Ako odstrániť zablokovanie v kúpeľni

Blokovanie kúpeľne je jedným z naj globálnejších problémov každého bytu. A nielen v byte, v našej dobe modernizácie pre pohodlie, sa stalo bežnou inštaláciou kúpeľní v súkromných domoch a chatách. Ak kanalizácia prestala normálne fungovať, okamžite začnú všetky druhy problémov – to je vzhľad nepríjemného zápachu a pretečenie špinavej vody z odtoku. Napriek dodržaniu všetkých prevádzkových pravidiel sa zablokovaniu stále nedá vyhnúť. Článok bude diskutovať o tom, čo robiť, ak je v kúpeľni zablokovanie..

Obsah:

Kanalizačný systém v kúpeľni sa začína upchávať od prvého použitia. Od prvých dní prevádzky sa na ňom usadzujú organické a anorganické usadeniny. Preto sú dôvody upchatých rúrok v kúpeľni rôzne..

 • Najčastejšie to vedie k hromadeniu chlpov, chlpov domácich zvierat, mydlových roztokov a usadenín chemikálií pre domácnosť, ktoré sa postupom času lisujú a zahusťujú. To všetko začne hniť, môžu sa objaviť plesne a huby. Zložitosť takýchto blokád je jednoduchá až stredne ťažká. Zložité typy, takzvané hluché blokády, zahŕňajú odvod vody po stavebných prácach..
 • Sú tiež rozdelené na miestne – vtedy k zablokovaniu došlo iba v jednom byte a všeobecné – keď došlo k zablokovaniu centrálneho kanalizačného systému.

Čo spôsobuje upchatie kanalizácie

Po prvé, poďme zistiť, čo je kanalizačný systém..

Kanalizácia obvykle pochádza z kuchyne a cez spoločnú stúpačku prechádza cez kúpeľňu a WC..

 • V modernej konštrukcii plastové analógy nahradili staré liatinové rúry. Majú niekoľko výhod:
 • Blokovanie liatinových kanalizačných potrubí v prvom rade nezávisí od ich predispozície k hrdzi, ale od ich umiestnenia. Sú namontované v miernom svahu vzhľadom na križovatku stúpačky.
 • Kanalizačný systém na každom poschodí má pomocné okno určené na dodatočné čistenie, spravidla je umiestnené 15 cm nad úrovňou vane alebo umývadla.

Tip: Aby sa zabránilo neskoršiemu namáhavému čisteniu upchatia kúpeľa, odporúča sa vyliať kanalizačné potrubia v kúpeľni vriacou vodou s prídavkom sódy alebo bielidla. Aby sa zabránilo zablokovaniu, odporúča sa to urobiť každých sedem dní..

Tip: Existuje ďalší spôsob, ako použiť sódu. Jedna šálka jedlej sódy sa naleje do odtokového otvoru, potom nasleduje pohár octu. V okamihu, keď reakcia prebehne, mali by ste odtok opláchnuť vriacou vodou.

Tip: Ako prevencia upchatia je celkom účinné použiť elementárnu filtračnú zátku, ktorá zabráni vniknutiu vlasov a akýchkoľvek nečistôt do kanalizácie..

Ak však k zablokovaniu stále dochádza, odporúča sa ihneď začať s jeho odstránením..

Ako odstrániť zablokovanie v kúpeľni

Analýza sifónu

Pred použitím chemikálií a iných čistiacich prostriedkov sa môžete pokúsiť rozobrať sifón. V tomto prípade sa zvyšuje pravdepodobnosť rýchleho odstránenia upchatia a je možné vyčistiť samotný sifón od vytvoreného sedimentu (nepoškodzuje odtokový systém, ale práve z neho vychádza z kúpeľne nepríjemný zápach a rastú baktérie v ňom).

Pri demontáži je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že plastový sifón je jednoduchšie demontovať ako kovový, pretože kov koroduje a diely sú navzájom pevne spojené. Preto v starom dome, kde je drenážny systém kovový, sa bez pomoci inštalatéra nezaobíde.

Na prácu budete potrebovať:

 • handra;
 • umývadlo;
 • technické rukavice.

Etapy práce

 • Je potrebné, aby bol kúpeľ bez vody, takže ak je upchatý a voda stojí, musí sa vypustiť.
 • Pred odstránením uťahovacej matice a banky musíte vymeniť umývadlo alebo vedro.

 • Po kontrole sa kanalizačné potrubie mechanicky vyčistí. Na to stačí vypláchnuť odtok vriacou vodou..

Tip: zvyčajne v kúpeľni sa nečistoty hromadia na dne odtoku, takže nebude ťažké ich vyčistiť jednoduchým odstránením ochranného grilu.

S horúcou vodou

Prvým krokom je určenie typu zablokovania, to znamená skontrolovať, kde došlo ku kontaminácii – lokálne alebo centrálne potrubie je upchaté.

 • Do odtoku z kúpeľne je potrebné naliať vriacu vodu, je to možné so sódou. Táto metóda by mala pomôcť hlavne pri hromadení mydla alebo chemických usadenín..
 • Tento postup by sa mal vykonávať opatrne, aby sa neparil vriacou vodou..

Použitie piestu

Najbežnejším a najjednoduchším zariadením na čistenie kanalizačných systémov je piest.

 • Gumová misa piestu by mala byť väčšia ako odtokový otvor a tesne priliehať k odtoku v kúpeľni, aby sa vytvorilo vákuum.
 • Držaním piestu sa urobí niekoľko ostrých trhnutí, aby sa prelomilo zablokovanie odtokového potrubia. Potom musí byť piest z kúpeľa prudko odtrhnutý.
 • Ak prvé čistenie neprinieslo očakávané výsledky, potom sa rovnaký postup opakuje ešte niekoľkokrát..

Chemické čistenie

Dnes je na pultoch obchodov veľmi rozmanitý výber chemikálií na čistenie upchávok. Samozrejme, s ich pomocou bude okamžitý výsledok, ale nezabudnite, že takáto chémia obsahuje kyseliny a zásady a musí sa používať s mimoriadnou opatrnosťou..

Rada: ak je všeobecný kanalizačný systém úplne upchatý, nemal by sa čistiť chemikáliami, pretože žieravina sa môže vrátiť do kúpeľne a poškodiť sklovinu. Pri častom používaní môžu samotné kanalizačné potrubia rýchlo zlyhať..

Pri používaní chemikálií existuje niekoľko pravidiel:

 • chemické pary sú veľmi škodlivé pre zdravie, a preto by sa čistenie malo vykonávať v dobre vetranom priestore s ochrannou maskou a gumovými rukavicami;
 • odporúča sa používať lieky vyrobené iba priemyselnými prostriedkami. Domáce čistiace prostriedky, ako sú kyslé koncentráty alebo petrolej, môžu spôsobiť, že kanalizačný systém bude nepoužiteľný;
 • v žiadnom prípade by ste nemali používať niekoľko prostriedkov naraz, môže to viesť k opačnému účinku. Existuje riziko reakcie, v zriedkavých prípadoch s následkami;
 • pri použití chemických zlúčenín musíte striktne dodržiavať priložené pokyny:

Aplikácia vodovodného kábla

Tiež na čistenie odtokových systémov je široko používaný oceľový kábel, ktorý má priemer 4 mm, jeden jeho koniec je vybavený rukoväťou na zjednodušenie práce a druhý má kefu alebo kefu s tuhými štetinami. Nie je ťažké ho získať, pretože sa predáva v každom železiarstve. Pri kúpe oceľového lana musíte vziať do úvahy jeho dĺžku..

Rada: v praxi špecialistov je používanie elektrického špirálového kábla bežné, ale samo o sebe nebude fungovať.

Etapy práce

 • Pri použití kábla potrebujete priamy prístup k samotnému kanalizačnému potrubiu, na to rozoberú a odstránia odtokovú hadicu alebo sifón.
 • Kábel sa pomaly zavádza do kanalizačného otvoru a súčasne sa vykonávajú rotačné pohyby v smere hodinových ručičiek. Otáčanie by malo byť pomalé, aby nedošlo k zalomeniu kábla..
 • Pokiaľ je to možné, počas čistenia káblom by sa mala súčasne naliať voda, aby sa uľahčila práca a zmäkčili tesnenia v potrubí. Kábel pokračuje v napredovaní, až kým nenarazí na prekážku..
 • Potom, čo sa zistí upchatie potrubia, sa zlomí pomocou všetkých rovnakých otáčok káblom. Táto metóda trvá oveľa dlhšie ako ostatné..

Čistenie potrubí vysávačom

Doma môžete na čistenie odtoku, ktorý má vyfukovací otvor, použiť obyčajný domáci vysávač.

Pred použitím vysávača ho však musíte pripraviť:

 • na prácu potrebujete malú gumovú guľu;
 • je rozrezaný na dve časti, ktoré by mali byť jedna väčšia a druhá menšia;
 • malá časť gule je umiestnená vo veľkej a v strede je vytvorený otvor, ktorý sa rovná priemeru trubice vysávača;
 • hadica vysávača je upevnená v otvore v guličke a upevnená elektrickou páskou alebo svorkou. Pred pripevnením hadice k vyfukovaciemu otvoru vysávača však musíte vrecko vybrať z nádoby na prach;
 • výsledná misa je pripevnená k odtoku a vysávač sa zapne.

Táto jednoduchá a primitívna metóda veľmi dobre odstraňuje blokády..

Hydrodynamická metóda

Stáva sa tak, že zablokovanie nemožno odstrániť žiadnou z vyššie uvedených metód. Potom by sa malo používať efektívnejšie zariadenie..

 • Odstránenie hydrodynamického zablokovania sa vykonáva pomocou vysokotlakového vodného lúča. Všetky usadeniny, ktoré sa za tie roky nahromadili, sa teda veľmi opatrne vymyjú..
 • Používa sa hlavne na preplachovanie potrubí na ťažko dostupných miestach, pretože neporušuje tesnosť spojov..

Tepelná metóda

Odstránenie zablokovania v kúpeľni prúdom horúcej vody pod tlakom sa nazýva tepelná metóda..

 • Táto metóda je skvelá na boj proti tvrdým tukovým zátkam..
 • Ak sa v spojení s horúcou vodou používajú aj chemické prostriedky, ktoré ničia organické usadeniny a baktérie, potom sa v tomto prípade vykonáva aj dezinfekcia..

Preventívne opatrenia proti upchatiu

Aby neexistovala otázka, ako odstrániť upchatie v kúpeľni, musíte pravidelne vykonávať prevenciu kanalizačných potrubí, ktorá vám umožní udržiavať odtokový systém čistý..

 • Aby sa zabránilo ukladaniu tuku, prepláchnite kanalizačný systém vriacou vodou dvakrát týždenne po dobu 10 minút;
 • nainštalujte ochranné mriežky, ktoré chránia rúrky pred rôznymi druhmi trosiek a nečistôt, ktoré sa do nich dostávajú;
 • nenechávajte handry a všetky druhy odpadu v blízkosti odtoku, akonáhle sa dostanú do kanalizácie, sú to oni, kto tvorí v potrubí nepriepustnú zátku;

Iba s náležitou starostlivosťou a dodržiavaním pravidiel pre používanie kúpeľne je možné predĺžiť životnosť odtokového systému. Pri častom používaní čistiacich prostriedkov je kanalizačný systém rýchlo opotrebovaný..

About the author