Ako si vybrať zváračskú masku

Zváračské práce sú spojené s nebezpečnými faktormi pre ľudí: oslepujúce svetlo zváracieho oblúka, žiarenie infračerveného a ultrafialového spektra, horúci kov, toxické nečistoty. Dodržiavanie bezpečnostných predpisov nie je prázdnou formalitou, ale zásadnou potrebou. Na akékoľvek zváracie práce, ako pre profesionálov, tak aj pre tých, ktorí sa rozhodli zvládnuť zváranie v domácom prostredí, je potrebné použiť špeciálne ochranné prostriedky. Ochranné masky na zváranie chránia oči, tvár a dýchací systém zvárača pred škodlivými faktormi.

viac informácií…

Obsah

Ako funguje zváracia maska

Maska pozostáva z:

 • telo (čelenka) vyrobené z vlákna alebo plastu;
 • svetelný filter (kompletný s maskou alebo samostatne);
 • nastavovacie spojovacie prvky, pomocou ktorých je nastavená veľkosť;
 • výstup pary (proti zahmlievaniu skiel);
 • spotrebný materiál, ktorý je predmetom pravidelnej výmeny (polykarbonátové filtre).

Materiály, z ktorých je maska ​​vyrobená, musia byť elektricky izolované a odolné voči teplu.

Aké sú zváracie masky

Druhy masiek.

 • Zvárací štít
 • Tradičná maska
 • Zdvíhacia filtračná maska

Také masky sa stále používajú, ale toto "včera". Práca s nimi je nepohodlná a neposkytujú spoľahlivú ochranu..

 • Špeciálne masky (práca pod vodou, so slabým vetraním). Okrem toho je vybavený dýchacími filtrami, systémom prívodu vzduchu, ochrannými prilbami a slúchadlami.

Druhy ochranných filtrov

Svetelný filter je najdôležitejšou a najkomplexnejšou súčasťou masky..

1. Konvenčný svetelný filter. Zloženie: tónované sklo, krycie sklo, podpera z plexiskla. Používajú sa hlavne filtre C-4, C-5, C-6, C-7 (podľa európskej klasifikácie 9-12 DIN). Voľba takého filtra nie je náročná, pretože rozdiel je iba v stupni tmavnutia. Tieto filtre sú lacné, ale nepohodlné pre zložitú prácu, čo sťažuje kontrolu procesu zvárania.

2. Automatický svetelný filter "chameleón". Komplexné elektrooptické zariadenie. Predstaviteľ novej generácie špičkových technológií v oblasti zváracích zariadení. Optimálne kombinuje ochranné vlastnosti a jednoduché použitie.

Štruktúra a ochranný účinok svetelného filtra "chameleón"

Tento filter má viacvrstvovú štruktúru:

 • 1-3 vrstvy tekutých kryštálov;
 • 2 polarizačné filmy, jeden so zrkadlovým povlakom;
 • špeciálny trvalý filter proti ultrafialovému a infračervenému žiareniu;
 • senzory na rozpoznávanie oblúka;
 • batérie (batérie, akumulátory, solárne panely).

Ako to funguje "chameleón"? Princíp činnosti "chameleón"je založená na schopnosti vrstvy tekutých kryštálov meniť poradie zarovnania pod vplyvom napätia a blokovať časť prechádzajúceho svetla. Vďaka tomu svetelný filter "chameleón"reaguje na výkyvy intenzity žiarenia. Akonáhle zasiahne zvárací oblúk, svetelný filter "chameleón"stlmí za 0,00005 sekundy a chráni oči pred oslnením a oslnením, zmierňuje namáhanie očí a únavu.

Úpravy filtra "chameleón"

 • zatemnenie

Toto je dôležitý parameter pre prevádzku automatického svetelného filtra, ktorý je k dispozícii vo väčšine modelov. Obvykle stmavujte filtre v rozmedzí 9-13 DIN (od C-4 do C-8 podľa GOST). Netienený odtieň filtra 3-4 DIN.

 • citlivosť

Nastavenie citlivosti nastavuje prah filtra. Nastavenie je možné z jasnej žiary horiaceho kovu alebo elektródy.

 • čas oneskorenia otvorenia

Táto funkcia sa používa na zablokovanie predčasného otvorenia na konci zvárania, keď oblúk zmizne, ale jasná žiara horúceho kovu zostane..

Ako si vybrať zváračskú kuklu

Kovanie

Pri výbere masky by ste mali dbať na vzhľad a dizajn pokrývky hlavy, hmotnosť, rozmery a tiež nastavovacie prvky pre veľkosť hlavy. Pomocou týchto prvkov môžete zvoliť požadované rozmery pokrývky hlavy, uhol sklonu a hĺbku pristátia. Ak dôjde k úprave rozstupu medzi tvárou a filtrom, je to významné plus. Nastavovací mechanizmus musí byť odolný, vysoko kvalitný a pohodlný. Niektoré modely majú priestor pre respirátor. Všeobecne sa uznáva, že čím väčšia je plocha viditeľnej oblasti, tým lepšie, ale takéto filtre sú menej trvanlivé. V maske by mal byť pocit pohodlia, pretože od toho bude závisieť zdravotný stav a kvalita práce..

Výber filtra "chameleón"

Voľba svetelného filtra začína určením optickej triedy v súlade s podmienkami a typom zvárania.

Optická trieda

Dôležitý ukazovateľ výkonu a kvality automatického svetelného filtra. Pozostáva zo 4 polôh:

1. Správna optická trieda (charakterizuje jasnosť obrazu. Trieda 1 znamená žiadne skreslenie predmetov).

2. Rozptyl svetla (charakterizuje priehľadnosť filtra).

3. Homogenita (charakterizuje rovnomernosť tieňovania filtra).

4. Uhlový stupeň tieňovania (charakterizuje závislosť stupňa tieňovania od uhla pohľadu).

Každá z týchto polôh sa pohybuje od 1 do 3 tried, ktoré sú označené číslami cez zlomok. Optická trieda 1/3/2/1 napríklad znamená: jasnosť – trieda 1, difúzia svetla – trieda 3, homogenita – trieda 2, uhlové tieňovanie – trieda 1. Najlepším indikátorom je 1/1/1/1, ale v závislosti od typu zvárania sú možné nasledujúce možnosti optických tried:

 • argónový oblúk (TIG) – 1/1/1/1;
 • poloautomatický (MIG/MAG) – 1/1/1/2;
 • ručný oblúk (MMA) – 1/1/1/2.

Aké úpravy sú potrebné

 • nastavenie stmievania (9-13 DIN (podľa GOST C3-C9)
 • úprava citlivosti
 • úprava času oneskorenia otvorenia

Všetky tieto úpravy sú externé (vľavo od masky)) a interné (na samotnom filtri). Úpravy prepínania môžu byť stupňovité alebo plynulé (umožňuje nastaviť optimálny stupeň tieňovania). Filtre TIG by spravidla mali mať všetky 3 základné nastavenia. Takmer všetky moderné automatické svetelné filtre majú čas odozvy maximálne 0,001 sekundy, čo zaručuje ochranu očí. Je však potrebné mať na pamäti, že doba reakcie sa pri poklese teploty spomaľuje. Dolný teplotný limit pre prevádzku svetelných filtrov je -10 ° С mráz. Dôležitou kvalitatívnou vlastnosťou filtra je zhoda pri zváraní TIG. Ak je filter navrhnutý pre TIG, je vhodný pre všetky ostatné typy zvárania (poloautomatické, tyčové elektródy) .

Čo treba hľadať v dokumentácii

Pozorne si prečítajte návod na obsluhu a doplnkovú dokumentáciu. Musí uvádzať certifikačné údaje, optickú triedu, záručnú dobu, krajinu pôvodu.

Certifikácia masky: typy

 • CE – testovanie jednej vzorky zo šarže pred predajom;
 • DIN – testovanie 10 vzoriek v pracovných podmienkach po 2 rokoch.
 • DIN plus – testovanie 10 vzoriek za pracovných podmienok ročne.

Batérie

Svetelné filtre na profesionálne zváranie musia mať vyberateľné batérie. Sú navrhnuté na 2 000-3 000 hodín prevádzky.

Čo ponúka trh

Výber masiek rôznych modelov od rôznych výrobcov je veľmi veľký. Profesionálne zváračské kukly a filtre od európskych spoločností spĺňajú požiadavky moderných noriem kvality. Tieto masky sú ergonomické a filtre obsahujú tri alebo viac vrstiev tekutých kryštálov a niekoľko typov úprav. Korundové zváracie masky sa osvedčili, o čom svedčí pozitívna spätná väzba od špecialistov. Existujú rôzne modifikácie tejto renomovanej značky. Nové technológie stoja peniaze. Samozrejmosťou je cena zváracích masiek "chameleón" vyššie ako zastaraní predchodcovia, ale celkom dostupné. Pokiaľ ide o bezpečnosť a profesionalitu, sporenie nie je úplne vhodné.

About the author