Ako si vybrať elektrické lietadlo?

Elektrické lietadlo je nepostrádateľným nástrojom pre stavebné práce zahŕňajúce použitie neplánovaných dosiek. Na jednej strane sú tieto dosky oveľa lacnejšie a na druhej strane vyžadujú ďalšie spracovanie. A práve elektrické lietadlo sa s touto úlohou vyrovná rýchlo a efektívne. Pre stolárske práce je nenahraditeľný. Aby ste si vybrali najlepší elektrický hoblík, musíte poznať jeho princíp činnosti a technické vlastnosti:

Mnoho elektrických hobľovačov je možné použiť ako ručný nástroj, a ak je k dispozícii, vo forme stolárskeho stroja. Na tejto pozícii môže:

  • hobľovacie dosky;
  • upravte ich podľa veľkosti;
  • skosenie hrany na nich;
  • vyberte drážku (štvrtinu).

Ak používate aj ďalšie prídavné zariadenia, rezací nástroj, potom funkcie konvenčného elektrického hoblíka príjemne prekvapia ich majiteľov! Ak poznáte technické vlastnosti a možnosti nástroja, urobíte správnu voľbu elektrického hoblíka.

Ako funguje elektrické lietadlo?

Základom elektrického hobľovača je bubon, ktorý sa otáča vďaka silnému motoru pri rýchlosti 10 000 ot / min. V tomto prípade sa výkon na rôznych nástrojoch môže pohybovať od 600 do 1 000 wattov. Nože sú upevnené na bubne. Bubon je poháňaný motorom a hnacím remeňom. Tento pás je umiestnený pod bočným chráničom, ktorý umožňuje jeho odstránenie a výmenu. Ďalšie kryt je umiestnený nad motorom. Vďaka konštrukcii elektrického hobľovača sa rýchlosť pri zapnutí postupne zvyšuje a potom sa udržiava vďaka elektronike. To všetko slúži na zabránenie prepätiu motora..

Vpredu a za bubnom sú nože na elektrickú hobľovačku – takzvanú podrážku. Skladá sa z dvoch častí, z ktorých prvá reguluje a spracováva drevo a druhá zostáva nehybná a prechádza cez predtým spracované drevo a vyhladzuje jeho povrch..

Rýchlosť tesárskych prác závisí aj od ich kvality a schopnosti zostať dlho ostré. Pri výbere elektrického hoblíka preto dávajte pozor na kov, z ktorého je podrážka zložená. Je to karbid a volfrám, tvrdená kalená oceľ.

Hrúbka triesok a hĺbka rezu dosky sa nastavujú pomocou gombíka alebo v niektorých prípadoch pomocou tlačidla s delením. Čím hrubšie sú čipy odstránené, tým pomalšie sa lietadlo bude pohybovať. Bočný obmedzovač vám umožňuje zvoliť štvrtinu požadovanej hrúbky pri spracovaní dosky. V tomto prípade je nad bubnom pripevnený sklopný kryt: je na boku, ak lietadlo pracuje v normálnom režime, a stúpa, ak potrebujete vybrať štvrtinu. Na tento účel sa používa nastavovač hĺbky vzorkovania..

technické údaje

Elektrické hoblíky sa líšia výkonom. V priemere ide o parametre ako 450-600 W pre amatérske modely a 850-1100 W pre profesionálne nástroje. Čím vyšší je výkon nástroja, tým efektívnejšie bude pracovať s tvrdým drevom..

Rýchlosť otáčania bubna (frézy) sa tiež líši: pre jednotlivé nástroje (čierna&Decker), je to od 10 000 ot / min, ako napríklad elektrické hobľovačky makita a Interskol, rýchlosť dosahuje 16 000 ot / min, nástroje Bosh – 19 000. Podľa rýchlosti sa hobľovače delia na šprintérov (lietadlá rýchlejšie a plytšie) a ostávačov ( pomalšie a hlbšie).

Pri výbere elektrického hobľovača sa venuje pozornosť aj takému parametru, akým je maximálna možná vrstva, ktorá sa odstráni naraz. Toto je hĺbka rezu. Čím vyšší je tento parameter, tým rýchlejšie bude nástroj pracovať a dosiahnete požadovanú hrúbku dosky. Pri profesionálnych nástrojoch je táto hodnota rádovo vyššia – dosahuje 3-4 mm. U amatérskych elektrických hobľovačov sa táto hodnota pohybuje od 0,6 do 2,5 mm.

Väčšina nástrojov má hobľovaciu šírku 80-100 mm. Jednotlivé ľahké nástroje však môžu mať hobľovaciu šírku iba 50 mm..

Podľa hmotnosti bolo poznamenané, že lietadlá zahraničných výrobcov sú ľahšie ako lietadlá vyrobené v pobaltských krajinách a bývalom SNŠ. Ak majú prvé z nich priemernú hmotnosť asi 2,6 kg, potom nástroje ako Fiolent a Bajkal môžu vážiť 2,9 a 3,7 kg, elektrická rovina Interskol – v priemere 4,8 a Rebir, SUIT alebo MRZ – asi 6 – 7 kg. Hmotnosť elektrického hoblíka Makita sa zároveň môže líšiť v závislosti od modelu: Makita N1923B váži 2,9 kg, Makita 1806B – 8,8 a stacionárna Makita 2012NB – všetko 27 kg.

Druhy a značky elektrické hoblíky

Výkonnejšie elektrické hobľovače s veľkou maximálnou hĺbkou rezu sú klasifikované ako profesionálne. Na domáce účely, s zriedkavým používaním, si poradia aj amatérske elektrické hoblíky. Elektrické hoblíky pre domácnosť a profesionálov sa líšia aj tým, že prvý z nich má vyrazenú podrážku a druhý – liaty, čo ho robí odolnejším. Medzi profesionálne hobľovače patria hobľovače Metabo, DeWalt, Bosch, Sturm, Hitachi, Makita, amatérske hobľovače – čierne&Decker, Blaukraft, Caliber, Interskol, Enkor, Energomash, Bison, Vityaz, Proton a ďalší.

Rozlišujte tiež medzi ručnými a stacionárnymi elektrickými hobľovačmi. Najnovšie ručné elektrické hobľovače môžu byť inštalované stacionárne a používané ako stacionárne.

Kompletná sada elektrických hobľovačov

Okrem technických charakteristík je pri výbere elektrického hoblíka dôležité vziať do úvahy aj ergonómiu, jednoduchosť použitia a kompletnú sadu nástrojov so všetkými druhmi zariadení. Podrážka by mala byť zároveň hladká; jej veľkosť určuje, ako stabilné bude lietadlo počas prevádzky..

Pre pohodlie pri práci je vhodné zvoliť elektrické lietadlo vybavené dvoma držadlami: nástroj je vedený predným a zadný je zatlačený. Pomocou prednej rukoväte sa nastaví hĺbka holenia a nastaví sa požadovaný krok. Ide o takzvaný hĺbkomer. Je žiaduce, aby jeden krok bol 0,1 mm a stupnica nezačína od nuly. Z praxe je známe, že aj v tejto polohe lietadlo odstraňuje tenké triesky. Preto je lepšie zvoliť rovinu, ktorej mierka začína pod nulou..

Hoblíky vybavené špirálovým hobľovacím nožom drevo lepšie a hladšie.

Na skladanie sú hoblíky vybavené bočným dorazom a pravítkom. V prítomnosti uhlovej zarážky je možné plánovať povrch pod uhlom 45 stupňov. Podrážka hobľovačov je vybavená skosením alebo dokonca tromi drážkami v tvare V..

Sada mnohých nástrojov obsahuje vymeniteľné bubny a držiaky, aby bolo možné elektrický hoblík používať ako spojku a stroj, brúsku na nože.

Aby sa čipy nerozptýlili všetkými smermi, sú hoblíky vybavené zásuvkou na čip. K niektorým modelom je na tento účel možné pripojiť vysávač. Niektoré modely sú vybavené systémom na obojstranné vyhadzovanie odpadu z triesok.

Vďaka elektronickým snímačom je možné udržať stabilnú prevádzku nástroja – konštantný počet otáčok v procese práce s materiálom, ich reguláciu pri voľnobežných otáčkach a plynulý štart. Z dôvodu bezpečnosti je dôležité mať zámok proti nechcenej aktivácii nástroja a ochranný kryt, ktorý chráni ruku pred kontaktom s ostrými nožmi. Existujú kryty, ktoré sa automaticky zdvihnú, akonáhle sa lietadlo dotkne stromu, pomocou bočnej páčky alebo stlačením prednej rukoväti. Bosch, čierny&Decker, Metabo, automaticky sa vyhodí špeciálna zarážka, ktorá zdvihne podrážku vzadu.

Pri výbere elektrického lietadla vezmite do úvahy všetky parametre, držte ho v rukách, opýtajte sa na princíp činnosti, bezpečnostné opatrenia počas práce a záručnú dobu. Ako si vybrať elektrické lietadlo, vám nižšie uvedené video povie podrobne.

About the author