Ako si vybrať skrutkovač?

Pre profesionálneho staviteľa aj pre majiteľa domu je taký nástroj ako skrutkovač stále viac žiadaný. Prečo pracovať dlhšie, keď sa dá všetko rýchlo urobiť pomocou skrutkovača? V práci aj na farme je jednoduchšie a rýchlejšie sa s ním vysporiadať. A nezáleží na tom, či chcete pri inštalácii nábytku a sadrokartónových konštrukcií len utiahnuť / odskrutkovať skrutku alebo vŕtať do dreva a kovu – dobrý skrutkovač vykoná úlohu s vysokou kvalitou!

Zostáva len vybrať a kúpiť tento dobrý skrutkovač. Aby ste to urobili, musíte študovať nasledujúce aspekty:

Funkčnosť skrutkovačov

Skrutkovač je funkčný nástroj. Ak predtým museli remeselníci ručne uťahovať skrutky, tráviť čas touto a jednoduchou, ale energeticky náročnou prácou, teraz je to skrutkovač, ktorý vám umožní vykonať všetku prácu veľmi rýchlo. Zároveň bude s jeho pomocou ľahké vykonávať nasledujúce operácie:

  • demontujte nábytok a konštrukcie pomocou skrutiek a skrutiek;
  • skrutkové spojovacie prvky;
  • vykonávať inštalačné práce (nábytok, renovácia bytov, zastrešenie, izolácia priestorov);
  • odstráňte nepotrebné kotvy a hmoždinky;
  • vŕtajte do kovu, plastu, dreva rôznej hustoty, do drevotriesky a drevovláknitých dosiek;
  • rezané nite v kovových častiach a štruktúrach.

Vzhľadom na to, že pomocou skrutkovača budete predovšetkým skrutkovať / odskrutkovať skrutky a skrutky, dávajte pozor na taký parameter, akým je maximálny priemer skrutky. Vo väčšine modelov je to 5 mm. Existujú však zariadenia, ktoré môžu pracovať s upevňovacím nástrojom, ktorého priemer je 10 aj 12 mm. Pri skrutkovačoch s funkciou vŕtania je dôležitá aj taká charakteristika, ako je maximálny priemer vŕtania. Súhlasíte, je tu rozdiel: buď je to 5 mm, alebo všetkých 13! Tu skutočne musíte postupovať podľa svojich potrieb..

Typy skrutkovačov: domáce a profesionálne

Profesionálne a domáce náradie sa líši od funkcií, na ktoré chcete skrutkovač kúpiť, rozsahom a frekvenciou použitia. Prvé sú výkonnejšie a navrhnuté pre vyššie zaťaženie, preto sú drahšie. Častejšie sú to sieťové ťažké skrutkovače. Druhý, amatér, je schopný vykonávať rovnaké funkcie, ale nie tak rýchlo a nie tak často, ako sa vyžaduje od profesionálnych staviteľov a inštalatérov. Amatérske skrutkovače sú často napájané z batérie a sú pomerne ľahké. Poradia si s elementárnymi domácimi záťažami.

Technické vlastnosti skrutkovačov

Domáce a profesionálne skrutkovače sa líšia v takých technických charakteristikách, ako je výkon a rýchlosť. Krútiaci moment pre domáce spotrebiče je 10-15 Nm, pre stabilnejšie a odolnejšie profesionálne modely – asi 130 Nm. Profesionálne skrutkovače majú ďalšiu funkciu: vŕtajú. Nie je pre nich problém urobiť dieru do kovu a dreva, čo vyžaduje rýchlosť 1 200-1 300 ot / min. za minútu a robí z tohto nástroja multifunkčnú a praktickú vec. Na jednoduchšie možnosti určené iba na montáž a demontáž spojovacích prvkov stačí 500 otáčok.

Skrutkovače sa líšia dobou potrebnou na nabitie. Profesionálne nástroje budú na bezproblémovú prácu potrebovať 60 minút, ale amatérsky skrutkovač bude potrebné nabíjať najmenej 3 hodiny (v priemere 3 až 7 hodín).

Počet úprav na skrutkovačoch môže byť rôzny: od 5 do 22. Pre domáce spotrebiče bude stačiť niekoľko polôh a pre profesionálov sú vhodné maximálne možnosti a obmedzenia hĺbky skrutkovania.

Akumulátorové skrutkovače

Pretože konštrukcia často musí fungovať na miestach, kde je prístup obmedzený, sú akumulátorové skrutkovače veľmi praktické. Umožňujú inštaláciu počas výškových prác, nezávisieť od dostupnosti elektrickej energie v zariadení a nenosiť nepohodlný drôt. V tomto prípade je dôležité vziať do úvahy typ batérie, ktorou je skrutkovač vybavený, a čas, ktorý je schopný pracovať bez ďalšieho nabíjania..

Batérie v skrutkovačoch sú:

  • Ni-Cd-nikel-kadmium
  • Ni -MH – hydrid niklu a kovu
  • Li-Ion-lítium-iónový

Líšia sa v nasledujúcich bodoch:

Podľa počtu nabití: výrobcovia sľubujú, že nikel-kadmiové batérie vydržia 1 000 nabití, nikel-metal-hydridové batérie-500. A najobjemnejšie sú lítium-iónové batérie.

Pamäťový efekt: tieto značky (Ni-Cd a Ni-MH) sa vyznačujú pamäťovým efektom, keď sa kapacita batérie zníži kvôli tomu, že nebola úplne nabitá. Lítium-iónové batérie tým netrpia. V priemyselných zariadeniach sa na zaistenie bezproblémovej prevádzky skrutkovačov používajú vymeniteľné batérie.

Odolný voči teplotným podmienkam: prvá možnosť je schopná spoľahlivo fungovať aj pri nízkych teplotách, ale lítium-iónové a nikel-metal-hydridové nie sú určené na prácu vonku v zime.

Bezpečnosť: lítium-iónové batérie sú považované za najekologickejšie.

Jednou z výhod akumulátorových skrutkovačov je, že sú ľahšie ako akumulátorové. Lítium-iónové nástroje používajú malé batérie.

Pri kúpe akumulátorového skrutkovača sa musíte vyrovnať s tým, že ho musíte nabiť a je lepšie zásobiť sa druhou batériou. Stojí za zváženie cena batérií, ktoré niekedy stoja rovnako ako skrutkovač (90%). Najkvalitnejšie sú akumulátorové skrutkovače značiek Metabo, Makita, Bosch, DeWalt, Hitachi a cena za ne zodpovedá.

Sieťové skrutkovače

Pre tých, ktorí radi robia všetko starým spôsobom a nepoznajú zázraky elektroniky, sa zdajú byť spoľahlivejšie skrutkovače poháňané motorom. Na jednej strane ste si vždy istí jej spoľahlivosťou, stačí sa pripojiť k sieti a na druhej strane sa pokúste nájsť túto sieť, ak napríklad zastrešujete strechu bridlicou. Profesionáli pracujúci s nábytkom a interiérovými dekoráciami uprednostňujú káblové skrutkovače, pretože nevyžadujú dobíjanie ani pravidelnú výmenu batérií, sú výkonnejšie, odolnejšie a schopné nepretržitej nepretržitej prevádzky. Ide o značky ako Bosch, Makita, Interskol, AEG S 2500 E, Fiolent, Sparky BVR.

Kombinované skrutkovače

Ak chápete výhody každého z typov skrutkovačov a je pre vás ťažké rozhodnúť sa, zvoľte kombinovaný skrutkovač, ktorý môže pracovať zo siete aj z batérie. Kombinované skrutkovače Blaucraft vynikajú dobrým výkonom..

Hmotnosť a ergonómia skrutkovača

Pre používateľa sú dôležité nielen technické vlastnosti skrutkovača, jeho schopnosti, ale aj jednoduchosť použitia. Čím menšia je hmotnosť skrutkovača (a pri nástrojoch Bosch IXO IV atď. To môže byť dokonca od 0,3 kg) a veľkosť, tým menšiu fyzickú námahu človek vynaloží. Malý skrutkovač však môže len ťažko vyvŕtať stenu, takže profesionálne vybavenie váži v priemere od 1 kg (existujú modely po 3 kg).

Pri kúpe skrutkovača dávajte pozor na umiestnenie držadla. Skrutkovače s prídavnou stredovou rukoväťou sa používajú pohodlnejšie a vyžadujú si menej fyzickej námahy.

Pre pohodlie používateľov je na rukoväti gumový povlak, ktorý zaisťuje, že nástroj nekĺže v rukách.

Ako sa hovorí, pri výbere skrutkovača musíte nielen študovať, čoho je schopný, aký je výrobca a čím je vybavený, ale aj držať ho v rukách. Toto je jediný spôsob, ako môžete určiť, či bude pre vás osobne výhodné pracovať s ním..

Kompletná sada skrutkovačov

Moderné skrutkovače môžu mať ďalšie funkcie. Existujú teda bicie nástroje, ktoré je možné použiť na vŕtanie tehál a dokonca aj betónu. Nastavovací krúžok vám umožňuje zvoliť prevádzkový režim v závislosti od materiálu. Priamo tam je nastavený aj režim vŕtania. Ak plánujete pracovať s materiálmi rôznej hustoty naraz, môže byť užitočná funkcia plynulého riadenia rýchlosti: stlačenie tlačidla sa v tomto prípade vyskytuje postupne. Na zvýšenie krútiaceho momentu pri nižších prevodových stupňoch a vyšších otáčkach sa používa dvojstupňová alebo trojstupňová prevodovka. Indikátor stavu je vhodný pre akumulátorové skrutkovače. Niektoré nástroje sú dodávané s prílohami pre rôzne funkcie.

Drahé modely sú vybavené druhou batériou a rýchlonabíjačkou.

Sme si istí, že po preštudovaní typov, všetkých možností konfigurácie, technických vlastností skrutkovačov na trhu si vyberiete asistenta, ktorý vám bude slúžiť mnoho rokov.!

About the author