Výroba nástennej skrinky vlastnými rukami. Odrody návrhov a vlastností výroby nástennej skrinky vlastnými rukami. Hlavné etapy práce a tipy na výrobu nástennej skrinky vlastnými rukami

Pre kompletnú sadu akéhokoľvek kuchynského interiéru je nástenná skrinka považovaná za potrebný nábytkový doplnok. Vyrábajú sa v nábytkárskych továrňach, malých spoločnostiach a tiež doma. Na výrobu nástenných skriniek vlastnými rukami potrebujete poznať niektoré nuansy výrobnej technológie, ako aj podrobne rozobrať samotný proces práce.

Obsah:

Odrody návrhov nástenných skriniek

Aby ste mohli začať pracovať na výrobe kuchynskej súpravy vlastnými rukami, musíte podrobnejšie pochopiť, aké sú hlavné typy nástenných skriniek a ich účel. Nástenné skrinky sú spravidla klasifikované v dvoch smeroch – podľa účelu, ako aj podľa typu konštrukcie..

Podľa účelu sú typy sklopných konštrukcií spravidla rozdelené na: koncové skrinky, sušiace skrine, otvorené skrine a skrine.

Skrine s horizontálnym a vertikálnym otváraním sa odlišujú typom konštrukcie. Prvá možnosť sa považuje za bežnejšiu, pretože na výrobu horizontálnych dverí sú potrebné iba štandardné upevňovacie prvky (markízy) a pre vertikálne dvere hydraulický valec.

Ďalším kritériom, pomocou ktorého môžete distribuovať nástenné skrinky, je miesto inštalácie. Táto sada nábytku môže byť rovná a hranatá (koncová). Rohové nástenné skrinky majú samozrejme zložitejší dizajn a ich výroba vyžaduje nielen viac materiálu, ale aj čas, ale používanie je oveľa pohodlnejšie a zaberajú menej miesta..

Sušiace skrinky sú veľmi praktickým typom kuchynských skriniek, ktoré sú vo väčšine prípadov spravidla umiestnené vedľa umývadla. Vo vnútri týchto štruktúr je umiestnená sušička riadu. Veľmi pohodlná možnosť pre každú kuchyňu.

Obrázky na požiadanie nástenná skrinka pre domácich majstrov

Aký materiál si vybrať pre nástennú skrinku vlastnými rukami

Materiály na výrobu nástenných skriniek vlastnými rukami môžu byť veľmi odlišné. Je to preglejka a plast, ako aj drevotrieska, drevotrieska, prírodné drevo atď..

Materiály do nástennej skrinky
Preglejka Má trvanlivú charakteristiku, ktorú dopĺňa pomerne vysoká cena.
Plast Je široko používaný a má rozumnú cenu. Odporúčame na výrobu kúpeľňového nábytku.
Drevotrieska

Má rozumnú cenu, materiál je veľmi obľúbený pri používaní. Pre kĺbové konštrukcie nie je veľmi spoľahlivé, pretože slučky štruktúry sa uvoľňujú v dôsledku uvoľnenia.

Drevotrieska Má nádherný vzhľad, prijateľnú cenu. Nevyžaduje ďalšie dokončovacie práce.
Prírodné drevo Má spoľahlivosť, má bohatý vzhľad. Nevýhoda – vysoké trhové ceny materiálu.

Drahšími možnosťami sú preglejka, plast a prírodné drevo. Drevotrieska a drevotrieska sa stali dostupnými a medzi používateľmi veľmi obľúbenými. V porovnaní s inými majú tieto materiály dostupnú trhovú cenu a veľmi pohodlne sa používajú. Samotná drevotrieska vyžaduje rozsiahle dokončovacie práce a drevotrieska je hotový laminovaný materiál, ktorý sa vyznačuje spoľahlivou pevnosťou a atraktívnym vzhľadom. Poslednú možnosť je najlepšie použiť na výrobu kuchynských skriniek (skriniek), na ktoré sa v našom článku zameriame..

Na proces inštalácie potrebujeme nasledujúce potrebné nástroje na výrobu nástennej skrinky vlastnými rukami:

 • ruleta;
 • súprava skrutkovačov;
 • vŕtačka;
 • úroveň;
 • ceruzka;
 • píla na kov;
 • kladivo, atď.

Predtým, ako budete pokračovať v inštalačných prácach, však musíte najskôr vypracovať výkres budúceho dizajnu pre kuchyňu.

Obrázky na požiadanie nástenná skrinka pre domácich majstrov

DIY dizajn skrinky

Predtým, ako pristúpite priamo k inštalačným prácam a potom k inštalácii samotnej nástennej skrinky, musí majster predovšetkým určiť rozmery nábytku. Vytvorenie náčrtu nástennej skrinky vlastnými rukami zahŕňa vykonanie presných meraní budúcej štruktúry a ich podrobný obraz na papieri, čo výrazne uľahčí prácu a zabezpečí prípadné nedostatky s rozmermi dielov.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať miestu inštalácie skrinky, dizajnu samotnej kuchyne a jej rozmerom. Ak v miestnosti nie je toľko miesta, bude rozumné vytvoriť rohovú skrinku, ktorá výrazne ušetrí používaný priestor. Pre majstra, ktorý prvýkrát vyrába nábytok vlastnými rukami, odborníci napriek tomu odporúčajú začať rovnou, malou veľkosťou skrinky.

Ďalšie prvky na výrobu skrinky vlastnými rukami

Pri výrobe nábytku vlastnými rukami je dôležité nielen ušetriť rodinný rozpočet, ale aj vykonávať prácu čo najjasnejšie, aby výrobky slúžili viac ako jeden rok. Preto ďalším bodom vyžadujúcim pozornosť v procese vytvárania štruktúr pre kuchyňu je výber príslušenstva pre nástennú skrinku. Nábytkové pánty, zámky, držadlá, podpery, držiaky políc, držiaky na poháre, potery, to všetko je veľmi potrebný doplnkový materiál, bez ktorého sa nezaobídu ani profesionálni pracovníci, ani domáci majstri.

Medzi doplnkami k nástenným skrinkám patria aj rôzne typy zdvíhacích mechanizmov pre dvere, kompletné sušičky riadu, police. Všetky tieto účely poskytujú nábytku jednoduché použitie a výrazne šetria miesto v kuchyni. Pri nákupe všetkých týchto pomocných dielov je potrebné vziať do úvahy model konštrukcie, príslušenstvo nástennej skrinky a materiál výrobku, ktorý je taký dôležitý, aby sa počas prevádzky nepoškodil. Niektorí remeselníci samostatne kupujú nielen úchytky pre svoj nábytok, ktoré by mali harmonicky zapadnúť do existujúceho interiéru, ale aj také detaily, ako sú dvere a zásuvky. Napríklad sklenené dvere vždy prinesú do dekoru elitné a drahé poznámky k dekoru..

Obrázky na požiadanie nástenná skrinka pre domácich majstrov

DIY priama nástenná skrinka

Balíček najjednoduchšieho modelu nástennej skrinky obsahuje:

 • horné a dolné časti;
 • dve bočné steny;
 • zadná stena;
 • police;
 • dvere na dve polovice.

Je to jedna z možností možného dizajnu, každý majster má možnosť, ak je to žiaduce, dokončiť nástennú skrinku vlastnej výroby. Tento proces by mal mať špeciálny postup na výrobu nástennej skrinky pre domácich majstrov.

Podľa uvedených rozmerov je potrebné z listu drevotriesky zmerať a vystrihnúť detaily budúceho nábytku. Keď sú všetky diely pripravené, môžete pristúpiť k montáži. Tento moment je najlepšie vykonať v nasledujúcom poradí:

1. Na začiatku sú do bočných stien vyvŕtané otvory, ktoré sú určené pre podpery políc. Ďalej je pod dverami pripravené miesto na pripevnenie kĺbových závesov.

2. Boky, horná a spodná časť skrinky sú spojené postupne. Potom sú pripevnené podpery políc.

3. Ďalej je pripevnená zadná strana konštrukcie.

4. Dvere sú umiestnené na závesných pántoch a dokončené sú aj police.

5. Ďalším krokom je upevnenie rohu, ktorý prispieva k inštalácii nástennej skrinky.

DIY rohová nástenná skrinka

Výroba iného plánu kĺbových štruktúr je založená na najjednoduchšej verzii. To platí aj pre rohovú nástennú skrinku s vlastnými rukami v kuchyni, z bežného lacného materiálu z drevotriesky. Pre budúci produkt môžete ako základ vziať štandardné rozmery: 600 x 600 mm od rohu a výška nábytku je 720 mm.

Telo tohto dizajnu pozostáva z dvoch bočných stien z drevotriesky a samotná fasáda je široká 400 mm. Funkciu produktu možno nazvať vnútornou poličkou, ktorú sa odporúča vnútri mierne prehĺbiť, aby sa uľahčilo používanie akýchkoľvek dverí (aby sa tesne zatvárali). Keď sú všetky diely rozrezané a pripravené v požadovanom množstve, montáž sa vykoná rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcej verzii. Rohovú nástennú skrinku môžete podľa potreby vybaviť potrebným kovaním..

Pretože materiál z drevotriesky nemá atraktívny vzhľad, je potrebné vykonať niekoľko dokončovacích prác, ktoré umožnia nástennú skrinku prispôsobiť akémukoľvek dekoru miestnosti.

Pred začatím akýchkoľvek dokončovacích prác je potrebné zostavený nábytok očistiť od malých častíc, nečistôt atď. Pretože drevotrieska neabsorbuje bežnú farbu dobre, je lepšie použiť alkydový smalt, preto sa musí nanášať špeciálnou špongiou. Môžete si vybrať akúkoľvek farbu, hlavnou vecou je, aby sa harmonicky začlenila do vášho interiéru.

Drevotrieska sa otvára aj špeciálnymi lakmi, ktoré dodávajú nábytku určitý lesk. Rezané strany sú zvyčajne pokryté stavebnou páskou, ktorá vám umožňuje skryť všetky drsnosti povrchu a vytvoriť pre výrobok drahý vzhľad..

Nástenná skrinka z preglejky pre domácich majstrov

Predtým, ako začnete pracovať s materiálom, musíte sa zoznámiť s jeho vlastnosťami a pravidlami jeho prevádzky. Preglejka je slušný materiál na výrobu kuchynského nábytku, ktorý môže v domácnosti slúžiť mnoho rokov. Vlastné inštalačné práce na výrobe nástennej skrinky majú rovnaký princíp ako proces práce na najjednoduchšom modeli. Práce sa výrazne líšia v samotnom materiáli.

Pravidlá pre prácu s takým materiálom, akým je preglejka, môžu byť znázornené na nasledujúcom obrázku.

1. Akékoľvek otvory na preglejkovom plechu by sa mali prednostne vykonávať pomocou špeciálneho stupňovitého vrtáka..

2. Neodporúča sa používať zátky na prednú stranu preglejky. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa použiť držiak s minifixmi.

3. Pri príprave konštrukčných dielov je dôležité vziať do úvahy hrúbku preglejkového plechu, pretože na jeho rezanie je potrebné použiť špeciálny nástroj. Tenší materiál je potrebné rezať naostreným nožom, stredné listy rezať ručnou pílou a hrubší materiál rezať elektrickou pílou..

4. Stojí za zváženie skutočnosť, že listy preglejky nemožno prerezať cez zrno.

5. V procese spájania dielov odporúčam použiť špeciálny silikónový tmel.

Profesionálni remeselníci tvrdia, že ak pri práci s preglejkovým materiálom dodržíte všetky prevádzkové pravidlá, nábytok sa ukáže ako vysoko kvalitný a spoľahlivý na používanie. Ďalším plusom pri výrobe nástenných skriniek z preglejky vlastnými rukami je jednoduchosť dokončovacích prác..

Použitím rôznych farieb a iných dokončovacích materiálov sa nástenná skrinka vlastnej výroby nielen harmonicky zmestí do interiéru kuchyne, ale stane sa aj jej skutočnou ozdobou. Výrobky z preglejky je možné doplniť LED osvetlením na dverách alebo zásuvkách. Na povrch preglejkovej dosky sa ľahko nanáša celý rad samolepiacich materiálov, pomocou ktorých môžete na konštrukcii nástennej skrinky vytvoriť ľubovoľný vzor. Odborníci tiež odporúčajú používať laky, ktoré vám umožnia zachovať prirodzený vzhľad materiálu..

Inštalácia nástennej skrinky vlastnými rukami

Inštalácia nástennej skrinky vlastnými rukami je náročná záležitosť, ale môže to urobiť každý vlastník.

Aby nástenná skrinka zaujala v kuchyni najsprávnejšie miesto, je potrebné vziať do úvahy nasledujúce kritériá:

 • výška nábytku by mala byť taká, aby všetci členovia rodiny mohli bez problémov získať potrebné veci;
 • nástenná skrinka by nemala zasahovať do normálneho fungovania vetrania v miestnosti;
 • musí byť zaručené, že použitý držiak zaistí závesnú konštrukciu proti prípadným pádom, ktoré sľubujú veľa problémov.

Pri inštalácii nástenných skriniek by ste mali použiť úroveň budovy. Na upevnenie sa najčastejšie používajú pánty a spojovacie prvky. Aby bola štruktúra umiestnená rovnomerne a bez kvapiek, je potrebné na stenu nakresliť vodorovnú čiaru, ktorá je skontrolovaná úrovňou.

Obrázky na požiadanie nástenná skrinka

Ďalej je na túto linku pomocou razníka a skrutiek umiestnený upevňovací prvok. Samotná sada nábytku je vybavená potrebným počtom slučiek alebo špeciálnymi konzolami. Potom sú všetky prvky bezpečne spojené. Tento spôsob upevnenia sa ukázal byť celkom spoľahlivý. Potom, čo je nástenná skrinka konečne pripevnená k stene, sú nainštalované odnímateľné police. Výsledkom je, že závesná kuchynská skrinka urobená vlastnými rukami je pripravená na použitie..

Ďalšie informácie o montáži a inštalácii nástenných skriniek vlastnými rukami nájdete vo videu:

About the author