Ako si vybrať brúsny papier

Najjednoduchšou a najefektívnejšou položkou na leštenie rôznych povrchov je brúsny papier. Existuje niekoľko odrôd tohto materiálu. Ďalej budeme hovoriť o ich vlastnostiach a vlastnostiach výberu brúsneho papiera..

Obsah:

Funkčné vlastnosti a výhody použitia brúsneho papiera

Brúsny papier je materiál, ktorý má tkaninovú alebo papierovú základňu, na ktorú sú zrná upevnené lepidlom. Hlavnou funkciou tohto materiálu je ručná alebo automatizovaná povrchová úprava..

Brúsny papier sa používa nielen na leštenie povrchov v stavebníctve alebo v priemyselných odvetviach. Tento prvok je nenahraditeľný aj pri domácom použití..

Pomocou brúsnej tkaniny sa môžete ľahko zbaviť plaku na panvici alebo v hrnci; je schopný nabrúsiť najjemnejší nôž. Navyše pomocou brúsneho papiera je možné leštiť rôzne druhy povrchov..

Aby bol predmet správne leštený, mali by ste dodržiavať pravidlá pre výber brúsnej handričky. V opačnom prípade hrozí poškodenie povrchu a strata atraktivity jeho vzhľadu..

Hrubé verzie brúsnych brúsok s veľkými zrnami sú schopné pracovať výlučne na hrubom čistení, napríklad ak je potrebné drevo alebo povrch očistiť od nečistôt. Oceľové povrchy je možné leštiť brúsnym papierom s nižšou zrnitosťou. Ak je kuchynský nôž vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, na brúsenie je vhodná verzia brúsneho papiera so stredným zrnom. Ak je potrebné vyčistiť kuchynské spotrebiče od plaku, použije sa brúsny papier s najnižšou zrnitosťou, prakticky nezanechá škrabance na povrchu predmetu..

Brúsne kože sa líšia podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Koža je najčastejšie izolovaná z taveného korundu, čierneho alebo zeleného kremíka. Druhá možnosť je navrhnutá tak, aby odstraňovala povlak z predmetov, ktoré sú obzvlášť tvrdé.

Okrem toho by ste mali venovať pozornosť základni pod brúsnym papierom, môže to byť tkanina, papier, sklo atď. Zrná sú navyše k povrchu fixované lepidlom alebo rôznymi druhmi živíc. Ak sa všetka práca vykonáva ručne, najlepšou možnosťou by bola koža na papieri. Výkonnejšie sú možnosti látky a skla..

Ak porovnáme brúsny papier s inými metódami leštenia, potom je tento materiál univerzálnejší na použitie, líši sa cenovo dostupnými nákladmi a umožňuje vám vykonať prácu veľmi rýchlo..

Ako si vybrať brúsny papier: druhy materiálu

Prvým a najdôležitejším ukazovateľom kvality leštenia je zrno nachádzajúce sa na povrchu pokožky. Keďže zrno je veľkosť určená priemerom zŕn umiestnených na povrchu, zrnitosť brusiva je počet zŕn na štvorcový palec materiálu. Upozorňujeme, že trvanie používania pokožky a jej pracovný rozsah priamo závisia od kvality zrna..

Podľa európskej normy existujú tri možnosti klasifikácie brúsnych koží. Podľa označení na zadnej strane brúsneho papiera sa rozlišujú nasledujúce parametre:

 • l – listová verzia kože, v prípade, že sa predáva v kotúčoch, potom to nie je uvedené v označení;
 • 1 – označuje typ papiera, ktorý je základom pre brúsny papier, v tomto prípade je materiál schopný brúsiť povrchy s nízkou tvrdosťou;
 • 2 – brúsny papier na leštenie kovových povrchov;
 • e – aplikácia abrazíva elektrostatickou metódou;
 • 250×25 – veľkosť brúsnej tkaniny, uvedená v milimetroch;
 • n 2 – obyčajný papier ako základ pre kožu;
 • l 1, l 2, m – použitie papiera s vlastnosťami odpudzujúcimi vlhkosť;
 • c – použitie keprovej tkaniny;
 • n – pomocou polodvojitého vlákna ako základu brúsnej handričky.

Okrem toho označenie označuje také body, ako je úroveň odolnosti pokožky voči vlhkosti, trieda odolnosti proti opotrebovaniu, materiál použitý ako lepidlo, abrazívum a jeho odroda atď..

Brúsny papier brúsny papier – líši sa v použití papiera ako základu pre tento materiál. Papier sa používa ako základ nie obyčajný, ale vysoko pevný. Pokiaľ ide o pevnosť a hustotu materiálu, táto verzia kože je rozdelená na niekoľko ďalších typov uvedených v označení.

V prvom rade sa rozlišuje medzi papierom odolným voči vlhkosti a štandardným papierom. Upozorňujeme, že odolnosť brúsneho papiera voči vlhkosti je ovplyvnená nielen typom papiera, ale aj kvalitou spojiva použitého na lepenie zŕn..

Brúsny papier podložený papierom má nasledujúce výhody:

 • najdostupnejšie náklady na všetky možnosti brúsneho papiera;
 • základňa sa počas prevádzky nepredlžuje ani nedeformuje;

 • na povrch sa nanášajú veľmi jemné zrná.

Tento materiál má však nasledujúce nevýhody:

 • nízka úroveň pevnosti a odolnosti proti opotrebeniu;
 • nestabilita voči vlhkosti, ak sa používa obyčajný papier.

Brúsna tkanina na báze látky – líši sa použitím polyesteru alebo bavlny na výrobu tohto materiálu. Aby sa zvýšila úroveň priľnavosti zŕn a tkanín, je impregnovaná polyesterovou živicou. Potom sa tkanina stane odolnejšou a odolnejšou voči vlhkosti..

Brúsna tkanina sa tiež vyznačuje vysokou pevnosťou v ťahu a elasticitou. Existuje niekoľko tried tkanín na výrobu kože, napríklad trieda j sa používa pri práci s rôznymi nečistotami a špeciálnymi ťažkosťami. Tkanina, ktorá patrí do triedy w, sa používa vtedy, keď je potrebné zvýšiť odolnosť pásky proti pretrhnutiu. Pri výbere tohto brúsneho papiera by ste mali venovať pozornosť typu tkaniny, jej hustote a odolnosti voči vlhkosti. Trvanie jeho prevádzky priamo závisí od tuhosti základne..

Vodotesná brúsna tkanina má nasledujúce výhody:

 • odolnosť proti vlhkosti je predovšetkým hlavným faktorom pri použití tohto leštidla;
 • vysoká úroveň pevnosti a odolnosti voči opotrebovaniu v porovnaní s papierovými kožami.

Náklady na tento materiál sú však oveľa vyššie ako papierové verzie pokožky. V procese práce sa koža môže predĺžiť, čo vedie k nepríjemnostiam pri jej použití.

Dvojvrstvový brúsny papier so zrnitosťou – je kombináciou dvoch materiálov, ako je papier a tkanina. Na výrobu vláknitých kotúčov sa používa vláknitý základ. Na získanie tohto materiálu sa používajú celulózové základy spracované chloridom zinočnatým. Výsledný materiál sa vyznačuje vysokou tvrdosťou a hustotou. Substrát má však vysokú tendenciu nasávať vlhkosť. Dvojvrstvový brúsny papier na báze vlákien sa používa iba vtedy, ak počas práce nie je vysoká vlhkosť.

Hlavné typy brúsnych koží vo vzťahu k brúsnym zrnám

Existujú dva spôsoby nalievania zŕn na povrch – otvorené a zatvorené. Zrná pokrývajú štyridsať až šesťdesiat percent základne. Pomocou takého papiera je možné spracovať mäkké povrchy, napríklad drevo alebo tmel. Pomocou otvoreného typu zásypu je možné získať podklad, ktorý nie je náchylný na upchávanie odpadu na pletive.

Uzavretá verzia zásypu so zrnami brúsneho papiera znamená úplné pokrytie základne zrnami o 7-100%. Tieto typy koží sa používajú v procese brúsenia tvrdých materiálov, ako je kov..

Abrazívum je možné nanášať na povrch abrazíva niekoľkými spôsobmi. Odporúčame vám, aby ste sa s nimi zoznámili:

1. Brúsny papier Čína – mechanické nanášanie zŕn. V tomto prípade je usporiadanie zŕn chaotické. Navyše je táto verzia pokožky menej agresívna..

2. Elektrostatická verzia nanášania zŕn na povrch pokožky zahŕňa pritiahnutie zŕn k hlavnej vrstve pomocou elektrostatického poľa. Zrná sú pritlačené na povrch práve kvôli účinku elektrostatického poľa. V tomto prípade je usporiadanie zŕn vertikálne, ich hrot padá na povrch pokožky. Táto verzia brúsneho papiera je agresívnejšia a má vyššiu produktivitu práce..

Na výrobu brúsneho papiera sa používajú spojivá rôzneho zloženia. Kvalita brúsneho papiera závisí od typu materiálu, ktorý spája základňu a zrná. Spojivo – udržuje zrná na povrchu základne a odvádza teplo generované na koži počas leštenia. Upozorňujeme, že pevnosť upevnenia zŕn na povrchu základne musí byť vyššia ako pevnosť samotných zŕn. Spojivo tiež ovplyvňuje odolnosť brúsneho papiera voči vlhkosti, jeho tvrdosť a pružnosť. Niektorí výrobcovia pridávajú do spojiva formulácie s antiseptickým a proti zaťažovacím účinkom..

Existujú dve možnosti spojív, syntetické a prírodné. Ako anorganické spojivá sa používajú látky vo forme formaldehydov alebo močovinoformaldehydov alebo epoxidových živíc. Prírodné látky sú lepidlom typu pokožky, nemožno ho však používať v podmienkach s vysokou vlhkosťou..

Vodotesný brúsny papier: vlastnosti prevádzky

V procese práce s rôznymi druhmi povrchov by ste mali dodržiavať určité pravidlá pre prácu s brúsnym papierom. Všetky práce začínajú použitím materiálov s hrubšou zrnitosťou. Ďalej je koža nahradená materiálom s jemnejšími zrnami..

Hrubé zrná sa používajú na hrubé brúsenie dreva, kovu a iných povrchov. Hrubý brúsny papier sa používa aj na odstránenie starého laku alebo skorodovaného kovu. Jemné brúsenie vyžaduje použitie brúsneho brúsneho papiera. Ak sú na povrchu pokožky zrná na báze karbidu kremíka, potom je tento materiál ideálny na brúsenie plastových povrchov.

Ak sa v procese brúsenia používa voda, mali by ste sa zastaviť vo verzii brúsnej handričky odolnej voči vlhkosti. Voda robí povrch hladším a zlepšuje kvalitu leštenia akéhokoľvek materiálu. Mokré brúsenie sa najčastejšie vykonáva ručne.

Niektoré brúsne materiály sú vyrobené zo skla a nie z tradičného papiera alebo plátna. Sklenený brúsny papier sa používa na odstraňovanie uhlíkových usadenín z častí, akými sú napríklad elektromotory. Pretože tento materiál nie je schopný nechať svoje zrná na povrchu, je ideálny na vykonanie tohto procesu.

Niektorí špecialisti pripevňujú brúsnu tkaninu na gumové podložky, čo uľahčuje prácu. Kus dreva alebo peny môžete zabaliť brúsnym papierom, vytvorí sa takzvaný štetec. Leštiaci výkon závisí od sily tlaku na povrch..

Alternatívnou verziou brúsnej tkaniny je špongia na báze polyuretánu. S ich pomocou sa vykonáva ručné brúsenie povrchu a jeho automatizovaná verzia. Na brúsenie vnútorného povrchu rohov je možné použiť ostré hubovité hrany. Tieto špongie sa používajú na brúsenie drevených povrchov. Pomocou polyuretánových špongií je možné pripraviť povrch na aplikáciu základného náteru. Rozlišujte medzi jednostrannými, obojstrannými a štvorstrannými čeľusťami.

Brúsne siete obsahujú sklolaminát uložený na ich zadnej strane. Brúsnym materiálom je v tomto prípade karbid kremíka. Na upevnenie brúsneho papiera sa používa brúsna podložka. S jeho aplikáciou je navyše spojené použitie brúsneho papiera:

 • vo vibračných brúskach;
 • delta brúsky;
 • všetky druhy vŕtačiek;
 • excentrické brúsky.

Brúsny papier umožňuje nielen leštiť povrchy stavieb alebo priemyselné účely, ale pomáha aj s domácimi potrebami, napríklad pri čistení príborov.

About the author