Výmena kúpeľa vlastnými rukami: tipy a triky

Generálna oprava kúpeľne umožňuje výmenu starej vane. Je to dosť namáhavý proces, ale môžete to urobiť sami bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci špecialistov. Tento článok prináša odporúčania pre výber novej vane, popisuje spôsoby demontáže a postup inštalácie nových vodovodných potrubí..

Výmena vane: ako si vybrať novú sanitu

Dávno sú preč časy, keď boli kúpeľne väčšiny bytov navzájom veľmi podobné. Dnes mnoho majiteľov vynakladá maximálne úsilie, aby bola ich kúpeľňa originálna a pohodlná. Otázka nákupu novej a výmeny starej vane preto zostáva aktuálna..

Dizajn kúpeľne treba brať s veľkou mierou zodpovednosti. Ústredným bodom je spravidla kúpeľňa. Aby ste sa nemýlili pri výbere „krstnej misy“, mali by ste určite:

Pri výbere veľkostí by ste mali vziať do úvahy dôležité body:

Pri premýšľaní o tvare kúpeľa je potrebné mať na pamäti, že moderné polygonálne, štvorcové a okrúhle modely sú vhodné pre priestranné kúpeľne. V malých bytoch je lepšie nainštalovať štandardnú alebo rohovú vaňu.

Je potrebné starostlivo pristupovať k výberu materiálu výroby a porovnávať výhody a nevýhody každej možnosti.

Oceľové modely sa vyznačujú nízkymi nákladmi a dobrým výkonom. Táto možnosť je vynikajúcim riešením pre opravy rozpočtu. Nevýhody oceľových kúpeľov zahŕňajú:

 • vysoká hladina hluku počas príjmu vody;
 • vysoká tepelná vodivosť – voda v kúpeľni sa rýchlo ochladí;
 • zo špinavej vody na strojoch kúpeľa sa objaví žltkastý povlak.

Klasickou verziou je liatinová vaňa, ktorá má niekoľko výhod:

 • takmer tichý zber vody;
 • zachovanie teploty vody;
 • sklovina nezachováva nečistoty, takže je ľahké sa starať o inštalatérske práce.

Liatinové nevýhody: vysoká hmotnosť a obmedzený výber tvarov.

Akrylátové vane vyrobené z odolného polymérneho materiálu, vystužené živicou a niekoľkými vrstvami sklolaminátu. Spodok kvalitných modelov je vystužený kovovou sieťovinou.

Nevýhody používania kúpeľne:

 • náchylnosť k mechanickému poškodeniu – vzhľad škrabancov;
 • tendencia k škvrnám – je nežiaduce prať farebné prádlo v akrylátových vaniach.

Odrody kúpeľňových popruhov: klady a zápory

Na inštaláciu kúpeľa budete musieť kúpiť súpravu potrubí. Pri výbere dávajte pozor na materiál výroby a konštrukčné prvky..

Plastový pásik je odolný voči vlhkosti a neznehodnocuje sa. Vďaka tomu sú plastové modely odolné voči opotrebovaniu a majú dlhú životnosť. Medzi ďalšie výhody patrí:

 • všestrannosť – vhodné pre rôzne typy kúpeľov;
 • odolnosť voči chemikáliám;
 • nízka cena a jednoduchá inštalácia.

Kovové remene sú vyrobené z mosadze, medi, bronzu, chrómovanej a leštenej ocele. Táto možnosť je celkom spoľahlivá, ale má niektoré významné nevýhody:

 • vysoká cena;
 • ťažkosti s inštaláciou kvôli potrebe presného prispôsobenia výrobku;
 • zvýšené riziko upchatia;
 • nie je odolný voči niektorým čistiacim prostriedkom.

Podľa konštrukčných vlastností je páskovanie rozdelené na univerzálne, poloautomatické a automatické.

Najbežnejšie sú univerzálne modely, ktoré sa ľahko inštalujú. Postroj sa skladá zo štyroch častí:

 • sifón umiestnený pod kúpeľňou;
 • odtokové hrdlo dolného otvoru;
 • prepadový krk pre horný otvor;
 • vlnitá rúrka.

Poloautomatické páskovanie je vybavené výkyvnou pákou, pri pohybe sa krk zatvára / otvára. Nevýhodou modelu je krehkosť plastových dielov.

Potrubný stroj v spodnej časti odtoku je vybavený ventilom, po stlačení sa otvor odtoku otvorí a voda odíde cez sifón. Nevýhodou automatického dizajnu je rýchle upchatie tlakového ventilu a potreba pravidelného čistenia.

Postup výmeny kúpeľa urob si sám

Metódy demontáže starého kúpeľa

Demontáž kúpeľne zahŕňa odpojenie dodanej komunikácie a vytiahnutie misy z miestnosti. Jedna osoba sa s touto prácou dokáže vyrovnať ťažko – sama si nevyjde z kúpeľa. Tento proces je komplikovaný obmedzeným priestorom v kúpeľni a úzkymi dverami.

Dôležité! Pred demontážou vypnite prívod vody v byte a varujte susedov pred možnými nepríjemnosťami, pretože odstránenie kúpeľa je hlučný proces.

Prvým spôsobom je šetrenie. Postup:

Ak sa ďalšie využitie kúpeľa neplánuje, nemali by ste s ním stáť na obrade. V tomto prípade nebudete potrebovať brúsku, ale kladivo. Rozbitie vane na kúsky umožní ich ľahké uloženie na skládku.

Pri demontáži dodržujte základné bezpečnostné predpisy. Prácu je potrebné vykonávať v uzavretej obuvi a oblečení. Oči si chráňte okuliarmi, aby sa úlomky nezranili.

Príprava miesta na inštaláciu nového kúpeľa

Dôkladne vyčistite miesto inštalácie. Optimálne – na opravu priestoru pod kúpeľňou. Ak sa tak nestane, v kúpeľni sa budú neustále zhromažďovať úlomky, zvyšky farieb, tehlové triesky a prach z trhlín v betóne. Stručne povedané, je vhodné vykonávať opravy komplexným spôsobom..

V tejto fáze zmeny kúpeľne alebo výmeny sprchovacieho kúta za vaňu je potrebné vyriešiť problém aktualizácie potrubí. Je lepšie odstrániť opotrebované potrubie a nainštalovať plast.

Dodávka komunikácií

Postupnosť výmeny potrubí v kúpeľni:

Vlastnosti inštalácie vodovodných potrubí v kúpeľni:

Inštalácia vane a inštalácia odtokového / prepadového systému

Prineste kúpeľ a umiestnite ho na trvalé miesto, pričom pozorujte mierny sklon pre normálny odtok vody. Nastavte nohy na výšku.

Ďalším krokom je inštalácia obloženia kúpeľne:

Výmena kúpeľa vlastnými rukami: video

Inštalácia nového batérie v kúpeľni

Výmena mixéra v kúpeľni sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

Dôležité! Výmena vodovodného kohútika v kúpeľni by sa mala vykonať až po zatvorení prívodu vody a vypustení zvyšnej vody.

Výmena cievky v kúpeľni

Práce na výmene vyhrievanej koľajnice na uteráky je možné vykonať nezávisle. Celý proces nebude trvať dlhšie ako 1,5 hodiny. Ak však výmena zahŕňa prepracovanie stúpačky horúceho potrubia, budete musieť využiť služby odborníka.

Na výmenu stúpačky teplej vody sú nainštalované uzatváracie guľové ventily a obtokový krúžok. V prípade netesnosti môže byť cievka vypnutá sama bez toho, aby ste museli volať čarodejníka.

Všeobecný postup pri inštalácii novej cievky:

Ako sa vysporiadať so starou kúpeľňou: tipy na dizajn

Nahradenie vane odstránením starého z dachy pomôže zmeniť vynikajúci osobný pozemok na originálny krajinný dizajn. Zastarané vodovodné potrubie sa navyše stane štýlovým kusom nábytku, malým vidieckym rybníkom alebo grilom..

Nasledujú nápady na kreatívne využitie starých liatinových vaní..

Rekonštrukcia alebo výmena kúpeľne: video

About the author