Ako si vybrať reťazovú pílu

Motorová píla. Zdá sa, že výrobky nie sú nové, všetko už bolo povedané a naplánované. Ukazuje sa však, že nie všetko je také jednoduché. Úspech popredných výrobcov reťazových píl nedovoľuje všetkým druhom podvodníkov dobre spať. Nie sú schopní zopakovať kvalitu originálu alebo vyvinúť najlepšie motorové píly, ale túžba ľahko zarobiť peniaze je toľko, koľko je potrebné. A čoraz častejšie sa oddávajú lacnému falšovaniu popredných značiek. Nie je preto také ťažké predstaviť si situáciu, kedy by nástroj vyrobený niekým neznámym mohol počas práce zlyhať a spôsobiť zranenie..

Táto recenzia bude v prvom rade zaujímať ľudí, ktorí sa chystajú kúpiť motorovú pílu. Dúfame však, že ostatní návštevníci týchto stránok nájdu niečo užitočné pre seba, najmä v sekcii zaoberajúcej sa falzifikátmi známych výrobcov reťazových píl..

Druhy reťazových píl a ich vlastnosti

Bez ohľadu na značku a krajinu výroby sú všetky reťazové píly rozdelené do štyroch kategórií:

– pre domácnosť sa vyznačujú malými rozmermi a výkonom, ako napríklad reťazová píla radu Hitachi CS33EB, navrhnutá na krátky prevádzkový čas (až 20 hodín mesačne);

– jednou rukou, oblasť použitia takýchto píl je parková ekonomika a terénne úpravy, napríklad Husqvarna T 435;

– poloprofesionálne, ako napríklad reťazová píla Makita DCS460-45, je prevádzkový čas oveľa dlhší ako v predchádzajúcom type; výkon a dĺžka pneumatiky, zdroj práce – úplne postačujú na každodennú prácu na farme;

– profesionálne, napríklad reťazová píla Makita DCS6400-45, sa vyznačujú dlhou životnosťou až 2 000 prevádzkových hodín, sú navrhnuté na prevádzkovú dobu až 10 -16 hodín denne, majú veľký výkon od 3 kW.

Toto rozdelenie je veľmi rozumné, pretože umožňuje kupujúcemu kúpiť reťazovú pílu s potrebnými vlastnosťami bez zbytočných preplatkov. Okrem toho, že reťazové píly delia podľa určeného účelu, majú aj iné vlastnosti. Uvažujme o najdôležitejších z nich, ako je doba rezania, životnosť, výkonové a vibračné charakteristiky reťazových píl..

Čas rezania

Táto charakteristika je do značnej miery spojená s inými charakteristikami. Závisí to od výkonu píly, a tiež od správneho výberu reťaze a jej správneho naostrenia. Pri tejto charakteristike by snáď malo byť spomenuté umiestnenie motora píly. U modelov s pozdĺžnym motorom by ste mali zastaviť svoju voľbu, inak riskujete kúpu nástroja s odsadeným ťažiskom. A potom počas práce musíte neustále zarovnávať rezaciu čiaru, čo je nepohodlné a čas rezania sa zvyšuje.

Zdroj práce

Tento koncept je relatívny a pre každý typ reťazovej píly je iný. Modely pre domácnosť sú vyvinuté pre krátkodobé typy prác, respektíve ich zdroje a bezpečnostná rezerva sú oveľa nižšie ako u profesionálnych píl. Pri správnom používaní a starostlivosti o reťazovú pílu vydrží zdroj pre letné chaty dlho. Samozrejme, podlieha originálnym výrobkom, a nie falzifikátom. Životnosť profesionálnych modelov je asi 2 000 prevádzkových hodín, po ktorých by sa mala vykonávať údržba s výmenou opotrebovaných dielov. Všetko sú to však približné informácie a skutočné množstvo práce s nástrojom závisí vo väčšej miere od vás. Pri správnej údržbe a „humánnej“ prevádzke bude fungovať dlhšie, ako je uvedené obdobie.

Moc

Táto charakteristika závisí predovšetkým od typu reťazovej píly a jej srdca – motora. Profesionálny nástroj má samozrejme väčšiu silu ako domáci. A je to odôvodnené, pretože nie je potrebných 6 koní. na pravidelné prerezávanie záhradných stromov. Na model pre domácnosť stačí výkon 1,7 – 2,0 kW. Malo by sa pamätať na to, že čím vyšší je výkon, tým väčší je objem motora, a teda aj väčšia hmotnosť. A od toho závisí pohodlie používania reťazovej píly..

Vibračné charakteristiky

Veľmi dôležitá vlastnosť, pretože od toho závisí pohodlnosť práce s nástrojom. Čím väčšia je ochrana proti vibráciám, tým je práca jednoduchšia, menšia únava rúk (a teda menšie riziko zranenia) a lepšia kvalita rezu. V kvalitnej reťazovej píle sú teleso motora a rukoväť navzájom oddelené. Je žiaduce, aby bola rukoväť kombinovaná s palivovou nádržou, v takom prípade bude vibračná energia vynaložená na hmotnosť nádrže. Najlepším testom spoľahlivosti antivibračného systému je jeho uvedenie do prevádzky pred kúpou, vo vašich rukách..

Komponenty

Patria sem reťaze, filtre, reťazové kolesá a lišta. Pokiaľ ide o reťaz, hlavnými kritériami výberu sú: hrúbka reťaze, profil, počet článkov a rozstup reťaze. Konštrukcia reťaze je taká, že jej rezná hrana musí byť vždy väčšia ako hrúbka samotnej reťaze a lišty. Reťaz a lišta sa tak môžu v reze voľne pohybovať. Najpopulárnejšia veľkosť rozstupu reťaze je dnes 0,4 palca, toto je optimálne riešenie. Poskytuje nízke hladiny vibrácií a podľa toho hladký rez. Pre profesionálne reťazové píly, reťaze s rozstupom 0,4 palca a ¾“.

Hrúbka hnacieho článku je nasledovná:

-domáce a poloprofesionálne píly sú spravidla vybavené článkami s hrúbkou 1,3 – 1,5 mm;

-v profesionálnych pílach používaných s hrúbkou 1,6 – 2,0 mm.

Počet článkov priamo závisí od rozstupu reťaze a je určený počtom vnútorných zubov. Reťaze pre reťazové píly majú dva profily, nízky a vysoký, je určený výškou rezného zuba. Vysokoprofilové reťaze sa používajú predovšetkým v profesionálnych nástrojoch. Charakteristickým znakom nízkoprofilových reťazí je to, že sú menej náchylné na spätný ráz. Preto je menšia šanca, že sa píla vymkne z rúk, čo znamená, že riziko zranenia je výrazne znížené.

Reťazové píly zvyčajne používajú nasledujúce typy filtrov: nylonové pletivo, zamatové pletivo a pena. Všetci robia dobrú prácu pri ochrane pred vniknutím prachu a pilín do motora. Vždy by ste mali monitorovať čistotu a prevádzkyschopnosť filtrov. V prípade potreby ho určite vymeňte.

Dĺžka pneumatiky na reťazovú pílu závisí od výkonu motora, t.j. v každom modeli je uvedená maximálna povolená dĺžka. Takže pre domácu pílu je to asi 30 – 45 cm, ako príklad – reťazová píla Kaliber BP -2100/18. Ak nainštalujete dlhú pneumatiku, povedie to k predčasnému opotrebovaniu motora, a preto bude potrebné opraviť reťazové píly. V profesionálnom nástroji môže byť dĺžka pneumatiky až 75 cm.

Ako rozlíšiť falošný

Po zvážení najdôležitejších kritérií pre výber reťazových píl prejdeme k otázke, ako sa chrániť pred falzifikátmi. Také falzifikáty ako reťazová píla, súdiac podľa oficiálnych informácií z webových stránok výrobcov, nie sú pre kupujúceho len bolesťou hlavy. Zoberme si hlavné rozdiely medzi falošnými výrobkami:

  • Nedodržanie označenia výrobku, môže to byť podobné, ale usporiadanie písmen a čísiel sérií nezodpovedá originálu.
  • Farba tela, súčasti reťazovej píly je odlišná – kontrast nezodpovedá značkovým výrobkom. To isté platí pre kovové časti, ako sú nástroje STIHL. Valec originálu je v tmavo čiernej farbe a falzifikát je vo svetlosivej farbe.
  • Nekonzistentnosť dokumentácie (neexistuje ruský jazyk, sériové číslo výrobku sa nezhoduje s číslom uvedeným v pase, absenciou záručného listu alebo vyhotovením bez pečiatky výrobcu atď.).

Samozrejme, nebude možné zvážiť všetky nuansy, pretože falšovatelia neustále menia „vzhľad“ falošného tovaru. A katalóg reťazových píl je obrovský – do veľkosti článku nemôžete vtesnať všetky rozdiely. Falšujú sa nielen reťazové píly, ale aj olej pre motorové píly atď. Aby ste sa ochránili pred nekvalitným modelom reťazových píl akejkoľvek spoločnosti, je dôležité, aby ste nákup vykonali u autorizovaného predajcu. Keď ste si vybrali spoločnosť výrobcu, vhodný model, zistite, kde kúpiť reťazovú pílu v autorizovanej predajni. Môže ísť o internetový obchod, ale pred nákupom si overte certifikát od autorizovaného predajcu a overte si oficiálnu pečať označujúcu adresu záručného servisu. Ďalšou charakteristickou črtou predajcu oficiálnych produktov je úplná a dostatočná konzultácia s kupujúcim. To znamená, že v bežnom obchode by na vás mal konzultant stráviť najmenej pol hodinu. Ak vám to nie je odoprené, je lepšie nájsť si iný obchod, ktorý ho kúpi..

Dúfame, že vám poskytnuté informácie pomôžu pri správnom výbere a zakúpení kvalitného nástroja, ktorý bude slúžiť mnoho rokov..

About the author