Ako si vybrať piestovú pílu

Stačí ísť na akýkoľvek stavebný hypermarket a pozrieť sa na množstvo tam prezentovaných nástrojov, aby ste si uvedomili správnosť hacknutej pravdy: „žiť a učiť sa“. Vymenovanie mnohých nástrojov ľuďom, ktorí nemajú žiadny vzťah k stavbe, jednoducho nie je jasné, ale čo povedať o výbere takéhoto nástroja?

V tejto recenzii sa pokúsime rozhodnúť o takom type nástroja, akým je piestová píla. Táto téma je kontroverzná, niekomu sa páči a niekto úprimne povedané nechápe, prečo na ňu míňať peniaze. Pokúsme sa zvážiť všetky výhody a nevýhody tohto nástroja, jeho účel a niekoľko odporúčaní pre tých, ktorí si kúpia šabľu..

Čo je to vratná píla a na čo slúži??

Na prvú časť otázky je jednoduchšie odpovedať ako na druhú. Ale skúsme to. Elektrická šabľa je všestranný nástroj podobný vzhľadu ako vŕtačka a skladačka. Podľa svojich charakteristík je to kríž medzi elektrickou reťazovou pílou a skladačkou. Štruktúra sa skladá z tela a rezacieho noža. „Srdce“ tohto mechanizmu, elektrický motor, ako aj všetky hlavné jednotky, sa nachádza v tele. Ďalej budeme podrobnejšie zvažovať uzly a ich vplyv na použiteľnosť..

Na čo to teda je? Hneď poznamenávame, že je univerzálny, to znamená, že strihá takmer akýkoľvek materiál. Môžeme povedať, aj keď s výhradami, že tento nástroj má v sebe vlastnosti 7 ďalších nástrojov a v niektorých prípadoch ich môže ľahko nahradiť. Tieto nástroje sú nasledujúce:

 • – lopatka;
 • – ručná píla na drevo;
 • – kotúčová píla;
 • – skladačka, najmä v prípadoch, keď je rez viac ako 100 mm;
 • – elektrická reťazová píla (v niektorých prípadoch závisí od objemu a charakteru práce);
 • – ručná píla na kov;
 • – LBM alebo „mlynček“ (aj s rezervami …).

Ako vidíte, oblasť použitia je široká, od záhrady po profesionálnu stavbu. Je potrebné poznamenať, že móda pre tento nástroj pochádza zo Západu a „miestny“ spotrebiteľ má jednu vlastnosť: akákoľvek práca by sa mala vykonávať pomocou špecializovaného nástroja. Na tom je niečo pravdy, a nie malé, pretože nakoniec to dopadne rýchlejšie a bezpečnejšie. V našej mentalite je prístup trochu odlišný a aj tu je pravda, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kúpiť špeciálny nástroj na jednorazové zamestnanie. Pôjdeme radšej opačnou cestou a „znásilnením“ nástroja, ktorý máme k dispozícii, a jeho častým kazením touto činnosťou napriek tomu dosiahneme stanovenú úlohu. Možno aj preto nebola dosiahnutá jasná dohoda o potrebe tohto nástroja..

Existujú teda prípady, keď bude vratná píla verným asistentom? Áno, existujú také situácie:

To sú len niektoré z možností použitia piestových píl. Jednou z najdôležitejších výhod je však pravdepodobne jeho bezpečnosť. Pri rezaní kovu – nie sú žiadne iskry, ako z „brúsky“, čo znamená, že pravdepodobnosť požiaru je menšia. Pri prerezávaní stromov na ťažko dostupných miestach a v nepohodlných polohách je ťažké použiť reťazovú pílu a manuálna píla bude musieť tvrdo pracovať-ale so šabľou: rýchlo, pohodlne a bez veľkého úsilia časť.

Toto sú výhody tohto nástroja. Existujú aj nevýhody, napríklad napriek svojej univerzálnosti si rovnaká uhlová brúska poradí s kovom rýchlejšie a rez bude presnejší. To znamená, že hlavnou nevýhodou je v skutočnosti samotná špecializácia nástroja – tam, kde ostatní nemôžu pracovať, sa elektrická šabľaba vyrovná s nárazom. Ale v bežnej každodennej praxi nie je toľko takýchto prípadov..

Hlavné charakteristiky piestových píl

Ak vás vyššie uvedené vyzvalo na nákup, musíte sa zoznámiť s najdôležitejšími charakteristikami tohto nástroja. A sú nasledovné:

Druhy listov píly

Už sme spomenuli univerzálnosť tohto nástroja. Priamo to súvisí s rozmanitosťou pláten pre rôzne druhy materiálu..

Poznámka. Piestové píly sú stále navrhnuté na priame rezanie, preto napriek tomu, že existujú kotúče na zakrivené rezanie, pôsobia užšie, kvalita je veľmi žiadúca..

V závislosti od materiálu, ktorý sa má spracovať, existuje nasledujúce rozdelenie súborov:

 • – tvrdé drevo;
 • – strom s klincami;
 • – Drevotrieska;
 • – Drevovláknitá doska;
 • – plast;
 • – sendvičové panely;
 • – sklolaminát;
 • – kov;
 • – neželezné kovy;
 • – tehla.

Zapínanie, to znamená stopky pilníkov, sú zvyčajne jednotné (typ stopky je ako na obrázku) a sú vhodné pre väčšinu modelov od rôznych výrobcov. Pri výbere konkrétneho modelu by ste tomu mali venovať pozornosť, pretože v budúcnosti to nespôsobí problémy so získavaním súborov.

Pílové listy majú typicky dĺžku 100 až 400 mm. To je dostatočné pre väčšinu typov prác a má takmer rovnakú dĺžku ako ručné píly. A dlhší neznamená lepšie, optimálna veľkosť súboru pre presný rez je 120 – 160 mm.

Za zmienku stojí označenie na pílových kotúčoch, ako napríklad:

 • – HCS – materiál, z ktorého je vyrobený – vysoko uhlíková oceľ. Pri kúpe takéhoto súboru by ste mali vedieť, že je ideálny pre mäkké materiály (drevotrieska, drevo, plast, guma atď.);
 • – HSS – vysokorýchlostná nástrojová oceľ. Jej „povolaním“ sú pevné materiály (kovy);
 • – BIM je zaujímavá skratka, ktorá znamená HCS + HSS Combined Manufacturing Technology. To znamená, že je to bimetalický pilník, ktorý má zvýšenú flexibilitu a pevnosť, čo ho robí všestranným. Líši sa v dlhej životnosti;
 • – HM / CT – tvrdá zliatina, určená na tvrdé a abrazívne materiály (sklolaminát, oceľ, strešné tašky). Vysoko odolný voči opotrebovaniu.

Existujú aj iné druhy označení a veľmi často má každý výrobca svoje vlastné označenia a klasifikáciu..

Porovnávacie charakteristiky najbežnejších modelov

Na porovnanie zvážime niekoľko modelov podrobnejšie a na záver uvedieme v tabuľke porovnávacie charakteristiky..

Pílová píla AEG USE 900 X

Dizajn

Tvar dizajnu tohto nástroja je pohodlný, puzdro s gumovou podložkou pohodlne padne do ruky a nekĺže. Patentovaný systém výmeny kotúčov Fixtec bez nástrojov zvyšuje rýchlosť a komfort práce. Výrobca poskytol aj ochranu pred zaseknutím pílového kotúča, zaisťuje ho bezpečnostná spojka. Rýchlosť zdvihu sa nastavuje pohybom spúšťacieho tlačidla na rukoväti. Výrobca, bohužiaľ, neposkytoval veľa možností na úpravu charakteristík. Podperná podošva nie je nastaviteľná, neexistuje kyvadlový systém.

Výkon

Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť, vysoká presnosť rezania (do 1 mm v dreve) naznačujú, že ide skôr o nástroj na ľahké druhy práce, t.j. viac možností pre domácnosť. Cena piestovej píly sa pohybuje od 5 500 do 7 000 rubľov, čo je pre takúto funkčnosť trochu nadhodnotené. Ale spracovanie je tiež dosť vysoké..

Pílová píla Interskol NP – 120 / 1010E

Dizajn

Vo všeobecnosti padne pohodlne do ruky, ale nedostatok gumového tesnenia je do istej miery depresívny. Má systém výmeny nožov bez použitia nástrojov, úpravu frekvencie zdvihov (koleso sa nachádza na štartovacom tlačidle). Má konštantnú frekvenciu zdvihov pri zaťažení, kyvadlový systém a antivibračný systém. Zabezpečená je aj ochrana prevodovky pred zaseknutím listu – bezpečnostná spojka.

Výkon

Všeobecne platí, že vynikajúci nástroj je bezkonkurenčný pomer ceny a kvality. Taký výkon a sada funkcií za cenu okolo 100 dolárov … V aute sú nejaké chyby, ale keď sa pozriete na cenovku, nie ste nijako zvlášť prekvapení. Mimochodom, zdroj tejto píly pred prvou výmenou kefiek je 70-120 hodín prevádzky.

Pílová píla Skil 4900AA

Dizajn

Takmer identické s predchádzajúcimi dvoma piestovými pílami. Rýchlosť rezu je nastaviteľná, na držadle píly je namontovaný regulátor v tvare kolesa. K dispozícii je tiež nastavenie hĺbky rezu, je to však trochu nepohodlné – kľúčový systém. Čepele sa menia rýchlo a bez nástrojov. K nevýhodám patrí vysoká úroveň vibrácií počas prevádzky, aj keď prítomnosť antivibračného systému by ju mala vyhladiť. Dobrý výkon 1050 W vám umožňuje veľmi jednoducho rezať kovové rúrky s priemerom až 100 mm.

Výkon

Celkom dobrá voľba, najmä v kategórii šabľových píl za 100 dolárov. Ak je píla potrebná na údržbu záhrady, je to najlepšia voľba.

Porovnávacie charakteristiky ostatných šablí sú uvedené v tabuľke nižšie

Hlavný záver zo všetkého vyššie uvedeného je nasledujúci: piestová píla je univerzálny, ale špecifický nástroj. Ak to zvládnete a zvyknete si, bude to nenahraditeľné. Prajeme vám úspešný výber a bezpečnú prácu.

About the author