Ako opraviť reťazovú pílu

Neustály pokles cien motorových píl viedol k ich dostupnosti a všadeprítomnosti. Dnes je takmer nemožné stretnúť sa s majiteľom chaty, súkromného domu alebo prímestskej oblasti, v ktorého arzenáli tento nástroj chýba. Zdá sa, že jednoduchý letný obyvateľ, ktorý pestuje zeleninu a ovocie na šiestich hektároch, sa ľahko zaobíde bez motorovej píly, pri absencii jedného však bude musieť čeliť veľkým ťažkostiam, ak chce na tomto mieste postaviť kúpeľný dom alebo treba aktualizovať skleník. Nemá zmysel spomínať na výrube starých stromov v záhrade, skôr či neskôr na to prišiel každý majiteľ záhradného pozemku. Jednoduché použitie, podobne ako zníženie ceny, len prispieva k jeho popularite. Reťazová píla nie je taký zložitý nástroj, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Jednoduchosť dizajnu je navyše charakteristickým znakom reťazovej píly. Preto je k dispozícii samoopravná reťazová píla, ktorá napriek tomu môže trvať veľa času. Obtiažnosť zároveň nespočíva v samotných opravách, ale v správnosti a presnosti diagnostických opatrení, vďaka ktorým môžete zistiť a následne odstrániť vzniknuté poruchy. Na urýchlenie tohto procesu je potrebné doplniť si základné znalosti, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v konštrukčných prvkoch a možných poruchách reťazovej píly. Aby sme úplne odpovedali na otázku: „Ako si sami opraviť reťazovú pílu?“, Zvážime hlavné konštrukčné prvky reťazovej píly, vlastnosti jej údržby a možné možnosti opravy..

Vlastnosti dizajnu reťazovej píly

Na trhu s elektrickými nástrojmi je možné vysledovať rozsiahlu závislosť kvality od ceny. Neprimerane nízka cena je často dôvodom zlej kvality, ktorá sa prejavuje častými poruchami. Napriek tomu je možné poruche reťazovej píly patriacej do akejkoľvek cenovej kategórie zabrániť, ak vykonáte jej včasnú údržbu..

Konštrukčným základom reťazovej píly je dvojtaktný karburátorový motor vybavený valcom a vzduchovým chladením. Karburátor, prvok, ktorý pripravuje zmes paliva a vzduchu, priamo určuje stabilitu nástroja. Aby sa zabránilo predčasnému opotrebovaniu skupiny piestov, vzduch, ktorý sa následne dostane do motora, musí byť očistený od prachu a iných nečistôt. Pravidelné čistenie reťazovej píly pomôže realizovať túto myšlienku, a aby sa vzduchový filter menej upchával, konštrukcia akejkoľvek reťazovej píly umožňuje predbežné čistenie vzduchu.

Motor sa štartuje pomocou štartéra, ktorým je lano navinuté na kladke a vybavené rukoväťou. Moderné píly, dokonca aj s nízkym výkonom, sú navrhnuté s mechanizmami, ktoré uľahčujú štart. Medzi tieto mechanizmy patrí:

 • Primer, čo je čerpadlo, ktoré pumpuje palivo a znižuje počet zbytočných otáčok;
 • Jarný štartér, ktorého hlavnou funkciou je pomalé ťahanie lana. V tomto prípade nedochádza k pretáčaniu motora, pretože je nahradený nabíjaním špeciálnej pružiny, ktorá v konečnom dôsledku prekoná kompresiu, čo vedie k ostrému pretočeniu kľukového hriadeľa;
 • Dekompresný ventil je konštrukčný prvok, ktorý spája valec s atmosférou, pomáha v ňom znížiť tlak a potom naštartuje motor. Ventil sa pod vplyvom výfukových plynov zatvára bezprostredne po štarte.

Dôležité! Pracovný proces reťazovej píly môže byť často sprevádzaný silnými vibráciami, a preto môže byť vybavený antivibračným systémom, ktorý tlmí vibrácie. Pripojenie držadiel píly k motoru sa vykonáva pomocou tlmiča, ktorý predstavuje oceľová pružina alebo gumové tesnenie.

Možné poruchy reťazovej píly: hlavné indikátory

Napriek tomu, že takmer všetkým poruchám motorovej píly je možné v prípade správnej prevádzky a včasnej technologickej údržby ľahko zabrániť, nikto nemôže byť úplne poistený proti poruchám tohto nástroja. Nie ste si istí, ako opraviť čínsku reťazovú pílu? Keď máte predstavu o zariadení reťazovej píly, môžete si ho opraviť sami. Navyše, podľa mnohých odborníkov, hlavná ťažkosť nespočíva v odstránení, ale v správnej diagnóze poruchy.

Všetky hlavné poruchy reťazovej píly je možné rozdeliť do dvoch kategórií, po ktorých analýze nájdete správne riešenie problému..

 • Poruchy súvisiace s prevádzkou motora a jeho rôznych komponentov. Patrí sem zapaľovací systém, systém prípravy a dodávky paliva, systém výfukových plynov. Poruchy vo valci alebo v takzvanej skupine piestov;
 • Poruchy a poruchy iných komponentov, napríklad tuku, pneumatiky alebo spojky, brzdy reťaze, ako aj množstvo ďalších porúch a porúch.

Diagnostika porúch motora: postup

Ako zistiť, že porucha súvisí konkrétne s prevádzkou motora? V jeho práci existujú nasledujúce hlavné ukazovatele porušení:

 • Nie je možné naštartovať motor (tento problém sa považuje za dosť zovšeobecnený, pretože existuje veľa dôvodov pre túto poruchu);
 • Nestabilita v prevádzke motora (spustí sa, ale zastaví sa po niekoľkých sekundách);
 • Pri voľnobehu motor pracuje v normálnom režime a pri zaťažení jeho výkon klesá, čo vedie k tomu, že motor sa čoskoro zastaví;
 • Rýchle prehriatie motora tiež naznačuje poruchu..

Dôležité! Všetky vyššie uvedené problémy môžu nastať v prípade porúch v systéme zapaľovania, v dôsledku ktorých je potrebné ho skontrolovať.

Ako opraviť reťazovú pílu pokojne 180? Najprv skontrolujte jeho funkčnosť, pretože v prípade nesprávneho štartu elektrického náradia môžu nastať problémy so štartovaním motora. Svedčí o tom absencia cudzích zvukov pri štartovaní motora motorovej píly (brúsenie alebo klepanie). Na správne naštartovanie motora studenej reťazovej píly je potrebné páku alebo prepínač prepnúť do polohy „Sýtič zatvorený“. Ďalej, ak existuje čerpadlo na plnenie paliva, pumpujte zmes do karburátora a potiahnite štartovaciu rukoväť, kým nepocítite výrazný odpor motora. Potom energicky zatiahnite v amplitúde a pohybujte rukou do strany. Potom, čo vykonáte niekoľko z týchto pohybov, motor by sa mal naštartovať a čoskoro zhasnúť. Ak sa tak nestane, prepnite spínač do prevádzkovej polohy alebo do polohy polovičného plynu a v tomto režime pokračujte v štartovaní motorovej píly. Mnoho modelov reťazových píl sa vyznačuje automatickým blokovaním „na pol plynu“ pri vyťahovaní vzduchovej klapky. Vzhľadom na to, že existujú modely vybavené spínačom zapaľovania, pred spustením reťazovej píly sa musíte uistiť, že je v aktívnom stave..

Kontrola systému zapaľovania a riešenie problémov

Ak sa motor nenaštartuje, najskôr odskrutkujte a dôkladne skontrolujte zapaľovaciu sviečku. Ak motorovú pílu spustíte v chladnom období, spaľovacia komora môže často zaplaviť palivo. V takom prípade je potrebné odskrutkovať zapaľovaciu sviečku a po voľnobežnom štarte motora vysušiť spaľovaciu komoru, vyčistiť ju a po zaskrutkovaní zopakovať štart.

Dôležité! Ihneď skontrolujte iskru. Za týmto účelom nasaďte na odskrutkovanú sviečku čiapočku vysokonapäťového drôtu, nasaďte ju na valec a potiahnite štartér. Ak spozorujete modrú iskru, zaskrutkujte sviečku späť a naštartujte motor. Ak iskra nie je, vymeňte zapaľovaciu sviečku a zopakujte popísanú manipuláciu. Ak opäť nedôjde k pozitívnemu výsledku, skontrolujte spojenie drôtu so sviečkou a diagnostikujte zapaľovací systém.

Skontrolujte zapaľovaciu sviečku. Táto manipulácia je mimoriadne dôležitá, pretože stav sviečky je možné posúdiť podľa určitého typu poruchy..

 • Suché. Tento stav zapaľovacej sviečky naznačuje, že vo valci nie je žiadna palivová zmes. V tomto prípade môžeme dospieť k záveru, že porucha nie je v zapaľovacom systéme a zástrčka je skrútená späť, potom sa skontroluje systém dodávky paliva;
 • Mokrý a poriadne premočený. Nadmerné množstvo palivovej zmesi naznačuje porušenie pravidiel pre štartovanie reťazovej píly alebo neadekvátne nastavenie karburátora. Aby ste to odstránili, zapaľovaciu sviečku musíte dôkladne vymazať a vypnutím prívodu paliva odstrániť jej prebytok a po vyvetraní komory spustiť štartér. Po vykonaní týchto opatrení je sviečka nainštalovaná na miesto a motor je naštartovaný;
 • Ak je sviečka pokrytá čiernym uhlíkom, Problém možno spočíva v zle nastavenom karburátore, nesprávne vypočítanom pomere benzínu k oleju alebo v zlej kvalite použitého oleja. V tomto prípade sa sviečka umyje, očistí od karbónových usadenín ostrým predmetom (napríklad šidlom alebo ihlou), elektródy sa vyčistia jemným brúsnym papierom a sviečka sa nahradí..

Dôležité! Pri kontrole zapaľovacej sviečky je dôležité dbať na šírku medzery medzi elektródami, ktorá by normálne nemala presiahnuť 0,5-0,65 mm. Tento parameter je veľmi dôležitý, pretože opotrebovanie a poškodenie tesnenia môže spôsobiť chyby v prevádzke motora reťazovej píly..

Diagnostika a nastavenie karburátora

Aby bola zaistená efektívna prevádzka reťazovej píly na maximálny výkon pri minimálnej spotrebe paliva, je potrebné optimálne nastaviť karburátor. Napriek tomu, že ide o dosť dôležitú udalosť, potreba jeho implementácie vzniká len zriedka, čo je spôsobené počiatočným nastavením karburátora výrobcom, pretože musí zaistiť optimálny režim prevádzky nástroja. Keď hovoríme o zariadení reťazovej píly, je dôležité poznamenať si taký koncept ako „nastavovacie skrutky“ určené na presnejšie nastavenie karburátora.

Na fotografii je karburátor reťazovej píly. Horná šípka – palivová hadica, dolná – pohon vzduchovej klapky

Zoberme si hlavné dôvody, ktoré spôsobujú porušenie upevnenia nastavovacích skrutiek a potrebu ich nastavenia:

 • Nadmerné zaťaženie vibráciami alebo výskyt defektov v ochrannom kryte je pomerne zriedkavý, ale stále možný dôvod zlyhania fixácie skrutky;
 • Opotrebovanie piestu motora, ktoré najčastejšie vedie k oprave motora reťazovej píly, však úpravou karburátora je možné dočasne zvýšiť účinnosť elektrického náradia;
 • Poškodený vzduchový filter, tvorba vodného kameňa alebo nekvalitný benzín môžu spôsobiť upchatie karburátora. Ak sa stretnete s týmto problémom, okrem úpravy karburátora je potrebné ho prepláchnuť.

Šípka označuje palivovú hadicu

To naznačuje potrebu nastavenia karburátora?

 • Motor sa nespustí alebo sa zastaví ihneď po naštartovaní. Najčastejšou príčinou tohto problému je chudá zmes;
 • Zvýšená spotreba palivovej zmesi a zvýšenie výfukových plynov, čo naznačuje neúplné spaľovanie paliva, z čoho možno vyvodiť záver, že palivová zmes je presýtená.

Demontovaný karburátor reťazovej píly

Konštrukcia elektrického náradia od rôznych výrobcov sa vyznačuje niektorými zásadnými rozdielmi, ktoré spôsobujú určité rozdiely v procese nastavenia karburátora. Napriek tomu, že podrobný popis postupu nastavenia karburátora je uvedený v návode na obsluhu reťazovej píly, všeobecné zásady zostávajú rovnaké. Hlavným účelom nastavenia karburátora je zmeniť kvalitu a množstvo palivovej zmesi (tj. Ovplyvniť bohatosť palivovej zmesi dodávanej do valca motora). Na správne nastavenie karburátora sa musíte naučiť rozlišovať tri skrutky:

 • “L” – skrutka na nastavenie a nastavenie nízkych otáčok;
 • “H” – skrutka určená na nastavenie hornej rýchlosti;
 • „T“ je skrutka na nastavenie voľnobežných otáčok. Ak máte do činenia s modelmi vybavenými jednou skrutkou, budú mať iba tento typ skrutky..

Dôležité! Pri nastavovaní akéhokoľvek modelu reťazovej píly je dôležité dodržať bezpečnostné požiadavky:

 • V prvom rade je dôležité zabezpečiť, aby reťaz smerovala opačným smerom ako vy;
 • Zaistite stabilnú polohu reťazovej píly, ktorá by mala byť umiestnená na rovnom povrchu, pričom jej rezná časť by sa nemala dotýkať povrchu žiadnych predmetov;
 • Ak chcete zistiť presné hodnoty uhla natočenia nastavovacích skrutiek, prečítajte si návod na použitie, ktorý by mal tieto informácie poskytnúť. Dodržiavaním pokynov v procese nastavenia karburátora vašej reťazovej píly môžete zabrániť možnému poškodeniu motora..

Nastavenie karburátora reťazovou pílou je dvojstupňový proces: základné nastavenie pri vypnutom motore a konečné nastavenie pri zahriatom motore..

Príčiny porúch v palivovom systéme a možné riešenia

Ako opraviť reťazovú pílu Husqvarna, ak zistíte, že palivo nejde do valca?

Problémy s tokom palivovej zmesi do valca vznikajú z niekoľkých dôvodov:

 • Špinavý palivový filter – jeden z hlavných dôvodov tohto členenia. Na jeho odstránenie stačí odstrániť palivovú hadicu a sledovať rýchlosť toku paliva. Ak je prúd slabý, je potrebné vyčistiť palivový filter, pre ktorý je potrebné ho vybrať von otvorom určeným na plnenie paliva alebo ho v prípade silného znečistenia nahradiť novým;
 • Blokovanie dýchania, čo je malý otvor vo veku nádrže. Za týmto účelom odstráňte hadicu a vyčistite upchatie ihlou;
 • Nedostatok paliva, čo môže byť spôsobené upchatým vzduchovým filtrom. Ak sa do karburátora nedostane požadované množstvo vzduchu, palivová zmes sa nadmerne obohatí, čo vedie k poruchám motora. V tomto prípade sa filter opatrne vyberie, umyje a po vysušení sa vráti na svoje miesto;
 • Nesprávne nastavenie karburátora môže tiež spôsobiť problémy v palivovom systéme. Dôvodom je skutočnosť, že karburátor je jednou z hlavných súčastí motora a vzhľadom na to je lepšie zveriť jeho implementáciu odborníkom. Ak nemáte dostatočné znalosti v tomto odvetví, nepokúšajte sa opravovať reťazovú pílu Husqvarna 435 vlastnými rukami, pretože to môže viesť k trvalému zlyhaniu motora..

Demontáž a čistenie tlmiča reťazovej píly: odporúčania odborníkov

V prípade normálnej prevádzky motora motorovej píly na voľnobeh a vypnutia pri zvýšení zaťaženia sú problémy s najväčšou pravdepodobnosťou spojené s tlmičom. V tomto prípade hovoríme o poruche lapača iskier, ktorý je upchatý produktmi spaľovania paliva a zasahuje do normálneho výstupu výfuku. Ak sa stretnete s podobným problémom, vyberte tlmič výfuku a po vyčistení od karbónových usadenín čistiacimi prostriedkami dôkladne vysušte. Pri vyberaní motora zakryte otvor v motore čistou handričkou. Najčastejšou príčinou upchatia tlmiča je príliš veľa oleja v palivovej zmesi, nízka kvalita alebo olej, ktorý nie je vhodný pre dvojtaktné motory..

Ako skontrolovať výkonnosť skupiny valec – piest?

Nedostatočný tlak vo valci často spôsobuje, že motor nenaštartuje alebo nebeží na plný výkon. Vo väčšine prípadov je dôvodom poklesu tlaku vo valci jeho opotrebovanie, pokles piestnych krúžkov spojený s opotrebovaním piestu alebo porucha ložísk kľukového hriadeľa. Ako opraviť partnera reťazovej píly, ak sa stretávate s podobným problémom? Ak chcete vykonať vizuálnu kontrolu CPG v procese demontáže tlmiča, pozrite sa cez otvor. Napriek tomu, že prehľad bude dosť obmedzený, môžete si urobiť približnú predstavu o stave skupiny valec – piest. Presnejší dojem o stave CPG je možné získať inštaláciou kompresného meradla do otvoru a otáčaním kľukového hriadeľa štartérom alebo použitím elektrickej vŕtačky. Ak je reťazová píla v prevádzkyschopnom stave, tlak vo valci by mal byť medzi 8-9 atmosfér. V opačnom prípade dôjde k zníženiu výkonu motora..

Ako opraviť čínsku reťazovú pílu?

Diagnostika a oprava systému mazania reťaze

Poruchy v systéme mazania reťaze – ďalší dôvod nesprávnej činnosti reťazovej píly.

 • Ak zistíte únik oleja, skontrolujte stav spojenia medzi armatúrou čerpadla a rúrkou, ktorá by za normálnych okolností mala byť tesná, urobte závery o prítomnosti trhlín a v prípade zistenia vymeňte rúrku alebo zalepte defekt tesniacou hmotou;
 • Ak olej nie je dodaný v dostatočnom množstve, možno príčina tejto poruchy spočíva v upchaní kanálov dodávajúcich mazivo. V tomto prípade je potrebné ich vyčistiť;
 • Ak nájdete praskliny v telese olejového čerpadla, vymeňte ju.

Ako opraviť reťaz reťazovej píly?

Chybná brzda reťaze je bežnou príčinou nesprávnej činnosti elektrického náradia. V takom prípade môžu byť problémy spojené s opotrebovaním brzdového pásu alebo upchatím priestoru pod krytom. Na vyriešenie týchto problémov je potrebné vymeniť brzdový pás alebo zablokovanie odstrániť..

Výmena častí reťazovej píly, ktoré sú vystavené rýchlemu opotrebovaniu

Niektoré časti reťazovej píly podliehajú prirodzenému opotrebovaniu, a preto je potrebné ich po stanovenej prevádzkovej dobe včas vymeniť. Vzhľadom na ich časté opotrebovanie sa porucha týchto častí nepovažuje za poruchu. K takýmto častiam patria prvky antivibračného systému, hnacie reťazové koleso, tyč a reťaz. Ak ste položili otázku: „Ako opraviť pneumatiku pre reťazovú pílu?“.

Napríklad správna výmena pneumatiky a hnacieho reťazového kolesa zabráni nadmerným vibráciám, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť stav ložísk kľukového hriadeľa..

About the author