Ako sa kliešte líšia od klieští

Kliešte a kliešte patria medzi najžiadanejšie nástroje. To platí pre profesionálov aj kutilov. Sú nenahraditeľní pre elektrikárov, mechanikov a mnohých ďalších profesionálov. A ako sa bez nich obísť v každodennom živote, je pre myseľ jednoducho nepochopiteľné. Pri všetkej rozmanitosti trhu s nástrojmi je ťažké si predstaviť univerzálnejšiu a potrebnejšiu vec..

Ale prečo to hovoríme? Je rozdiel medzi kliešťami a kliešťami? Existuje aj jeden značný. Stáva sa, že medzi nimi nikto nerobí vážne rozdiely. To nie je prekvapujúce, pretože majú veľmi podobný vzhľad. Ale napriek tomu existujú aj veľmi významné rozdiely. Tieto rozdiely berú do úvahy nielen používatelia, ale aj výrobcovia. Každý z nich má svoje vlastné technické požiadavky na výrobu a svoje vlastné GOST. Aký je rozdiel medzi kliešťami a kliešťami? Na aké druhy práce sú určené? Ako určiť kvalitu tohto nástroja? O tom sa bude diskutovať v článku.

Kĺbové kliešte, ich typy

História vzniku tohto druhu nástrojov a patrí medzi kliešte, siaha do éry prinajmenšom gréckych bohov. Ľudstvo pozná kováčske kliešte od nepamäti. Postupom času sa ľudská spoločnosť zmenila a zmenil sa aj nástroj. Kedy presne a v koho hlave vznikla myšlienka vytvoriť prototyp moderných klieští, nikto nevie. Škoda. Vec sa ukázala byť veľmi potrebná a praktická.

Kĺbových klieští je mnoho odrôd. Tie obsahujú:

  • kliešte;
  • kliešte;
  • kliešte;
  • kliešte s okrúhlym nosom;
  • kliešte.

Každá kategória má „poddruhy“ s rôznymi veľkosťami pracovného povrchu (špongie), účelom a tvarom. Napríklad kliešte s okrúhlym nosom sú veľmi vhodné na rezanie káblových jadier (zobrazené nižšie na fotografii). Kónický tvar pracovnej plochy vám umožňuje pohodlne ohnúť jadro kábla pod svorkou rôznych priemerov. Existujú modely, ktoré sú navyše vybavené kliešťami. Na prácu s jemnými materiálmi sa používajú špeciálne dýzy vyrobené z plastu alebo iného materiálu. Prítomnosť zárezov na kliešťach s okrúhlym nosom vám umožňuje spoľahlivo upevniť súčiastku pri spájkovaní dosiek a špeciálny tvar čeľustí vám umožní dostať sa do najneprístupnejších miest mikroobvodov (uhol sklonu čeľustí môže byť iný).

To isté platí pre rezačky drôtov. Rôzny tvar reznej časti, jej rôzna veľkosť, iný účel. Menšie sú napríklad nožnice na drôt na opravu elektronických zariadení. Na odizolovanie káblov, bez ohľadu na účel, nie sú vhodné. Teoreticky je to možné, ale pracovník aj nástroj budú mučení. V najhoršom prípade môžete zostať bez orezávačov drôtu.

Druhy klieští. Vlastnosti a rozsah

Už z názvu je „viditeľný“ charakteristický vzhľad tohto nástroja: ploché čeľuste s aplikovanými zárezmi, kĺbový kĺb a držadlá. Kliešte sú nepostrádateľné pri akýchkoľvek zámočníckych alebo elektrických prácach. Vďaka rovnému povrchu dobre držia akúkoľvek časť tvaru. Kliešte môžu ohýbať káblové jadrá, drôty, drôty a kov. Rozmery dielov sú dané rozmermi samotných klieští (spravidla nepresahujú 200 mm). Je veľmi bežné používať tento nástroj ako kľúč na povoľovanie / uťahovanie matíc rôznych priemerov. Je to pre nich stále trochu neobvyklá práca, ale čo robiť, keď neexistuje kľúč požadovaného priemeru?

Kliešte nie sú rozdelené iba podľa veľkosti. Výrobcovia pre pohodlie užívateľa vyrábajú rôzne typy pracovných plôch:

  • predĺžené úzke čeľuste – pre schopnosť pracovať na miestach s obmedzeným prístupom;
  • uhlové čeľuste sú navrhnuté tak, aby pracovali na ťažko dostupných miestach, najmä v elektronike;
  • takzvané „platypusy“, v skutočnosti ide o druh pinzety, ale s veľkou kompresnou silou;
  • so špeciálnymi nadstavcami na prácu s krehkými a krehkými materiálmi.

Na prácu v elektrických inštaláciách alebo s vodivými časťami zariadenia sú potrebné špeciálne kliešte s izolovanými držadlami. Na týchto držadlách musí byť uvedená maximálna hodnota napätia, ktorú môže izolácia vydržať. Vo väčšine nástrojov pre domácnosť je táto hodnota až 1000V. Ak táto charakteristika nie je uvedená na kliešti, je prísne zakázané pracovať s nimi v sieťach pod napätím. To znamená, že máte do činenia so zámočníckym nástrojom a výrobca jednoducho nezabezpečuje ochranu užívateľa pred elektrickým prúdom..

Existuje mnoho odrôd klieští, ktorých typ sa vyberá individuálne, v závislosti od úloh.

Kliešte – praktická všestrannosť

Keďže kliešte sú „príbuznými“ klieští, ich účel je podobný. Široko sa používajú pre zámočnícke, elektrické a iné druhy prác. Pracovná plocha klieští má drážku so zárezmi. Je navrhnutý tak, aby držal a bezpečne držal okrúhle a hladké povrchy. Kliešte majú spravidla kombinovaný povrch čeľustí, t.j. okrem špeciálneho výklenku pre okrúhle časti je tu časť rovnej pracovnej plochy. A v niektorých úpravách existujú dve drážky pre rôzne priemery dielu.

Niektoré modely klieští vám umožňujú nastaviť kompresnú silu čeľustí, preto existuje niekoľko možností umiestnenia závesu v špeciálnych drážkach. Proces prestavby je celkom jednoduchý, roztiahnite držadlá a preskupte ich do požadovaného výklenku. To vám okrem kompresného pomeru umožňuje nastaviť aj vzdialenosť medzi okrajmi čeľustí, t.j. rozširuje rozsah veľkostí dielov, ktoré sa majú uchopiť.

Kliešte sú vo väčšine prípadov vybavené bočnými rezačmi. Umožňujú odizolovanie izolácie jadra a rezanie jadier drôtov alebo káblov. Okrem toho môžu mať na čele čeľustí špeciálne hrany na rezanie drôtu z tvrdých kovov..

Niektorí výrobcovia rozširujú pracovnú plochu klieští tak, že si rúčky zarezajú tesne za otočný kĺb. To vám umožní uchopiť časť nielen čeľusťami. Pokiaľ je to nevyhnutné a pohodlné, necháme to na posúdení používateľov …

Kliešte sú tiež rozdelené na elektrické a zámočnícke. Prvý na dielektrických držadlách musí byť označený do 1000V.

Kliešte a kliešte – rozdiel

Je čas to zhrnúť. Aký je teda rozdiel medzi kliešťami a kliešťami? Existujú tri hlavné:

– tvar pracovnej plochy, pomocou klieští je plochý, bez vybrania. Aj keď existujú kombinované typy nástrojov so zárezmi na kliešti. Ale to je skôr výnimka ako pravidlo. Kliešte sú navyše konštrukčne navrhnuté pre vyššie tlakové sily. Čo to znamená? To znamená, že výrobca vyberie pre kliešte príslušnú triedu ocele, ktorá má väčšiu pevnosť;

– schopnosť nastaviť vôľu pracovnej plochy čeľustí a stupeň sily nástroja je k dispozícii iba pre kliešte (to sa dosiahne preskupením závesu);

– pre kliešte nie je typická všestrannosť klieští, t.j. prítomnosť bočných fréz, špeciálnych hrán na rezanie drôtu, spravidla nie (tieto možnosti opäť závisia od triedy ocele a tvrdnutia).

4 tipy na úspešný nákup

About the author