Ako si vybrať dierovač

Chcete vyvŕtať dieru do betónu? Aby vám táto manipulácia nezabrala veľa času, nervov a fyzickej námahy? Potrebujete teda zariadenie, ktoré bude kombinovať najlepšie vlastnosti zbierky a elektrickej vŕtačky. Aby sa oprava nestala kolosálnym testom pre tých, ktorí sa odvážili vykonať ju sami, stojí za to si do domu kúpiť vysokokvalitnú vŕtačku. Pre profesionálnych staviteľov je táto téma dvojnásobne relevantná. Ako si vybrať úderník a nemýliť sa, je samozrejme ťažká otázka, ale celkom riešiteľná.

Rotačné kladivo a vŕtacie kladivo: aký je rozdiel?

Príklepová vŕtačka je vŕtačka, ktorá vykonáva pozdĺžne-axiálne (t.j. nárazy) a rotačné pohyby pracovného nástroja. Prax ukazuje, že toto zariadenie je veľmi často zamieňané s príklepovým vrtákom. Aký je rozdiel medzi týmito jednotkami? Spočíva v zložitosti technickej implementácie perkusnej funkcie: pomocou vŕtačky sa vykonáva mechanicky, s perforátorom, pneumaticky. Vďaka tomu je tento schopný vytvárať otvory do betónu, tehál, kameňa atď. Oveľa rýchlejšie, pričom práca s ním vyžaduje oveľa menšiu fyzickú námahu ako pri vŕtačke. Treba poznamenať, že "šok" režim vážne opotrebuje vŕtačku.

Skalné vrtáky sú väčšie a masívnejšie agregáty – sú vysoko produktívne a spoľahlivé.

Klasifikácia nástrojov: pozornosť prevádzkovým režimom

Rotačné kladivá možno v závislosti od ich funkčnosti rozdeliť do niekoľkých typov:

  • single-mode;
  • duálny režim;
  • troj režim.

Prvým sú vysoko špecializované profesionálne zariadenia. Ich dizajn je veľmi jednoduchý, ale napriek tomu nie sú vhodné pre potreby domácich opráv. Modely s jedným režimom podporujú funkciu vŕtania s príklepom.

Modely, v ktorých je jediným podporovaným režimom kladenie (sekanie), sa nazývajú kladivá..

Bežnejšie, a teda aj laicky známejšie, sú perforátory s dvojitým režimom. Okrem príklepového vŕtania majú režim buď konvenčného vŕtania, alebo sekania..

V jednotkách s tromi režimami sú uvedené všetky vyššie uvedené funkcie.

Režim vŕtania sa používa pri práci s kovom a drevom, vŕtanie s príklepom – do betónu a tehál, nárazový režim je optimálny na odstraňovanie dlaždíc zo stien a podláh.

Pred výberom príklepovej vŕtačky pre domácnosť alebo do práce určite venujte pozornosť funkčnosti zariadenia – koniec koncov, v každodennom živote budete pravdepodobne potrebovať všetky tri režimy.

Vlastnosti dizajnu, vybavenie, technické vlastnosti

Hlavnými charakteristikami, podľa ktorých je možné hodnotiť výkon vrtného zariadenia, sú jeho výkon (meraný vo wattoch) a nárazová sila (merané v jouloch). Ktoré kladivo je lepšie? Určite ten, v ktorom sú tieto parametre vyššie.

Poznámka! Nárazová sila nie je vždy úmerná výkonu – je to spôsobené konštrukčnými vlastnosťami elektrického náradia.

Rotačné kladivá sú vybavené jedným z dvoch typov skľučovadiel: konvenčnými alebo rýchloupínacími. Druhá možnosť je najlepšia nielen pre profesionálne, ale aj pre domáce použitie. Bezkľúčové skľučovadlo vám umožňuje meniť vrtáky ľahkou rukou bez použitia špeciálneho kľúča.

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou každej jednotky je jej hmotnosť. Rozlišujte ľahké, stredné a ťažké skalné vŕtačky.

  • ľahké príklepové vŕtačky vážia maximálne 4 kilogramy, ich maximálny výkon je 700 wattov;
  • priemerné vážia od 5 do 8 kilogramov, ich výkon sa pohybuje od 700 do 1 500 wattov;
  • ťažké zariadenia vážia 8 a viac kilogramov, ich výkon presahuje 1 500 wattov.

Ľahké modely sú vybavené skľučovadlami SDS-plus, ktoré umožňujú použitie vrtákov s priemerom až 26 mm. Ťažké skalné vŕtačky sú vybavené kazetami SDS -max – žiadny problém s vrtákmi s priemerom až 60 milimetrov. Rôzne modely stredných skalných vrtákov môžu "stretnúť sa", tieto aj ostatné kazety.

Zaujímavé! Relatívne nedávno sa začali používať kazety SDS-top (pre vrtáky 16-25 mm). Zatiaľ nie sú široko používané – takéto kazety sú vybavené hlavne jednotkami od spoločnosti Bosch.

Rovnako ako väčšina ostatných stavebných elektrických nástrojov, aj príklepová vŕtačka zvládne svoju prácu., "jesť" nielen zo siete, ale aj z batérie. Stojí za zmienku, že akumulátorové nástroje sú oveľa drahšie ako klasické a ich potreba "mobilita" vyskytuje sa extrémne zriedkavo.

Elektronická regulácia otáčok nie je v žiadnom prípade nadbytočným prvkom vo výbave príklepovej vŕtačky. Dostupnosť vhodných "pomocné zariadenie" vám umožní zvoliť optimálnu rýchlosť otáčania – v závislosti od veľkosti vŕtačky, aktuálneho zaťaženia perforátora atď. Vďaka elektronickému nastavovaniu sa zvyšuje životnosť jednotky a zlepšuje sa kvalita práce. V zásade sa veľa modelov môže pochváliť takouto funkciou..

Ťažké príklepové vŕtačky (vo väčšine prípadov) sú profesionálne nástroje. Na domáce potreby si priemerný model vystačí s hlavou.

Ďalšie vlastnosti jednotiek

Okrem štandardnej sady funkcií môžu mať perforátory ďalšie pomôcky, ktoré výrazne rozširujú možnosti nástroja a uľahčujú prácu používateľovi. Napríklad prítomnosť reverzného režimu v príklepovej vŕtačke umožní použitie jednotky ako skrutkovača. Tento režim môže navyše pomôcť "uvoľniť" zaseknutý pracovný nástroj.

Možnosť "mäkký štart" vám umožní vyhnúť sa chaotickým osciláciám zariadenia bezprostredne po zapnutí. Prítomnosť vypínača vás zbaví potreby neustále stláčať zodpovedajúce tlačidlo počas prevádzky. Spojka proti preťaženiu chráni motor pred poškodením a prehriatím.

Drahé modely sa môžu pochváliť antivibračným systémom, plne izolovanými celokovovými krytmi, dvojrýchlostnými prevodovkami a nižším hlukom..

Náklady na perforátory

Cena jednotiek priamo závisí od ich kapacity, rozsahu implementovaných funkcií, kvality a nákladov na všetky komponenty. Náklady na každý konkrétny perforátor budú tiež ovplyvnené rozsahom dodávky. Naj rozpočtovejšia jednotka vás vyjde na 80-100 dolárov, model strednej triedy "sem" asi 250-350 USD Profesionálna 3-režimová príklepová vŕtačka stojí až 1 000 dolárov.

Akú príklepovú vŕtačku zvoliť do domácnosti a ktorú do práce

Na domáce použitie rozhodne nie je potrebná príliš ťažká a mega výkonná jednotka-svoju pozornosť môžete obrátiť na modely strednej triedy od spoločnosti Makita.

Profesionáli by naopak mali zvážiť vysokovýkonný stroj s dostatkom zvonov a píšťaliek. Správny model od spoločnosti Bosch môže byť dobrou voľbou..

V každom prípade by bolo veľmi pekné, keby dodávka obsahovala sadu vrtákov.

Môžete donekonečna polemizovať o tom, ktorá vŕtačka s príklepom je lepšia. Pamätajte si, že pozoruhodná príklepová vŕtačka nemusí byť práve najchladnejšia alebo obscénne drahá. Ak sa jednotka na sto percent vyrovná s úlohou, ktorá je jej priradená, bude to vo vašom konkrétnom prípade najlepšie!

About the author