Ako si vybrať elektrickú pílu

Je vždy príjemné vychutnať si tvorbu vlastných rúk. A počas opravy alebo stavby bude vaša radosť z práce znásobená zachovaním rodinného rozpočtu. Každé podnikanie však vyžaduje výrobné prostriedky. Úspech nášho podnikania bude závisieť od ich vlastností a zdrojov. Našťastie stavebný priemysel ponúka obrovský výber nástrojov a my sa naň musíme len bližšie pozrieť a vybrať si..

Obráťme teda svoj pohľad na takú nenahraditeľnú kategóriu nástrojov, akými sú elektrické píly, a zvážme, ako si vybrať elektrickú pílu. Štruktúra nášho prehľadu bude nasledovná: vyberieme typ motorových píl, zvážime rozsah jeho použitia, hlavné charakteristiky, vlastnosti a v porovnávacej tabuľke uvedieme hlavné parametre niektorých modelov..

Motorová píla

Keď je reťazová píla nepostrádateľná:

  • v uzavretých priestoroch (dom, garáž atď.);
  • keď nie je čas na údržbu (príprava palivovej zmesi atď.) a zásuvka je po ruke;
  • keď je veľké množstvo práce a presnosť rezu je dôležitá.

Oblasť použitia:

  • záhrada;
  • tesárske práce;
  • konštrukcia;
  • spracovanie dreva.

Na prvé dve oblasti použitia stačia domáce elektrické píly, vo zvyšku sa nezaobídete bez profesionálneho náradia.

Hlavné charakteristiky:

Poznámka! Jednoduché a dôležité pravidlo obsluhy reťazových píl: jedna minúta prevádzky = 40 sekúnd práce + 20 sekúnd pre „zvyšok“ nástroja.

Zvláštnosti

Elektrické reťazové píly nie sú určené na rezanie palivového dreva a rezanie starodávnych stromov. V extrémnych prípadoch, ak je potrebné vykonávať tento druh práce za účasti tohto nástroja, musí sa používať striedmo. Áno, bude to trvať oveľa dlhšie, ale inak váš asistent rýchlo „zomrie“ a cesta do servisného strediska je zaručená.

Vždy sa presvedčte, či je reťaz správne nabrúsená. Elektrická píla je vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam citlivejšia na zvýšené zaťaženie. To znamená, že zdroje práce s tupým reťazcom na elektrickej píle sú oveľa menšie ako v prípade reťazovej píly..

Je veľmi žiaduce mať ochranný systém proti prehriatiu motora. Predtým, ako sa rozhodnete pre elektrickú pílu, opýtajte sa predajcu na jej dostupnosť. Výrazne predlžuje životnosť elektrickej píly.

Vezmite si reťazové elektrické píly s pozdĺžnym motorom, napríklad elektrickú pílu Taiga, ergonómia takéhoto nástroja je oveľa lepšia. Je veľmi ľahké zistiť typ umiestnenia motora, vyššie uvedený variant má dlhé a úzke telo.

Porovnávacia tabuľka charakteristík reťazových píl

Kotúčová píla

Kotúčová píla je určená na rezanie rôznych materiálov: dreva, preglejky, drevotriesky, polymérov, kovov. Pre každý typ materiálu existujú špeciálne kotúče.

Okružná elektrická píla, ako každý iný nástroj, je rozdelená na domácnosť a profesionálne.

Hlavné charakteristiky:

Poznámka! Pílové kotúče sa líšia počtom zubov, od 12 do 110. Na čisté a presné rezanie sú potrebné kotúče s počtom zubov od 36. Existuje aj rozdelenie podľa uhla ostrenia zubov. Zub, ktorý je ohnutý v smere otáčania kotúča, má pozitívny uhol ostrenia, jeho účelom je drevo a plasty. V prípade, že sú zuby ohnuté proti priebehu otáčania – negatívny uhol ostrenia. Také kotúče sú určené na prácu s cínom a farebnými kovmi..

Zvláštnosti

Je dobré, ak model kotúčovej píly, ktorý sa vám páči, bude mať ochranu proti preťaženiu. V takýchto pílach, keď sa dosiahnu určité teploty zahrievania vinutí motora, sa nástroj vypne. Takýto systém výrazne predlžuje životnosť..

Niektoré modely majú indikátor opotrebovania kefy. To vám umožní včas si všimnúť a vymeniť kefy. Na ochranu elektrického motora existujú aj systémy na automatické vypnutie v prípade nadmerného opotrebovania kefiek. To je užitočné v tom, že to šetrí zdroje motora a užívateľ môže ľahko vymeniť opotrebované prvky..

Pred kúpou nezabudnite otestovať prístroj v prevádzke. V stavebných hypermarketoch je to predpoklad, ktorý kontroluje stav zostaveného stavu. Držte pracovný nástroj v rukách: ak vám dobre padne do ruky, je pohodlný, nedochádza k nadmerným vibráciám – vezmite si ho.

Charakteristika kotúčových píl

Skladačka

Priamočiara píla je navrhnutá na vykonávanie kučeravého, priečneho a pozdĺžneho rezania rôznych typov plošných materiálov.

Tento typ motorovej píly je nepostrádateľný pre nasledujúce typy prác:

  • krivočiare rezanie materiálu;
  • priame rezanie takmer akéhokoľvek materiálu, či už je to keramika, laminát, kov alebo drevo;
  • tvarované rezanie, okrúhle otvory rôznych priemerov atď..

Medzi hlavné charakteristiky priamočiarych píl patria:

Poznámka! Dĺžka pílového listu sa pohybuje od 50 do 105 mm, v zriedkavých modeloch až do 155 mm (napríklad Wilpu). Pilníky sú podľa hrúbky rozdelené do dvoch typov: na rovné rezanie a zakrivené (užšie).

Zvláštnosti

Je žiaduce použiť nástroj s pohybom kyvadlového vretena. Má vyššiu rýchlosť rezania, výrazne predlžuje životnosť rezného kotúča.

Dávajte pozor na modely, v ktorých je možné nastaviť rotačno – translačné zdvihy, napríklad takú funkciu má elektrická píla Bosch. Tento typ priamočiarej píly je univerzálnejší a spoľahlivejší, pretože napríklad na rezanie dreva potrebujete maximálny počet zdvihov za minútu a pre keramiku sú kontraindikované..

Ďalšou dôležitou nuansou priamočiarych píl je podrážka alebo skôr možnosť inštalácie vložky proti trieskam. Toto je veľmi užitočný prvok pri práci s keramikou a podobnými krehkými materiálmi..

Porovnávacie charakteristiky priamočiarych píl

Vratná píla

Oblasť použitia tohto typu elektrickej píly je veľmi rozsiahla, od rezných dosiek až po kovové rúry. Pílový list je na ťažko dostupných miestach nepostrádateľný.

Hlavné charakteristiky

Zvláštnosti

Pre tento typ elektrickej píly je veľmi dôležité mať systém na úpravu počtu zdvihov, pretože je odlišný pre rôzne materiály. Od toho bude závisieť kvalita rezu..

Funkcia na nastavenie hĺbky rezu nebude nadbytočná, pretože vám umožní znížiť mieru opotrebovania čepele. Príklad takejto funkcie je zobrazený na videu, elektrická píla Makita je vybavená regulátorom..

Na druhej strane to zníži náklady na prevádzku nástroja. Do tejto kategórie patrí aj systém kyvadlového pohybu píly, ktorý umožňuje šetrnejšie používanie kotúča a zvyšuje rýchlosť rezania. Je žiaduce, aby existovala možnosť prepínania medzi režimami.

Porovnanie niektorých modelov piestových píl

Akú elektrickú pílu si vyberiete, je len na vás. Dúfame, že vám poskytnuté informácie pomôžu pri správnom výbere elektrickej píly a bude to spoľahlivý asistent po mnoho rokov..

About the author