Ako si vybrať laserovú úroveň

Dom sa nedá postaviť len tak, od oka. Od staroveku stavitelia používali všetky druhy meracích zariadení na úpravu horizontálnej a vertikálnej konštrukcie. Natiahli sa čipky rôznej kvality a hrúbky, urobili sa olovnice (kameň alebo ťažký orech na šnúrke), voda sa naliala do podšálky … Existovali také „primitívne“ úrovne pre správnu stavbu základu, stien , strecha, na opravy vo vnútri domu, tapetovanie, maľovanie niekoľkými farbami. veľa. Stavitelia kvôli svojmu vzdelaniu, informovanosti, bezpečnosti a teraz používajú všetky druhy meracích prístrojov.

Najmodernejší mechanizmus na vytváranie rovnomerných línií na stenách a stropoch – laserová hladina. Jasne identifikuje rôzne výšky, pomôže vám porovnať a nájsť pravé uhly na presné meranie sklonu.

Čo je to laserová hladina

Laserová hladina je mechanizmus založený na diódach vyžarujúcich silný lúč svetla – laser. Keď bol prvýkrát vynájdený, len zriedka niekto premýšľal o tom, že nájde využitie pri opravách. Uznanie tohto silného svetelného lúča bolo na prvom mieste vo vojenských záležitostiach a až potom v ďalších oblastiach vrátane mierovej výstavby..

Laserová vodováha je malé zariadenie vyrobené z hustého plastu s gumovými alebo latexovými vložkami, cez ktoré neprechádza prach, špina a voda, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou staveniska. Takáto nepriepustnosť zaručuje vynikajúcu kvalitu a presnosť meraní, prečo v skutočnosti kupujú ďaleko od lacných zariadení. Zistiť, ako používať laserovú hladinu, musíte si pozorne prečítať pokyny a dodatočne sa opýtať tých, ktorí s nimi pracovali – v našej krajine sa tento merací nástroj práve začína používať.

Úroveň môže byť umiestnená na rovnom povrchu a lúč môže byť nastavený vzhľadom na steny a strop. Môže byť použité statív ako pevný základ.

Laserová vodováha sa používa v interiéri aj exteriéri, profesionálne aj na domáce účely. Vynálezcovia modernej technológie vzali do úvahy všetky potreby spotrebiteľov, preto rôzne značky vyrábajú na rôznych úrovniach odporúčaných pre konkrétne účely a úlohy..

Všetky laserové úrovne sú rozdelené do rôznych skupín v závislosti od účelu, vlastností, kvality diód LED, zarovnania a ďalších kritérií..

Zarovnanie svetelný lúč je jedným z najdôležitejších bodov, ako začať. Úrovne (francúzsky názov úrovne) sa nastavujú ručne.

Ručné zarovnanie vzniká v dôsledku zvyčajnej hladiny bublín zabudovanej v tele. Je naklonený, otočený do určitého bublinového stavu. A až potom začnú pracovať. Chce to čas, ale prístroj je pri meraní svahov bezchybný..

Samonivelačné úrovne dokonalejšie. Sú rozdelení do dvoch skupín – kyvadlo a elektronický.

Prvé majú vo vnútri zabudované kyvadlo, na ktorom sú upevnené laserové diódy-žiariče svetla. Toto kyvadlo, keď je zapnuté, keď ho zámok prestane držať, je vyrovnané vlastnou hmotnosťou, takže diódy presne určujú horizontálne a vertikálne. Úroveň kyvadla automaticky sa vypne po 20 minútach prevádzky a môže súčasne poskytnúť päť lúčov v rôznych rovinách, čo prakticky eliminuje možnosť chýb v meraniach.

Elektronické úrovne – najkomplexnejšie a najpresnejšie modely. Spravidla ich používajú odborníci. Vo vnútri každého takéhoto zariadenia je komplexný mechanizmus s vlastnými snímačmi sklonu, ktoré sa po zapnutí začnú zarovnávať pomocou komplexných vlastných výpočtov. Úroveň tejto triedy je pripravená na prácu takmer okamžite a prakticky nerobí chyby, najmä na krátke vzdialenosti v budove..

Existuje zmiešané úrovne. Striedajú sa medzi ručným a kyvadlovým vyrovnaním a elektronickým zarovnaním..

Podľa označenia lúča na odraznej ploche existujú bodové, lineárne a rotačné úrovne. Závisí to od diód LED, ich výkonu, umiestnenia.

Bodové úrovne pri práci dávajú na reflexnom povrchu iba jeden bod: samotný lúč je neviditeľný. Lineárne sú potrebné na stavbu lietadiel, ktoré odrážajú celé zvislé a vodorovné čiary.

Najťažší meter je rotačná laserová hladina. LED dióda v takom zariadení sa otáča obrovskou rýchlosťou a sklenený hranol ho rozdeľuje na dva kolmé lúče – vertikálny a horizontálny. Je schopný merať sklon 3690 stupňov okolo seba. Takáto úroveň môže tiež zobrazovať naskenované lúče – vyzerajú ako segmenty na stene alebo strope a líšia sa hrúbkou. Je to spôsobené rozdielom v zatáčaní lúča a je to nevyhnutné pre vysokú presnosť a zvýšenie rýchlosti práce..

Všetky tieto nuansy úrovní nám umožňujú hovoriť o domácich a profesionálnych meracích prístrojoch..

Úroveň pre domácnosť a profesionálov

Laserová vodováha pre domácnosť používa sa v miestnostiach na opravu stropov, okien, vyrovnávania rohov, lepenie tapiet, na upevnenie všetkých druhov domácich potrieb, ako je polica na knihy alebo kuchynská zásuvka.

Tieto úrovne pomáhajú merať povrchy až do 10 metrov a majú chybu 0,5 mm / m. LED diódy vyžarujúce jasne červený prúd majú vysokú kvalitu a presnosť v domácich a profesionálnych zariadeniach, iba lúč je v každodennom živote tenší. Všetky laserové úrovne sú schopné premietať horizontálne aj vertikálne čiary. Vyrovnanie a meranie pomocou laserovej vodováhy pre domácnosť trvá asi päť sekúnd. Niektoré zariadenia majú špeciálne tlačidlo na držanie lúčov v ich priesečníku pod uhlom 90 stupňov. To znamená, že samotnú úroveň je možné nakloniť v ľubovoľnom smere a odchýlka projekcie svetla na stenu bude stále udržiavať pravý uhol. Je to nevyhnutné pre mnohé stavebné a renovačné práce. Je potrebné poznamenať, a nízka cena úrovní domácností – asi 3-7 tisíc rubľov. V zásade sa pre potreby domácnosti používajú manuálne nivelačné alebo kyvadlové úrovne v ich projekcii – bodové a lineárne.

Profesionálna laserová vodováhab budova používajú ho priamo špecialisti, pretože je pre jednotlivca veľmi drahý a samozrejme sa nevyplatí, ak sa používa iba počas opráv alebo drobných prác. Chyba merania v nich je výrazne znížená na 0,3 mm / m, vzdialenosť lúča sa zvyšuje na 30 (a v niektorých prípadoch až 100) metrov. Vylepšená je aj ochrana pred vodou a nečistotami.

Profesionálne zariadenia sa spravidla predávajú so sadou potrebného príslušenstva: statív pre laserovú vodováhu súčasťou sady, okuliare, prídavné batérie a mnoho ďalších užitočných a zbytočných súčiastok. Oddeľte ďalšie zariadenia, svorky, napríklad terče, detektory.

Celosvetové značky laserových úrovní

Najpopulárnejší a najžiadanejší je laserová vodováha BOSCH. Existuje mnoho modelov tejto značky, domácich aj profesionálnych. Cenový rozsah týchto meracích zariadení je tiež celkom hmatateľný. Jedna vec ich spája – vynikajúca kvalita a jednoduché použitie..

Svojimi parametrami a kvalitou sa podobajú na BOSCH, ale mierne zaostávajú v povedomí o značke, ale cenovo sa porovnávajú s úrovňami Condtrol priaznivo.

Medzi profesionálmi sa veľmi nechváli úroveň laserovej matice, ale úrovne domácnosti tejto značky majú veľmi vysokú presnosť a pohodlne sa používajú, preto s nimi môžete perfektne pracovať počas rekonštrukcie bytu alebo vidieckeho domu.

Úroveň Robotoolz RT je dobrá pre svoju kompaktnosť, spoľahlivé upevnenie so vstavanými magnetmi a závesom, ktorý vám umožňuje nastaviť zarovnanie. Mínus – pri absencii zvukového systému, keď je narušený horizont, aj keď je svetlo – začne blikať.

S Kaprom pracuje mnoho profesionálov a amatérov. Značka je tiež propagovaná, ale recenzie sú rôzne – od najobdivovanejších po skeptických. V interiéri je takéto zariadenie zvyčajne bezchybné, horšie na ulici.

About the author