Ako si vybrať úroveň budovy pre bubliny

Hladina bublín je nepostrádateľným nástrojom na vykonávanie stavebných a opravárenských prác rôznych typov. Toto zariadenie pomáha vytvárať rovné čiary v akejkoľvek rovine, kontrolovať požadovaný sklon alebo uhly. Predchodcami úrovní budov sú olovnice a vodováhy, ktorých funkcie v skutočnosti vykonávajú. Úrovne sú nepostrádateľné pri kladení rúrok a rôznych povrchov, ktoré sú náročné na uhol sklonu. Používajú sa pri inštalácii zariadení, ktoré počas prevádzky vibrujú a sú náročné na rovnosť montážnej plochy. Bez tohto nástroja nie je ani usporiadanie kanalizačných potrubí alebo schodov. V arzenáli každého majstra sú úrovne budov a sú v ekonomike nevyhnutné, preto je dôležité vedieť, ako si vybrať správnu úroveň budovy..

Obsah:

Dizajn na úrovni bublín

Úroveň stavebnej bubliny je pomerne jednoduchý, ale funkčný dizajn. Základom je tyč z pevného materiálu, do ktorej je namontovaných množstvo ampuliek so vzduchom. Na ampulku sú nanesené meracie značky, ktoré určujú polohu vzduchu v nej. Práve tento ukazovateľ je kľúčom k práci na úrovni. Keď je bublina umiestnená presne v strede, znamená to, že povrch je dokonale plochý. Na kontrolu šikmých povrchov použite indikátor vychýlenia vzduchu vzhľadom na stred ampulky.

Hlavnou a najdôležitejšou časťou úrovne je ampulka s tekutinou, v ktorej pláva vzduch. Ak je narušená integrita tejto časti, celé zariadenie sa považuje za nepoužiteľné. Náplň ampulky je najčastejšie technický alkohol. Aby sa uľahčilo používanie, výrobcovia upravujú úroveň, niektoré modely sú vybavené šošovkou, ktorá umožňuje pracovníkovi lepšie vidieť bublinu. Na prácu v tme sa do kvapaliny pridávajú fluorescenčné prísady, ktoré pomáhajú používať zariadenie s ich žiarou bez dodatočného osvetlenia. V takto vylepšených modeloch sa ampulka so všetkými prísadami nazýva oko.

Nárazuvzdorné modely sa stali veľmi populárnymi. Pri práci na stavbe alebo počas prepravy zariadenia často dochádza k nepríjemným udalostiam – pády, otrasy, mechanické poškodenie, ktoré deaktivuje hladinu. Dlhšie verzie sú obzvlášť náchylné na zlomenie, pretože ich veľkosť zvyšuje pravdepodobnosť pádu a zvyšuje silu nárazu ako modely s krátkym rámom. Na tejto úrovni je cena stavby o niečo vyššia ako pri bežných modeloch. Nákup zariadenia odolného voči nárazom je však stále výnosnejší ako pravidelné vymieňanie poškodených za nové..

Základňa je rovnako dôležitá v celom dizajne. Skladá sa z drevených, plastových alebo hliníkových pásov. Drevené dosky sú vyrobené z jedného kusa, dutého hliníka alebo plastu. Najbežnejšie úrovne sú s hliníkovou základňou. Pri výbere zariadenia dávajte pozor na jeho hmotnosť, pretože čím je zariadenie ťažšie, tým má lepšie hodnoty. Praktici medzi všetkými úpravami rozlišujú krížový dizajn s gumovými držadlami. Tieto úrovne nazývajú najpohodlnejšie a najpresnejšie. Na prácu s kovovými povrchmi sa odporúča používať zariadenia vybavené magnetmi. Ďalším voliteľným, ale šikovným doplnkom je pravítko na dlhšej strane úrovne. Takáto úprava pomôže pri meraní a eliminuje potrebu nosiť pravítko alebo zvinovací meter..

Najjednoduchší a najprimitívnejší model úrovne má iba jednu meraciu ampulku. Takéto úpravy je však ťažké nájsť v modernom obchode. Výrobcovia ponúkajú širšiu škálu úrovní s dvoma alebo tromi ampulkami. Jeden z kontajnerov je umiestnený na dlhej širokej strane a je určený na horizontálnu prevádzku. Druhý kontajner je umiestnený na úzkej krátkej strane zariadenia, kolmej na prvú. Je navrhnutý tak, aby pracoval vo vertikálnej rovine. Ak je na lište ďalší kontajner, nachádza sa tiež na úzkej časti, ale na zadnej strane. Fixujú ho pod uhlom 45o a účelom tejto ampulky je ovládať činnosť zariadenia.

Výrobcovia ponúkajú úrovne bublín nielen v rôznych modifikáciách, ale aj v rôznych dĺžkach. Najkratší štandardný model má dĺžku 20 cm, najdlhší – 3-4 m. Tento indikátor určuje funkčný účel úrovne. Na inštaláciu rôznych domácich spotrebičov a vykonávanie jednoduchých opráv v súkromnom dome alebo byte stačí použiť malé úrovne. Pri pokladaní dlaždíc alebo pri práci s rôznymi dokončovacími materiálmi tohto druhu je optimálna dĺžka od 40 cm do 1 m. Dlhé stavebné úrovne sú profesionálne, používajú sa pri veľkých stavebných a opravných prácach. Odborníci poznamenávajú, že čím je hladina dlhšia, tým sú jej hodnoty presnejšie..

Na čo si dať pozor pri kúpe bublinovej hladiny

Úrovne budov sú jedným z najobľúbenejších výrobkov medzi výrobcami lacných a nekvalitných výrobkov. Pretože tento výrobok používajú nielen profesionálni stavitelia, ktorí presne vedia, čo potrebujú, ale aj obyčajní ľudia. Výrobná technológia na úrovni budovy nie je taká komplikovaná, ale na to, aby zariadenie fungovalo správne, vyžaduje presnosť a použitie vysoko kvalitných materiálov. Výrobcovia falzifikátov a nekvalitného tovaru bohužiaľ využívajú neznalosť nekvalifikovaných ľudí v oblasti stavebníctva a ponúkajú nekvalitné výrobky, ktorých údaje nie sú presné. Ochranné známky, ktoré sa už etablovali ako zodpovední výrobcovia úrovní budov:

 • Kapro
 • Stabila
 • Ermak
 • Bosch
 • Hrubý laser
 • Žralok (Izrael)
 • Vodca
 • JYC

Ale aj keď sa zameriavame na tieto názvy, nie je vždy možné kúpiť vysokokvalitnú a odolnú stavebnú úroveň. Musíte poznať niektoré nuansy pri výbere tohto zariadenia a tiež byť schopný určiť požadovaný model, aby ste nepreplatili ďalšie peniaze na profesionálnej úrovni, ak sú potrebné iba pre malé práce v domácnosti.

 • Na začiatku sú určené s požadovanou dĺžkou nástroja. Za týmto účelom určte ciele a ciele, ktoré sú mu stanovené. Na dokončovacie práce a vyrovnávanie povrchov budete potrebovať zariadenie veľkej dĺžky. Pri malých dekoratívnych prácach – inštalácii závesného nábytku, políc, vypínačov, obrazov stačí úroveň malých alebo stredných veľkostí. Najoptimálnejšou možnosťou pre domáce použitie je úroveň s dĺžkou 50-60 cm.

 • Pri výbere sa starostlivo skúmajú všetky sklenené prvky zariadenia. Hovoríme o kontajneroch so vzduchom, ktoré vykonávajú hlavnú funkciu. V prvom rade musia byť neporušené a nesmú mať žiadne stopy mechanického namáhania. Ďalej sa kontroluje pevnosť ich upevnenia, tieto časti sú pevne pripevnené a nemali by sa otáčať ani krútiť. Existujú modely so schopnosťou upravovať kontajnery, prítomnosť tejto funkcie je veľmi kontroverzným bodom. Na jednej strane vám toto nastavenie umožňuje nastaviť neúspešnú úroveň, na druhej strane je zariadenie zraniteľnejšie voči otrasom a mechanickému namáhaniu. Profesionálni stavitelia odporúčajú nákup úrovní s pevnou fixáciou všetkých kontajnerov..
 • Po kontrole fixácie banky dávajte pozor na samotný vzduch v nej a pásy nanesené na povrch. Všetky tieto prvky by mali byť jasne viditeľné a umiestnené blízko seba. Najlepšou možnosťou je umiestniť kontrolné prúžky do injekčnej liekovky, a nie na vonkajšiu stranu injekčnej liekovky. Pretože pri aktívnom používaní budú tieto značky rýchlo vymazané.
 • Ďalším dôležitým faktorom je rovný základný materiál. Či už je vyrobený z dreva, plastu alebo kovu, musí byť ťažký a odolný. Optimálne modely s výstužami umiestnenými vo vnútri. Vo všeobecnosti sa dizajn a vonkajšia konštrukcia úrovní líši u každého výrobcu, ale tento aspekt nemá vplyv na presnosť samotného zariadenia..
 • Po vonkajšej kontrole hladiny je potrebné ju skontrolovať. V špecializovaných predajniach by vždy mal existovať stojan na testovanie zariadenia, ktorý má dokonale rovný povrch. Ale aj keď taký stojan nie je, nie je ťažké skontrolovať úroveň kdekoľvek inde. Za týmto účelom je umiestnený v horizontálnej rovine a je označená poloha vzduchovej bubliny. Aj keď sa líši od stredu, nie je to desivé, pretože toto nie je podstata tohto testu. Potom sa hladina zdvihne, otočí o 180o a umiestni sa presne na to isté miesto. V tomto prípade by mala byť poloha bubliny na rovnakej značke. Ak je to tak, potom zariadenie funguje správne..
 • Presné čítanie v rovine nie je možné bez osvedčeného povrchu. Ale v tejto situácii stačí uložiť doklad o tovare a potom skontrolovať hodnoty hladín pomocou iných zariadení. Na to napríklad používajú vodováhu alebo laserovú vodováhu alebo bublinovú hladinu, ktorá už dokázala svoje hodnoty. Tieto kontroly je potrebné vykonať aj pri značkových a drahých veciach, pretože počas prepravy sú často porušované technické vlastnosti a údaje o zariadení..

Ako nastaviť úroveň bubliny

Úpravu úrovne bubliny je možné vykonať iba vtedy, ak je k dispozícii model s nefixovanými kontajnermi. Proces nastavenia úrovne je pomerne jednoduchý:

 • Je určená najhladšia stena v miestnosti, táto časť by mala byť na úrovni očí, zatiaľ čo roh je umiestnený na ľavej strane.
 • Keď ustúpili z rohu asi 4 cm, zatĺkli klinček alebo zaskrutkovali samoreznú skrutku. Nerobia to do konca, ale tak, aby 2-3 cm nezostali na povrchu.
 • Zariadenie sa položí jednou stranou na klinec, oprie sa o stenu a potom sa nastaví tak, aby vzduch v nádobe vykazoval rovný povrch. Pozdĺž okraja úrovne na stene je nakreslená čiara.
 • Otočte zariadenie a zopakujte postup..

Správnosť nastavenia je skontrolovaná nakreslenými čiarami, ak nepresahujú svoje hranice, zariadenie správne funguje a jeho hodnoty sú presné. Ak sa nakreslené značky rozchádzajú, je potrebné postupovať nasledovne:

 • Na pravej strane, kde značky končia, označte stredový bod medzi nimi.
 • Zariadenie sa vloží späť na klinec a druhý koniec sa priloží k označenému bodu.
 • Pre pohodlie je do značky zaskrutkovaná ďalšia samorezná skrutka alebo jednoducho držte úroveň rukou.
 • V pevnej polohe nastavte nádobu s kvapalinou do požadovanej polohy.

Nádoba na prácu vo zvislej rovine je nastavená rovnakým spôsobom, iba hladina je dlhou stranou pritlačená k nechtu.

Ako pracovať s úrovňou bubliny

Pri práci s úrovňou budovy je dôležité mať na pamäti, že toto zariadenie má pracovnú plochu, pomocou ktorej sa nanáša na kontrolnú oblasť. Táto oblasť má hrubú hranu alebo magnetickú vložku. Na niektorých modeloch nie je rozdiel medzi pracovnou plochou a inými plochami. Ak sa počas používania dotknete zariadenia druhou stranou, nepoškodí to, ale presnosť merania klesne. Hladina nie je nikdy umiestnená nabok, všetky merania vykonané týmto spôsobom nie sú správne, pretože v skutočnosti sa meria neexistujúci povrch..

Na prácu v horizontálnej rovine sú vedené nádobou na dlhej strane úrovne. Zariadenie sa priloží na povrch a vyznačí sa čiara, v ktorej sa vzduch nachádza presne v strede ampulky. Ak dôjde k odchýlke vľavo, mierne sklopte ľavý okraj rámu alebo zdvihnite pravý. To isté robia s odchýlkami doprava..

Na prácu vo zvislej rovine sú vedené nádobou v úzkom okraji zariadenia. Napríklad, ak je potrebné kontrolovať kvalitu povrchovej úpravy steny, zariadenie sa naň aplikuje s nádobou hore. Ak vzduch uniká zo steny, je pod ním vypuklá nerovnosť. Ak sa vzduch pohybuje smerom k stene, potom je potrebné pridať malý objem pod úroveň.

About the author