Ako si vybrať vrták do kovu

Vŕtačka – veľmi obľúbený nástroj, nielen v rôznych oblastiach činnosti, ale aj v každodennom živote, pri každodennom používaní. Veľmi široký sortiment vŕtačiek od rôznych výrobcov je niekedy pre obyčajného kupujúceho len pouvažovaním. Poďme zistiť, ako si vybrať vŕtačku do kovu a aké vŕtačky od výrobcu by ste mali uprednostniť..

Vrtáky do kovu

Vrtáky do kovu sa používajú na rezanie otvorov do nelegovanej a legovanej ocele, liatiny, farebných kovov atď. Tento typ vŕtačky má špirálovitý tvar, odtiaľ pochádza aj zodpovedajúci názov – spirálové vrtáky. Skrutkové vŕtačky majú dve pozdĺžne drážky, ktoré pri vŕtaní odkláňajú piliny. Existuje niekoľko typov špirálových vrtákov – kužeľové, šesťhranné a valcové. Kónické vložky priamo do stroja, valcové – do špeciálneho skľučovadla.

Ak vás zaujíma otázka: „Ktoré vrtáky do kovu sú lepšie?“, Pri výbere vrtáka dávajte pozor na farbu, tá veľa napovie o kvalite.

Výber kvalitného vrtáka podľa farby

Ak je vrták čierny, na dokončenie sa použila prehriata para. Táto vŕtačka má zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu..

Ak bolo počas dokončovania použité zmiernenie napätia, vrták bude mať slabý zlatý odtieň..

Vysokokvalitné kovové vrtáky majú jasný zlatý odtieň – na vrták sa nanáša vrstva nitridu titánu. Jedná sa o veľmi kvalitné nástroje s vysokou pevnosťou a zníženým trením. Nemý je drahší ako ostatné, ale má aj vyššiu kvalitu ako ostatné.

Bežný šedý vrták (najlacnejší) nemá žiadne spracovanie. Najnižšia cena a rovnaká životnosť a nič iné.

Pozrite sa na fotografiu kovových vrtákov, aby ste si konečne zapamätali typy farieb a ich inherentné vlastnosti.

Značenie vrtákov do kovu

Označenie závisí od priemeru. Vrtáky do 2 mm nie sú označené, na vrtákoch do 3 mm označujú stupeň a priemer ocele, hrubšie vrtáky môžu obsahovať informácie o výrobcovi a triede presnosti.

Označenie vŕtačky začína písmenom P – vysokorýchlostná oceľ. Vo forme číselnej hodnoty je tiež uvedený obsah rôznych látok v zliatine. K6 je napríklad súčasťou kobaltu, M3 je obsahom molybdénu. Na importovaných vrtákoch je označenie vo forme hodnôt HSS alebo Din..

Keď ste sa naučili vlastnosti a typy vrtákov, teraz presne viete, ako si vybrať vrták do kovu. Uvedieme iba príklady kvalitných vrtákov, ktoré profesionáli široko používajú..

Skrutkové vrtáky RUKO do kovu TL 3000 (HSS-G, HSS-E, HSS-G TiN, HSS-G TiAlN)

Ručné kovové vŕtačky radu TL 3000 sú spotrebiteľom známe ako vysoko kvalitný materiál za prijateľnú cenu. Priemer vŕtačky – od 3 mm (krížovo zaostrené podľa DIN 1412 C). Vŕtačky majú uhol ostrenia 130 °. V závislosti od konkrétneho modelu majú povlaky z nitridu titánu, nitridu titánu a hliníka atď..

Viacúčelové vŕtačky, skvelé pre hlboké vŕtanie. Najvhodnejšie pre materiály, ktoré generujú dlhé až stredné triesky.

Vrtáky HSS-G dokonale vŕtajú uhlíkové a legované ocele, liatinu, meď a zliatinu hliníka.

HSS-E, okrem uhlíkovej a legovanej ocele, vŕta do nehrdzavejúcej a kyselinovzdornej ocele, ako aj do zliatiny medi a hliníka.

HSS-G TiN a HSS-G TiAlN sú vhodné pre všetky vyššie uvedené materiály, ako aj pre zliatinu titánu.

Vŕtačky do kovu BOSCH HSS-CO

Vŕtačky spoločnosti BOSCH radu HSS-CO sú vyrobené z rýchloreznej ocele podľa všetkých noriem. Vŕtačky majú oxidový povlak, ktorý rýchlo odvádza triesky počas vŕtania. Štandardný 135 ° sekáč s ostrým brúsením vhodný prakticky pre každú prácu.

Zliatina kobaltu zlepšuje pevnosť a tepelnú odolnosť vŕtačky. Pevnosť v ťahu je 1 000 N / mm2, čo vám umožní zvládnuť väčšinu typov ocele a zliatin a tiež zvládnuť náročné výrobné úlohy..

Trieda presnosti h8 poskytuje požadované držanie vonkajšieho priemeru.

Vŕtačky do kovu HAISSER s titánovým povlakom

Jedna z najvýkonnejších vŕtačiek, ktoré sa používajú v extrémnom namáhaní v domácom a priemyselnom prostredí. Vrtáky sú nabrúsené krížom. Titánový povlak poskytuje maximálne chladenie, aby zvládol aj najnáročnejšie podmienky. Hlavné použitie vŕtačiek sa nachádza v oblasti priemyselnej a komplexnej práce. Roh 135 brúsený. Povlak nitridu titánu poskytuje minimálne trenie a redukuje zváranie za studena. Vďaka vysokej odolnosti proti opotrebovaniu majú vrtáky jedinečne dlhú životnosť.

Odporúčame pre: nelegovanú a legovanú oceľ, bronz, meď, cermety, plexisklo atď..

Vŕtačka do kovu BISON “Cobalt”

Vrták do kovu ZUBR je vyrobený z rýchloreznej ocele R6M5K5. Má valcovú stopku. Pokiaľ ide o pevnostnú triedu, patrí do kategórie A1. Použitie kobaltu (5%) pri výrobe dodáva tomuto vrtáku mimoriadnu pevnosť a odolnosť proti opotrebovaniu.

Použité vrtáky “Cobalt” na vŕtanie farebných kovov, nehrdzavejúcej ocele, ťažkoobrobiteľnej tvárnej ocele atď. Vrtáky sú vyrobené v súlade s GOST 10902-77. Cena vrtákov BISON „Cobalt“ je celkom v súlade s kvalitou výrobku, takže veľa zákazníkov sa rozhoduje v prospech tohto produktu..

About the author