Ako si vybrať rezačku skla

Fréza na sklo je stavebný nástroj, ktorý sa používa na rezanie skla a zrkadiel rýchlo a s lepšou kvalitou. Dnes sa našej pozornosti ponúka obrovský výber najrozmanitejších typov fréz na sklo, ktoré majú rôzne funkcie. Zle trénovaný človek sa v tejto odrode veľmi ľahko nechá zmiasť. Aby ste sa vyhli nesprávnemu nákupu, musíte sa naučiť porozumieť druhom, výhodám a nevýhodám tohto nástroja..

Obsah:

Druhy fréz na sklo

Dnes sú frézy na sklo nasledujúcich typov:

Akú brúsku na sklo si vybrať?

Diamantová rezačka skla

Fréza na diamantové sklo je rám, do ktorého je vložené celé diamantové zrno. Tento rám sa zase nosí buď na plastovej alebo drevenej rukoväti..

Pomocou takéhoto nástroja je možné rezať sklo s hrúbkou až 10 mm, jedna rezačka skla je schopná rezať takmer 10 000 metrov skla. Ak je jedna rezná hrana matná, potom ju možno vždy zmeniť na inú.

Fréza na diamantové sklo môže byť zasa vybavená nielen prírodným diamantom, ale aj syntetickým.

Ručná rezačka skla so syntetickým diamantom je oveľa lacnejšia, ale napriek tomu nie je pri práci o nič menej účinná. Je však potrebné pripomenúť, že je schopný rezať sklo, ktorého hrúbka nepresahuje 5 mm..

Valcové rezačky skla

Frézy na valčekové sklo sú vyrobené z tvrdej zliatiny volfrámu a kobaltu a práve táto časť je pracovným prvkom nástroja. Dnes existujú možnosti so šiestimi, tromi alebo jedným valcom.

Valčeková rezačka skla je schopná rezať sklo s hrúbkou 1 až 5 mm a najmenej 350 metrov. V prípade, že sa rezný prvok stane tupým, môže byť buď vymenený za nový, alebo nabrúsený na ručnom alebo mechanickom ostriacom stroji vybavenom kotúčom s jemne zrnitým brúsnym materiálom.

Fréza na olejové sklo

Jedná sa o celkom nový nástroj, ktorý je vybavený funkciou automatického mazania. Mazivo, ktoré je v špeciálnom zásobníku, sa nachádza priamo v jeho rukoväti. Vďaka tomu môžete v procese rezania skla výrazne znížiť trenie valca, a tým predĺžiť životnosť rezačky skla..

Okrem toho všetok unikajúci olej zabezpečí plynulý pohyb rezačky skla, vďaka čomu sa vykonáva presnejšie a rovnomernejšie rezanie..

Fréza na olejové sklo je schopná rezať sklo až do hrúbky 20 mm. V priemere môže jedna fréza vystačiť na viac ako 5 000 bežných metrov. Potom je vhodné zmeniť ho na pikantné.

Rezačka skla na kompas

Tento nástroj je navrhnutý tak, aby na skle vytvoril dokonalý kruh alebo ovál. Najjednoduchší z týchto nástrojov pozostáva z rezačky olejového skla, nastaviteľnej stupnice, pomocou ktorej sa nastavuje polomer kruhu, a prísavky, ktorá upevňuje kompas na skle..

Základné pravidlá pri výbere rezačky skla

Ak je potrebné kúpiť frézu na diamantové sklo, treba pamätať na to, že sú k dispozícii s dvoma typmi fréz, a to: so zakrivenou reznou hranou a tetraedrickou pyramídou. Každý môže používať prvý typ fréz na sklo, zatiaľ čo druhý možno pripísať profesionálnym nástrojom.

Pri výbere takéhoto nástroja je potrebné mať na pamäti, že môže byť dvoch typov:

Rezačka skla s otočnou hlavou je ideálna na rezanie skla zo vzoru, keď sú požadované hladké čiary.

Kruhový – je to profesionálna rezačka skla, ktorá sa vo väčšine prípadov používa vo výrobe a v každodennom živote nie je prakticky potrebné uchýliť sa k jeho pomoci..

Ako rezať rezačkou skla

Rezanie skla by sa malo vykonávať výlučne na dokonale rovnom povrchu. Samotné sklo musí byť dôkladne vyčistené a úplne suché. Ak sú na skle najmenšie častice nečistôt, povedie to, dokonca aj najkvalitnejší rezač skla, do havarijného stavu..

Pri použití brúsky na diamantové sklo by sa malo vyberať zo spodnej časti pera, rovnako ako ceruzka. Ďalej, bez stlačenia skla, pomocou mierneho pohybu musíte nakresliť čiaru pozdĺž šablóny. Pri správnej prevádzke by mal vydávať charakteristický praskajúci zvuk a v dôsledku toho je potrebné dosiahnuť tenký, plytký a takmer neviditeľný zárez vo forme škrabanca.

Ak používate nástroj s valčekom, musíte ho mierne stlačiť. V dôsledku toho by sa na skle mala objaviť biela a hlbšia čiara..

Tiež stojí za to pripomenúť, že bez ohľadu na to, aký typ rezačky skla rezá, je úplne nemožné niesť ho niekoľkokrát po tej istej línii. A približne 3-5 mm pred koncom rezu sa odporúča mierne znížiť prítlačnú silu, aby nedošlo k poškodeniu povrchu..

Výkon

Na záver je potrebné zrušiť, že ak vezmete do úvahy všetky vyššie uvedené odporúčania a tipy, potom ktokoľvek, dokonca aj začiatočník frézy na sklo alebo len amatér, môže urobiť správny nákup rezačky skla, pričom sa cíti sebavedomý a dôvtipný v železiarstvo.

About the author