Ako si vybrať správnu lopatu

Napriek tomu, že je lopata považovaná za nástroj nízkej technológie, často je bez nej nepostrádateľný na záhrade alebo stavenisku, v zeleninovej záhrade a len na odstraňovanie snehu z chodníkov. Každý je zvyknutý na to, že lopata je najjednoduchšie záhradné náradie, ale aj v tejto oblasti sa vyvíjajú nové technológie. Skúsení milovníci práce na webe vedia, aké dôležité je vybrať a používať ten správny pracovný nástroj, aké pohodlné je používať ho na určený účel. Moderné lopaty sa už líšia od štandardnej lopaty okrúhleho tvaru, na ktorú sme zvyknutí, je ich niekoľko, lopaty sú vyrobené z rôznych materiálov a majú rôzne účely. Ako si vybrať dobrú lopatu, ktorá lopata na sneh je lepšia? Pozývame vás, aby ste sa zoznámili.

Obsah:

Lopata, všestranný nástroj

Ak plánujete nákup pracovných nástrojov na záhradníctvo alebo stavbu domu, lopata bude nepochybne na vrchole zoznamu. V záhrade sa používa na výsadbu rastlín, vykopanie jamy, uvoľnenie pôdy, v stavebníctve je potrebné vytvoriť vynikajúci cement. Lopata je ručný nástroj, ktorý sa skladá z držadla pripevneného k pracovnej časti v spodnej časti vedra a oceľovej rukoväte..

Vedro je najdôležitejšou súčasťou lopaty a je vyrobené z kovu alebo plastu. V závislosti od účelu má vedro rôzne veľkosti a tvary. Lopata sa tradične používa na zdvíhanie a premiestňovanie sypkých materiálov, ako je piesok, uhlie alebo sneh..

Druhy lopatiek. Ktorá lopata je pre vašu prácu najlepšia

Lopaty sú rozdelené do typov v závislosti od ich použitia. Lopata s lopatou má rôzne tvary – úzke, široké, špicaté alebo tupé. Mierne konkávna široká lopata vykopá viac pôdy, zatiaľ čo úzka lopatová lopata je vhodná na prácu v húštinách. Pred výberom lopaty si najskôr určte, na aký druh práce ju potrebujete..

Lopata na uhlie je vyrobená z najsilnejšieho kovu, držadlo lopaty môže byť dlhé alebo krátke, mierne konkávna lopatka má po stranách kučery, aby lepšie držala materiál..

Lopata na piesok je univerzálna a najpredávanejšia, používa sa na piesok a zeminu, často sa vyskytuje v našich záhradách a na stavbách. Ďalším názvom je lopata.

Lopata na sneh je veľmi široká s konkávnymi okrajmi. Trh ponúka dve možnosti pre materiál vedra, sú to kov a plast..

Lopatka so skladacou rukoväťou alebo lopata na kosačku, používaná hlavne armádou a archeológmi, v poslednej dobe žiadaná medzi rybármi a cestovateľmi. Vedro má špicatý trojuholníkový tvar so zubatými okrajmi na jednej strane. Neobvyklý tvar vám umožňuje pracovať na ťažkých miestach a zubaté okraje môžu pôsobiť ako píla.

Bajonetová lopata je dodávaná s obdĺžnikovým, zaobleným alebo špicatým vedrom. Bajonetová lopata je bežným asistentom na záhradných pozemkoch. Špicatá lopata je vhodná na ničenie koreňov buriny, obdĺžniková lopata rozdrví vysušenú pôdu a zaoblená lopata je najlepšia lopata na kopanie..

Lopata na chlieb je tradičná lopata na vyberanie koláčov a chleba z rúry. Je vyrobený výhradne z dreva a je široko používaný v pizzeriách. Tvar lopaty je plochý, pre ktorý sa často nazýva "pádlo".

A zázrak lopaty, ktorý sa nedávno objavil:

Teraz viete, ako si vybrať správnu lopatu, ale stoja za to vedieť aj ďalšie podrobnosti..

Rukoväť lopaty

Rukoväť lopaty je rovnako dôležitá ako vedro. Rukoväť môže byť krátka alebo dlhá, krátka je pohodlná pri preprave, ale nie je vhodná na časté používanie. Preprava dlhej lopaty nie je taká jednoduchá, ale je skvelá pre každodennú prácu na stavbe. Všimnite si toho, že výrobcovia často predávajú drevené odrezky bez ochrannej povrchovej úpravy. Práca s rukoväťou s otvorenou lopatou môže skončiť nielen s trieskami, ale aj s poškodením samotnej rukoväte.

Poďme sa zaoberať zakrytím rezu, je známe, že strom nakoniec vyschne od vlhkosti, čo znamená, že ak na stavenisku zabudnete lopatu a tá sa zachytí v daždi, lopata bude pokrytá plesňou, a potom sa rezanie úplne zhorší. Ako teda zakryť hriadeľ lopaty? Nedoporučuje sa pokryť stopku lakom, povrch sa bude kĺzať, ale môže byť natretý akýmkoľvek náterom. Ak nie je po ruke žiadna farba, stopku by ste mali chrániť alifou alebo rozotrieť v ľanovom oleji a lopatu nechať pár týždňov samotnú..

Ako si vybrať lopatu na sneh

Lopatu na sneh treba osobitne zaznamenať, v zime sa jej predaj prudko zvyšuje, a možno je to kvôli nesprávnej starostlivosti, o odchode však budeme hovoriť neskôr..

Najprv sa pozrime bližšie na nástroj na odstraňovanie snehu. Majitelia domov sa po silných snehových zrážkach často stretávajú s problémom. Predné dvere sa niekedy ťažko otvárajú, cesty sú úplne zametané a garážové brány sa nedajú vôbec otvoriť. Na záchranu príde štandardná lopata na sneh. Nie veľa majiteľov domov vie, akú lopatu na sneh si vybrať – plastovú alebo oceľovú. Vedro na plastové lopaty je lacné, ale nie je určené na náročnú prácu, pri náraze na ľad sa môže ľahko zdeformovať. Kovová dobrá lopata bude najvhodnejšou možnosťou, samozrejme je drahšia a môže korodovať, ale správna starostlivosť vytvorí priaznivé podmienky pre dlhú životnosť vašej lopaty..

Na čo by ste si mali dať ešte pozor? Vzhľadom na hmotnosť lopaty s ňou musíte pracovať niekedy až niekoľko hodín, rukoväť lopaty je vhodnejšia z hliníka. Tvar vedra vám môže výrazne uľahčiť prácu, ak je v strede mierne zakrivený. Veľkosť lopaty, čím väčšia, tým lepšia, ideálne šírka snežného vedra 800 mm, najmä pre veľké plochy.

Pred začatím práce si nezabudnite kúpiť špeciálne pracovné rukavice z hrubého materiálu s protišmykovou gumovou vrstvou. Ako si vybrať lopatu? Ako vidíte, nie je to ťažké, teraz o starostlivosť o náš nástroj.

Starostlivosť o pracovný nástroj

Všetko je veľmi jednoduché. Nezabudnite na lopatu v záhrade, aby sa nezachytila ​​v daždi alebo nebola vystavená rannej rose. Po špinavej práci lopatu umyte a utrite dosucha. Uistite sa, že v oblasti, kde sa nachádzajú vaše pracovné nástroje, nie sú žiadne praskliny, cez ktoré by mohol vniknúť dážď alebo sneh.

Moderné lopaty sú pokryté antikoróznym povlakom, ale kde je záruka, že je vysoko kvalitný? Môžete dúfať v dobrého výrobcu, ale popísaná starostlivosť v každom prípade nezaškodí.

About the author