Ako si vybrať akumulátorový skrutkovač

Opravujete náhodou domáce spotrebiče, obzvlášť veľké, ako sú práčky alebo umývačky riadu? Ak je to tak, potom asi viete, aké ťažké je dostať sa k niektorým upevňovacím bodom dielov. Niekedy demontáž určitých dielov vyžaduje veľa času. Nehovoriac o nervovom systéme a poškriabaných rukách. Pre efektívnejšiu a pohodlnejšiu opravu v každodennom živote domáceho remeselníka nebude nabíjací skrutkovač nadbytočný. Bude to tiež nevyhnutné pre tých, ktorí neustále a aktívne používajú konvenčný skrutkovač. Tí, ktorí ručne skrútili desiatky alebo dokonca stovky skrutiek a skrutiek denne, sú oboznámení s únavou rúk a počtom pľuzgierov. Tento nástroj je navrhnutý tak, aby nás zachránil pred týmito nevýhodami fyzickej práce..

K tomuto typu skrutkovačov panuje určitá nedôvera. Niektorí ľudia sa domnievajú, že takýto nástroj je len ďalším trikom obchodníkov, ako vylákať určité množstvo z našich vreciek. Je to tak? Kto by mal zvážiť kúpu akumulátorového skrutkovača? Môže skrutkovač nahradiť takýto nástroj? Ako si vybrať sám bez zbytočných preplatkov? Na všetky tieto otázky odpovie recenzia nižšie..

Na čo slúži akumulátorový skrutkovač??

Potrebujete teda akumulátorový skrutkovač? Pretože vás táto téma zaujíma, odvážime sa navrhnúť, čo je potrebné (inak prečo strácať čas čítaním?). Ale ak obvyklé množstvo práce so skrutkovačom pozostáva len z niekoľkých skrutiek, dokonca aj jeden deň, myslíme si, že si vystačíte s „klasickou“ verziou tohto nástroja. A preto. Cena kvalitného akumulátorového skrutkovača začína na 30 dolároch. a vyššie. Preto pre malé a vzácne diela tento nástroj nemá zmysel ho získavať. Bude len ležať na poličke. A ak tiež s nikel-kadmiovým zdrojom energie, potom bude pridaná práca na pravidelnom dobíjaní batérie..

Akumulátorový skrutkovač potrebujú ľudia, pre ktorých je tento nástroj jedným z hlavných. V takýchto prípadoch sa náklady na jeho kúpu plne ospravedlnia. Je navrhnutý tak, aby uľahčoval prácu majstra pri skrúcaní / odskrutkovávaní robotov a skrutiek rôznych typov, pretože pri otáčaní preberá všetku prácu ruky. Výber typov trysiek je spravidla veľmi veľký v súprave s takýmto skrutkovačom stovky (v závislosti od výrobcu).

Nástroj je kompaktný, mnoho modelov má veľkosť o niečo väčšiu ako mužská päsť. Toto je nepostrádateľný faktor v tých prípadoch, keď je potrebné odskrutkovať skrutku na ťažko dostupnom mieste, kde nie je možné sa dostať dovnútra bežným dlhým skrutkovačom. A malý nie je vhodný, pretože páka nie je správna. Vďaka kompaktnému a ľahkému akumulátorovému skrutkovaču sa tento problém vyrieši bez použitia nevhodných slov..

Dôvodom nákupu takýchto skrutkovačov je výrazné zníženie času stráveného montážou / demontážou štruktúr a mechanizmov. Efekt šetriaci čas je k dispozícii iba u výkonných modelov, v ktorých sú otáčky vysoké a sila väčšia ako 5 Nm.

Môže skrutkovač nahradiť akumulátorový skrutkovač? Možno, ale nie vo všetkých prípadoch. Ako je to pohodlné? Skúste použiť ten istý skrutkovač na odskrutkovanie ťažko dostupných prvkov v práčke. A samotná hmotnosť, niekedy akumulátorové skrutkovače vážia desaťkrát menej. S takýmto nástrojom sa pracuje jednoduchšie a unesie sa približne 300 – 400 g.

Ako vidíte, je to veľmi užitočná vec. Získať ho nie je problém. V každom veľkom železiarstve alebo na trhu existuje veľa firiem a modelov. Ďalšia otázka je relevantnejšia. Ktorý si vybrať? Aby nedošlo k zámene s mnohými možnosťami, je veľmi žiaduce porozumieť tomu, ako tento nástroj funguje. O tomto nižšie.

Ako tento nástroj funguje?

Princíp činnosti a zariadenie akumulátorového skrutkovača je totožné so zariadením skrutkovača. Existujú dva hlavné rozdiely:

Nižší výkon skrutkovača je plne odôvodnený. Nie je určené na vŕtanie a skrutkovanie 50 mm skrutiek do dubového nosníka. To umožnilo použiť kompaktnejšie napájanie a motor. Čo viedlo k nízkej hmotnosti a rozmerom nástroja.

Akýkoľvek akumulátorový skrutkovač pozostáva z nasledujúcich položiek:

  • nabíjateľná batéria, nikel -kadmiová alebo lítium -iónová. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody. NiCd je lacnejší, nebojí sa chladného počasia, ľahko prenáša vysoké prúdy (zvýšené zaťaženie). Li-ion-menšie samovybíjanie, menšia hmotnosť s väčšou kapacitou, pamäťový efekt je zanedbateľný. Ktorý je výhodnejší? Všetko závisí od toho, ako sa nástroj používa. Ak nie pravidelne, potom je vhodnejšie to druhé, je jednoduchšie ho udržiavať..
  • elektronický obvod ochrany batérie. Táto časť sa používa v skrutkovačoch s lítium-iónovými batériami.
  • tlačidlo štart, na rozdiel od skrutkovača a vŕtačky, nereguluje rýchlosť. Cieľom je uzavrieť napájací obvod motora.
  • tlačidlo spiatočky vám umožňuje zmeniť smer pohybu vretena (odskrutkovať / utiahnuť).
  • elektrický motor.
  • prevodovka s nastavením rýchlosti a bez neho.
  • vreteno so skľučovadlom.
  • indikátor nabitia batérie a LED podsvietenie. Nie sú všetky modely, ale veľmi užitočné „drobnosti“.

Skrutkovač funguje nasledovne: stlačené tlačidlo → zatvorený spínací obvod elektromotora → nabitie batérie priamou alebo opačnou polaritou zasiahlo svorky motora (v závislosti od polohy spiatočky) → otáčanie hriadeľa motora cez prevodovku sa prenáša do vretena.

Prevodovka má dve funkcie:

  • ochrana motora proti preťaženiu;
  • zmena krútiaceho momentu pre dané charakteristiky.

Nie je to kritické, ale veľmi užitočné, keď je možné nastaviť rýchlosť. Zvlášť pri montáži / demontáži skrutiek alebo skrutiek malých priemerov (od M4 a menších). Zaistíte tak, že sa vlákna nebudú trhať..

Prečo závisí úspešný nákup akumulátorového skrutkovača?

V prvom rade na vašej intuícii a vybraných vlastnostiach. S prvým si nepomôžeme, ale s druhým to skúsime. Každý skrutkovač má svoju vlastnú sadu charakteristík. Ktorý je ten pravý pre vás? Rozhodnite sa pre kupujúceho s prihliadnutím na jeho potreby a finančné možnosti.

Prvým a najdôležitejším kritériom je maximálne úsilie, ktoré môže akumulátorový skrutkovač poskytnúť. Mužská ruka je schopná „vydať“ 4,5 – 5 Nm, na skrutku do 6 mm to stačí (a ruka sa nenamáha). Pri výbere nástroja by ste mali začať od tohto indikátora. Skrutkovačom budete mučení, aby ste sa krútili s menšou námahou. Veľa radosti z takejto akvizície určite nebude..

Ďalší pohľad na kapacita batérie. Táto charakteristika je v prevádzke dôležitejšia ako typ batérie. Čím vyššia je kapacita (merané v Ah), tým dlhšie skrutkovač bude skrutky otáčať. Odporúča sa vziať si nástroj s minimálnym časom prevádzky na jedno nabitie 3 a viac hodín. Samotný typ batérie nehrá až takú veľkú rolu. V každodennom živote majú lítium -iónové batérie iba jednu najväčšiu výhodu – o niečo kratšiu dobu samovybíjania, ktorá je užitočná vtedy, keď prístroj funguje podľa zásady: „skrútené – odložené na polici a zabudnuté na mesiac“. A všetko, všetko ostatné je porovnateľné. Ale stojí to viac.

Typ nabíjačky zariadenia: automatické alebo jednoduché. V druhom prípade budete musieť po určitom čase z nabíjania vybrať (je to uvedené v pokynoch pre skrutkovač). Automatická nabíjačka sama vypne nabíjanie a pomocou LED indikácie vás upozorní, že „všetko je pripravené“.

Páka. Tu je všetko podľa vášho „vkusu a farby“. Len pár bodov. „Univerzálny“ skrutkovač, t.j. s ohýbateľnou rukoväťou je výhodnejší napríklad akumulátorový skrutkovač Zubr ZO – 3,6. Venujte zvláštnu pozornosť maximálnemu povolenému uhlu ohybu rukoväte, či je vám to pohodlné. Najlepšie je vziať to do ruky a „nahmatať“ nástroj sami. Nie je to príliš ťažké? Padne vám rukoväť pohodlne do ruky? Vypínač a tlačidlo vzad pod ukazovákom? Hlavné pravidlo: nástroj by mal byť pre vašu ruku čo najpohodlnejší.

Medzi ďalšie nuansy patrí dostupnosť možnosti prispôsobiť množstvo úsilia. Jeho prítomnosť nie je kritická, ale je veľmi užitočná pri práci s jemnými materiálmi a veľkosťami. To tiež zahŕňa prítomnosť podsvietenia LED a indikáciu stavu nabitia batérie..

Aretácia vretena vám umožní utiahnuť v „manuálnom režime“. Najlepšie zo všetkých automatických, pustite tlačidlo štart a vreteno je zablokované. Nie vždy, ale môže sa to hodiť. Batéria je napríklad vybitá a na dotiahnutie zostávajú iba dve skrutky. Bežať po bežnom skrutkovači nie je vždy pohodlné a je to aj strata času. Nehovoriac o dobíjaní.

Pohodlie a životnosť vášho akumulátorového skrutkovača bude závisieť od súladu zvoleného modelu s daným minimom. Teraz viete, ako si vybrať akumulátorový skrutkovač.

Aké modely uprednostňujú profesionáli a domáci majstri?

V záverečnej časti nášho príbehu predstavujeme všetky schválené modely akumulátorových skrutkovačov. Tento zoznam bol navyše zostavený na základe osobných skúseností mnohých používateľov a autoritatívnych skúšok (rovnaké RIPI atď.).

Akumulátorový skrutkovač Makita 6723 DW je najlepšou voľbou z hľadiska pomeru cena / kvalita / vybavenie. Šikovné puzdro obsahuje 80 kvalitných príloh na všetky príležitosti. Tento model, aj keď nemá titanickú silu, napriek tomu jeho vlastnosti nie sú nižšie ako „životné minimum“ skrutkovačov: 4,5 Nm pri 220 otáčkach za minútu. Rýchle nabíjanie – 5 hodín. K nevýhodám patrí jednoduchá nabíjačka bez indikácie a uhol sklonu rukoväte 450. Ale cena je 50 dolárov. viac ako pokrýva všetko. Lacnejšie bude kúpiť si inteligentnú nabíjačku a používať ju pre radosť.

Akumulátorový skrutkovač Bosch PSR Select. Tento model je už drahší ako 90 – 100 dolárov. Počet otáčok a námaha je 210, respektíve 4,5. Tento model sa nemôže pochváliť obrovským počtom príloh (12 kusov). Ale systém Bosch EasySelect je celkom dobrý. Veľmi pohodlný systém. Prílohy určite nestratíte. Vybral som správny typ hrotu trysky, stlačil červené tlačidlo a pracujem ďalej. Batéria s kapacitou 1,5 Ah. Nepochybné plus tohto modelu je v indikácii nabitia batérie a „inteligentnej“ nabíjačke. Dobrý model pre domáce použitie.

Akumulátorový skrutkovač Sparky Professional GR 3,6Li. Nie je to zlá možnosť rozpočtu až do 50 dolárov. s maximálnym krútiacim momentom 4,4 Nm. Veľmi ľahký skrutkovač, ktorý váži iba 300 gramov. Pohodlná ergonómia, indikácia nabitia batérie. K nevýhodám patrí trochu slabé osvetlenie pracovného priestoru..

Akumulátorový skrutkovač Skil 2248MA. Jeden z najšialenejších skrutkovačov za cenu 50 dolárov. Kapacita batérie je 1,2 Ah, čo v praxi stačí na dotiahnutie až stoviek skrutiek dlhých 50 mm. Rýchle plné nabitie až 5 hodín. Krútiaci moment s maximálnou silou 5 Nm pri 220 ot./min. Jedinými nedostatkami tohto modelu sú „mizivé“ vybavenie a o niečo vyššia hmotnosť v pol kilogramu.

Akumulátorový skrutkovač AEG SE 3,6 Li. Výkonný nástroj s maximálnym krútiacim momentom 6,5 Nm s nastaviteľnou úrovňou sily (10 polôh). Nastaviteľný je aj počet otáčok za minútu: 200 a 600. Dobrá kapacita batérie – 1,5 Ah s extrémne krátkou dobou nabíjania, iba 30 minút. Skvelý nástroj za 100 dolárov.

Akumulátorový skrutkovač Interskol OA 4.8. Jedna z najdostupnejších možností, iba 25 dolárov. Pohodlná poloha držadla: rovná, v uhle 450 a 900. Nastavenie krútiaceho momentu – 17 polôh. Dobrá výbava – 26 položiek. Za takú cenu sa dá nástroju odpustiť jednoduchý systém nabíjania bez indikácie a o niečo nižší výkon z jedného nabitia. Vo všeobecnosti je vynikajúca možnosť skrutkovača pre pravidelné domáce práce.

A poslednou zvažovanou možnosťou je akumulátorový skrutkovač Hitachi DB3DL2. Nebude to fungovať ako možnosť rozpočtu, cena je 150 dolárov. Cena je plne opodstatnená, pretože sada obsahuje 2 lítium -iónové batérie s kapacitou 1,5 Ah. Dobrá voľba pre každodenné použitie. Aby sa čitateľ nenudil zbytočnými písmenami, nižšie je uvedené video, kde sú podrobne zvýraznené jeho vlastnosti..

Akumulátorový skrutkovač vo všeobecnosti značne uľahčuje opravy. Ak existuje príležitosť na kúpu tohto nástroja – kúpte si ho, nebudete ľutovať. Zverením práce pomocou skrutiek a skrutiek malému elektrickému asistentovi ušetríte čas a námahu. A stále vám budú užitočné pri dôležitejších záležitostiach..

About the author