Ako nabrúsiť vrták do dreva a kovu

Na vyvŕtanie otvoru do kovovej alebo drevenej časti sa používajú vŕtačky. Počas prevádzky však potrebujú ostrenie. Ak vrták nezaostríte, práca s ním bude dlhá a kvalita otvoru bude neuspokojivá. Ďalej budeme hovoriť o metódach ostrenia vrtákov do dreva a kovu..

Obsah:

Vlastnosti výberu vrtákov do dreva a kovu

Pri výbere konkrétneho vrtáka by ste ho mali predovšetkým vizuálne skontrolovať. Na jeho povrchu by nemali byť žiadne praskliny, triesky ani iné deformácie; mal by byť hladký a rovnomerný. Vo vzťahu k farbe tohto zariadenia je určený typ jeho konečného spracovania, ktorý ovplyvňuje pevnosť a trvanlivosť vrtáka..

Čierne vŕtačky majú vynikajúci výkon, pretože sú spracovávané parou. Ak je farba vrtáka žltá alebo zlatá, je titánovaná. Tento proces umožňuje vŕtačke uvoľniť prebytočné napätie. Okrem toho sa výrazne zvýši životnosť vrtáka..

Sivý vrták naznačuje, že jeho spracovanie nebolo vykonané, preto sú prevádzkové vlastnosti takéhoto nástroja na nízkej úrovni. Pri kúpe vŕtačky získate sadu vrtákov, ktoré sa líšia priemerom, dĺžkou a typom použitia..

Vŕtačky sú najčastejšie zaradené do nástrojov používaných na vŕtanie otvorov:

 • na betónových povrchoch;
 • na drevených povrchoch;
 • na kovových povrchoch.

Každý typ vŕtačky sa vyznačuje individuálnymi ukazovateľmi vzhľadu a farby. Na vŕtanie do drevených povrchov používajte vrtáky vo forme pierka, hada alebo špirály.

Najbežnejší priemer skrutkovacieho vrtáka do dreva je od troch do päťdesiatich dvoch milimetrov. Tento nástroj má dvojitú pásku, ktorá zaisťuje presné vŕtanie otvorov. Zároveň je vylúčené skĺznutie vrtáka počas prevádzky. Na odstránenie triesok má vrták v špirále otvory, ktorými vystupuje. Je vhodný na vŕtanie otvorov pre hmoždinky, pevné a drevené dosky, preglejkové dosky atď..

Hadovitá verzia vrtáka sa vyznačuje prítomnosťou starostlivo brúsenej a frézovanej špirály. S jeho pomocou sú otvory vyrobené v častiach vyrobených z dyhy.

Vrták do peria na drevo má široké spektrum aplikácií. Je ľahko použiteľný a má rôzne priemery. Používa sa na mäkké aj tvrdšie drevo. Vrták do peria do dreva je vynikajúcou a všestrannou možnosťou na vŕtanie takmer akejkoľvek diery.

Skrutkové vŕtačky poskytujú vŕtanie proti drevu. Priemer skrutkových vrtákov do kovu a dreva je od jedného do piatich centimetrov. Dĺžka takejto vŕtačky je od štyroch do desiatich centimetrov..

Kvalita získaného otvoru je primárne určená správnou voľbou vrtáka pre konkrétny materiál, ako aj úrovňou zaostrenia tohto vrtáka.

Ostrite vŕtačku na drevo: schéma postupu práce

Pri odpovedi na otázku, ako nabrúsiť vrták do dreva, je potrebné vziať do úvahy veľa nuancií. Najprv by ste mali určiť, či je vŕtačka skutočne tupá, možno je dôvodom jej zlomenie alebo opotrebovanie. Známky toho, že vrták do dreva potrebuje ďalšie doostrenie, sú predovšetkým skutočnosť, že práca na vŕtaní otvoru trvá oveľa dlhšie, otvory sú nerovnomerné a majú nízku kvalitu. Takáto vŕtačka sa tiež veľmi rýchlo zahrieva a deformuje pod vplyvom príliš vysokej teploty..

Ak nemáte skúsenosti s ostrením vrtákov do dreva, odporúčame vám spočiatku cvičiť na starých a už opotrebovaných vŕtačkách. Ak sa ostrenie vykoná nesprávne, ďalšia prevádzka alebo obnova vrtáka nebude možná. Vŕtačku do dreva s veľkým priemerom je možné brúsiť lepšie ako vŕtačky používané na vŕtanie kovových povrchov. Pretože vrtáky do dreva sú vyrobené z poddajnejších a mäkších materiálov. V takom prípade postačí na zaostrenie takejto vŕtačky náradie pre domácnosť po ruke..

V procese ostrenia budete potrebovať ostriaci stroj a nádobu s vodou používanú na chladenie vŕtačky. Voda zabráni prehriatiu ocele a deformácii vrtáka počas ostrenia.

Ak nemáte stroj na ostrenie vrtákov, použite bežný pilník. V tomto prípade však proces ostrenia bude trvať niekoľkokrát dlhšie. Hlavné pravidlo vysokokvalitného ostrenia vŕtačky pre dlhý strom, dodržiavanie správnych proporcií a geometrických tvarov. To znamená, že tvar vŕtačky by mal byť úplne rovnaký ako po nákupe. Kruhový vrták na drevo musí byť naostrený v súlade s určitým uhlom ostrenia.

V procese používania ostriaceho stroja by ste v tomto prípade mali vrták opatrne položiť na brúsny kotúč. Aby boli požadované hodnoty čo najpresnejšie, použite ďalšie zariadenia. Môže to byť zariadenie, do ktorého je nainštalovaná a upnutá vŕtačka..

Vrták je teda v špeciálnom mechanizme a znižuje sa riziko popálenia v dôsledku jeho zahrievania. Okrem toho, aby ste si neporanili ruky, pred ostrením určite noste rukavice. Po predbežnom naostrení sa okraj postupne uvedie do hladkého tvaru a perfektného stavu. To sa vykonáva pomocou rovnakého stroja, ale pri nízkych otáčkach. Po dokončení je možné vŕtačku použiť podľa určenia..

Ak sa ostrenie vykonáva správne, životnosť vŕtačky sa výrazne zvýši..

Video na ostrenie vŕtačky do dreva na konci článku.

Technológia brúsenia vrtákov do dreva zahŕňa nasledujúce činnosti:

1. Uhol ostrenia vrtáka do dreva je deväťdesiatpäť stupňov. Táto hodnota je povinne udržiavaná.

2. Vŕtačka je inštalovaná výlučne na okraji brúsky.

3. Aby sa zvýšila presnosť práce, odporúčame vŕtačku nainštalovať do špeciálneho nástroja, napríklad do podložky.

4. Zastrčte jeho zadné okraje o niekoľko milimetrov a uistite sa, že sú všetky okraje rovnomerné.

5. Po zaostrení znížte rýchlosť na stroji a pokračujte v práci.

6. Snažte sa, aby bol mostík na vŕtačke veľmi tenký. Vďaka tomu sa zvýši použiteľnosť nástroja. Ak je vrták príliš tenký, potom prepojku nie je potrebné zaostrovať.

7. Ďalej by ste mali vrták ochladiť a skontrolovať jeho výkon. Ak je otvor hladký a práca je vykonaná rýchlo, nástroj je správne nabrúsený..

Odrody a ostrenie vrtákov do kovu

Vrtáky do kovu sa líšia hrúbkou, veľkosťou, tvarom alebo aplikáciou. Špirálová vŕtačka do kovu môže byť:

 • kužeľový vrták do kovu sa vyznačuje prítomnosťou kužeľovej stopky, kužeľový vrták do kovu má priemer šesť až šesťdesiat milimetrov;
 • stupňovitý vrták do kovu je zriedkavý;
 • vrták do kovu s valcovou stopkou;
 • dlhá štvorhranná vŕtačka do kovu.

Pokiaľ ide o konečné spracovanie, kovové vrtáky sú:

 • neošetrené sa líšia v štandardnej farbe ocele;
 • ošetrené parou, sú čierne;
 • zlatá farba, schopná prenášať nadmerné napätie;
 • titánové vŕtačky sú jasne žlté.

Na výrobu vrtákov do kovu, rýchloreznej ocele, nástrojovej ocele s prísadami kobaltu, legovanej ocele, špeciálnych druhov kovov.

Pomocou valcových spirálových vrtákov sa obrába zliatina hliníka, medi, zinku alebo horčíka. Zliatiny titánu sa spracúvajú pomocou špeciálneho zariadenia a vrtákov triedy A..

Na vŕtanie karbidových kovov sa používajú kónické vrtáky do kovu. Líšia sa v závislosti od triedy a druhu ocele, z ktorej sú vyrobené. Spracovanie tohto alebo toho kovu závisí od uhla zaostrenia vŕtačky. Súčasne existujú také požiadavky na uhol ostrenia vŕtačky do kovu:

 • ak je vrták vyrobený z mäkkého alebo neželezného kovu, potom je uhol ostrenia od osemdesiat do deväťdesiat stupňov;
 • ak má kov priemerný stupeň tvrdosti a pre liatinové kovy je uhol ostrenia od sto šestnásť do sto dvadsať stupňov;
 • pre veľmi tvrdú oceľ je uhol zaostrenia vrtáka sto tridsať sto sto štyridsať stupňov.

Ako nabrúsiť vrták do kovu: technológia a vlastnosti ostrenia

Počas prevádzky akéhokoľvek vrtáka dochádza k jeho poruche a je potrebné ho nabrúsiť. Aby ste ušetrili peniaze na nákup novej vŕtačky, najmä ak je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, odporúčame ju nabrúsiť.

Vrtáky do kovu, na rozdiel od vrtákov do dreva, sú vyrobené z vysoko kvalitnej ocele, ktorej ostrenie si vyžaduje špeciálne schopnosti pri práci s brúskou. Najoptimálnejšie a najrozšírenejšie priemery vrtákov sú šestnásť milimetrov. Najľahšie nabrúsite takúto vŕtačku pomocou brúsneho kotúča. Ak v garáži takéto zariadenie nie je, mali by ste vŕtačku nainštalovať do elektrickej vŕtačky, zafixovať ju v pevnej polohe, vziať brúsny kameň a začať brúsiť.

Vezmite prosím na vedomie, že na oči by ste mali používať ochrannú masku a na rukách rukavice, pretože vŕtačka sa počas ostrenia príliš zahrieva. Pripravte si malý rezervoár tekutiny, ktorý postupne vychladne.

Vodu je možné nahradiť strojovým olejom. Ak vrták počas prevádzky nechladíte, deformuje sa vplyvom vysokej teploty..

Proces ostrenia by mal byť konzistentný, najskôr by mala byť opracovaná zadná strana povrchu. Vŕtačku sa snažte držať priľahlú k povrchu. Dávajte pozor na uhol ostrenia vŕtačky, mal by byť na rovnakej úrovni. Ak kontrolujete vrták zboku, mal by pripomínať zúžený tvar..

Ďalej by ste mali spracovať rezaciu časť vrtáka. Tiež to vyplýva zo zachovania určitého uhla vŕtačky. Ďalej by ste mali konečne dokončiť zadný povrch. Dávajte pozor na smer prepojky, pre malé vŕtačky by nemal byť väčší ako 0,4 mm. Ak je priemer vrtáka veľký, potom môže byť most až do jedného centimetra.

Pred začatím práce odporúčame cvičiť so starými vrtákmi. Po získaní zručností pracovať s brúsnym kotúčom pokračujte v ostrení vŕtačky priamo. Upozorňujeme, že vŕtanie sa nevykonáva so samotným hrotom, ale s jeho bočnými stranami, takže musia byť tiež dokonale nabrúsené.

Ak má vrták hrot pobedit, potom sa jeho technológia ostrenia mierne líši od štandardného. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s odporúčaniami pre ostrenie vrtákov do kovu:

 • pokúste sa udržať okraj vrtáka rovnobežný s pracovným povrchom brúsneho kotúča alebo kameňa;
 • ostrenie by sa malo vykonávať postupne, netlačte vrták na kruh;
 • snažte sa zachovať okraje rovnakej dĺžky;
 • vysokú kvalitu ostrenia vŕtačky na kov dokazuje povrch vŕtačky, na ktorom nie je žiadne oslnenie.

Prvá možnosť ostrenia je jednostranná. Toto ostrenie sa používa, ak priemer vrtáka nepresahuje tri milimetre. Táto technika sa vykonáva s veľkou opatrnosťou, inak sa vrták môže rozpadnúť. Nástroj je umiestnený na kruhu a pohybuje sa súbežne s jeho pohybmi.

Ak priemer vrtáka presahuje tri milimetre, malo by sa použiť zúžené ostrenie. V tomto prípade musí byť vrták držaný dvoma rukami a postupne brúsiť jeho perie. Vŕtačka sa ľahko pritlačí na kameň a počas procesu ostrenia sa trochu chveje.

Po nabrúsení vrtáka je potrebné ho doladiť. S jeho pomocou bude možné zbaviť sa malých zárezov a okraj je leštený. Na tieto účely sa odporúča použiť špeciálny mäkký kameň..

Upozorňujeme, že osoba, ktorá vykonáva brúsenie, musí mať dobrý zrak. V procese práce je tiež potrebné zorganizovať dobré osvetlenie. Aby sa zaistila väčšia presnosť ostrenia, je potrebné vyrobiť špeciálny nástroj. Pomôže fixovať vrták v stacionárnej polohe vzhľadom na brúsny kotúč..

Ostrenie vŕtačky pre kovové video:

About the author