Ako si vybrať čističku vzduchu

Ak si potrebujete kúpiť čističku vzduchu, ako si vybrať, ktorá je správna, jej budúci majiteľ nevie presne, mali by ste začať s jasnou definíciou, na čo je toto zariadenie potrebné. Čističky vzduchu koniec koncov môžu čistiť vzduch nielen od nepríjemných pachov a plynov, ale aj od suspendovaných častíc a dokonca ho ionizovať. Práve s ich pomocou sa v miestnosti vytvára príjemná mikroklíma, keď sa v nej ľahko dýcha. Je dokázané, že ľudia, ktorí si vo svojom byte alebo dome nainštalovali takéto zariadenie, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť alergie alebo respiračných chorôb..

Obsah

Typy čističiek vzduchu

Teraz je na trhu množstvo domácich čističiek vzduchu, ktoré sú rozdelené do niekoľkých hlavných kategórií:

 • Elektrostatické čističe vzduchu, ktorých princípom je priťahovanie elektricky nabitých častíc na povrchy s opačnými nábojmi. Nevyznačujú sa vysokou produktivitou a počas prevádzky často emitujú ozón, ktorého koncentrácia môže dosiahnuť hodnoty ohrozujúce ľudské zdravie. Takéto modely vyžadujú časté pranie na odstránenie prachu, inak je ich účinnosť prudko znížená..

 • Fotokatalytické čističky vzduchu, v ktorých dochádza k rozkladu molekúl plynu, aromatických látok a mikročastíc pod vplyvom slabého ultrafialového žiarenia v prítomnosti katalyzátora – často oxidu titaničitého. Výsledkom je voda a oxid uhličitý. Fotokatalýza sa však vykonáva iba na vonkajšom povrchu filtra, pretože ultrafialové lúče sú absorbované tenkými vrstvami pórovitého materiálu, z ktorého sú filtračné prvky vyrobené. Aby bolo čistenie vzduchu skutočne účinné, celková plocha filtrov nie je menšia ako niekoľko metrov štvorcových a intenzita ultrafialového žiarenia dosahuje 20 W / m2. V moderných čističkách vzduchu sa tieto požiadavky prakticky neberú do úvahy, pretože ako zdroj UV žiarenia sa používajú LED diódy s nízkym výkonom. Preto tu o vysokom výkone nie je potrebné hovoriť..
 • Čističky vzduchu, ktorých úlohou je odstrániť zo vzduchu mechanické nečistoty. V prípade ich inštalácie je vzduch poháňaný ventilátorom cez suché filtre rôznych typov, na ktorých sú zachytené suspendované častice. Často sú tieto modely doplnené uhlíkovým filtrom, ktorého funkciou je zbaviť sa nepríjemného zápachu..
 • Iónové čističky vzduchu. Verí sa, že baktérie, škodlivé látky a alergény vo vzduchu sú pozitívne nabité, preto také zariadenie produkujúce negatívne nabité anióny podporuje tvorbu malých zhlukov častíc. Pod váhou vlastnej hmotnosti sa usadia na podlahu a pravidelným čistením už nemôžu vstúpiť do ľudského tela pľúcami.

 • Inerciálne čističe vzduchu. Ich princíp fungovania je založený na takej vlastnosti prachových častíc vo vzduchu, ako je inertnosť. Vzduchový filter je tu navrhnutý tak, aby vzduch po vstupe do neho náhle zmenil smer pohybu. Prachové častice v ňom prítomné sa zotrvačnosťou pohybujú rovnakým smerom a padajú do zberača prachu – napríklad do olejového kúpeľa. Iná verzia inerciálnych čističov vzduchu zahŕňa točenie prašného prúdu vzduchu rotačným pohybom. V tomto prípade inertnosť prachových častíc spôsobuje, že sa usadzujú na stenách, zatiaľ čo čistý vzduch vstupuje do miestnosti zo stredu vytvoreného lievika..
 • Čističky vzduchu vybavené vodným filtrom. Všetko je tu jednoduché: vzduch prechádza vodou, v ktorej zostáva väčšina suspendovaných mikročastíc..

Aké sú filtre

Pred kúpou čističky vzduchu sa musíte opýtať, aký typ filtra je v nej nainštalovaný. Koniec koncov, toto je presne najdôležitejšia časť zariadenia. Teraz sú najbežnejšie tieto:

 • Fotokatalytické filtre. Môžu sa nazývať skutočnými filtrami iba podmienečne, pretože nezachytávajú častice ani molekuly plynu, ale zaisťujú ich úplné zničenie. Vplyvom mäkkého ultrafialového žiarenia sa škodlivé nečistoty rozkladajú na oxid uhličitý, ďalšie jednoduché chemické zlúčeniny a vodu. Účinnosť filtrácie častíc s veľkosťou 0,001 mikrónu a viac dosahuje 95%. Na zápach a škodlivé plyny v miestnosti môžete zabudnúť takmer navždy, pretože fotokatalytické filtre ich mnohonásobne lepšie odstránia ako napríklad adsorpčné uhlíkové filtre. Sú tiež ideálne na boj proti vírusom a baktériám..

 • Elektrostatické odlučovače. Skladajú sa z veľkého počtu vrstiev s bunkovou štruktúrou, ktoré majú elektrostatický náboj. Často obsahujú uhlíkové plnivo, ktoré sa osvedčilo ako účinné pri odstraňovaní nepríjemných pachov. Elektrostatické odlučovače sa však vyznačujú nízkym stupňom filtrácie a nie príliš dlhou životnosťou, pretože keď sa póry filtra vyplnia, nové častice, ktoré do neho vstupujú, pošlú už adsorbovaných „konkurentov“ späť do atmosféry. Ďalšou možnosťou elektrostatického filtra je, keď sa mikročastice, predtým nabité z vonkajšieho elektrického poľa, nanesú na špeciálny substrát, ktorého povrch má rozvetvenú štruktúru. Potom je účinnosť použitia takejto súčasti vzduchového filtra ešte vyššia ako v prípade obľúbených filtrov HEPA. Okrem toho je možné čistiť elektrostatické filtre, čo výrazne znižuje náklady na údržbu zariadení na čistenie vzduchu..
 • Uhlíkové alebo adsorpčné filtre sa najčastejšie používajú na zachytávanie pachov a prchavých chemikálií. Na boj proti alergénom je vhodnejšie ich kombinovať s jemnými filtrami..
 • HEPA a ProHEPA. Viacvrstvový filter pre tento typ čističa vzduchu pozostáva zo syntetických materiálov a zadržiava takmer všetky častice, ktorých veľkosť je 0,3 mikrónu alebo viac. Zariadenia ním vybavené sú schopné poskytnúť najvyššiu kvalitu ochrany pred vzdušnými alergénmi. Pri nákupe by ste však mali skontrolovať, či sa veľkosť filtra zhoduje s plochou miestnosti, ktorú chcete vyčistiť. V závislosti od stupňa znečistenia ovzdušia bude trvať 2 až 3 roky. Môžete zistiť, že je čas na výmenu HEPA filtra pomocou elektronického senzora. Jeho najbližší analóg, ProHEPA, filtruje častice už od 0,1 mikrónu a je ošetrený špeciálnou zlúčeninou, ktorá zabraňuje rastu baktérií..

 • Vodné filtre potešia nízkou cenou a nízkymi nákladmi, pretože tu je filtračnou látkou voda. V prípade existujúcich alergických ochorení sa však musia používať v kombinácii s filtrami iných typov, pretože pri prechode filtrom sa veľké množstvo mikročastíc stále neviaže na vodu a nedostáva sa späť do vzduchu..
 • ULPA filtre sú skutočnou inováciou v oblasti čistenia vzduchu. S ich pomocou sa zo vzduchu odstránia častice takmer o 100%, ktorých veľkosť začína od 0,1 mikrónu. To ich dokonca umožňuje použiť aj pri sanitácii zdravotníckych priestorov..

Ďalšie charakteristiky ovplyvňujúce výber čističa vzduchu

Pred kúpou čističky vzduchu by ste mali presne určiť veľkosť miestnosti, aby ste si vybrali model s požadovaným výkonom. Optimálne je, ak ním za hodinu pri maximálnej rýchlosti zariadenia prejde trikrát celý objem vzduchu v miestnosti.

Pretože čističe vzduchu pracujú nepretržite, ich spotreba energie by mala byť minimálna. Obvykle je maximálny výkon zariadenia 50-90 W a na pozadí je to asi o tretinu menej..

Výkon čističa vzduchu závisí len málo od umiestnenia v miestnosti, aj keď v súčasnosti výrobcovia ponúkajú modely na stenu, na podlahu aj kombinované modely. Jediným obmedzením je, že je lepšie neumiestňovať zariadenie na podlahu, kde hrubý prach, ktorý sa nedostane do pľúc, môže upchať filtre určené na jemné čistenie..

Hluk je tiež veľmi dôležitým parametrom čističa vzduchu. Väčšia filtračná plocha má za následok menší hluk počas prevádzky prístroja. Ak poskytuje viac ako jeden prevádzkový režim, najintenzívnejšie z nich by ste mali zapnúť iba vtedy, ak je miestnosť veľmi prašná. Potom bude doma zaručený pokoj a ticho..

V poslednej dobe je ionizačná čistička vzduchu stále obľúbenejšia. Inštalácia zariadenia s touto možnosťou umožňuje nasýtiť vzduch negatívnymi iónmi, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudské telo, a zlepšiť jeho pohodu vďaka vyššej koncentrácii kyslíka a voľných radikálov v miestnosti..

Najslávnejšie značky čističiek vzduchu

Počas dôkladnej štúdie celého radu modelov nebude ťažké vybrať si čistič vzduchu, ktorého cena a vlastnosti budú vyhovovať aj tým najnáročnejším kupujúcim. V tomto segmente trhu sú dnes najobľúbenejšími zariadeniami značky:

 • AIC. Zariadenia tejto značky široko používajú inovatívnu technológiu hydrofiltrácie (prania) vzduchu. Poskytujú rovnomerné a jemné zvlhčovanie vzduchu, majú niekoľko režimov zvlhčovania vrátane nočného a snímač regulácie hladiny vody. Niektoré modely sú vybavené funkciami aromatizácie a ionizácie. Ceny za takéto čističe vzduchu nie sú príliš vysoké a pohybujú sa od 1 500 do 3 000 UAH.

 • Blueair (Švédsko). Modely tejto spoločnosti majú dobrý výkon, na vysokej úrovni zvládajú čistenie vzduchu od roztočov, cigaretového dymu, peľu, obyčajného prachu, rôznych plynov v miestnostiach s rozlohou 30-40 m2. Pozornosť priťahujú aj prítomnosťou trojvrstvového HEPA filtra, eliminujúceho baktérie a ionizátora. Neexistuje však funkcia zvlhčovania vzduchu, preto je problematické používať také čističky vzduchu na prevenciu akútnych respiračných infekcií. Takéto zariadenia nebudú dostupné pre každého, pretože ich náklady sa pohybujú od 4300 do 5700 UAH..
 • AllerAir Air (USA). Najdôležitejšou výhodou takýchto čističiek vzduchu je, že filter HEPA v nich je doplnený baktericídnou lampou, ktorá zničí väčšinu baktérií a vírusov prítomných vo vzduchu. Existuje aj ionizačná funkcia, ale štúdie ukazujú, že pri prevádzke zariadenia sa vytvára príliš veľa ozónu. Navyše tieto modely zaberajú príliš veľa miesta a cena za modely s veľkým počtom funkcií často presahuje 8 000 UAH..

 • OM-22 (Rusko). Táto čistička vzduchu je vynikajúca na odstraňovanie peľu, dymu, škodlivých látok, rôznych mikróbov a baktérií zo vzduchu. Zachytávanie pachov však môže byť problematické: na to, aby bolo úspešné, musíte namiesto dodaného filtra nainštalovať uhlíkový filter. Takáto čistička vzduchu funguje takmer nehlučne a nebojí sa ošetrenia dezinfekčnými roztokmi. Zároveň to bude majiteľa stáť viac ako 11 000 UAH..
 • Tion (Rusko). V modeloch tejto spoločnosti sa úspešne používa inovatívna technológia, ktorá umožňuje filtrovať ich vzduch nielen tuhé častice, ale aj patogénne mikroorganizmy, baktérie, spóry vďaka prítomnosti troch čistiacich filtrov. Pri inštalácii takýchto čističov vzduchu je zaznamenaná aj nízka hladina hluku a nízka spotreba energie. Medzi nedostatky možno spomenúť nedostatok funkcie ionizácie vzduchu. Náklady na zariadenia tejto značky sa približne rovnajú 7-8 tisíc hrivien.

Po preskúmaní prehľadu vyššie uvedených modelov môžeme s istotou povedať, že najlepší navrhovaný čistič vzduchu je takmer akékoľvek zariadenie ochrannej známky AIC. Rozumná cena je harmonicky kombinovaná s mnohými užitočnými funkciami, ktoré zaručujú vždy čerstvý, čistý a mierne vlhký vzduch v dome..

About the author