Výber miesta a materiálu pre krb na drevo

Existuje mnoho výhod takého vykurovacieho zariadenia, akým je krb na drevo, ale ak ste premýšľali o tom, ako vytvoriť krb vlastnými rukami v krajine, odporúča sa najskôr správne navrhnúť dizajn krbu a posúdiť svoje schopnosti. : príprava stavby, finančné zdroje a ďalšie dôležité body. V chladných zimách by ste sa nemali na vykurovanie spoliehať iba na krb na drevo, pretože vyžaruje iba 10-20% tepla. Ak však budete postupovať podľa pokynov pre krb na drevo a vytvoríte širokú, ale plytkú palivovú komoru, budete môcť do miestnosti vyslať viac energie ohňa. Vďaka tomuto dizajnu sa navyše zlepšuje vetranie miestnosti..

Obsah:

Výber miesta

Krb na drevo slúži ako dekoratívny prvok a vykurovacie zariadenie. Preto by mal byť výber miesta pre neho posúdený z dvoch hľadísk – dekoratívneho a funkčného. Ak hovoríme o hotových modeloch krbov, nájdete medzi nimi rôzne konfigurácie, ktoré sú navrhnuté pre prednú, centrálnu a rohovú inštaláciu..

Koncová stena je najlepšia na usporiadanie ohniska na drevo, ohnisko môže byť usporiadané v rohu medzi vnútornými stenami. Takéto usporiadanie poskytuje možnosti zariadenia pred krbom plnohodnotnej rekreačnej oblasti. V tomto prípade môžete pred krb položiť pár kresiel alebo pohovky..

Centrálne umiestnenie štruktúry nie je pri organizácii priestoru najracionálnejšie. Krb na drevo dodatočne vytvára tranzitné zóny a dymové výfukové potrubie, ktoré ide z krbu na strop, vizuálne zablokuje miestnosť. Takto umiestnené krby však majú svoje výhody, napríklad medzi nimi existujú miniatúrne modely, ktoré sú vhodné pre malé miestnosti..

Bez ohľadu na model však môžu byť krby na drevo umiestnené vedľa komína. Okrem toho musí byť komín vyrobený samostatne a určený iba pre krb. Ohnisko nesmie byť pripojené k rúrkam na vykurovanie rúry. Rovnako nie je vhodné umiestňovať krbovú vložku tak, aby priliehala k vonkajším stenám s oknami. Tento typ pece spôsobí rýchlu cirkuláciu vzduchu a ak okná nie sú správne utesnené, začne sa prievan..

Vypočítame veľkosti

Rozmery krbov na drevo sú viazané na objem priestorov, v ktorých sú plánované ich usporiadanie. Napríklad plocha ohniska pre miestnosti, ktoré majú objem až 70 metrov kubických, by mala byť 1/50 alebo 1/70, inými slovami – 0,2 – 0,4 metra štvorcového. Pomery výšky a šírky otvoru v ohnisku by mali byť zvolené 2 až 3. S rozlohou 0,4 metra štvorcového bude mať otvor v peci rozmery 52 x 77 centimetrov.

Proporcie hĺbky a výšky portálu by mali byť 1 až 2. Tieto parametre sú považované za veľmi dôležité, pretože nedodržanie pomeru v smere zvyšovania hĺbky portálu znižuje rýchlosť prenosu tepla a v situácii poklesu, ohnisko začne fajčiť miestnosť.

Veľkosť hĺbky komory musí byť zachovaná v nasledujúcich pomeroch: pri ploche ohniska rovnajúcej sa 0,2 metrov štvorcových by hĺbka mala dosiahnuť 18 – 24 centimetrov, čo sa rovná 0,3 m2 – 22 – 30 centimetrov, ak je 0,4 m2 – a maximálne 35 centimetrov.

Rozmery dymového otvoru závisia od plochy krbovej vložky: mala by byť 8-15 krát menšia. S rozlohou portálu krbu 0,2 m2 – asi 0,02 metra štvorcového, s veľkosťou 0,3 m2 – asi 0,03 metra štvorcového a s rozmermi 0,4 m2 – asi 0,04 m2.

Rúra, ktorá je vyrobená z tehál, by mala mať nasledujúcu dĺžku a šírku: 14 x 14 a 14 x 27 centimetrov. Ak plánujete usporiadať komín s kruhovým prierezom, mal by mať priemer 8-14 centimetrov. Stredné a malé krby vyžadujú komín s výškou 4 – 5 metrov.

Varenie tehly

Na stavbu ohniska je potrebné pripraviť sutinový kameň, piesok, červené tehly, cement, hlinu a drvený kameň. Ak chcete postaviť krb na drevo, ktorý sa plánuje dlho vyhrievať, musíte tehlu starostlivo vybrať a triediť po kúskoch.

Pre krby vyberte dokonalú tehlu: majú jednotnú štruktúru, oranžovo-červenú farbu, pravidelný tvar, pravé uhly a hladké povrchy a nemali by mať žiadne chyby. Ak doň narazíte kladivom, tehla by mala vydávať jasné zvuky..

Ak tehly prešli zlým tepelným spracovaním, budú mať svetlejší odtieň a jeho lom bude mať nehomogénnu štruktúru. Po dopade bude taký materiál vydávať tupý hluk, ktorý naznačuje streľbu nekvalitnej kvality..

Pálené tehly majú tmavošedý alebo modrasto-čierny tón, na jeho povrchu sú viditeľné stopy po tavení. Úderom do takej tehly sa ozve vysoký zvuk. Ak nájdete na materiáli biele škvrny, môžete hovoriť o porušení technológie sušenia, presnejšie povedané, o nadmernom sušení. Počet tehál je 200-300 kusov, v závislosti od rozmerov krbu.

Premiešajte roztok

Krby na drevo sú rozložené ako malta, ktorá pozostáva z hliny, piesku a cementu. Ak vás zaujíma, ako vyrobiť vysokokvalitný krb na drevo, pri jeho vytváraní je zvykom brať kambrijskú hlinu, ktorá má modrú farbu. Ale obyčajná alebo červená hlina bude stačiť. Ak ste si vybrali žiaruvzdorné tehly, potom budete na kladenie ohniska potrebovať žiaruvzdornú hlinku. Potrebujete 0,2 – 0,5 metra kubickej hliny, v závislosti od úrovne obsahu tuku.

O cement sa tiež oplatí starať. Vhodný je balený portlandský cement v množstve 70-100 kilogramov. Vezmite piesok na roztok s frakciou 0,2-1,5 milimetrov, dobre očistený od trosiek a nečistôt v množstve 0,7 kubických metrov. Budete potrebovať drvený kameň so zlomkom 2-6 centimetrov, je potrebný na založenie krbu v množstve 0,2 kubických metrov.

Na vybudovanie ohniska je potrebné venovať náležitú pozornosť indikátoru kvality zložiek roztoku – mali by byť čo najviac očistené od nečistôt. Za týmto účelom piesok opatrne preosejte cez sito a namočte ho do vody, kým nebude voda čistá. Namočte hlinu do vody na 7 – 10 dní, občas miešajte, kým nevznikne homogénna zmes.

Pripravuje sa roztok na položenie ohniska na základe hliny: nalejte suchý piesok roztokom a hlinkou a dôkladne premiešajte, kým sa nedosiahne stav, ktorý vyzerá ako želé. Skontrolujte kvalitu zmesi týmto spôsobom: z murovacej malty naviňte „klobásu“, ktorá má priemer najviac 10 – 15 milimetrov, – ak jej tvar zostane, nedrobí sa a nelepí sa na ruky, potom sa riešenie ukázalo ako skvelé.

Konečne

Okrem týchto materiálov je potrebné pripraviť dymovú klapku (ventil kachlí), rošt a výstužné tyče. V priemere bude celková hmotnosť konštrukcie krbu najmenej 600 kilogramov a vo väčšine situácií – viac ako tona. Ak sa plánuje vybudovanie ohniska v dokončenej budove, budete musieť prilákať špecialistov, ktorí sú schopní vypočítať zaťaženie ohniska na nosných konštrukciách.

Ak ste pozorne dodržali naše pokyny, správne vybrali miesto pre zdroj tepla, správne vypočítali jeho parametre, dôkladne preskúmali všetky tehly a starostlivo pripravili murovaciu maltu, môžete pristúpiť k ďalšej fáze – vybudovaniu základu ohniska a položeniu samotný krb na drevo.

About the author