Ako si vybrať laserovú ruletu: možnosti pre domácich majstrov a profesionálov

Ruleta je pre človeka s rukami potrebná neustále. Je potrebné zmerať plochu miestnosti, aby ste zistili, či bude nová skrinka odstránená pozdĺž steny, koľko dlaždíc bude v kuchyni potrebných na zásteru a podlahu. Stavitelia majú svoje vlastné požiadavky: aká bude výška budovy, kde bude postavená priečka, aká je vzdialenosť k vybranému objektu, kde položiť elektrickú sieť alebo potrubie. Ruletu potrebuje armáda, poľovníci a rybári, športovci, dokonca aj ženy v domácnosti.

Bežný meter, najjednoduchší nástroj, ktorý vyžaduje prítomnosť dvoch ľudí a starostlivú dvojitú kontrolu údajov, je dobrý, ale míňa veľa energie, času a na veľké vzdialenosti umožňuje veľkú chybu. Po vynájdení lasera vedci našli spôsob, ako zlepšiť obvyklý zvinovací meter a zmeniť ho na laser.

Z histórie laserovej rulety

Laser je považovaný za jeden z hlavných vynálezov 20. storočia. Ruskí fyzici Prokhorov a Basov sú považovaní za prvých objaviteľov tejto zrazeniny svetla, schopných veľa. Townson s nimi pracoval v USA. Dostali za to aj Nobelovu cenu. Aj keď sa možnosti svetelného lúča skúmali ešte pred týmto vývojom.

Názov „laser“ už obsahuje význam vynálezu – je to skratka anglického výrazu „zosilnenie lúča svetla pomocou sprievodného žiarenia“. Armáda ako prvá použila tento vynález na vlastné účely – na výrobu vojenského vybavenia v 60. rokoch minulého storočia. Tiež zistili, ako je možné vzdialenosti merať svetelným lúčom. Delostrelecké a pechotné jednotky začali vo veľkom používať laserové diaľkomery. Je pravda, že pôvodne vyzerali inak ako moderné zariadenia. Išlo o špeciálne ďalekohľady.

V budúcnosti bol ich vynález vylepšený a prispôsobený civilnému životu, najpokojnejšiemu povolaniu – práci staviteľa. A teraz sa také rulety používajú takmer vo všetkých oblastiach života..

Takýto diaľkomer váži asi 200 gramov, je kompaktných rozmerov a vojde sa do vrecka pracovnej bundy.

Laserový merač je dnes možné kúpiť vo všetkých predajniach elektrického a stavebného náradia, jedinou otázkou je funkcia a náklady. Vyzerá to ako ultrazvukové laserové pásmo. Princíp je rovnaký – odraz zvukovej vlny od objektu, ale meranie laserovou páskou je presnejšie. Je ľahké ich zameniť s osobou ďaleko od stavby: ultrazvuk tiež používa svetelný lúč na sledovanie smeru.

Laserové ruletové zariadenie

Laserová pásmová meračka sa nazýva aj diaľkomer pre svoju schopnosť starostlivo merať aj veľmi dlhé vzdialenosti s minimálnymi odchýlkami od ideálnej postavy..

Takéto zariadenie sa používa v interiéri a na otvorenom priestranstve, na meranie vzdialenosti vodorovne a zvisle je možné použiť zvinovací meter. Na merania v bani, studni, tuneli je jednoducho nenahraditeľný..

Merač laserovej pásky pozostáva zo štandardných komponentov potrebných na prácu uzavretých v robustnom kryte:

  • tlačidlo zapnúť / vypnúť
  • vysielač
  • reflektor
  • mikroprocesor
  • displej
  • softvér
  • statív
  • okuliare
  • vezír
  • vodováha

Rám merače laserovej pásky sú zvyčajne vyrobené z odolného plastu s gumovými alebo latexovými vložkami, pretože je veľmi ľahké ich odhodiť. Šošovky pôsobia proti zahmlievaniu. Existujú špeciálne kryty, ktoré chránia nástroj pred prachom a nečistotami. Dobrý diaľkomer sa nebojí ani vysokej vlhkosti, ani veľkých teplotných výkyvov, avšak čím vyššia je odolnosť voči prírodnému prostrediu, tým vyššia je cena..

Vysielač Je to diera s optikou, cez ktorú vyžaruje svetelný lúč.

Reflektor – optický filter, ktorý prijíma vratený svetelný lúč, ktorý sa odráža od objektu

Mikroprocesor – miniatúrny počítač v tele rulety, prevádza svetelný signál na elektronický a digitálny, aby ho program dokázal spracovať a zobraziť

Softvér každé laserové pásmo meria od svojho účelu. Bežný domáci spotrebič môže merať vzdialenosti segmentov, sčítať a odčítavať tieto vzdialenosti, počítať plochy, objemy miestností, vypočítať výšku budovy pomocou funkcie Pythagoras (ak je na ceste merania neprekonateľná prekážka, použite pravidlo merania pravouhlých trojuholníkov zapísaním výšky a vzdialenosti do pamäte zariadenia a zaistením pravého uhla počas meraní).

Statív potrebné na bezpečné upevnenie pásky, pretože ruka sa často nedobrovoľne trasie, čo narúša presnosť meraní.

Vezír, alebo teleskopický zameriavač, je zariadenie na smerovanie laserového lúča. V bežných ruletách chýba. Jeho prítomnosť naznačuje, že nástroj je určený pre špecialistu. Tento rozsah môže skrátiť vzdialenosť 7-10 krát a poskytnúť vynikajúcu viditeľnosť pri začatí merania.

Vodováha – toto je úroveň zabudovaná v diaľkomere, ktorá vám umožní vidieť, ako presne je zariadenie umiestnené, bez ďalších zariadení.

Vďaka tejto súprave nie je na prácu s laserovým diaľkomerom potrebná druhá osoba, ako to bolo predtým pri použití bežného pásmového meradla.

Laserovú pásku môžete použiť na každodenné aj profesionálne použitie. Prvý je určený na meranie vzdialenosti do 60 metrov, druhý – od 60 do 260. Ich chyba merania je odlišná, ale teraz je to najlepšie meracie zariadenie na stavenisku a pri opravách.

Lúč vychádzajúci z emitora má rôzne dĺžky a sily. V priemere je to asi 650 nanometrov a 1 mW.

Na rôznych modeloch ruliet je 2 až 4 body pôvodu svetelného lúča. Spravidla ide o spodný a horný panel. Ako ďalšie existujú výsuvný držiak a zadný panel.

Ďalšie funkcie laserového meradla

Použitie laserového merača bolo za každých okolností pohodlné a pohodlné a o jeho presnosti nebolo pochýb, moderné diaľkomery sú vybavené ďalšími funkciami. V bežnom dome pre potreby domácnosti samozrejme nie sú potrebné všetky tieto zvony a píšťaly technológie, ale pre špecialistu, ktorý neustále pracuje s páskovým meradlom, prítomnosť ďalších funkcií v ňom výrazne uľahčuje život. Každá funkcia samozrejme pridáva určitú sumu k už známym nákladom na laserový merač, ktorý nie je lacný ani v jednoduchom zariadení, od približne 5 000 rubľov. Existuje aj viac možností rozpočtu, ale spravidla majú nižšiu kvalitu..

V laserovom meradle môže byť meranie teploty. Táto funkcia je dôležitá pre vonkajšiu analýzu chýb.

Voľba meracieho systému je dôležitá aj pre profesionála. Páskový merač môže mať navyše reflexný panel, ktorý kontroluje výsledok, automatické zariadenie na vypnutie diaľkomeru, indikátory nabíjania batérie, na ktorých je páska spustená.

Ďalšie matematické funkcie zavedené do softvéru na meranie laserovou páskou sú dôležité pre veľké objemy meraní a presnosť práce so šperkami. Obvykle tieto funkcie vyžadujú inšpektori, majstri, inžinieri.

Tracking je špeciálny program na výpočet vzdialenosti k objektu s postupným nepretržitým pohybom pásky. Merania sa vykonávajú každú sekundu, ukladajú sa do pamäte, analyzujú sa a zobrazujú sa v pravom hornom rohu a je zaručený najpresnejší výsledok..

Ako doplnok k existujúcemu ruletovému zariadeniu je podsvietenie obrazovky (pri meraní v noci a v tmavých miestnostiach), ako aj zvukový signál pri rovnakom zlom osvetlení.

„Cieľ“ na umiestnenie na predmet je obvykle súčasťou zariadenia, má dve strany: svetlý (biely / sivý) a tmavý (červený). Svetelný lúč reaguje na povrch predmetu odlišne: tmavá, nerovná rovina absorbuje žiarenie a spôsobuje veľkú chybu, svetlá a hladká to neumožňuje, preto stojí za to použiť „cieľ“ a upevniť ho na objekt..

Vlastnosti rulety

Laserová páska funguje najlepšie v miestnostiach, kde je málo svetla, stredná vlhkosť, čistý vzduch a teplo. V tomto prípade nič nezasahuje do pohybu svetelného lúča a jeho odrazu od pracovného povrchu. Chyba je minimálna, preto sú výpočty vzdialenosti, plochy, objemu presné a merania sa robia v rekordnom čase.

Podstatou práce je nasmerovanie svetelného lúča žiariča na predmet. Dostane sa k objektu a vráti sa k reflektoru, odkiaľ údaje o vzdialenosti vstúpia do výpočtového programu a na obrazovku displeja. Celý proces trvá 2-4 sekundy a nevyžaduje opätovnú kontrolu.

Ako pracovať s laserovým meradlom:

– Zapnite tlačidlo „zapnúť / vypnúť“

– Vyberte počiatočný bod (zvyčajne zo spodného panela, niekedy od 2 do 4 bodov) – tlačidlo „func“

– Vyberte mernú jednotku (milimeter, meter, meter kubický)

– Diaľkomer nainštalujte rovnomerne (pripevnite ho na stenu, pripevnite na statív a vytiahnite špeciálny výsuvný držiak)

– Stlačte tlačidlo merania a výsledok sa zobrazí na displeji.

Doma nie je problém zmerať vzdialenosť, plochu alebo objem. Náročnejšie je to na dlhé vzdialenosti, teda s geodetickými meraniami a na stavbe. V tomto prípade je dôležitá sila zdroja žiarenia, na upevnenie meradla a jeho upevnenie v presnej vodorovnej (zvislej) polohe je potrebný statív, aby sa zabránilo chybám vo výpočte.

Laserová páska pomáha rýchlo a presne merať vzdialenosti, oblasti, objemy, vypočítava uhly v rôznych rovinách, ukazuje, ako sa pohybovať, aby ste získali najpresnejší výsledok merania.

Pravidlá používania laserového meradla

Značka laserovej rulety

Najbežnejším laserovým diaľkomerom je Bosch DLE. Existuje niekoľko konfigurácií. Hlavné parametre sú štandardné. Táto páska meria až 40 m s chybou 1,5 mm pri teplotách od -10 do +50 stupňov Celzia. Nemá žiadne špeciálne dodatočné funkcie, vo forme zraku alebo podsvietenia obrazovky.

Leica DISTO D8 300008 je profesionálna laserová meračka. Pracuje na vzdialenosť až 200 metrov s chybou 1 mm, na svojom tele má až štyri referenčné body. K dispozícii je podsvietenie displeja, zameriavač, automatické vypnutie, komplexný výpočtový systém, trekingový program, zvukový signál.

Stanley TLM100 – jeden z moderných diaľkomerov, má displej z tekutých kryštálov a množstvo ďalších funkcií, ako je podsvietenie displeja a komplexný výpočtový systém.

Agatec Agatape – laserový meter, pracujúci presne na vzdialenosť 50 – 60 metrov, má ako doplnkovú funkciu časovač, vhodný na stavebné práce.

Mettro Condtrol 100 je jedným z najsofistikovanejších diaľkomerov s veľkými schopnosťami (Leica DISTO však nie je o nič horší). Okrem hlavných funkcií má vstavanú elektronickú úroveň, tri funkcie podľa Pythagorasa, pamäť na posledné merania, časovač, funguje až do 100 m.

About the author