Ako si vybrať pílu na drevo

Predpokladajme, že potrebujeme namontovať drevenú soklovú dosku alebo orezať záhradu. Zdá sa, že vezmeme pílu a uvidíme. A akú pílu na drevo berieme? Nie, toto nie je zbytočná otázka. Aby ste sa o tom presvedčili, stačí ísť do akéhokoľvek stavebného supermarketu alebo internetového obchodu, kde predávajú nástroje. Našu pozornosť predstavujú desiatky modelov. A líšia sa nielen logami a cenou..

Zdá sa, že je to jednoduchý nástroj, ale nie, pri nesprávnom výbere v najlepšom prípade nezískame očakávané potešenie z práce. V najhoršom prípade-pretože autor komentára na fóre: „Zdá sa mi, že sa píly predávajú pripravené na použitie, tj. už uväznený a rozvedený. ​​“ Ako si teda vybrať pílu na drevo? Čo hľadať: značka, dĺžka alebo cena? Na túto otázku sa pokúsime zodpovedať v tomto článku..

Hlavné charakteristiky

Plátno má v tomto nástroji mimoriadny význam. Jednoduché použitie výrobku a jeho životnosť bude závisieť od triedy ocele, správneho postupu tvrdnutia a úspešného ostrenia. Výber píly na drevo je založený na štyroch základných charakteristikách:

  • dĺžka plátna;
  • veľkosť zuba;
  • druh ocele;
  • typ rukoväte.

Prvým kritériom je dĺžka plátna. Závisí to od potrieb kupujúceho, pre malé bloky, dosky atď. 280 – 300 mm píly na kov je dosť. Na stavbu alebo letné sídlo je výhodnejšie mať plátno 450 – 500 mm. Je ich viac. Pri výbere modelu musíte jasne vedieť, akú veľkosť dreva budete rezať. Pravidlo je nasledujúce: dĺžka píly na kov by mala byť dvojnásobkom najväčšieho obrobku, na ktorý je určená. Menej je možné, ale stratí sa použiteľnosť. Je to z niekoľkých dôvodov:

  • tento pomer umožňuje všetkým zubom píly úplne opustiť guľatinu počas rezania, a to je účinné odstránenie pilín (neupchá sa);
  • je to pre ruky jednoduchšie, pri viac zametavých pohyboch ruka nie je taká unavená.

Veľkosť zubov a ich ostrenie. Presnosť rezu a jeho rýchlosť budú závisieť od tejto charakteristiky. Vzorec je nasledujúci: malý zub – čistý a presný rez, ale menšia rýchlosť; ten väčší je hrubý rez pri oveľa vyššej rýchlosti a menšej únave. Táto vlastnosť sa na pílach označuje ako „TPI“, čo znamená počet zubov na palec (takmer 30 mm). Čím vyššia je hodnota TPI, tým bude rez „delikátnejší“. Napríklad pre prácu s drevotrieskou a drevovláknitou doskou by mala byť táto hodnota najmenej 7 – 9. Rezná plocha bude hladšia bez „ošúchaného“ okraja.

V záhradníctve nie je čistota taká zásadná, najmä pri orezávaní alebo pílení guľatiny. Dôležitejšou charakteristikou pri tejto práci je rýchlosť rezania a úsilie, ktoré je potrebné vynaložiť. Na to potrebujeme pílu na kov s hodnotou TPI 3-6, vzdialenosť medzi zubami je od 4 do 8 mm.

Klasický tvar zuba je trojuholník. Tieto píly sú spravidla naostreného typu. Píla najnovšej generácie s tvrdenými zubami je lichobežníková. Pôvodne boli navrhnuté so zvýšenou pevnosťou a odolnosťou. Keď je nuda, ideme, kúpime si novú motorovú pílu alebo zmeníme plátno. Pri všetkej túžbe zaostriť to nebude fungovať: opakovanie uhlov ostrenia je mimoriadne ťažké a takáto oceľ sa nehodí k súboru. Za predpokladu dodržania výrobnej technológie.

Oceľový typ. Štandardná tvrdosť kovu pre pílu na drevo je 45 HRC. Na zuby sa používa oceľ s tvrdosťou 55 – 60 HRC. Tento typ píly na kov kombinuje flexibilitu kotúča s vysokou odolnosťou zubov proti opotrebovaniu. Sú ľahko rozpoznateľné podľa charakteristického vzhľadu – zuby majú tmavší odtieň ako zvyšok ostria. Tieto motorové píly nie sú naostrené. Ak nie sú zuby stvrdnuté, dajú sa narovnať a nabrúsiť.

Páka. Počet mozoľov na rukách závisí od jeho ergonómie. Existujú dve verzie držadla: preklápacie alebo klasické. Prvá možnosť vám umožňuje výmenu kotúčov napríklad v modeli píly Bahco Superior EX-19-XT9-C.

Ako si vybrať?

Najprv musíte určiť, aký typ nástroja je potrebný: tesárstvo alebo tesárstvo. Stolárstvo má presnejší a čistý rez, používa sa hlavne na suché drevo. Rýchlosť rezu pre tento typ nástroja nie je hlavnou charakteristikou.

Pri výbere dĺžky sa riaďte svojimi potrebami, t.j. akú veľkosť dreva alebo guľatiny budete rezať. Ak sa nástroj nebude používať často, napríklad na letnej chate, vyberte si so stvrdnutými zubami. Životnosť takejto píly je veľká. Správne naostrovanie a rozťahovanie zubov je navyše jeho vlastnou vedou a nemusí byť vhodné ovládať ho na sezónne práce v záhrade..

Kvalitu plátna je možné skontrolovať pri nákupe. Za týmto účelom vezmite pílu a zistite, ako je plátno rovnomerné. Ďalej ohnite plátno na hmatateľný odpor a uvoľnite. Ohybová sila by mala byť zanedbateľná, neprerušujte ju. Potom sa pozrite na rovinnosť pásu v ohybe, ak je odchýlka väčšia ako 2 mm – oceľ nemá veľmi vysokú kvalitu..

Zuby píly majú dvojakú úlohu:

  • rezané drevo;
  • odniesť piliny.

Čím menší je počet zubov na palec, tým vyššia je rýchlosť rezania a menšie upchatie pilinami. Píly s až 7 zubami poskytujú vysokú produktivitu pri nízkom úsilí používateľa. Je pravda, že presnosť tým trpí. Ale aj tu je potrebné hľadať strednú cestu, tk. čím väčšia je vzdialenosť medzi zubami, tým menšia je rezná plocha. V súlade s tým výkon klesne. Najlepšou možnosťou by bolo nasledujúce pravidlo: minimálna hrúbka tyče by mala byť väčšia ako rozstup troch zubov. V opačnom prípade to bude mučenie, nie pílenie.

Píly môžu byť s pozdĺžnym a priečnym pílením. Pozdĺžne čepele sú ľahko rozpoznateľné podľa uhla sklonu zubov, takéto píly rezajú iba od seba. Obvykle ich dĺžka nepresahuje 50 cm, majú ostrý uhol rezu – 75 – 800. Väčšinu prezentovaných modelov v obchodoch možno pripísať pílovým pílam s priečnym rezom. Sú nabrúsené na oboch stranách zuba. Umožňuje strihanie dopredu aj dozadu.

Jedným z určujúcich kritérií pre výber píly na drevo je cena. Rovnako ako všetko ostatné, kvalitné výrobky od špičkových značiek budú stáť viac ako čínske značky. Tento preplatok je v skutočnosti zárukou trvanlivosti a trvanlivosti takéhoto nástroja. A pri kalených zuboch je to veľmi dôležité, od toho bude závisieť celková životnosť takéhoto nástroja. Nedá sa použiť na zaostrovanie. Poprední výrobcovia vykonávajú prísnejšiu kontrolu pri výbere technológie ocele a technológie kalenia. A ako sme diskutovali vyššie, dokonca aj tvar a rozstup zubov takéhoto nástroja veľa ovplyvní. Od pohodlia a úsilia po presnosť a rovnomernosť rezu.

Modely, na ktoré by ste sa rozhodne mali pozrieť

Nasledujúce modely získali veľmi dobré recenzie, a to tak vo výsledkoch špecializovaných testov nástroja, ako aj v názore samotných používateľov. Pre pohodlie budú všetky modely spadať do rastúcej cenovej kategórie, od rozpočtu po profesionálne motorové píly na drevo.

Pílka na drevo Bison Expert, má veľmi pohodlnú plastovú rukoväť. Kalené, trojuholníkové zuby s dvoma reznými hranami. Vhodný na trhanie aj priečne rezy. Užívateľ si sám zvolí dĺžku čepele, ako aj počet zubov na palec, variácie tohto modelu sú rôzne. Píli dobre na akékoľvek drevo. Tento nástroj je vhodný pre tesárske práce, pretože ovládateľnosť a presnosť rezania vo výškach. Na záhradu si môžete vybrať model s nižšou hodnotou TPI. Cena od 12 do 15 USD.

Pílka na drevo Gross Piranha je tiež predstavený v niekoľkých verziách. Čepele sú k dispozícii v rôznych dĺžkach (od 400 do 550 mm) a s rôznym počtom zubov. Píla je vyrobená z tvrdej ocele 52 HRc, zuby kalené 66 HRc s trojuholníkovým laserovým ostrením. Píla hladko a čisto. Pílka Piranha má teflónový povlak, ktorý výrazne zlepšuje posúvanie kotúča a umožňuje dosiahnuť čisté rezné hrany. Náklady na tento nástroj sú 12 – 15 USD..

Pílka na drevo Stanley na všeobecné účely. Tento nástroj vyrába francúzska spoločnosť, má dobrú kvalitu a nie vysokú cenu (asi 12 dolárov). Navrhnuté pre trhané aj priečne rezy. Dĺžka 500 mm s TPI 8. Zuby kalené. Strih je ľahký, bez ďalšej námahy. Výborný nákup na letnú chatu.

Hacksaw Irwin Xpert. Veľmi dobrý nástroj za rozumnú cenu, od 20 dolárov. Umývané svetlo, rez je rovnomerný a hladký. Pri pílení tvrdého dreva sa sila ruky výrazne nezvyšuje. Dobrá ergonómia držadla. Dĺžka 500 mm, zuby kalené patentovanou geometriou, TPI 8.

Píly na drevo Sandvik (v minulosti) a teraz je to známy nástroj pod značkou Bahco. Patentované píly na geometriu XT spoločnosti Bahco sa v kategórii profesionálnych nástrojov prakticky nevyrovnajú. Pozoruhodný je model Bahco ProfCut PC-19-File-U7. Jedná sa o jednu z mála píl, ktoré je možné brúsiť. Pohodlná píla na pílu, dlhá 475 mm. Píly hladko a ľahko. Cena od 20 USD.

Mimochodom, kúpou motorovej píly pod ochrannou známkou „svokra“ môžete získať kvalitu spoločnosti Bahco a súčasne ušetriť peniaze. Tento nástroj pochádza z Ruska z dvoch krajín. Ak kupujete s označením „vyrobené vo Švédsku“ – budete mať v rukách nástroj z továrne Bahco s úrovňou kvality.

About the author