Zimnú záhradu zdobíme vlastnými rukami

Zimná záhrada je v podstate spojnicou medzi domovom a prírodou. Ak je vybavený vo vidieckom dome, potom sa z neho stane útulná miestnosť, v ktorej krása rastlín odzrkadľuje dobre upravenú krajinu stromov, trávnikov a kríkov v pozadí. Majitelia mestských bytov s pomocou zimnej záhrady vnášajú do svojich domov chýbajúcu prírodnú harmóniu. Koniec koncov, pobyt vo svetlej a teplej miestnosti, ktorá vonia vôňou rôznych kvetov a je naplnená sviežou zelenou vegetáciou, vám umožní relaxovať, usporiadať myšlienky a zmierniť stres z ťažkého dňa. Článok bude diskutovať o tom, ako vytvoriť zimnú záhradu vlastnými rukami..

Obsah:

Druhy zimných záhrad

Zimná záhrada v dome sa nepochybne stane jedným z najobľúbenejších miest pre svojich majiteľov. Na jeho vytvorení však musíte vynaložiť veľké úsilie. Správne vybavenie miestnosti a výber rastlín vyžaduje veľa času, úsilia a finančných investícií..

 • Prvá podmienka, ktorá musí byť splnená, je maximálne zasklenie. Rastliny potrebujú na svoj rast veľa svetla, preto sa odporúča urobiť nielen panoramatické zasklenie, ale aj strecha by mala byť vyrobená z materiálu prepúšťajúceho svetlo. Keď to nie je možné, musíte sa uchýliť k dodatočnému umelému osvetleniu špeciálnymi fotografickými lampami..

Fotografia zimnej záhrady v dome

 • Preto pred začatím výstavby a výberu rastlín je potrebné premyslieť všetky nuansy, ktoré zaistia priaznivú klímu v zimnej záhrade po celý rok. Existuje niekoľko hlavných typov skleníkov, ktoré sa líšia umiestnením relatívneho obytného priestoru, veľkosťou a druhmi rastlín (od toho závisí teplotný režim a požadovaná vlhkosť).

Záložná zimná záhrada

 • Ako naznačuje názov, nachádza sa v nárazníkovej zóne medzi ulicou a domom. Je to nevykurovaná miestnosť s intenzívnym prirodzeným svetlom. Spravidla sú tam nenáročné rastliny umiestnené v malých množstvách..
 • Pretože sa nachádza pri východe z domu, neustále sa otvárajúce dvere neumožnia v ňom udržať určitú mikroklímu. Preto sa do malých kvetináčov vysádzajú pásmové rastliny prispôsobené miestnemu podnebiu, aby sa dali v zime odstrániť v teplej miestnosti. V tejto súvislosti je taká zimná záhrada sezónna a nie je vhodná na celoročné používanie..

 • Ak v priebehu času existuje túžba zmeniť túto nárazníkovú zónu na obytnú, budete potrebovať izoláciu stien a vedenie vykurovania. Okrem toho je vhodné zabezpečiť možnosť inštalácie druhých vchodových dverí a medzi nimi určitý priestor, aby sa v chladnom období do miestnosti nedostal mrazivý vzduch..
 • Je to iná vec, ak je veranda venovaná nárazníkovej zimnej záhrade. V zime sa vždy nepoužíva ako východisko, takže je celkom vhodné umiestniť tam aj rozmarné tropické rastliny. A počas chladných a dlhých zím vytvorí nádherný výhľad z jedálenského kúta alebo obývačky. V tomto prípade sa však odporúča, aby sa samotný dizajn interiéru domu štýlovo odrážal s dekoratívnymi prvkami zimnej záhrady na verande. Môžu to byť obrazy, nábytok alebo farebná schéma..

Obytná zimná záhrada

 • Je vybavený priamo v obytnom priestore, alebo je preň postavený skleník, susediaci s domom, so všetkou potrebnou komunikáciou. V druhom prípade musí byť všetko premyslené aj vo fáze návrhu domu, inak sa práca môže stať príliš nákladnou a komplikovanou..
 • Takáto miestnosť, okrem krásnej miestnosti pre rastliny, nesie povinné funkčné zaťaženie. Vybaví pracovisko, jedálenský kút alebo akúkoľvek inú miestnosť. Aby to vyzeralo harmonicky, musí byť pre obytnú zimnú záhradu v dome pridelená pomerne veľká plocha..

 • Tieto záhrady sa vyrábajú vo vidieckych domoch aj v bytoch. V druhom prípade sú vybavené teplými lodžiami alebo je stena medzi lodžiou a bytom úplne odstránená, čím sa priestor rozšíri a vpustí do domu veľa svetla. Ale tu musíte pochopiť, že existuje iba jeden svetelný zdroj – sklo lodžie alebo balkóna, to nestačí na rozvoj rastlín. V tomto prípade sa nezaobídete bez špeciálneho umelého osvetlenia..
 • Charakteristickou črtou zimnej obytnej záhrady je prítomnosť veľkých rastlín. Sú zasadené do veľkých kvetináčov a umiestnené v rohoch alebo pozdĺž stien. Hlavným pravidlom harmonickej zimnej záhrady je správne usporiadanie rastlín. Takže bližšie k svetlu by sa mali nachádzať svetlomilnejšie exempláre s pestrofarebnými listami (s nedostatkom slnečného svetla sa farba listov zazelená). Navyše, poddimenzované by mali byť v popredí: na okenných parapetoch, v blízkosti pracovného priestoru atď. Vysoké dlane by nemali zasahovať do voľného pohybu v záhrade..
 • Je veľmi výhodné používať stojany na kolieskach, ktoré uľahčujú premiestňovanie celých kvetinových úprav, pričom ich menia v závislosti od obdobia kvitnutia a stupňa dekoratívnosti.
 • Ak miestnosť nepodporuje vysokú vlhkosť, môžete do nej nainštalovať televízor alebo iné domáce spotrebiče..
 • Florárium sa stane skutočnou ozdobou obytnej zimnej záhrady. Toto je nový smer v kvetinárstve, ktorý vytvára skutočné umelecké diela z rastlín a sklenených nádob. Správne zvolená zmes pôdy a pomaly rastúce rastliny minimalizujú starostlivosť o ne. V predaji je veľký sortiment takýchto kontajnerov, rôznej veľkosti a spôsobu montáže. Ak je to žiaduce a určité znalosti, florárium je možné vykonať nezávisle.

Skleník zimnej záhrady

 • Tento typ zimnej záhrady je najťažšie vykonať. Jeho hlavným účelom je pestovanie rastlín. To znamená pestovanie vzácnych alebo exotických rastlín a ich reprodukciu. Skleník je postavený iba vo vidieckych domoch, pretože sú potrebné veľké plochy a veľa pôdy. Veľmi často rastú ovocné stromy, ktoré nie sú vhodné na pestovanie na otvorenom poli v regióne. Na severozápade Ruska sa teda v skleníkoch pestujú banány, broskyne a ďalšie južné plodiny..
 • Skleník je charakterizovaný ako účelový nebytový zasklený priestor s veľkým počtom rastlín. Keďže si vyžaduje obrovské finančné investície, stavajú ho najčastejšie nadšení zberatelia vzácnych rastlín. Umelé jazierka s šumením vody sa stávajú ich ozdobou. Vytvárajú upokojujúcu atmosféru, zvlhčujú vzduch a dodávajú životnému prostrediu najbližšiu podobnosť so skutočnou prírodnou krajinou. Samotné nádrže sa navyše stávajú vynikajúcim miestom na chov teplomilných vodných rastlín, ktoré v strednom Rusku nemôžu rásť..
 • Ak to veľkosť skleníkovej zimnej záhrady dovoľuje, urobí sa v nej sieť chodníkov, nainštalujú sa lavičky a osvetlenie pre chodcov. Možno ho tiež rozdeliť na zóny, z ktorých každá predstavuje flóru určitých oblastí alebo krajín..

 • Túto zimnú záhradu je možné postaviť ako prístavbu k chate alebo ako samostatnú budovu. V prvom rade by v ňom mali byť navrhnuté všetky systémy na podporu života rastlín a až potom by sa mali premyslieť nuansy pre pohodlnú zábavu pre majiteľov a ich hostí..
 • Ak sa rozhodne prideliť jednu z miestností pre skleník, mala by byť buď neobývaná, alebo sa dlho nevyužíva. Dôvodom je skutočnosť, že kvôli vysokej vlhkosti bude nepríjemné v ňom dlho zostať..

Výstavba zimnej záhrady

Zimná záhrada zo skla

 • Jedná sa o obľúbenejší typ zasklenia zimnej záhrady. Vďaka pevnostným charakteristikám skla sú z neho vo forme prístavby domu vytvorené trvanlivé skleníky a zimné záhrady. Je tiež oceňovaný pre svoje vynikajúce vlastnosti prenosu svetla, napríklad netienený materiál prepúšťa až 98% svetla, čo vám umožňuje šetriť energiou, vrátane dodatočného osvetlenia.
 • Ak je zimná záhrada vyrobená ako malé rozšírenie k jednej z fasád domu a jej veľkosť nepresahuje 4x4x4 m, potom na podporu panoramatických stien stačí použiť obyčajné sklo s hrúbkou 12-14 mm. Ak je na to vyrobený pevný rám, môžete si vybrať materiál s hrúbkou maximálne 3 mm. Úspešne odolá všetkým poveternostným podmienkam vrátane krupobitia..

 • Čistenie skla je veľmi jednoduché, najmä ak používate tlakový čistič. Pri čistení vonku sa odporúča pridať čistič okien na báze alkoholu. Vďaka tomu budú sklenené steny a strecha dlhšie chránené pred škvrnami po daždi..
 • Niektorí ľudia sú nútení opustiť sklo iba za jednej okolnosti – jeho pomerne vysokej ceny. Zvlášť, pokiaľ ide o panoramatické zasklenie. Je však možné znížiť náklady na meter štvorcový zvýšením vodítok rámu a v dôsledku toho znížením hrúbky skla a jeho ceny..
 • Ďalšou nevýhodou je vysoká tepelná vodivosť skla. To znamená, že vykurovanie v ňom musí byť neprerušované, inak v mrazivom dni teplota v zimnej zasklenej záhrade klesne na mínus takmer za niekoľko hodín. Preto je vhodné premyslieť alternatívny systém osvetlenia (v prípade výpadku prúdu musí byť k dispozícii generátor).
 • Ak je sklenený skleník plánovaný ako samostatná budova, stačí naň vybaviť plytký pásový základ. Ak sa stavia ako prístavba k domu, je lepšie zastaviť voľbu na stĺpcovom základe s drevenou mriežkou.
 • Odporúča sa urobiť sklon strechy aspoň 50 stupňov, ale ani pri menšom sklone sa sneh nezdrží. Je to spôsobené tým, že miestnosť bude neustále vyhrievaná a sklo na streche bude teplé, vďaka čomu sa sneh roztopí a sám odíde.

 • Je dôležité dobre utesniť všetky sklenené spoje s rámom. To sa vykonáva buď tmelom, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie a mrazuvzdorný, alebo pomocou špeciálnych gumových tesnení. V druhom prípade je lepšie použiť automobilové tesnenia, ktoré sú najtrvanlivejšie a nebojí sa ultrafialového žiarenia..

Zimná záhrada z polykarbonátu

 • Polykarbonátové skleníky dnes prakticky vytlačili sklenené náprotivky z trhu. Tento moderný materiál má množstvo výhod, vďaka ktorým sa stále častejšie používa pri stavbe zimných záhrad..
 • V prvom rade ide o nižšie náklady na samotný materiál a inštalačné práce s ním. Práve táto skutočnosť určuje výber tohto materiálu, ak je rozpočet na výstavbu malý.
 • Polykarbonát je 15 -krát ľahší ako sklo. Nie je potrebné pod ním robiť výkonný a ťažký železný rám, čo znamená, že sa na ňom bude dať aj ušetriť. Zároveň sú jeho vlastnosti priepustnosti svetla len o málo nižšie ako u skla a dosahujú až 90%. To stačí aj pre tie najmilovanejšie rastliny..
 • Polykarbonát je veľmi plastový, s jeho pomocou je ľahké vytvoriť polkruhové steny a rovnakú strechu. Časom sa na ňom neobjavia praskliny a korózia. Jednoduché pripevnenie na kovový alebo drevený rám jednoduchými skrutkami. V tejto súvislosti sú všetky spoje úplne utesnené, čo nevyžaduje žiadnu dodatočnú izoláciu. Vzhľadom na veľmi nízku hmotnosť konštrukcie to urobí akýkoľvek existujúci základ, pretože na neho nebude prakticky žiadne zaťaženie.

 • Ale má to aj svoje nevýhody. Po prvé, nízka estetická príťažlivosť. V tomto ohľade veľa stráca na skle. Navyše okolitá krajina nebude cez jeho steny viditeľná. Aj keď sa teraz objavil nový typ uhličitanu – karboglass. Je úplne transparentný, ale cena je oveľa vyššia. Druhou nevýhodou je nízka akumulácia tepla. Tento dizajn je vhodnejší na zimnú údržbu sadeníc okrasných rastlín, ktoré vyžadujú teplotu nie vyššiu ako +5. Na to, aby ste v nej pestovali teplomilné plodiny, budete musieť celý rok platiť obrovské účty za kúrenie..

Zimná záhrada z plexiskla

 • Toto je najľahší spôsob, ako postaviť zimnú záhradu vlastnými rukami. Práca s plexisklom je jednoduchá, ľahko sa krája a nie je tak krehká ako obvykle. Na jeho upevnenie je vyrobený kovový rám, ku ktorému sú listy plexiskla priskrutkované do predvŕtaných otvorov.
 • Má dobré vlastnosti zachovávajúce teplo a priepustnosť svetla je 85%. Je však potrebné mať na pamäti, že ak výška zasklenia stien presiahne 2,7 m, bude potrebné vybaviť plnohodnotný základ, pretože materiál bude vyvíjať pomerne veľké zaťaženie..

 • Navyše má nízku cenu. Prečo sa s tak zrejmými výhodami tak zriedka používa pri stavbe zimných záhrad? Je to spôsobené veľmi vysokým znečistením materiálu. Aj keď sa oň mierne trie (napríklad dážď alebo dotýkajúce sa konáre stromov vonku), stráca svoju transparentnosť. Preto je umiestnený ako priečky vo vnútri skleníkov..

Zimná záhrada z plastových okien s dvojitým zasklením

 • Vybaviť zimnú záhradu modernými oknami s dvojitým sklom je veľmi drahý spôsob. Jeho cena je však vysoká iba vo fáze výstavby, v budúcnosti vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam úspory energie dôjde k veľmi hmatateľným úsporám elektrickej energie. Vzhľadom na to, že zimná záhrada alebo skleník je postavený na celoročné využitie na mnoho rokov, vyplatí sa im to veľmi rýchlo..

 • Ak sa sklenená zimná záhrada s núdzovým vypnutím elektriny ochladí na nulovú teplotu iba za 3 až 4 hodiny, potom prístavba z dvojitých okien udrží príjemnú teplotu najmenej jeden deň..
 • Pri použití plastových okien s dvojitým sklom je potrebné vziať do úvahy ich veľkú hmotnosť (hliník je oveľa ľahší, ale ich cena je vyššia). Budete musieť urobiť pásový základ, najmenej 15 cm široký a 50 cm hlboký.Na vrchu je položený suterén z červených tehál. Mali by ste teda premýšľať o dodávke všetkej komunikácie aj vo fáze kopania zákopu pod základňou.

Zimná záhrada na balkóne

V prvom rade by ste mali zmerať, čo teplotný režim uložené na balkóne počas všetkých ročných období. Samozrejme, pre zimnú záhradu by mala byť aj v zime dostatočne teplá (v závislosti od vybraných rastlín), svetlá a vlhká. Ak je v byte dostatok miesta, niektoré z najteplejších rastlín možno na zimu priniesť dovnútra. Zároveň im však poskytnite dodatočné osvetlenie na predĺženie denného svetla. Jednoducho zasklený balkón nie je vhodný pre zimnú záhradu, musí byť úplne izolovaný dostatočnou vrstvou tepelnoizolačného materiálu a mať kvalitné zasklenie z moderných okien s dvojitým zasklením.

 • Tienenie. Na rast a harmonický vývoj väčšiny rastlín je potrebné veľa slnka, ale kvôli zaskleniu sa môžu popáliť, najmä ak sa zalievanie vykonáva počas dňa a kvapky vody dopadajú na listy. V závislosti od svetovej strany, na ktorej sa nachádza balkón so zimnou záhradou, bude potrebné vykonať nasledujúce prípravy:
 • Východ. Ideálny čas pre rastliny by bol ráno, keď je veľa slnka, ale teplota nestúpa príliš vysoko. Ale v druhej polovici a večer môžete urobiť podsvietenie;
 • sever. Na samom vrchole slnečnej aktivity budú rastliny zatvorené. Ale budú dostávať rovnomerné osvetlenie ráno a večer. Ale z tejto strany sú vždy najchladnejšie vetry, takže sa musíme pokúsiť vylúčiť možné prievany;
 • západ. Cez deň je vhodné rastliny chrániť, ale miestnosť sa zahreje pred večerným slnkom a v noci si čo najviac zachová prirodzené teplo;
 • juh. Tento smer je pre väčšinu exotických rastlín najprijateľnejší. Ale priamo pri oknách je lepšie odhaliť tie nenáročné, ktoré sa neboja prehriatia a vysychania z pôdy..

 • Otepľovanie. Aj keď je samotná rastlina mrazuvzdorná a aklimatizovaná v konkrétnej oblasti, jej korene sú dosť zraniteľné, pretože na rozdiel od otvoreného terénu sú v kvetináči obmedzenej veľkosti, ktorý pri mínusových teplotách rýchlo zamrzne. A neexistuje žiadna snehová pokrývka, ktorá slúži ako prírodná izolácia. Preto niekedy nestačí len izolácia (teplota ani v mrazoch by nemala klesnúť pod +5 stupňov) a musíte urobiť kúrenie. Najpopulárnejším spôsobom sú infračervené ohrievače. Môžu to byť teplé filmové podlahy, nástenné alebo podlahové spotrebiče. Ich hlavným rozdielom je nízka spotreba energie..
 • Osvetlenie. Je to prítomnosť potrebného množstva svetla, ktoré ovplyvňuje rast a vývoj rastlín. Aby sa ušetrila energia, zimná záhrada musí byť navrhnutá tak, aby bolo využité maximálne množstvo denného svetla. Pre väčšinu rastlín platí všeobecné pravidlo, že čím vyššiu teplotu potrebuje na rast, tým viac svetla potrebuje. Jeho nedostatok sa prejaví príliš svetlou farbou listov, naťahovaním rastlín alebo spomalením ich rastu. Na osvetlenie sa používajú obyčajné žiarivky a špeciálne fytolampy. Posledne menované sú drahšie, ale spektrum ich žiarenia je najoptimálnejšie. Počet a umiestnenie svietidiel bude závisieť od veľkosti zimnej záhrady na balkóne. Spravidla sa to dosahuje empiricky..

Tipy na usporiadanie zimnej záhrady na balkóne

 • Napriek tomu, že rastliny milujú vysokú teplotu a vlhkosť, v horúcich letných dňoch musí byť balkón vetraný. Zabráni sa tým príliš rýchlemu hnilobe alebo vysychaniu pôdy..
 • Rastliny okrem zalievania pri koreni veľmi radi kropia. Je veľmi ťažké to urobiť v podmienkach izolovaného balkóna alebo bytu, takže jediným východiskom je použitie špeciálnych zariadení. Niekedy stačí nainštalovať umelú fontánu, v ktorej bude odparovanie vody stačiť na udržanie požadovanej vlhkosti. Ak však potrebujete niečo vážnejšie, budete si musieť vybrať medzi špeciálnymi zvlhčovačmi vzduchu..

 • Pretože hmotnosť rastliny v takejto zimnej záhrade je vysadená v kvetináčoch, aby sa znížilo zalievanie a zabránilo sa vysušovaniu pôdy, pri výsadbe by sa do pôdnej zmesi mal pridať hydrogél.
 • Podlaha na balkóne musí byť vyrobená z materiálov odolných voči vlhkosti, napríklad z linolea alebo dlaždíc. Bežný laminát nebude fungovať, ale existujú modely špeciálneho odolného voči vlhkosti, na báze PVC. Jeho cena je oveľa vyššia ako analógy mdf, ale absolútne sa nebojí vody, ktorá nevyhnutne spadne na podlahu..
 • Je lepšie okamžite predvídať projekt a návrh zimnej záhrady, ktorý bude obsahovať názov rastlín a spôsob ich umiestnenia. Ale častejšie si len kúpia rôzne hrnce a usporiadajú ich podľa vlastného uváženia. V budúcnosti môžu svoju polohu opakovane meniť. Pokiaľ je to však možné, odporúča sa priniesť poznámky o dizajne do interiéru balkóna, na ktorom sa nachádza zimná záhrada. Napríklad umelý kameň na stenách bude vyzerať vhodne a rekreačná oblasť môže byť vybavená záhradným ratanovým prúteným nábytkom..

Výber rastlín pre zimnú záhradu na balkóne

 • Rastliny veľkých rozmerov. Práve s ich pomocou sa vytvára štruktúra zimnej záhrady. Môžu to byť rôzne palmy v kvetináčoch alebo viniči, ktoré rýchlo rastú a vytvárajú veľa zelene. Najpopulárnejšie pre takéto záhrady sú fikusy. Sú nenáročné, rýchlo rastú a výber ich odrôd je obrovský. Ďalšou rastlinou, ktorá je ideálna pre zimnú záhradu na balkóne, je tetrastigma. Jeho výhoda spočíva v rýchlom raste, takže sa v krátkom čase môže celá miestnosť začať potápať v jej zeleni, ktorá vyzerá ako veľmi efektívne zázemie pre ostatné, kvitnúce exempláre..

Fotografia zimnej záhrady

 • Kvitnúce rastliny. Aby ste to nepreháňali s farbou a pestrosťou, je lepšie ich umiestniť vo vzájomnej vzdialenosti, na pozadí jednoduchých zelených listov veľkých stromov. Najpopulárnejšie druhy sú: pelargónia, orchidea, fialka, petúnia, modrá hortenzia, cyklámen, amaralis, eschalot, prvosienky a množstvo ďalších..
 • Sukulenty. Z nich tvoria tie najnáročnejšie zimné záhrady. Jedná sa o jedinečné rastliny, ktoré rovnako dobre znášajú sucho, chlad a horiace slnečné lúče. Jediná vec, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje kaktusy, je príliš časté zavlažovanie, ktoré vedie k hnilobe koreňového systému. Ich výber je obrovský a neobmedzený podmienkami balkóna.

Strešná zimná záhrada

 • Takéto záhrady sú postavené buď v súkromných domoch, keď je plocha pozemku veľmi obmedzená, alebo na strechách viacpodlažných budov pre návštevy verejnosti..
 • Ak chcete urobiť zimnú záhradu na streche svojho domu, musíte sa najskôr uistiť, že nadácia má dostatočnú mieru bezpečnosti, či je možné vykonať všetku potrebnú komunikáciu a získať povolenie na takýto doplnok- na.
 • Medzi nepopierateľné výhody zimných záhrad na streche patrí ideálne miesto na oddych a relaxáciu. Keď sa k tomu pridá okolitá krajina s krásnymi skleníkovými rastlinami, a namiesto strechy je hviezdna obloha. Navyše tu nemusíte brať ohľad na svetovú stranu, pretože záhrada bude po celý deň rovnomerne osvetlená. A samotný dom získa individualitu, stane sa jednou z najnápadnejších budov v tejto oblasti..

Etapy výstavby zimnej záhrady na streche

 • V prvom rade musíte premýšľať a vykonať dodatočnú hydroizoláciu celej plochy strechy. Najlepšie je použiť valcovanú zváranú strechu.
 • Ďalej je namontovaný rám budúcej zimnej záhrady. Optimálne je použiť kovové rohy. Niekedy je to však neprijateľné kvôli veľkej hmotnosti, potom môžete použiť hliníkové profily dostatočnej tuhosti. Po zmeraní všetkých rozmerov je materiál rezaný na zemi, ale už je výhodnejšie ho zostaviť priamo na mieste..
 • Potom sa začne zasklenie zimnej záhrady akýmkoľvek zvoleným materiálom. Ich výhody a nevýhody boli popísané vyššie..

 • Ďalej sa vykonáva a spája všetka potrebná komunikácia (osvetlenie, kúrenie, vetranie).

Tým sú stavebné práce ukončené. Nastal čas na najpríjemnejšie práce – úpravu záhrady a výber rastlín.

About the author