Ako si vybrať excentrickú brúsku

Vytvorenie dokonalého povrchu pre lak alebo farbu nie je možné bez brúsky. Dnes na tieto účely na trhu nájdete niekoľko rôznych typov mlynčekov, z ktorých každý je dobrý svojim vlastným spôsobom. Napríklad ani kvalitná a drahá pásová brúska nebude schopná poskytnúť ideálny povrch na lakovanie alebo morenie, na rozdiel od excentrického, ktorý bol vytvorený práve na tento účel. Napriek tomu, že si vyberiete excentrickú brúsku, neexistujú žiadne osobitné ťažkosti, napriek obrovskému sortimentu rôznych značiek. Hlavnou vecou je, pred výberom brúsky excentrického typu, sami určiť, čo by malo byť z hľadiska základných parametrov a ďalších funkcií.

Pre tých, ktorí sa chystajú vykonávať povrchové brúsenie excentrickou brúskou prvýkrát, by malo byť vysvetlené nasledujúce. Excentrická brúska je určená pre na leštenie, drsný a jemné brúsenie. V praxi sa vo väčšine prípadov používa iba na leštenie a jemné spracovanie s ďalším lakovaním alebo lakovaním povrchu. Takéto úzke zameranie stroja je spôsobené zvláštnosťou jeho práce. Princíp činnosti je vratný kruhový pohyb brúsneho kotúča, čím sa dosahuje vysoko kvalitné spracovanie.

Hlavné parametre excentrickej brúsky

Pri výbere excentrickej brúsky (ESHM) sa budete musieť okamžite rozhodnúť, ako často ju budete používať. Ak z času na čas a na krátkodobú prácu, potom pri nákupe môžete využiť možnosť rozpočtu. Ale ak je zaťaženie tohto nástroja časté a dosť veľké, potom môžete bezpečne vziať profesionálneho ESM. Samozrejme, ak je nástroj zakúpený pre seba a tak, aby slúžil dlho, potom sa môžete bez váhania postarať o profesionálny ESM. Je pravda, že cena za profesionálnu excentrickú brúsku bude oveľa vyššia ako za bežnú..

Hlavné parametre excentrickej brúsky

Po určení, či to bude obyčajná alebo profesionálna brúska, zostáva zistiť vlastnosti samotného ESM. Bez toho nebude možné určiť, ktorá brúska je najlepšia z celého možného rozsahu, ktorý potrebujete. Všetky charakteristiky je možné zhruba rozdeliť do dvoch kategórií. Prvou kategóriou sú výkonové charakteristiky, ktoré určujú kvalitu a efektivitu práce s konkrétnou excentrickou brúskou. Patrí sem výkon, amplitúda vibrácií, rýchlosť otáčania, priemer brúsneho kotúča, hmotnosť a napájanie nástroja. Druhou kategóriou sú dodatočné funkcie stroja, ktoré poskytujú pohodlie a pohodlie pri práci s nástrojom. Medzi ďalšie funkcie patrí ovládanie rýchlosti, možnosť zberača prachu, možnosť pripojenia k vysávaču, druhá rukoväť, obmedzenie štartovacieho prúdu, indikátor tlaku.

Výkon ESM

Hlavnou charakteristikou každého elektrického náradia je jeho sila. A excentrické brúsky nie sú výnimkou. Práve to by sa malo v prvom rade vziať do úvahy pri výbere brúsky. Vysoký výkon ESM vám umožňuje používať nástroj dlhšie a s vyššou účinnosťou. Od tohto parametra navyše závisí kvalita vykonanej práce, rýchlosť otáčania brúsnej podložky a hmotnosť stroja..

Výkon ESM

Rozsah výkonu excentrických brúsok je od 160 W do 900 W. ESM s nízkym výkonom a vysokým výkonom však možno vymenovať na jednej strane. Najbežnejšie brúsky s výkonom od 300 W do 600 W. Excentrická brúska je obzvlášť obľúbená v segmente ESM s výkonom 300 – 600 W Bosch. Pri výbere by ste mali venovať pozornosť ESM s vysokým výkonom. Navyše, ak je rozdiel vo výkone 20 – 50 W, potom nebudú žiadne špeciálne rozdiely v kvalite spracovania. Ak je však rozdiel 100 W alebo viac, mal by sa uprednostniť výkonnejší nástroj. Kvalita práce, ich trvanie a životnosť ESM budú vysoké.

Typ EShM

Na prevádzku ESM sa používajú rôzne zdroje energie, v závislosti od toho existuje niekoľko typov excentrických brúsok. Môže to byť elektrický alebo batériový elektrický stroj, alebo to môže byť brúska, ktorá používa stlačený vzduch. Takáto odroda umožňuje použitie ESM tak tam, kde je elektrina, aj tam, kde nie je. Pri výbere jednej alebo druhej možnosti je potrebné jasne pochopiť, prečo a kde sa ESM bude používať..

Excentrická pneumatická brúska

Ak je s elektrickými brúskami všetko viac -menej jasné, malo by sa o pneumatike povedať trochu. Excentrická pneumatická brúska sa používa hlavne v priemyselnom meradle, pretože vyžaduje inštaláciu dodatočného vybavenia vo forme kompresora alebo valcov so stlačeným vzduchom. Tieto ESHM dokonale slúžia v garáži, na čerpacej stanici alebo v dielni na výrobu nábytku. Ich hlavnými výhodami sú nízka hmotnosť, je to iba od 600 g do 1 000 g. Rovnako ako malý počet pohyblivých častí. Pretože pomocou stlačeného vzduchu potreba elektrického motora zmizla, je zodpovedajúcim spôsobom menej dielov. To ovplyvnilo hmotnosť aj životnosť. Nízka hmotnosť navyše umožňuje dlhšie a pohodlnejšie používanie samotného nástroja. Jedným z výrobcov takýchto ESM je Dynabrade so svojimi excentrickými brúskami Dynorbital.

Rýchlosť otáčania ESM

Tento parameter excentrickej brúsky priamo súvisí s jej silou. Kvalita vykonanej práce a pohodlie práce závisia presne od rýchlosti otáčania. Ale je tu jeden dôležitý bod. Pri nákupe sa spravidla pokúšajú vybrať stroj s vysokými otáčkami v domnení, že čím vyššie, tým lepšie pre danú prácu. To však platí viac o produktivite ako o kvalite práce. Veľmi vysoké otáčky ESM sú vhodné na hrubovanie povrchov, ale na dokonalé brúsenie sú potrebné nízke otáčky..

Rýchlosť otáčania ESM

Ďalšia funkcia, ktorú by ste mali vziať do úvahy, je spojená s rýchlosťou otáčania. Spočíva v tom, že rýchlosť otáčania bude nižšia, tým vyšší bude výkon stroja. Napríklad excentrická brúska bo6040 spoločnosť Makita má výkon 750 W a zároveň je rýchlosť otáčania iba 1600 – 5800 ot / min. Zároveň excentrická brúska Bosch GEX 125-1 AE má výkon 250 W a rýchlosť otáčania 7500 – 12000 ot / min. Pri výbere ESM je potrebné pamätať na túto funkciu a zamerať sa na účel, na ktorý bude stroj slúžiť. Bude to vysokorýchlostná brúska na hrubé brúsenie alebo nízkorýchlostná brúska na dokončovacie brúsenie.

Amplitúda oscilácií ESM

Ďalším parametrom, ktorý ovplyvňuje kvalitu povrchovej úpravy a závisí od rýchlosti otáčania, je amplitúda vibrácií alebo, ako sa nazýva aj excentrický zdvih brúsky. Ako je uvedené vyššie, ESM vykonáva vratné kruhové pohyby. A ak rýchlosť otáčania vo väčšej miere ovplyvňuje produktivitu, potom je amplitúda pohybu brúsnej podložky zodpovedná iba za kvalitu spracovania..

Amplitúda oscilácií ESM

V zásade súvisí amplitúda oscilácie a rýchlosť otáčania. Práve kombinácia týchto dvoch pohybov umožňuje vysoko kvalitné brúsenie. Na trhu sú modely s amplitúdou 2 mm až 5 mm. Brúsky DVT majú najmenšiu amplitúdu. Predložená fotografia ukazuje pohyby brúsnej podložky excentrickej brúsky, je vidieť, ako sa v závislosti od amplitúdy vibrácií mení kvalita povrchovej úpravy..

Dôležité! Je potrebné poznamenať, že pre niektoré pneumatické ESM sú vratné pohyby vytvárané pomocou špeciálnych pák-dýz. V závislosti od toho, ktoré rameno je nainštalované, to bude priemer brúsnej dráhy..

Priemer dosky EShM

Výkon excentrickej brúsky okrem výkonu závisí aj od priemeru brúsnej podložky. Všetko je tu jednoduché – veľká plocha dosky vám umožní rýchlo spracovať veľkú plochu naraz. Najbežnejšie veľkosti sú 125 mm a 150 mm. Môžete však nájsť aj neštandardné veľkosti 50 mm, 80 mm, 90 mm alebo 115 mm. Napriek tomu, že je excentrická brúska navrhnutá na brúsenie iba rovných povrchov, malé priemery spodnej dosky umožňujú brúsenie zaoblených spojov..

Priemer dosky EShM

Neštandardné veľkosti brúsnej podložky sú zriedkavé. Vyrába ich len niekoľko spoločností a medzi celým sortimentom excentrických brúsok na trhu nájdete iba niekoľko kópií. Jasnými predstaviteľmi ESM s malým priemerom dosky sú brúska Rupes TA 50 a Metabo SXE 400.

Pri kúpe ESM v mnohých prípadoch stačí pozrieť sa na názov modelu a určiť priemer taniera. Väčšina výrobcov tam uvádza veľkosť. Napríklad excentrická brúska Interskol EShM-150 / 600E. Pri pohľade na značenie môžete okamžite určiť, že priemer dosky je 150 mm a výkon stroja je 600 wattov. Nahliadnuť do pasu alebo požiadať predajcu však nebude nadbytočné. Od excentrickej brúsky Makita BO5031 neobsahuje vo svojom názve takéto údaje.

Hmotnosť EShM

Hmotnosť EShM

Ako už bolo uvedené vyššie, hmotnosť excentrickej brúsky priamo závisí od jej výkonu. Je to len motor. Čím je stroj výkonnejší, tým je stroj ťažší. Hmotnosť priamo neovplyvňuje kvalitu ani produktivitu práce. Tento parameter je však dôležitý pre pohodlnú prácu majstra. Takže ESM s veľkou hmotnosťou bude ťažšie spracovávať zvislé povrchy, ako aj strop. Na spracovanie vodorovných povrchov má tento parameter malý vplyv na pohodlie práce s ním..

Ďalšie funkcie excentrickej brúsky

Na rozdiel od vyššie popísaných charakteristík excentrických brúsok majú dodatočné menšie vplyv na produktivitu a kvalitu práce. Prítomnosť určitých ďalších funkcií vám však umožňuje uľahčiť prácu..

Dnes sa výrobcovia pokúšajú poskytnúť svojmu ESM čo najviac užitočných funkcií. Medzi tieto funkcie patrí regulácia otáčok, rôzne možnosti zberačov prachu, možnosť pripojenia k vysávaču alebo jeho adaptéru, druhá rukoväť, obmedzenie štartovacieho prúdu (mäkký štart), indikátor tlaku. Pozrime sa na každú z nich podrobnejšie, pretože niektoré z týchto funkcií môžu pri výbere hrať rozhodujúcu úlohu..

Ovládanie rýchlosti

Nastavenie rýchlosti excentrickej brúsky

Dnes má túto funkciu takmer každé elektrické náradie a ESHM nie je výnimkou. Aj v pneumatickom ESHM existuje možnosť nastavenia rýchlosti, ktorá je implementovaná vo forme tlakových pák. V prípade excentrických brúsok umožňuje možnosť nastavenia rýchlosti používať nástroj na hrubé aj jemné brúsenie. Čo vám zase umožní ušetriť na nákupe niekoľkých mlynčekov.

Možnosť zberača prachu

Výsledkom práce brúsky nie je len plochý a hladký povrch, ale pomerne veľké množstvo jemného prachu. Výrobcovia sa pre ňu samozrejme postarali o dostupnosť zberača prachu. Ale každý má svoj vlastný a nie je vždy pohodlný..

Čistenie odpadkového koša excentrickej brúsky

Takže napríklad v Makita Excentrická brúska je vybavená tromi druhmi zberačov prachu – plastom, handrou a papierom. A tu sú mlynčeky Bosch iba s plastovými zberačmi prachu s možnosťou ich nahradenia vysávačom. Pri kúpe ESM by ste mali vždy zvážiť možnosť zberača prachu, ktorý bude vhodný predovšetkým pre každého. Samotný zberač prachu, samozrejme, nemá vplyv na kvalitu práce, ale ani pri jeho čistení sa nechcete príliš trápiť.

Možnosť pripojenia k vysávaču

Ako už bolo uvedené, odstraňovanie prachu pre rôzne modely a výrobcov ESM sa vykonáva v samostatnom zberači prachu aj pomocou vysávača. Tento prístup je opodstatnený. Koniec koncov, zberač prachu má malú veľkosť a nestačí na dlhý čas a musíte ho často čistiť a odoberať sa tak z práce. Niektorí výrobcovia preto poskytli možnosť pripojenia vysávača. Bohužiaľ, nie všetky modely excentrických brúsok majú túto príležitosť. Ale profesionálne ESHM, napríklad brúsky Bosch, Rupes alebo Makita, pripojenie k vysávaču je povinné.

Možnosť pripojenia excentrickej brúsky k vysávaču

Samozrejme, existuje aj ďalšia možnosť pripojenia k vysávaču, jedná sa o špeciálny adaptér. Ostatní výrobcovia ESM, ktorí si uvedomili dôležitosť pripojenia, sa rozhodli nechať svoje modely brúsok nezmenené a začali vyrábať špeciálne adaptéry. Preto pri kúpe excentrického stroja, pretože si uvedomíte, že bude musieť veľa a dlho pracovať, by ste sa mali opýtať predajcu na možnosť pripojenia.

Druhá rukoväť

Druhá rukoväť excentrickej brúsky

Špecifiká práce s excentrickým strojom zabezpečujú tlak naň zhora. K tomu smeruje dokonca aj samotný tvar nástroja. Štartovací mechanizmus a elektrický motor sú však dosť často mimo stredu, čo spôsobuje určité ťažkosti pri prevádzke. V tejto súvislosti výrobcovia ESM pridali prídavnú rukoväť, ktorá kompenzuje tlak na druhej strane a uľahčuje prácu so strojom. Samotná rukoväť môže byť odnímateľná alebo stacionárna. Všetko závisí od modelu. Napríklad brúska Makita BO5040 / 5041 má súčasne odnímateľnú rukoväť Bosch PEX 400 AE vybavené stacionárnou prídavnou rukoväťou. Osobitná pozornosť by sa mala venovať brúskam DWT. Vybavili svoj ESHM bočnými držadlami, ktoré poskytujú ďalšie pohodlie pri práci na zvislých plochách..

Obmedzenie zapínacieho prúdu

Výsledkom práce brúsky by mal byť plochý a hladký povrch. Ale od okamihu spustenia až do začiatku práce majster nemá vždy čas prispôsobiť sa a vynaložiť potrebné úsilie. V dôsledku toho sa môže povrch poškodiť a zanechať nežiaduce drážky, ktoré bude potrebné obrúsiť. Mnoho výrobcov preto vybavuje svoje brúsky systémom mäkkého štartu. Tento prístup je opodstatnený, najmä ak je brúska na drevo excentrická. Je to všetko o vibráciách, ktoré sa vyskytujú bezprostredne po zapnutí stroja. Prítomnosť mäkkého štartu umožňuje ESM postupne dosahovať prevádzkové rýchlosti a prispôsobiť sa im podľa predlohy.

Indikátor tlaku

Jednou z ďalších užitočných funkcií pre začiatočníkov je indikátor tlaku. To je obzvlášť užitočné pre tých, ktorí sa ešte nenaučili, ako cítiť svoj tlak na nástroj. Tento indikátor vám v prípade nadmerného alebo nedostatočného tlaku umožní opravu, aby sa brúsenie vykonalo správne. Táto funkcia bude užitočná aj pre profesionálov. Umožní vám to zhodnotiť stupeň vašich zručností pri práci s ESM a uľahčí samotný proces brúsenia..

Možnosť abrazívneho prichytenia

Možnosť pripevnenia abrazíva na excentrickú brúsku

Pri brúsnych prácach je často potrebné zamiesť brúsivo kvôli opotrebovaniu alebo kvôli zníženiu zrnitosti pre plynulejšie brúsenie. Aby tento jednoduchý úkon netrval príliš dlho, vyvinuli výrobcovia niekoľko rôznych spôsobov pripevnenia abrazíva k brúsnej podložke. Najbežnejší je obvyklý Suchý zips. Okrem toho existuje ešte Systém Quick-Fit, modulárny, ale menej populárny. Pri výbere ESM konkrétneho výrobcu je potrebné sa zoznámiť s tým, ako bude abrazívum pripevnené, aby počas prevádzky nebol žiadny problém s výmenou.

Okrem uvedených značiek Bosch, DWT, Makita, Metabo, Rupes, Interskol a Dynorbital existuje mnoho ďalších, domácich i zahraničných, ktorých výrobky sa dajú ľahko nájsť na pultoch veľkých supermarketov a železiarstiev. Pri kúpe ESM, ako každého iného nástroja, je dôležité poznať a vziať do úvahy nielen jeho funkčnosť a vlastnosti, ale aj krajinu výrobcu a materiály, z ktorých je nástroj vyrobený. Koniec koncov, všetko, čo je zakúpené, by malo slúžiť dlhú dobu, vykonávať svoje úlohy spoľahlivo a efektívne..

About the author