Ako si vybrať fekálne čerpadlo

Na čerpanie čistej vody, ktorá neobsahuje tuhé častice, sa používajú bežné čerpadlá. Ich konštrukcia je podľa svojich vlastností náchylná na rozpad, ak sa do nej dostanú iné látky ako voda. Preto existujú zariadenia, ako sú čerpadlá odpadových vôd na špinavú vodu, ktoré sa používajú na odstraňovanie odpadu zo súkromných budov a priemyselných budov..

Obsah:

Vlastnosti, ktoré odlišujú fekálne pumpy od bežných

Najdôležitejším rozdielom medzi konvenčnými a fekálnymi pumpami je, že mechanizmus prvého z nich nie je schopný čerpať inú kvapalinu ako čistú vodu. Čerpadlo odpadových vôd je schopné pracovať, aj keď sú v odtoku kamene alebo iné pevné prvky. V takom prípade nespôsobia poškodenie obežného kolesa. Je to spôsobené prítomnosťou sieťového filtra, ktorý neumožňuje prechod pevných prvkov s nebezpečne veľkými rozmermi do samotného mechanizmu..

Fekálne čerpadlo na toaletu a sanitárnu odpadovú vodu, ktoré neprijíma pevné látky, nemá sitko, pretože v tomto prípade to nie je potrebné. Priemer vstupu určuje najväčší počet odtokov, ktoré prejdú zariadením. Jeho veľkosť je najčastejšie 35 mm. Väčšina modelov má plavákový spínač, ktorý zaisťuje automatickú prevádzku mechanizmu..

Existujú fekálne pumpy s rezným mechanizmom a bez neho – chopper. Líšia sa tiež teplotou prijatej vody pre tých, ktorí prijímajú teplú a studenú vodu. Spôsob inštalácie a niektoré konštrukčné prvky rozdeľujú mechanizmy na nasledujúce typy:

 • ponorné čerpadlá;
 • polo ponorné čerpadlá;
 • vonkajšie alebo povrchové čerpadlá.

Popis konštrukcie ponorného fekálneho čerpadla

Toto zariadenie je ideálne na čerpanie kvapaliny zo zaplavených pivníc, na odvádzanie dažďovej vody a na polievanie rastlín v záhrade. Jeho hlavným účelom je však odstraňovanie kvapalín zo septikov a iných zariadení na úpravu. Telo a všetky dôležité pracovné časti zariadenia sú vyrobené z materiálov odolných voči chemickým vplyvom, pretože ich účelom je pracovať v chemicky agresívnom prostredí. Ako hlavný materiál sa používa liatina alebo nehrdzavejúca oceľ.

Čerpadlo pracuje v automatickom režime, pretože má plavákový mechanizmus. Na dno nádrže umiestnite ponornú konštrukciu, z ktorej je potrebné čerpať kvapalinu. Inštalácia sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 • na dne nádoby je pripevnená odbočná rúrka, z ktorej je potrebné čerpať kvapalinu;
 • na zníženie čerpacieho zariadenia sú nainštalované vodidlá;
 • k čerpadlu sú pripojené kovové reťaze alebo kábel, aby sa zariadenie spustilo na dno;
 • keď je nádrž naplnená kvapalinou, čerpadlo sa spustí na kábel dole a nasadí sa na odbočné potrubie pod hmotnosťou zariadenia, ktoré je na ňom upevnené.

Takýto systém vám umožňuje ľahko získať zariadenie na opravu alebo skontrolovať jeho výkon. Konštrukcia ponorného čerpadla je jednou z najobľúbenejších medzi spotrebiteľmi, ktorí potrebujú vybavenie na letné sídlo. Takáto fekálna pumpa je ideálna pre žumpy. Priemerný výkon modelov je 40 kW, čerpajú kvapalinu dostatočne rýchlo a zdvihnú ju do výšky 20 m, približný objem za hodinu je 400 m3.

Popis konštrukcie semi-ponorného fekálneho čerpadla

Polo ponorné čerpadlá sa líšia od prvej opísanej úpravy v možnosti ich inštalácie – čerpacia časť je ponorená do kvapaliny a motor zostáva na povrchu. Za týmto účelom je k čerpadlu, na ktorom je zariadenie namontované, pripevnený špeciálny plavák, ktorý mu počas prevádzky poskytne požadovanú polohu v kvapaline..

Polo ponorné čerpadlá majú menší priemer drôtených kanálov, preto existujú určité obmedzenia prípustnej veľkosti tuhých nečistôt obsiahnutých v odtoku, je to určené charakteristikami konkrétneho modelu. Ďalšou vlastnosťou je povinná prítomnosť mlynčeka, ktorý melie pevné nečistoty. Pre domáce potreby charakteristiky polo-ponorných zariadení spĺňajú potrebné ukazovatele. Vyplýva to z recenzií spotrebiteľov na polo-ponorné fekálne čerpadlo. Dôkaz, že zariadenie je optimálne vhodné pre súkromné ​​nízkopodlažné budovy so žumpou.

Popis vonkajšej štruktúry fekálneho čerpadla

Povrchové čerpadlá sa nazývajú aj vonkajšie zariadenia. Sú inštalované na okraji odtokovej nádoby, zatiaľ čo do kvapaliny je ponorená iba hadica pripojená k zariadeniu. Najvýznamnejšou výhodou takéhoto čerpadla je jeho mobilita, ktorá mu umožňuje rýchly transport a inštaláciu na iné miesto. Je tiež pozoruhodné, že nákup takejto fekálnej pumpy je výhodnejší kvôli nižšej cene. Medzi nevýhody patrí nižší výkon v porovnaní s ponorným alebo polo ponorným zariadením. Indikátor priepustnosti tiež nie je vysoký, veľkosť tuhých častíc nie je väčšia ako 5 mm..

Telo povrchového vybavenia nemá hydroizolačný povlak, a preto nie je trvalo nainštalované. Zariadenie sa pokazí, keď sa na neho dostanú tekutiny, pri nízkych teplotách voda vo vnútri zamrzne – všetky tieto faktory vedú k poruchám. Stacionárna inštalácia je povolená iba v uzavretých, suchých a teplých miestnostiach, v opačnom prípade je potrebné obmedziť dobu používania, premiestniť čerpadlo, ak sa prevádzkové podmienky zmenia na nevhodné. Aby sa zabránilo neustálej demontáži zariadenia, ak nie je možné ho inštalovať v interiéri, je konštrukcia vybavená inštaláciou v blízkosti odpadovej nádrže.

Fekálne čerpadlo s mlynčekom a bez neho

1. Zariadenie na odtok za tepla:

 • fekálne čerpadlá bez brúsky sa používajú na organizáciu drenáže z domácich spotrebičov a inštalatérskych prác, pracujúcich s horúcou vodou. Najčastejšie sa používajú na prestavbu, keď sa kúpeľňa a kuchyňa presťahujú na iné miesto a drenážny systém zostane na starom mieste. Čerpadlo, ktoré nie je vybavené mlynčekom, funguje normálne pri teplotnom indikátore odtoku do 90 ° C;
 • teplovodné zariadenia vybavené mlynčekom pracujú pri teplotách až 95 ° C, pričom všetok pevný odpad je drvený. Je dovolené inštalovať čerpadlo pre akýkoľvek typ zariadenia a vodovodných potrubí.

2. Zariadenie na studený odtok:

 • Čerpadlo na studenú vodu bez mlynčeka je vhodné na pripojenie niekoľkých typov zariadení k nemu súčasne. Teplotný limit je 40 ° C. Je potrebné monitorovať odtok, pretože absencia brúsky robí čerpadlo citlivým na vnikanie pevného odpadu do neho;
 • Na vybavenie toaletných misiek sa najčastejšie používa studené odtokové čerpadlo s drvičom. Takéto zariadenie funguje nasledovne: akumuluje drenáž, ako sa zbiera, rozdrví a potom pošle do kanalizácie. Na pripojenie sa používa objímka adaptéra, dlhodobá prevádzka je možná, ak teplota odtoku nie je vyššia ako 40 ° C. Výhodou vybavenia toaletnej misy takýmto čerpadlom je, že nie je potrebné inštalovať veľké potrubia, pretože odtok je starostlivo rozdrvený. Ukazuje fungovanie podobného videa s fekálnou pumpou na konci článku.

Ako si vybrať fekálne čerpadlo

Aby ste vybrali správnu fekálnu pumpu, je potrebné vziať do úvahy niektoré nuansy. Vlastnosti, ktoré sa berú do úvahy pri výbere:

 • pracovná hĺbka zariadenia;
 • vzdialenosť od sacieho bodu k bodu, do ktorého sa odpad prepravuje;
 • indikátor požadovaného výkonu je objem kvapaliny, ktorú je potrebné čerpať, rýchlosť čerpania, ktorá sa meria v m3 / h alebo l / min;
 • veľkosť pevných inklúzií nachádzajúcich sa v odtoku;
 • veľkosť po obvode odtokového potrubia, vedenie odtokov do septiku;
 • prevádzkové podmienky zariadenia.

Pri výpočte výkonu a určovaní výšky stúpania odtoku sa dĺžka hadice v metroch pripočíta k hĺbke ponorenia, ktorá sa meria od miesta, kde je voda odčerpávaná, k miestu jej dodania. V tomto prípade je dĺžka delená 10, pretože 1 m dĺžky vo zvislej rovine sa rovná 10 m dĺžky v horizontálnej rovine.

Prehľad výrobcov fekálnych čerpadiel

1. Fekálne čerpadlo Pedrollo.

Používa sa na čerpanie kvapalín s prítomnosťou silných nečistôt a fekálií. Väčšina modelov sa používa na použitie v domácnosti a ako drenážne zariadenie. Na tieto a ďalšie účely existujú úpravy prítomnosťou v spodnej časti sieťoviny, ktorá obmedzuje najväčšiu prípustnú veľkosť tuhých častíc. Drenážne pumpy nemajú takú sieťku, ale sú ňou vybavené fekálne. V produktovom rade tohto výrobcu sú dve hlavné série – VXm a MC / MCm, kde MC má výkon 380 V a MCm – 220 V.

Séria VXm má menší výkon a výkon, a preto je optimálna pre domáce použitie vo vidieckych domoch a jednoposchodových sezónnych budovách. Vo väčších budovách a na veľkých stavbách je vhodné používať čerpadlá radu MCm, zatiaľ čo série MC sa používajú v priemyselnom meradle. Charakteristiky modelu:

 • napätie – od 220 do 380 V;
 • najvyššia rýchlosť vyprázdňovania zospodu – od 40 do 55 mm;
 • najvyšší ukazovateľ hlavy – od 15 do 66 m3 / h;
 • indikátor najväčšej hĺbky – od 8,4 do 22 m;
 • výkon – od 600 do 2200 W;
 • prípustná veľkosť tuhých nečistôt – od 35 do 50 mm;
 • priemer výstupného potrubia – od 1,5 do 2,5 palca.

2. Fekálne čerpadlo Grundfos SEG.

Kanalizačné čerpadlo Grundfos SEG je vybavené mlynčekom a je vhodné na prácu s odpadovými vodami, podzemnou vodou, domovým odpadom, pripája sa do kúpeľní a čerpá kvapaliny s vysokým stupňom znečistenia a s prítomnosťou pevných častíc. Najčastejšie sa používa na pripojenie k kanalizačnému systému za predpokladu, že kvapalina je čerpaná potrubím značnej dĺžky, ale s priemerom malej veľkosti – až 40 mm. Všeobecné vlastnosti zariadenia:

 • materiál výroby – liatina;
 • existuje regulačný systém obežného kolesa;
 • relé na ochranu motora pred prehriatím v množstve dvoch kusov;
 • najvyššia miera štartov za hodinu – 30;
 • indikátor najväčšej hĺbky je 10 metrov;
 • maximálna teplota vody – 40 ° C.

3. Fekálne pumpy Jileks.

Spoločnosť Jileks vyrába dve série čerpadiel – Fecalnik a Drenazhnik. Ako naznačuje názov, niektoré sú vhodné pre vodu bez pevných látok, zatiaľ čo iné sú vhodné pre znečistené odpadové vody. Najväčšia veľkosť prípustných inklúzií pre sériu Fecalnik je 35 mm. Sériu fekálnych zariadení predstavujú ponorné čerpadlá s elektrickým typom napájania používané v každodennom živote. Všeobecné charakteristiky:

 • prípustná veľkosť pevných inklúzií – 35 mm;
 • produktivita – od 150 do 255 l / min;
 • najväčší ukazovateľ hĺbky ponorenia – od 6 do 11 m;
 • prítomnosť plavákového spínača.

4. Fekálne vírivé čerpadlo.

Výrobky ochrannej známky Vortex sa používajú na čerpanie silne znečistených odpadových vôd s vláknitými inklúziami. Používa sa na domáce účely, má systém ochrany motora pred prehriatím. Všeobecné vlastnosti zariadenia:

 • prípustné množstvo zapnutia – 20 za hodinu;
 • výkon – od 450 do 1 500 W;
 • hĺbka zdvihu – od 9 do 18 m;
 • prívod tekutiny – od 16 do 24 m3 / h;
 • prípustná veľkosť pevných inklúzií – od 15 do 42 mm;
 • teplota kvapaliny – až 40 ° C.

5. Kanalizačné čerpadlá WQD.

Ponorné zariadenia, drenážne a fekálne hmoty. Obežné koleso je vyrobené z liatiny, uzavretého typu, telo je tiež z liatiny. Vďaka tomu zariadenie poskytuje tlak vo veľkých hĺbkach s indikátorom nízkeho výkonu. Čerpadlo je nainštalované trvalo a pracuje v automatickom režime. Všeobecné charakteristiky:

 • výkon – od 0,55 do 1,5 kW;
 • hlava – od 250 do 400 l / min;
 • hĺbka ponorenia – 18 m.

About the author