Ako si vybrať zošívačku

Zošívačka je pomerne jednoduchý, ale široko použiteľný nástroj – dnes sa stal takmer nepostrádateľným prvkom „gentlemanskej súpravy“ pre domáceho remeselníka. A samozrejme sa ukázal byť nepostrádateľným asistentom profesionálov v stavebníctve a obchode s nábytkom..

Stojíte pred voľbou? Potom stojí za to stráviť trochu času prečítaním článku, porozumieť všetkým rôznym možnostiam a urobiť ho nezameniteľným. Veď ako sa hovorí, lakomec platí dvakrát, neschopný – trikrát a blázon – celý život. Zvýšte preto u nás úroveň svojich kompetencií a budete sa môcť vyhnúť neprimeraným výdavkom..

Obsah

Prečo potrebujete stavebnú zošívačku?

Stavebná zošívačka je nástroj na pohon sponiek. Vo všeobecnosti je to v ekonomike veľmi užitočná a potrebná vec, pretože rozsah jej použitia je dosť široký. Niet divu, že má toľko mien: zošívačka, zošívačka na nábytok, zošívačka, mechanická, pružinová alebo ručná zošívačka, pripínač. Ako sa hovorí, je to Gosha, je to Goga … Prítomnosť mnohých mien naznačuje, že nástroj si už dlho získal zaslúženú popularitu medzi ľuďmi, čo znamená, že stojí za to o ňom hovoriť podrobnejšie.

Rozsah stavebnej zošívačky je obrovský. Používa sa teda na upevnenie dielov alebo na pripevnenie tenkých a nie príliš tvrdých materiálov na preglejku, plast, drevo alebo drevotriesku. Je prakticky nepostrádateľný pri výrobe, čalúnení a reštaurovaní nábytku, je veľmi vhodný na opláštenie, napríklad dreveného balkóna plastom, na opláštenie iných povrchov izoláciou, na upevnenie napájacích káblov, na pripevnenie na povrchy všetkých druhov plátna (moskytiéry, závesy, plagáty, plátna na rámy) atď..

Stavebné zošívačky používajú ako spotrebný materiál malé klince alebo ploché sponky. Skórovať "spojovacie prvky", musíte pripevniť odberateľa na povrch a stlačiť spúšť.

Zošívačka je oveľa pohodlnejšia ako kladivo s malými klincami, pretože keď pracujete, za prvé sa uvoľní jedna ruka a za druhé, rýchlosť operácií sa neporovnateľne zvyšuje.

Kde začať správnu voľbu?

Správne sa rozhodnúť nie je ťažké, ak porozumiete základným pravidlám výberu. Sú ako vždy geniálne jednoduché.

Pravidlo číslo 1. Moja úloha.

Najprv musíte definovať úlohu vopred. Voľba zošívačky pre zriedkavé drobné opravy v domácnosti a pre profesionálnu výrobu nábytku nábytkovými výrobkami bude zjavne odlišná..

Pravidlo č. 2. Typ zošívačky.

Potom sa musíte rozhodnúť pre typ zošívačky. Aby ste to urobili, stojí za to preskúmať klasifikáciu typov a venovať osobitnú pozornosť individuálnym výhodám a nevýhodám každého z nich..

Pravidlo číslo 3. Parametre, funkčnosť, výkon.

Preskúmajte hlavné parametre zariadenia, funkčné a prevádzkové vlastnosti konkrétneho modelu a dostupnosť ďalších funkcií. Dve zariadenia s rovnakou sadou funkcií sa môžu výrazne líšiť v cene a životnosti vďaka materiálom, z ktorých sú vyrobené jeho prvky..

Pri kúpe zošívačky by ste mali rozhodne skontrolovať silu nárazu, ak plánujete pracovať s tvrdým materiálom, akým je napríklad drevotrieska. Najľahšie ho určíte podľa maximálnej dĺžky sponky. Môže sa pohybovať od 4 do 14 mm. Z dvoch zošívačiek so sponkovými parametrami 4-8 mm alebo 4-14 mm bude druhá najlepšia. Osobitnú pozornosť venujte aj druhom sponiek, ktoré sú vhodné pre tento model, ich cene a dostupnosti..

Pravidlo číslo 4. Cena stavby zošívačky.

Pozrite sa na existujúce cenové kategórie, a najmä ceny vo vašom regióne. A nezabudnite určiť závažnosť svojej peňaženky v aktuálnom čase..

Pravidlo číslo 5. Určte proporcie.

Musíte nájsť optimálny pomer dvoch proporcií: úloha / typ a cena / kvalita.

S takým vyváženým prístupom k výberu nepochybne urobíte svoj výber nezameniteľným. A my vám s tým pomôžeme.

Klasifikácia typov: výhody a nevýhody

1. Mechanická zošívačka (pružinová, ručná zošívačka).

Výhody:

• cena;

• jednoduchosť dizajnu. Čím je dizajn jednoduchší, tým menej často sa láme;

• mobilita;

• bezpečnosť.

Nevýhody:

• vyžaduje fyzickú námahu;

• nízka rýchlosť práce.

2. Elektrická zošívačka.

Výhody:

• nevyžaduje fyzickú námahu;

• vysoká rýchlosť práce;

• veľká sila.

Nevýhody:

• vyššia v porovnaní s mechanickou zošívačkou cena;

• rozsah pôsobenia je obmedzený dĺžkou drôtu;

• je potrebný zdroj elektrickej energie;

• váha.

3. Pneumatická zošívačka.

Výhody:

• veľmi vysoká rýchlosť práce;

• veľmi vysoký výkon.

Nevýhody:

• potreba kompresora. V súlade s tým sa zvyšuje cena, rozmery a hmotnosť;

• sa častejšie používa ako stacionárne zariadenie.

Mechanická zošívačka

Mechanická zošívačka je klasikou tohto žánru. Je veľmi obľúbený u bežného používateľa..

Mechanická zošívačka má jednoduchú štruktúru: telo, páku a pružinu. Páka pôsobením fyzickej sily ruky stlačí pružinu a pružina, ktorá sa nezatiahne, upchá držiak. Na malý objem práce je to úplne oprávnený nákup, ktorý si môže dovoliť každý. Ak ste však staviteľom, výrobcom nábytku alebo sa zaoberáte zatepľovaním priestorov, prestavbou nábytku, radšej sa rozhodnite pre inú možnosť nákupu..

Elektrická zošívačka

Elektrická zošívačka patrí do kategórie profesionálnych nástrojov.

Zariadenie elektrickej zošívačky je v niečom odlišné. Tu je držiak vtlačený silou elektriny. S takýmto nástrojom je úplne ľahké pracovať: dokonca aj krehké dievča, ak je to potrebné, sa s ním dokáže vyrovnať..

Rýchlosť elektrickej zošívačky je oveľa vyššia ako mechanická. Hlavnou výhodou nástroja je však to, že má vysoký výkon, a preto bude sila jazdy v sponách odlišná. To umožňuje pracovať so silnejším materiálom a zaručuje bezpečnejšie držanie..

Hlavnou nevýhodou elektrického náradia je napájací kábel. Po prvé, ste závislí na zdroji energie, kontinuite elektrickej siete a tiež ste obmedzení dĺžkou kábla. Za druhé, šnúra často prekáža, najmä pri práci na nie najvhodnejších miestach (napríklad pri kladení izolácie na strechu). Po tretie, ohýba sa, láme a vyžaduje veľmi spoľahlivú izoláciu. V mokrom a vlhkom počasí nebudete môcť elektrické náradie používať vonku.

Druhou nevýhodou je jeho hmotnosť: elektrické náradie je vždy ťažšie ako mechanický náprotivok..

Hlavnou nevýhodou je však jeho cena. Dobré elektrické náradie stojí oveľa viac ako mechanické. Takéto náklady sú odôvodnené iba pri veľkých objemoch práce, pretože v tomto prípade musíte stále vyčnievať. V ostatných prípadoch si vystačíte s dobrým mechanickým analógom..

Akumulátorová zošívačka

Typ elektrickej zošívačky je akumulátorová zošívačka. Prítomnosť batérie spôsobuje, že nástroj je ťažší, ale zároveň je autonómnejší. Táto autonómia predpokladá rozšírenie rozsahu úloh, ktoré sa majú vykonať. Akumulátorová zošívačka je ideálna na použitie na ťažko dostupných miestach (strechy, výškové inštalácie), ktoré vykonávajú upevňovacie práce nielen v dome, ale aj na stavenisku. Nabíjanie batérie zvyčajne trvá dlho. To vám umožní dokončiť zamýšľanú prácu v rámci jedného nabíjacieho cyklu, čo je veľmi výhodné.

Pneumatická zošívačka

Ak musíte pracovať vonku, v teréne, kde nie je zdroj energie, alebo nechcete byť obmedzovaní dĺžkou drôtu, dajte si radšej pozor na iný druh profesionálneho náradia – pneumatiku.

Zariadenie pneumatickej zošívačky zahŕňa jazdu v sponke nie pomocou elektriny alebo fyzickej sily osoby, ale kvôli energii stlačeného vzduchu.

Rýchlosť práce s takýmto nástrojom je veľmi vysoká, rovnako ako hnacia sila sponiek. Sila pneumatickej zošívačky vám umožňuje riadiť najdlhšie sponky. Jeho hmotnosť je v porovnaní s elektrickým nástrojom výrazne nižšia.

Pneumatika má však jednu významnú nevýhodu: potrebu stlačeného vzduchu. Títo. budete si musieť kúpiť kompresor. To za prvé zvyšuje náklady na zariadenie, za druhé zvyšuje celkové rozmery stanice a po tretie neustále spojenie s kompresorom obmedzuje pohyb a zvyšuje hmotnosť. Preto sa pneumatika so svojimi vysokorýchlostnými charakteristikami a vysokou silou hnacích sponiek vo výrobe často používa ako stacionárne zariadenie..

Ako vidíme, každý typ je dobrý svojim vlastným spôsobom, ale má určitý obmedzený rozsah použitia. Na základe toho sa rozhodnite.

Stavebné zošívačky

Pre dobrého profesionála vo svojom odbore neexistujú žiadne maličkosti, a nie je to márne. Správny výber sponiek do zošívačky má zásadný význam, pretože kvalita zošívačky priamo závisí od ich kvality. Preto by sa im mala venovať osobitná pozornosť..

Vo všeobecnosti existujú dva typy sponiek: kancelárske (papiernictvo) a stavebné (priemyselné). Nevkladajte kancelárske sponky do elektrickej zošívačky, aj keď majú rovnakú veľkosť. Koniec koncov, sila sponky je veľmi dôležitým ukazovateľom..

Výber sponiek pre materiály je veľmi veľký. Môžu byť oceľové, kovové, pozinkované a potiahnuté meďou. Existuje mnoho druhov sponiek, niektorí výrobcovia vyrábajú sponky s atypickými konfiguráciami. Ale klasickým štandardom (najobľúbenejšie spojovacie prvky v európskych krajinách) sú sponky v tvare U široké 11,4 mm, hrubé 0,75 mm..

Dôležitým ukazovateľom, od ktorého závisí jednoduchosť práce, je ostrosť okrajov sponky. Sponky by mali mať dobre špicaté konce, aby bolo možné ľahké prepichnutie.

Upozorňujeme, že počet vhodných sponiek, respektíve minimálna a maximálna veľkosť sponiek vhodných na nabíjanie, je uvedený na samotnej zošívačke alebo na jej obale. Typové číslo zátvorky je označené dvoma číslicami (napríklad 24/8). Prvá číslica v typovom čísle označuje šírku sponky, druhá dĺžku jej stonky. Dĺžka (veľkosť) sponiek sa vyrába v rozmedzí od 4 do 40 mm a hrúbka je od 0,7 do 1,65 mm. Logika voľby je vo všeobecnosti nasledovná: čím vyššie je plánované zaťaženie materiálu, ktorý pripevníte, tým dlhšie a pevnejšie by mali byť sponky. Ak opravujete krehký materiál, akým je napríklad plastový obal, v skleníku, použite hrubšie upevňovacie prvky.

Hlavne sa vyhnite nekvalitným výrobkom. To vám poskytne vynikajúce spojenie a trvanlivosť zošívačky. Kúpiť pochybný spotrebný materiál pre značkovú zošívačku je úplne zbytočné. Ušetrením centu prídete o ruble. Koniec koncov, značkové konzoly sú správne prilepené do sklzu, dokonale nabrúsené a spravidla vyrobené s prihliadnutím na expozíciu (uhly, hrúbku atď.). Navyše sú pozinkované alebo vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, čo znamená, že na výrobku nehrdzavejú. A čo je najdôležitejšie, poskytnú vám záruku (použitie originálneho spotrebného materiálu je predpokladom záručného servisu).

Stručný prehľad výrobcov

Aby sme sa uľahčili v navigácii vo všetkých nekonečných možnostiach výberu, urobíme krátky prehľad známych výrobcov. K dnešnému dňu je možné nájsť zošívačku nábytku za cenu 800 rubľov. za čínske remeslo. Ale sotva stojí za to pozrieť sa na čínsku kvalitu, pretože také elektrické náradie stačí, zhruba povedané, na ťahanie jednej pohovky.

Za cenu 2 000 rubľov. môžete získať celkom dobrú elektrickú zošívačku od známych výrobcov ako TOPEX, Neo, Ultra, Stanley a Sigma. Dnes sú jedným z najlepších výrobcov zošívačiek, ktorých kvalitu preveril čas. Za pozornosť stojí aj elektrická zošívačka Novus, pretože tento výrobca má veľmi pôsobivý rozsah a dobrý pomer ceny a kvality..

Nemecký štandard kvality od spoločnosti Bosch ponúka iba jeden model zošívačky a ten je zelený (podľa klasifikácie Bosch označuje nástroj pre prácu na úrovni domácnosti) zelenú..

Pretože tento článok poskytuje pomerne stručný prehľad výrobcov, nemali by ste sa obmedzovať iba na uvedené značky. Pri výbere vhodného nástroja sa riaďte jeho technickými, funkčnými a výkonovými charakteristikami opísanými vyššie.

Videoklip

Krátke video o výbere zošívačky vám pomôže lepšie asimilovať čítaný materiál..

About the author