Zrkadlové obklady v interiéri

Použitie zrkadiel v interiéri je skvelý spôsob, ako výrazne zmeniť situáciu, rozšíriť priestor a urobiť ho hlbším. A to platí pre všetky zrkadlové krytiny, či už ide o plnohodnotné vzory alebo dekorácie pomocou zrkadlových dlaždíc alebo mozaiky. Tento typ povrchovej úpravy má mnoho výhod. Používa sa v interiéri obytných priestorov, napríklad pri návrhu kúpeľne, kuchyne alebo chodby. A tiež pre čelenie verejným budovám – nákupným a zábavným centrám, foyer kancelárií, kín, reštaurácií a ďalších prevádzok. Článok sa zameria na zrkadlové dlaždice v interiéri..

Obsah:

Zrkadlové povrchy nevyžadujú komplexnú údržbu a takéto výrobky sa relatívne ľahko inštalujú, navyše vlastnosti dlaždíc umožňujú ich použitie po dlhú životnosť..

 • Zrkadlové dlaždice sú často prezentované vo forme strihov zrkadiel určitého tvaru. Okraje podliehajú spracovaniu, stávajú sa bezpečnými, estetickými. Na mieru je možné vyrobiť kachličky, ktorých hrany budú skosené – obklady s fazetou. Je však nepríjemné vnímať v ňom svoj odraz, pretože sa ukazuje byť fragmentárne, čiastočné. Samotný materiál sa však stáva elegantnejším a rafinovanejším.

Zrkadlové dlaždice na fotografii interiéru

Vlastnosti zrkadlových dlaždíc

Výroba zrkadlových dlaždíc

 • Proces výroby zrkadlových dlaždíc sa mierne líši od výroby keramických dlaždíc, ktoré sú mnohým známe (na ktoré sa používa spôsob lisovania hlinenej hmoty a jej vypaľovanie). V továrňach, ktoré sa zaoberajú výrobou zrkadlových dlaždíc, sa vykonáva proces rezania veľkých pláten na samostatné prvky požadovanej veľkosti a plánovaného tvaru..
 • Samotné zrkadlá sa vyrábajú metódou rušenia. To znamená, že do roztavenej sklenenej hmoty sa pridávajú špeciálne zlúčeniny, ktorými sú plynné kryštalické látky nazývané tlmiče. Sú to oni, ktorí dodávajú hotovému výrobku zrkadlový lesk..

 • Suroviny prijaté na ďalšie spracovanie môžu mať rôzne hrúbky, začínajúc od 4 mm. Štandardná veľkosť hotového výrobku sa môže líšiť od 9,5 x 9,5 cm a až do 30 x 30 cm V tomto prípade je tvar zvyčajne zvolený presne štvorcový, ale môže byť aj obdĺžnikový, diamantový a dokonca trojuholníkový. Pri výrobe produktov na objednávku si samozrejme môžete vybrať akékoľvek možné parametre..
 • Potom, čo boli dlaždice narezané, sú odoslané do dielne na brúsenie a leštenie. Dôležitou fázou práce je správne spracovanie hrán tak, aby nepredstavovali hrozbu pre ďalšie použitie. Okraj môže byť tiež v závislosti od rozvinutého dizajnu leštený, matný alebo s brúsenými fazetami (skosenie pozdĺž okraja výrobku, ktorý je dekoratívny). Vďaka tomuto spracovaniu je konečný výrobok zmenšený vo veľkosti asi o 1,5 mm od pôvodných parametrov. A práve o túto hodnotu sa dlaždice môžu navzájom líšiť aj v rovnakej dávke..
 • Zrkadlové dlaždice môžu byť navyše vyrobené z materiálov, ako je polystyrén. Zhora je takýto výrobok pokrytý plastovou vrstvou. Charakteristickou črtou tohto produktu je, že je celkom ľahké ho rezať a je tiež možné maľovať rôznymi farbami a vytvárať na povrchu reliéf. Vzhľadom na neuspokojivý ukazovateľ bezpečnosti životného prostredia sa však používa o niečo menej často ako sklenené prvky..

 • Na vytvorenie vzoru na povrchu používajú výrobcovia najčastejšie metódu pieskovania. To znamená, že pri vysokom tlaku sa piesok dodáva na sklenený povrch podľa vopred pripravenej šablóny. V tomto prípade bude mať samotný výkres matný povrch a zvyšok výrobku bude mať lesklý lesk. Je tiež možné aplikovať obrázky farbou alebo termotlačou, ale nie vždy tieto metódy umožňujú, aby povrch zostal nezmenený mnoho rokov..

Existujú tri hlavné možnosti vytvárania zrkadlových rovín:

 • zrkadlové dlaždice;
 • zrkadlové polystyrénové dosky. Predstavujú ich obyčajné polystyrénové dosky, ktorých predná strana je pokrytá farbou obsahujúcou najmenšie častice kovu. Jeho výhody sú v dostupnej cene, jednoduchosti inštalácie a nevýhodách v nízkej kvalite odrazu je obraz rozmazaný;
 • samolepiace zrkadlové dlaždice. Táto možnosť na vytvorenie zrkadlového dekoru sa inštaluje najľahšie. Prvky sú prezentované vo forme dlaždíc, ktoré sa skladajú z vonkajšej zrkadlovej vrstvy a vnútornej, ktorá je pripevnená k základni. Hrúbka materiálu je iba 5 mm. Na lepenie s takýmito dlaždicami je potrebné vytvoriť dokonale rovný povrch. Celá inštalácia spočíva v zbavení sa ochrannej fólie z vnútorného povrchu a nanesení materiálu na základňu. Tento materiál je bezpečne pripevnený k povrchu a nevyžaduje ďalšie dokončovacie procesy. Ale jeho cena je oveľa vyššia ako sklenené dlaždice.

Výhody a nevýhody zrkadlových dlaždíc

Pozitívne vlastnosti zrkadlových dlaždíc:

 • dlhá životnosť;
 • univerzálnosť aplikácie;
 • rôzne dizajnové riešenia, povrch materiálu môže mať rôzne farby (zlatá, strieborná, bronzová alebo chrómová), môže byť hladký alebo reliéfny a môže mať aj vložky (štvorcové, vo forme razby alebo akýchkoľvek pruhov a čiar), v okrem toho existuje možnosť, v ktorej je na hornú vrstvu nanesený holografický vzor;
 • má dostatočnú flexibilitu, ktorá vám umožňuje obložiť aj zakrivené konštrukcie (výklenky, stĺpy atď.);
 • požiarna odolnosť;
 • odolnosť voči chemikáliám vrátane kyselín a zásad;
 • vysoká odolnosť proti korózii a vlhkosti;
 • ľahká starostlivosť;
 • bezpečnosť životného prostredia;
 • vizuálne rozšírenie miestnosti;

 • možnosť vlastnej montáže a jednoduchej výmeny komponentov.

Nevýhody:

 • krehkosť výrobku, to znamená, že v porovnaní s inými dokončovacími materiálmi je potrebný opatrnejší a starostlivejší prístup, pretože v prípade poškodenia výrobkov existuje vysoká pravdepodobnosť poranenia;
 • pri dlhšej prevádzke v podmienkach vysokej vlhkosti sa môže povrch zmeniť, stmavnúť, samozrejme, tento proces je možné spomaliť a dokonca mu úplne zabrániť použitím dobre fungujúcej ventilácie a starostlivej izolácie švov;
 • vysoká cena výrobkov v porovnaní s inými podobnými možnosťami opláštenia.

Špecifikácia zrkadlovej dlaždice

 • Najdôležitejším parametrom je vysoká odrazivosť (viac ako 90%). Vďaka tomuto indikátoru bolo možné naplniť svetlom aj tie miestnosti, kde je úroveň osvetlenia minimálna. Je dôležité správne umiestniť svietidlá a nezáleží na tom, ako sa používajú..
 • Ďalšou charakteristikou je vynikajúca odolnosť voči vlhkosti a chemikáliám. Tento parameter tiež ovplyvňuje hodnotu odolnosti výrobku voči atmosférickým javom. To znamená, že je dovolené používať dlaždice v miestnostiach, kde podmienky nie sú ani zďaleka ideálne. Navyše, vďaka svojej imunite voči prvkom ako je amoniak a kyselina, je možné na čistenie povrchu použiť dokonca aj chemické čistiace prostriedky na ich báze..

 • Zrkadlový povlak sa vyrába špeciálnou technológiou, vďaka ktorej vo výrobku nie sú žiadne prímesi medi a olova, ktoré sa aktívne používajú pri vytváraní ochrannej vrstvy pre domáce zrkadlá.

Vlastnosti montáže zrkadlových dlaždíc

 • Zrkadlové dlaždice je možné nainštalovať na takmer akýkoľvek povrch, obzvlášť dobre vyzerajú na stenách alebo stropoch. Existuje aj taká bežná možnosť, v ktorej sú dlaždice so zrkadlovým povrchom kombinované s keramickými výrobkami. Nepripravenému človeku bude samozrejme okamžite ťažké inštalovať zrkadlové panely alebo mozaiky, pretože na rozdiel od dlaždíc, ktorých zadná strana má reliéf alebo drsný povrch, má táto dlažba hladkú a hladkú textúru..
 • Aby ste mohli začať pokladať dlaždice, musíte správne pripraviť základňu. Musí mať nevyhnutne takmer dokonalú rovnomernosť. Koniec koncov, akékoľvek chyby povedú k tomu, že nebude možné dosiahnuť jednotný zrkadlový povrch. Drsnosť alebo vlnitosť sa okamžite prejaví na nainštalovanom produkte, a to skreslí obraz. Príprava povrchu sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri iných metódach obkladania..
 • Keď je základňa pripravená, dlaždice by mali byť rozložené v poradí, v akom sa plánuje ich inštalácia. Pretože nie všetky prvky majú rovnakú veľkosť ani v rovnakej dávke (rozdiely môžu byť až 3 mm), je potrebné to vziať do úvahy pred začatím inštalácie. Je tiež lepšie nepoužívať metódu orezávania okrajov, pretože spočiatku majú všetky výrobky hrany spracované špeciálnym spôsobom a ak ich odstránite, vzhľad sa výrazne zhorší..

 • Ak však potrebujete prispôsobiť veľkosť materiálu, použite frézu na sklo. S jeho pomocou sa dlaždice upravia na požadovanú veľkosť a tvar. Je potrebné pracovať opatrne, aby sa zabránilo tvorbe triesok a trhlín na materiáli.
 • Prvý rad musí byť položený vodorovne. Najlepšie je nechať škáry medzi dlaždicami, ale nie viac ako 4 mm, čo pomôže udržať vzor na celom povrchu. To znamená, že pri montáži výrobkov chrbtom k sebe po niekoľkých riadkoch vidíte, že okraje sa prestali zhodovať a celý vzor „plával“.
 • Na zadnú stranu prvej zrkadlovej dlaždice sa špachtľou nanesie lepidlo na báze silikónu. Potom sa dekoračný prvok nanesie na miesto, kde bude umiestnený, umiestni ho do načrtnutých hraníc, pritlačí na povrch a nejaký čas drží, kým sa adhezívna kompozícia nezastaví..

 • Potom sa na okraj dlaždice položí plastový kríž, ktorého hrúbka zodpovedá požadovanej šírke škáry. Nemali by sa robiť príliš široké švy, inak dôjde k narušeniu integrity odrazu. Vedľa prvého prvku je umiestnený ďalší atď. Týmto spôsobom sú rozložené všetky panely. Pokladanie dlaždíc, obzvlášť zrkadlových, vyžaduje pomalé, merané pohyby. Zrkadlové prvky pritláčajte k základni iba mäkkou handričkou, inak môžete poškodiť povrch a zanechať nepríjemné škrabance alebo škvrny.
 • Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako pripevniť zrkadlové dlaždice na steny. V prvom rade musíte vziať do úvahy parametre samotného produktu. Ak je teda zadná strana nepriehľadná, môže byť pokrytá zmesou bitúmenu a piesku, ale ak je výrobok úplne priehľadný, môže sa použiť kompozícia z tekutého skla zmiešaná s časťou piesku. Vo všeobecnosti je možné zrkadlové výrobky montovať na silikónové roztoky alebo tekuté nechty, je dôležité dbať na to, aby v kompozícii neboli žiadne kyseliny, inak sa na prednej strane môžu objaviť nepríjemné škvrny..
 • Zrkadlové dlaždice sú pripevnené k zavesenému stropu pomocou skrutiek. Krytky spojovacích prvkov sú skryté pod chrómovými krytkami. Je to namáhavý, zodpovedný proces, ale spoľahlivejší. Zo stropu nespadnú žiadne dlaždice.

 • Po dokončení inštalácie a úplnom uspokojení výsledku sa lemovaný povrch nechá niekoľko dní schnúť (asi 2-3 dni, v závislosti od spôsobu lepenia). Po tomto období by ste mali švy utrieť silikónovou zálievkou, ktorá neobsahuje kyseliny. Takýto nástroj je ideálny pre kúpeľne alebo kuchyne, pretože neumožňuje prenikanie vlhkosti medzi dlaždice, čo znamená, že pravdepodobnosť vzniku tmavých škvŕn na prednej strane je znížená..
 • V poslednej fáze je zrkadlová úprava leštená mäkkou handričkou. To sa robí po úplnom vyschnutí zálievky. Pri inštalácii je dôležité dbať na rovnomernosť, je potrebné skontrolovať každý položený rad pomocou úrovne budovy.

Základné techniky zdobenia priestoru

 • Pretože zrkadlové dlaždice alebo panely môžu mať rôzne tvary, veľkosti a dizajnové riešenia, existuje veľa možností na ich zaradenie do interiéru. V každom prípade sú sklenené výrobky v miestnosti vždy vhodné a bez ohľadu na to, aký štýl bol zvolený – klasicizmus, barokový, orientálny, gotický, starožitný, hi -tech alebo dokonca minimalizmus. Umelo zostarnuté zrkadlá sú napríklad ideálne pre takmer všetky klasické smery..

 • Pretože tvar zrkadlových prvkov môže byť odlišný, dá sa to pri návrhu výhodne prekonať. Napríklad dlaždice v tvare diamantu alebo obdĺžnika môžu priestor rozšíriť, ale zároveň sa nestanú stredobodom kompozície. Existuje aj možnosť, v ktorej bude veľké stredné zrkadlo orámované malými trojuholníkovými alebo štvorcovými prvkami. Opláštiť povrch steny alebo stropu už nie je jednoduché, toto je umenie vytvárať panely..
 • Vo všeobecnosti môže byť panel buď hotový, to znamená, že výrobca nezávisle vyberá tvar výrobkov, z ktorých prvkov budú pozostávať a v akom poradí je potrebná inštalácia. Ak tento spôsob vytvárania interiéru nie je optimálny, môžete kompozíciu vždy zostaviť sami.

 • Zvláštnosťou zrkadlovej úpravy je, že vám umožňuje vizuálne zväčšiť priestor okolo a urobiť ho jasnejším a pohodlnejším. V interiéri sa najčastejšie používajú skosené dlaždice. Vzhľadom na skosené hrany tento dizajn vyzerá čo najelegantnejšie, zatiaľ čo dlaždica vyzerá takmer bez tiaže.
 • Tradičným miestom na kladenie dlaždíc je kúpeľňa alebo kuchyňa. To ale vôbec neznamená, že je to v obývačke alebo v spálni nevhodné. Ak má teda dom malú miestnosť, potom na jeho rozšírenie stačí ozdobiť stenu oproti oknu zrkadlovými dlaždicami. V tomto prípade je dôležité vziať do úvahy, že povrch zrkadiel by nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu, a preto sa odporúča nainštalovať panel mierne nad úroveň okna. Nevyplňujte veľké časti stien zrkadlom, aby sa miestnosť nezmenila z útulnej na studenú. Zrkadlo by malo fungovať ako pomocný nástroj, prvok, ktorý skryje nedokonalosti priestorov..
 • Ak je potrebné dosiahnuť opačný efekt, to znamená zúženie priestoru, odporúča sa zriediť zrkadlové prvky inými materiálmi, to znamená, že nepoužívajte jediné plátno. Táto technika je ideálna pre veľké obývačky alebo haly. Ale ak ho použijete v malej miestnosti, môžete zabudnúť na harmonickú a útulnú atmosféru..

 • Ďalšie pravidlo hovorí, že zrkadlá by nemali byť umiestnené na dvoch protiľahlých povrchoch. To znamená, že keď sa jedna stena zobrazí v druhej. To unavuje oči a psychiku, preto ak sa vyžaduje, aby boli dlaždice na každej stene, odporúča sa ich namontovať na rôznych úrovniach, aby sa zabránilo vzájomnému odrazu.
 • Keď potrebujete vizuálne zdvihnúť strop, na tento účel je najvhodnejší povlak stropného zrkadla. Odborníci navyše odporúčajú použiť bezproblémový spôsob inštalácie. Okrem toho je dôležité správne doplniť povrchovú úpravu svetelnými zdrojmi. Existuje aj taká možnosť, v ktorej je iba stredná časť stropu vyhotovená so zrkadlovými vložkami a vo zvyšku priestoru je viacúrovňový strop. Tu je dôležité správne vypočítať parametre štruktúry, inak môžete dosiahnuť opačný efekt – zníženie výšky miestnosti. Ak zdobenie stropu nebolo zahrnuté v plánoch, potom môžete použiť toto riešenie – ozdobte spodnú časť miestnosti zrkadlovými výrobkami. Tiež sa zvýši výška stien a súčasne sa rozšíri priestor..
 • Rozhodnutie vyzdobiť kuchyňu alebo vaňu zrkadlovým materiálom sa samozrejme považuje za bežnejšie. Dlaždice v kuchyni vám umožňuje rozšíriť priestor, urobiť ho pohodlnejším a ľahším. Tu je možné zrkadlové prvky kombinovať s nábytkom zo skla alebo s lesklým povrchom. Najlepšie je ozdobiť zrkadlami iba jednu stenu, napríklad to môže byť veľký panel v strede steny alebo kuchynská zástera. Ale pretože kvapky tuku z varenia jedla sa usadzujú na kuchynských povrchoch, stojí za to použiť na obklad menšie dlaždice. Na pevných, veľkých plátnach budú špina a mastnota veľmi nápadné.

 • Pokiaľ ide o kúpeľňu, je dovolené použiť zrkadlovú úpravu na všetkých stenách a dokonca aj na strope, ak miestnosť nemá dostatočné osvetlenie. Ale napriek tomu, ak miestnosť úplne vyzdobíte zrkadlovými dlaždicami, ukáže sa, že je bez tváre, chladná. Odporúča sa urobiť zrkadlový prízvuk na jednom z povrchov. Veľmi originálne vyzerá napríklad výzdoba zrkadlových prúžkov v kúpeľni umiestnených po celej výške stien. Dlaždice sú pripevnené k sadrokartónu odolnému voči vlhkosti, za ktorým je skrytá všetka komunikácia.
 • Ak je veľký priestor, potom sa odporúča použiť zrkadlové dlaždice do kúpeľne ako dekoratívny prvok. To znamená, že keď ho skombinujete s inými materiálmi, napríklad zrkadlový povrch v kombinácii s čiernymi dlaždicami vyzerá veľmi výhodne. Je dôležité vziať do úvahy, že pri kombinovaní výrobkov rôzneho zloženia je najlepšie, ak majú rovnaké rozmery.

Zlaté pravidlá pre používanie zrkadiel v interiéri:

 • na vizuálne zväčšenie miestnosti by mal byť obklad stien zvolený vo svetlých farbách. Dlaždica je umiestnená tak, aby sa v nej odrážal okenný otvor;
 • ak sú zrkadlové dosky zarámované, zabráni to rozšíreniu miestnosti. Čím hrubší je rám, tým menšia je miestnosť;
 • na dokončenie so zrkadlovými doskami vyberte stenu, ktorá nebude vytvárať efekt prítomnosti cudzích ľudí. Najlepšie je umiestniť zrkadlá na stranu vchodu, za pohovku..

Starostlivosť o zrkadlové dlaždice

 • Rovnako ako všetky ostatné druhy povrchových úprav, aj zrkadlové dlaždice vyžadujú pravidelnú údržbu. Iba včasným vykonaním určitých postupov je možné udržať príťažlivosť výrobku a zachovať jeho prirodzený lesk. Ako každodennú činnosť sa odporúča povrch najskôr ošetriť obyčajnou vodou, to znamená, že zrkadlá utrite mierne navlhčenou mäkkou handričkou..
 • Ak sa na prednej strane výrobkov objavia pruhy alebo nepoddajné nečistoty, potom môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky na zrkadlá alebo sklo. Okrem toho môžete použiť ľudové recepty, napríklad zriediť stolový ocot v teplej vode a týmto roztokom utrieť povrch..
 • Samozrejme, stojí za to dodržiavať niekoľko obmedzení. Je zakázané utierať zrkadlá tvrdou kefou alebo prípravkami obsahujúcimi abrazívne častice. Pretože takéto spracovanie povedie k vzniku škrabancov, ktoré nielen pokazia vzhľad, ale stanú sa aj miestom aktívnej reprodukcie mikroorganizmov.
 • Potom, čo sa zrkadlové dlaždice očistia vodou alebo tekutými prostriedkami, potrite povrch mäkkou suchou handričkou alebo handričkou. Tento postup jej vráti lesk a krásu. Aby si výrobky zachovali svoj pôvodný vzhľad čo najdlhšie, mali by ste chrániť vplyv priameho slnečného žiarenia a vyhýbať sa vysokej vlhkosti. Okrem toho môžete použiť špeciálne ochranné prostriedky, ktoré na nátere vytvoria antistatický účinok, takže dlaždice menej priťahujú prach a špinia sa..

 • Priemerné náklady na jednu dlaždicu sa pohybujú od 150 do 500 rubľov. Cena je stanovená výrobcom, konkrétnou kolekciou a hlavnými parametrami (tvar, veľkosť, farba atď.). Ale taká investícia sa úplne vráti s krásou, ktorú môže zrkadlový povrch dať. Pri výbere tejto možnosti obloženia by ste mali samozrejme vziať do úvahy mnoho skutočností, medzi ktorými nie je posledné miesto na osvetlenie miestnosti. Skutočne, iba so správnym usporiadaním žiaroviek, môžete dosiahnuť skutočne úžasný efekt, v ktorom dochádza k rozšíreniu priestoru a jeho nasýteniu svetlom..

Vďaka zrkadlovým dlaždiciam môžete v skutočnosti stelesniť akékoľvek nápady na dizajn. Tento výrobok je možné použiť nielen na dekoráciu stien alebo stropov, ale aj na zdobenie výklenkov, nábytku, otvorov, stĺpov, krbov a mnohých ďalších architektonických prvkov. Je dôležité dodržať pravidlo harmonickej kombinácie zrkadlového povrchu so zvyškom interiéru a potom môžete skutočne vytvoriť najpohodlnejšie podmienky..

About the author