uprostred rozšírenej urbanizácie a zákona o prežití tých najschopnejších v bezohľadnej „kamennej džungli“.

Dnes veľa ľudí oceňuje to, čo bolo charakteristické pre určité časové obdobie, napríklad leštené boky pohovky alebo sklenené dvere kuchynskej linky s kovovým rámom. To znamená, že to dnes nerobia, a to ukazuje určitú eleganciu, ktorá bola neodmysliteľnou súčasťou módnych predmetov. Oceňujú sa aj ručne vyrobené veci, ktoré predtým nič nestáli. Mali by to však byť predmety, ktoré prinášajú radosť a pocit stability, v modernom svete vzácne..

Aj keď je vintage interiér veľmi široký a do istej miery konvenčný koncept, jeho charakteristický rys zostáva poctou spomienke na minulé 20. storočie a jeho najlepšie tradície. V obytnom priestore navrhnutom v tomto štýle je príjemné relaxovať a užívať si rodinné šťastie, ctiť si tradície a nostalgiu za šťastným detstvom, oddávať sa príjemným spomienkam. Vyberajú si ho vyvážené gaučové zemiaky, nostalgické pre časy, ktoré už dávno nie sú..

Typické vlastnosti vintage štýlu

Ako si predstavujete vintage interiér? S najväčšou pravdepodobnosťou predstavivosť vykresľuje obraz rodinnej idyly, ktorý pripomína zábery z kroniky života Európy spred niekoľkých desaťročí. Jedná sa o pohovku v blízkosti kukučkových hodín alebo s zvonkohrou, kde dievča číta knihu svojej babičke, ktorá pletie ponožku v hojdacom kresle a driema v práci. A hosteska v tejto dobe varí voňavý malinový džem na elektrickom sporáku pri okne s chintzovými závesmi v voláni. To je všetko a malo by to vyzerať vo vintage dome, vyvolávajúcom nostalgiu a spomienky. A všetko vybavenie domácnosti nie je len starožitný dekor, ale skutočné domáce potreby, preverené časom.

Premyslený interiér vo vintage štýle je prirodzený vo všetkom, od stropov po podlahu. Tu nie je miesto:

 • moderné vinylové tapety;
 • nový laminát;
 • plastové rámy okien;
 • priečky zo sadrokartónu a ďalšie atribúty „opravy v európskej kvalite“.

Najlepšou voľbou pre podlahy v obytnom priestore sú parkety:

 • lakované – pre obývaciu izbu;
 • matný – spálňa alebo škôlka.

Možné moderné parkety alebo matný laminát, ktoré imitujú jednoduchú doskovú podlahu. Jednoduchosť v dekorácii je mottom vintage štýlu v interiéri kuchyne. Dizajnéri odporúčajú použiť:

 • podlahy bez použitia moderných technológií, prírodného dreva alebo dlaždíc;
 • matné svetlé biele stropy;
 • dlaždice s rustikálnym vzorom a štýlom;
 • umývateľná tapeta so vzorom na prírodnú tému.

Vzorované povrchy sú charakteristické pre vintage štýl. V tomto prípade si môžete vybrať veľkú a diskrétnu kresbu alebo malú a veselú. Vintage štýl v interiéri spálne predpokladá hladké papierové tapety s kvetinovými vzormi alebo fantazijnými vzormi. Dnes sa vyrábajú štylizované „vintage“ tapety, ktoré opakujú charakteristické vzory alebo pruhy, ktoré boli módne pred 20-30 rokmi..

Na strope, po obvode miestnosti, je možné jednoduché štukovanie, ale nie penový vlys. Aj keď existuje túžba použiť ho, potom iba široký, na maľovanie. Štukové rozety v spodnej časti stropného lustra sú tiež prijateľné. Vo vintage stropoch sú prijateľné aj malé praskliny a odlupujúca sa farba alebo bielenie, čo dodáva interiéru „starý“ šik. To isté platí pre podlahy a steny a neoplatí sa odstraňovať malé nátery farieb na rámoch alebo zárubniach..

Upozornenie: Vo vintage interiéri by ste nemali vytvárať starožitnú zbierku vystavenú v sklenenej vitríne. Ide o skutočné veci na každodenné použitie, ktoré majú stále svoju historickú, umeleckú alebo dekoratívnu hodnotu..

Akékoľvek dedičstvo alebo moderné ručné práce inšpirované tradičnými remeslami sú vítané. Napríklad ružou vyšívané obliečky na vankúše na podsedáky alebo čipkované obrusy v štýle „z hrudníka babičky“. Po reštaurovaní môžete tiež vystaviť akúkoľvek komodu alebo komodu, ktoré doplnia ďalší nábytok vhodného dizajnu.

Moderní technológovia a dizajnéri pravidelne vydávajú zbierky nábytku pripomínajúce ručne vyrobené alebo „vintage“. Charakteristický rys – obrysy a konfigurácia modelov pripomínajú výrobky dávnej minulosti a používajú sa umelo „opravené“ povrchy. Chemické komponenty dnes umožňujú odlupovanie a praskanie farby, ako sa to stalo pri pokuse o natieranie povrchu laku, môžete kovu dodať vzhľad oxidu alebo hrdze, meď pokryť nazelenalým povlakom alebo vytvoriť tmavý povlak na bronz. Pseudo-vintage nábytok sa často vyrába na špeciálnu objednávku v stolárskych obchodoch, pričom sa opakujú staré vzorky.

Tip: Skúsený výrobca nábytku vie, ako by mal nábytok vyzerať ako sovietsky retro, francúzsky vintage alebo anglický shabby chic. Ak je to zásadne dôležité pre autorov návrh interiéru, o týchto podrobnostiach by ste mali prediskutovať pri zadávaní objednávky alebo nákupe nábytku z katalógu. V zásade je väčšina pseudo-vintage kolekcií vhodná pre všetky druhy starožitného štýlu.

Neexistujú žiadne jasné obmedzenia výberu farieb, ale nepoužívajú sa svetlé povrchové úpravy. Vyblednuté alebo vyblednuté odtiene prírodného pôvodu sú prijateľné, svetlé steny v vyblednutých odtieňoch akejkoľvek prírodnej farby:

 • Biely;
 • mliečny;
 • svetlo zelená;
 • broskyňa;
 • béžová;
 • svetlo hnedá;
 • piesok;
 • Svetlo ružová;
 • orgován;
 • bledo modrá.

Pokiaľ ide o vzory na textíliách, potom je tu celkom prijateľná „pestrosť“, ktorá oživí bledé pozadie alebo pokojnú úpravu prírodného dreva. Zlaté pravidlo vintage štýlu hovorí, že ak je veľa malých predmetov, spojí ich spoločná farba a v obyčajnom interiéri by malo byť niekoľko jasných akcentov..

Mimoriadny význam majú predovšetkým doplnky a textil, ktoré vytvárajú osobitnú vintage príchuť, napríklad strapce na vankúšoch a obrusoch, prešívané prehozy alebo patchworkové paplóny. Hlavnými obľúbenými sú textílie rôznych textúr, tu sa dajú úspešne kombinovať zamat a chintz, čipky a hodváb, vyšívanie krížikovým a saténovým stehom, háčkované a ručne vyrábané pletacie ihlice..

Na čestnom mieste – rodinné portréty v rámoch alebo ručne vyrábaných obrázkoch, rezbárstvo, honenie kovov, taniere s maľbou pre ľudové remeslá alebo iná ručná keramika. Cení sa však predovšetkým vinobranie bez falzifikátov:

 • starožitné hodiny, telefóny a fotoaparáty;
 • porcelánové figúrky a vázy s ružami;
 • závitové závesy zo starých korálikov alebo zo sponiek na papier s pohľadnicovými rezmi;
 • starožitné jedlá a samovary na podnosoch;
 • vyrezávané drevené vešiaky;
 • retro lustre s kryštálovými kvapkami;
 • ručne vyrobené darčekové suveníry;
 • zbierky predvojnových a povojnových kníh, fotografií a pohľadníc;
 • suché kytice a rôzne remeslá na čiernom zamate pod sklom v rámoch.

Pokyny pre interiérový štýl

1. Vintage kuchyňa – tento štýl je veľmi vhodný, ale je ťažké kompetentne kombinovať najnovšie domáce spotrebiče a kuchynské potreby „babičky“. Je zmysluplné skryť techniku ​​v skrini za dverami a aby starožitné domáce potreby zaujali čestné miesto v rohu, na policiach alebo na závesných skriniach. Ukážte napríklad keramiku alebo maľované taniere na prominentnom mieste..

Vo vintage kuchyni sú vhodné jasné veselé odtiene v doplnkoch, veľa veľkolepých „fúkaných“ jedál, čajníkov a samovarov. Užitočné a „vtipné“ záclony s volánikmi a volánmi alebo sieťkami na okná so vzormi, háčkované, ako aj prelamované obrusy a obrúsky.

2. Interiér vintage spálne – v prvom rade starožitná posteľ, najlepšie s kovanými detailmi na čele postele. Vyšívané obliečky na vankúše, paplóny a pletené prehozy vyzerajú dobre. Namiesto toaletného stolíka môžete použiť starý toaletný stolík, nad posteľ zavesiť baldachýn. Namiesto moderného nočného stolíka použite starožitnú stoličku s vysokým operadlom, kde si pred spaním môžete obliecť župan alebo oblečenie..

Odborníci odporúčajú v spálni dať starú skriňu, vešiak na statív a na stenu alebo na zadné dvere – rad háčikov na kabelky a klobúky. Kovový luster s jednoduchými matnými tienidlami alebo tienidlo na lampu doplní vintage príslušenstvo do spálne.

3. Škôlka alebo komory pre dospievajúce dievča môžu byť tiež vyzdobené vo vintage štýle a doplnené zbierkou starožitných bábik na poličke alebo porcelánovými figúrkami. Kolekcia hračiek vyrobených vlastnými rukami 2-3 generáciami remeselníkov tu bude vyzerať veľmi organicky..

Na stenách sú zarámované rodinné portréty, vedľa detských kresieb. Vynikajúcou ozdobou budú tapety na detskú tému, šité viacvrstvové záclony s volánmi, ako aj ottomany urobené sami.

4. Nie je obvyklé vyberať jasné farby pre obývaciu izbu vo vintage štýle, pri výzdobe stien je lepšie uprednostniť tlmené odtiene. Na pozadí hladkých stien najlepšie vyzerá čalúnený nábytok s potlačou a ak je tapeta so vzorom, odporúča sa dať pohovku a kreslá v jednoduchých farbách, s plyšovým čalúnením alebo z podložky, aby sa zabránilo vlneniu. Vhodná je vitrína alebo starý príborník, pretože v tej dobe to bolo módne, ale je lepšie nepropagovať moderný plazmový panel a ďalšie vybavenie..

Môžete použiť krb alebo miesto pre elektrický krb, ktorý simuluje blikajúci plameň, ale bez “divokého kameňa” a ďalších moderných dokončovacích materiálov. Tapetám sa venuje osobitná pozornosť, pretože sú zodpovedné za vinobranie v obývacej izbe. Preto sú vyberaní tak, ako to bolo v móde pred 30-40 rokmi. Potom boli na všetky steny nalepené tapety, takže nezostal priestor pre dekoratívne panely a iné povrchové úpravy..

About the author