Závesy pre strešné okná: nápady na fotografie, tipy na výber

K výberu príslušenstva pre strešné okno by sa malo pristupovať s mimoriadnou vážnosťou. Pretože záclony nainštalované na okne musia mať atraktívny vzhľad, spoľahlivú ochranu pred denným svetlom a zároveň dobre priliehať k oknu. Ako si vybrať záclony v podkroví, zvážime ďalej.

Obsah:

Závesy pre strešné okná: funkčné vlastnosti a odrody

Konštrukcia podkrovia pre každého z jeho majiteľov sa stáva dosť ťažkým problémom, pretože proces výberu záclon pre podkrovné okno by sa mal vykonávať s prihliadnutím na všetky vlastnosti okennej konštrukcie.

Existuje niekoľko možností na zdobenie okien v podkrovnej miestnosti:

 • nákup textílie a nezávislá výroba záclon z nej, podľa vopred naplánovaného návrhu a pri zohľadnení všetkých individuálnych konštrukčných vlastností, v tomto prípade by nemali byť problémy s pohybom záclon pozdĺž rímsy a otváraním okien;
 • upevnením závesov rámami sú závesy upevnené v okne na dvoch rímsach alebo úplne na ráme, ktoré ich drží v požadovanej polohe;
 • nahradením rímsy háčikmi vám táto metóda umožní získať neobvyklý dizajn záclon inštalovaných v podkrovnom okne;
 • použitie roliet alebo žalúzií je najvhodnejšie pre moderné štylistické trendy v interiéri.

Najpopulárnejšou možnosťou zdobenia okna v podkroví je nákup roliet alebo žalúzií, ktoré sú na okno pripevnené špeciálnymi mechanizmami. Pokiaľ vám nevyhovuje žiadny z predajných závesov, je možná možnosť individuálneho prispôsobenia závesov na objednávku. V tomto prípade budú najpresnejšie harmonizovať s oknom..

Voľba jednej alebo druhej verzie závesov pre podkrovie sa vykonáva predovšetkým s prihliadnutím na vlastnosti okna. Vo vzťahu k typom okien sú určené najvhodnejšie závesy.

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými typmi strešných okien vo vzťahu k ich dizajnu a umiestneniu:

 • Najpopulárnejšou možnosťou okna je okenný otvor vybavený v podkroví, takéto okno je nainštalované na spodnej časti strechy a aby sa zdôraznila ľahkosť tohto interiérového prvku, odporúčame vám k nemu kúpiť štandardnú verziu vo forme roliet;
 • okná fasádneho alebo rímsového typu – tieto okná sa prakticky nelíšia od bežných okien, navyše miestom od inštalácie je stena, nad strechou;
 • transformačné okno, tento dizajn je schopný zmeniť svoj tvar a nadobudnúť vzhľad balkóna, také okná nie sú veľmi obľúbené kvôli ich vysokým nákladom;
 • svetelné tunely – v prípade, že nie je potrebné inštalovať štandardné okno, je nainštalovaný takýto variant okien, týmto oknom je určité potrubie, ktoré v jednej časti preniká do podkrovia a druhé ide na strechu;
 • použitie horných okien vám umožňuje postaviť neobvyklú a originálnu štruktúru, ktorá na jednej strane dodá miestnosti príťažlivosť a naplní ju denným svetlom;
 • pomocou ďalších dolných prvkov je možné vyrobiť dve okná, z ktorých jedno bude podkrovné a druhé – štandardné, ich kombináciou do konvenčnej štruktúry bude miestnosť jasnejšia.

V procese výberu záclon do podkrovia by sa mali vziať do úvahy všetky jednotlivé vlastnosti každého okna..

Manzardové záclony – možnosti fotografií a šitia

Klasickou konštrukčnou možnosťou strešného okna je použitie roliet. Záclony skrútené rolkou sú vyrobené z rôznych druhov materiálov a sú inštalované na vrchu otvoru. Aby sa zabránilo ich previsnutiu, odporúča sa na dodatočnú fixáciu závesov použiť vodidlá.

Táto verzia záclon je vhodná pre takmer akýkoľvek štýl interiéru, pretože výrobcovia ich vyrábajú v širokej škále farieb a textúr. Je možné kombinovať rolety s obyčajnými závesmi alebo tylom. Bude teda možné dosiahnuť úpravu svetelného toku a dodať miestnosti eleganciu a pohodlie..

Aby bola miestnosť chránená pred príliš jasným svetlom, najmä z južnej strany, odporúča sa na okná zavesiť žalúzie. Ich hustá štruktúra vám umožňuje zaistiť pohodlie pobytu v podkroví kedykoľvek počas dňa. Navyše, ak je okno umiestnené na strope, potom je táto možnosť najvhodnejšia. Pretože niektoré varianty žalúzií sú vybavené diaľkovým ovládaním, pomocou ktorého sú regulované na otváranie a zatváranie..

Na výrobu žalúzií pre strešné okná sa používajú rôzne materiály vo forme plastov, kovov, hliníka a dokonca aj tkanín. Aplikujú sa na ne rôzne vzory, ktorých typ závisí od charakteristík interiéru podkrovia..

Najjednoduchší spôsob, ako ozdobiť strešné okná, je látkové závesy. Táto možnosť je vhodná, ak sú okná umiestnené priamo na stene. Aj keď je možné ich namontovať na konštrukciu s miernym sklonom. Pri výbere záclon do podkrovia by sa však mal uprednostniť materiál odolný voči svetlu, ktorý v priebehu času nestratí farbu a nebude hromadiť prach..

Upevnenie textilných závesov na strešnom okne sa mierne líši od klasickej verzie ich inštalácie. Na opravu závesov budete musieť nainštalovať dva rímsy – horný a dolný. Na to bude najlepšou možnosťou použitie profilových ríms..

Okrem toho sa na dodatočnú výzdobu záclon používajú rôzne prvky vo forme kameňov, drapákov, neobvyklých strapcov, ktoré dodajú miestnosti ďalšie pohodlie a milosť..

Odporúčania pre výber strešných závesov

Pri výbere záclon do podkrovia by ste mali predovšetkým vziať do úvahy špecifiká tejto miestnosti, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou okien s:

 • určitý uhol sklonu;
 • netradičné tvary a veľkosti;
 • prítomnosť skladacích rámov;
 • dostatok denného svetla.

Na výrobu ochrannej clony, ktorá je nainštalovaná na okne a zaisťuje jej ochranu pred slnečným žiarením, odporúčame použiť textílie s hustou textúrou, ktorá neprepúšťa svetlo. Jednou z vlastností materiálu by navyše malo byť odpudzovanie prachu..

Atmosféra a pohodlie ľudí, ktorí v nej neustále alebo pravidelne zostávajú, závisí od správneho výberu záclon v podkroví. Pre podkrovie sa neodporúča používať záclony alebo záclony komplexnej konfigurácie. Hlavnými črtami vikierových záclon sú ich jednoduchosť a stručnosť. Navyše by mali perfektne zapadnúť do celkového štýlu dizajnu podkrovia..

Skladané závesy pre fotografiu a výber strešných okien

Použitie skladaných záclon v interiéri podkrovia je celkom bežné. Tento prvok interiéru je druhom horizontálnych žalúzií a pozostáva z profilu, na ktorom je pripevnené plátno, ktoré je vopred nariasené záhybmi..

Na upevnenie textílie na základni sa používajú špeciálne šnúry, pomocou ktorých je možné otvoriť okno, zbierať látku a zatvárať ho. V procese nákupu skladaných záclon by ste mali venovať pozornosť možnostiam navrhnutým špeciálne pre strešné okná.

Pretože majú špeciálne príslušenstvo, ktoré počas prevádzky pomáha zjednodušiť postup pri ich otváraní. Preto je prítomnosť skladaných žalúzií pre strešné okná s predĺžením, ovládacími držadlami alebo špeciálnymi kľučkami povinná..

Špeciálna štruktúra skladaných záclon pomáha chrániť podkrovie pred denným svetlom kedykoľvek počas dňa. Okrem toho je táto verzia závesov schopná ozdobiť interiér podkrovia svojim atraktívnym vzhľadom. V železiarstve si môžete vyzdvihnúť skladané záclony akejkoľvek farby a odtieňa; existujú aj modely, na ktorých povrchu je kresba alebo fotografia. Je možné zakúpiť skladané záclony, na ktorých je perleťový alebo metalizovaný povlak, ktorý pomáha zlepšiť odraz denného svetla.

Okrem toho je možné zakúpiť závesy, ktoré sa skladajú z dvoch častí. Jedna tkanina je zodpovedná za mierne zatemnenie miestnosti a prenáša niektoré ultrafialové lúče do podkrovia. Druhá možnosť stmievania prispieva k úplnej ochrane miestnosti pred svetlom. Na výrobu týchto záclon sa používa tkanina so špeciálnou impregnáciou, ktorá uľahčuje postup pri starostlivosti o ne a pomáha záclonám odpudzovať prach a vlhkosť.

Existujú dve možnosti ovládania skladaných žalúzií, prvá je káblová, zahŕňa použitie špeciálneho lana, pomocou ktorého sa závesy otvárajú a zatvárajú. Modely deň / noc sa vyznačujú prítomnosťou dvoch šnúrok, z ktorých jedna reguluje otváranie prvého z textilných pásikov, druhý – otvára druhý pás..

Rukoväť upevnená v hornej alebo dolnej časti umožňuje nastaviť zdvíhanie alebo spúšťanie závesov. Ak je okno príliš vysoké, na jeho otvorenie sú k dispozícii ďalšie predlžovacie káble alebo ovládacie tyče..

Strešné rolety – vnútorné použitie

Použitie roliet v podkroví je predovšetkým spojené s návrhom neštandardných okenných otvorov. Rolety sú podobné roletám, pretože sú vyrobené z látky z určitého materiálu, ktorý sa tesne dotýka skla. Ak si vyberiete záclony v pastelovom alebo priehľadnom bielom odtieni, potom prakticky neporušia interiérový dizajn, pretože budú na okne neviditeľné.

Aj keď pre milovníkov jasných farieb existuje široká škála roliet, rôznych farieb a odtieňov. Na výrobu záclonových tkanín sa používajú materiály ako ľan, satén, bavlna alebo hodváb. Niektoré modely záclon sú vyrobené z drahej textílie, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu a vonkajším dráždivým látkam vo forme vlhkosti, prachu, slnka atď..

Rolety pre strešné okná sú vybavené špeciálnymi zdvíhacími a spúšťacími mechanizmami. Prítomnosť pružinového mechanizmu zaisťuje plynulé nastavenie záclon. Umožňuje vám pripevniť plátno na okno akéhokoľvek tvaru. Prítomnosť roliet navyše neovplyvní samotné otváranie okna..

Na ovládanie a úpravu záclon slúžia pružinové prvky aj štandardná reťaz. Prvá možnosť je však v prevádzke pohodlnejšia a spoľahlivejšia. Upozorňujeme, že ak je inštalácia rolety plánovaná v podkroví, je vhodnejšie monitorovať vlhkosť v nej, pretože by nemala byť príliš vysoká. Okrem toho nie sú povolené závesy pred otvoreným ohňom. Na odstránenie prachu z povrchu použite kefu alebo vysávač. Na pranie príliš špinavej handričky stačí použiť vlhkú špongiu a mydlový roztok. Aby vám rolety slúžili mnoho rokov, odporúča sa z času na čas ich mechanizmus namazať silikónovými roztokmi..

Ako nainštalovať látkové závesy na strešné okno

Jednou zo štandardných možností zdobenia podkrovnej miestnosti je použitie textilných závesov. Pretože okná sú často umiestnené na strope alebo na stene, odporúča sa použiť špeciálne upevňovacie prvky, ktoré na nich držia závesy..

Aby sa závesy dali ľahko držať na stene, odporúčame použiť tipy na ich inštaláciu:

 • použitie dvoch záclonových tyčí – na jednom bude držiak plátna nainštalovaný zhora a na druhom zdola upevní záves v spodnej časti okna;
 • vytvorením dvoch alebo troch dier, ktoré navlečú záves na lištu, tento dizajn uľahčí pohyb plátna a otváranie okien;
 • použitie špeciálneho suchého zipsu – s ich pomocou je možné uviesť do života najneobvyklejšie nápady pre kombináciu záclon;
 • upevňovacie závesy s ozdobnými pomocnými prvkami – v tomto prípade bude vhodné použiť pásky, drapáky alebo spony.

Okrem toho rozlišujú nielen vnútorné možnosti pre podkrovné závesy, ale aj vonkajšie obrazovky, ktoré chránia okno nielen pred svetlom, ale aj pred zrážkami..

Externé obrazovky sú rozdelené do dvoch typov:

 • niektoré z nich sa nazývajú markízy;
 • a druhý – s roletami.

Na výrobu prvej možnosti sa používa sklolaminát alebo polyvinylchlorid. Táto verzia závesov je navinutá na valček, aby sa chránili pred vlhkosťou a inými vonkajšími faktormi, používa sa špeciálny povlak na báze polyméru.

S použitím markízy je možné poskytnúť spoľahlivú ochranu miestnosti pred slnkom a nadmerným teplom. Medzi závesom a oknom musí byť ponechaná malá plocha vo forme ventilačnej medzery. Navyše ďalšou výhodou markizákov je ochrana okna pred dažďom a zabránenie nepríjemnému zvuku v procese klopania kvapiek na sklo..

Druhá možnosť vo forme roliet je kombináciou dvoch hliníkových panelov, ktoré tvoria súvislú štruktúru. Existuje jednovrstvová verzia roliet, ktoré neobsahujú tepelnoizolačnú komoru. Druhá možnosť sa vyznačuje prítomnosťou izolačného a zvukovo izolačného materiálu, takže použitie takýchto roliet vám umožňuje zlepšiť komfort pobytu v podkroví..

V procese výberu jednej alebo druhej verzie záclon by ste mali venovať pozornosť modelom, ktoré sú regulované diaľkovým ovládaním. Bude teda možné výrazne uľahčiť proces ich prevádzky..

About the author