Ako splietnuť oceľový kábel

Oceľ je materiál, ktorý dokáže perfektne zvládnuť najťažšie bremená. Správne tkané prvky tvoria silnú podporu. V závislosti od typu tkania je pre špeciálne požiadavky a úlohy zvolená iba určitá štruktúra. Ale aj najsilnejšie lano sa môže zlomiť, po ktorom je potrebné na konci vytvoriť slučku. A tkanie oceľového lana môžete urobiť sami, dokonca aj na poli..

Obsah:

Účel oceľového lana

Vo väčšine prípadov sú oceľové laná hlavným nosným prvkom dopravných, zdvíhacích a cestných mechanizmov. Svoje uplatnenie našli v takých odvetviach, akými sú rafinácia ropy, uhoľný priemysel, poľnohospodárske a dopravné strojárstvo, stavebný priemysel, riečna a námorná doprava. Vyberte oceľové laná na použitie v závislosti od povahy a hmotnosti daného zaťaženia.

Hlavnou oblasťou použitia nákladných oceľových káblov sú trakčné a zdvíhacie priemyselné stroje. Sú to mostové žeriavy, vŕtacie zariadenia, drôtené lanká na rôzne prevádzkové účely, rýpadlá, zdvíhací systém lodí a zariadenia na výrobu ropy. Na pohyb predmetov s ľuďmi (zdvíhacie mechanizmy baní, výťahy) si ľudia vyberajú laná.

Na vystuženie železobetónových konštrukcií sa používajú hlavne výstužné oceľové laná. Tiež v stavebníctve sa oceľový kábel používa ako nosné prvky rôznych štruktúr, pomocný prvok zariadenia na zemné práce. Vďaka spoľahlivej konštrukcii môže oceľový kábel ľahko odolávať zaťaženiam, ktoré vznikajú pri stavebných manipuláciách, napríklad pri zdvíhaní betónových dosiek do výšky.

Lanové popruhy sú tiež vyrobené z kovových káblov – flexibilných zariadení na uchopenie bremena, ktoré sú potrebné na zavesenie bremena na háky a iné pracovné telesá zdvíhacieho stroja. Popruhy sa používajú pri nakladaní a vykladaní a preprave obzvlášť objemného tovaru, v ktorom sú špeciálne pútka, očká a svorky na uchopenie.

Štruktúra oceľového lana

Oceľové lano je flexibilný kovový výrobok, ktorý je vyrobený z oceľového drôtu a pozostáva z navzájom stočených prameňov. Pozinkovaný drôt s vysokým obsahom uhlíka má zvyčajne priemer 0,4 – 3 milimetre s pevnosťou v ťahu pri ťahovom procese 130 – 200 kgf / mm2.

V strede majú káble jadro. Horná časť lana je potiahnutá hliníkom alebo zinkom, čo mu dodáva odolnosť proti korózii. Jadro plní úlohu vnútornej podpory prameňov, chráni ich pred pádom do stredu a je potrebné, aby odolalo radiálnemu tlaku prameňov pri zaťažení lana, čím sa zabráni bočnej deformácii výrobku. Je vyrobený z rôznych materiálov: kovových, organických, prírodných alebo syntetických.

Organické jadrá sú vyrobené z konopnej, sisalovej, manilskej alebo bavlnenej tkaniny, prispievajú k vytvoreniu okrúhleho lana a sú impregnované lubrikantom proti hnilobe (mazivo z dela, vazelína, lanová masť), znižujú trenie medzi drôtmi . Minerálne jadrá sú vyrobené z azbestu a používajú sa v kábloch, ktoré sú určené na prácu vo vysokých teplotách. Mazivo, ktorým je minerálne jadro impregnované, počas používania oceľového lana preniká do miest medzi drôtmi a chráni ho pred koróziou.

Na vonkajšiu vrstvu je obvyklé používať hrubší drôt, preto je oceľové lano nepostrádateľné pre práce s trením alebo v chemickom prostredí. Zinkový povlak drôtu, ktorý zlepšuje vlastnosti oceľového lana a chráni lano pred hrdzavením, je troch typov: LS – pre svetelné podmienky, SS – pre stredné podmienky, ZhS – pre drsné podmienky a použitie v morskej vode. Drôt sa vyrába v troch triedach: I, II a B. Drôt najvyššej kvality, ktorý má vysokú mechanickú pevnosť a húževnatosť, je materiálom najvyššej triedy B.

Dizajn lana je označený tromi číslami vyjadrujúcimi počet prameňov, počet drôtov na prameň a organické jadrá. Záznam tohto typu „6 X 37 + 1 OS“ napríklad znamená: šesťžilový kábel, ktorý má v žilách 37 vodičov a jedno organické jadro. Čím viac drôtov v prameňoch a menší priemer majú, tým bude oceľový kábel pružnejší..

Oceľové laná sú okrem veľkej nosnosti aj veľmi flexibilné. Jednou z nesporných výhod takýchto káblov je ich odolnosť voči náhlemu dynamickému zaťaženiu. Pretože k opotrebovaniu týchto výrobkov dochádza postupne, budete schopní včas identifikovať chyby týchto zariadení..

Odrody stavebných káblov

V závislosti od počtu drôtov v lane majú oceľové laná rôznu flexibilitu – menej pružné laná so 42 drôtmi; flexibilné oceľové káble zo 72 drôtov, každý prameň po 12 kusoch okolo konopného jadra; výrobky so zvýšenou flexibilitou, ktoré sú skrútené zo 144 tenkých drôtov v každom prameni 24 okolo konopného jadra.

Podľa návrhu sú oceľové káble rozdelené do troch typov:

Podľa úrovne skrútenia sa oceľové laná skrúcajú a nízko skrúcajú. Podľa materiálu jadra lana – s kovovým jadrom (jednovláknový oceľový a oceľový drôt) a s organickým jadrom (vlákno, prírodné, syntetické, vlákno, vystužené vláknami).

Podľa kombinácie smerov kladenia oceľových lán a ich prvkov sú laná:

  • jednosmerné položenie: smer lana a kladenie v prameňoch drôtu sú rovnaké;
  • krížové položenie: smer kladenia drôtov v prameňoch je opačný ako smer kladenia do lana prameňov;
  • kombinované položenie: so súčasným cvičením v lane prameňov ľavého a pravého smeru položenia;
  • trojité položenie: krížové položenie s opačným smerom položenia drôtov a prameňov.

Použitie oceľového lana

Vopred vás chcem varovať pred používaním veľmi tenkých lán, aj keď cena oceľového lana v tomto prípade nebude príliš vysoká. Nezabudnite tiež, že čím je drôt tenší, tým je drôt viac opotrebovaný a korózny. Laná, ktoré sú najodolnejšie voči korózii, sú vyrobené z nehrdzavejúceho alebo pozinkovaného drôtu. Medené alebo pozinkované laná môžu rýchlo hrdzavieť a poškodiť sa, najmä v zákrutách.

Najspoľahlivejším a najfunkčnejším v prevádzke je kábel z pozinkovanej ocele. Technika jeho výroby spočíva v špecifickom tkaní oceľových drôtov rôznych priečnych priemerov. Okrem toho je jadro, ktoré sa nachádza v centrálnej časti, pokryté špeciálnym mazivom a protiseptickou impregnáciou na zvýšenie odolnosti voči rôznym druhom vplyvov..

Hlavnou úlohou starostlivosti o oceľový kábel v podmienkach ich použitia je zachovať štruktúru a tvar výrobku, ktorý mu bol daný pri výrobe, a chrániť ho pred koróziou a mechanickým poškodením. Pri skladovaní lana navinutého na bubon by mala byť jeho os rovnobežná s podlahou, na ktorej je bubon nainštalovaný.

Pri dlhodobom skladovaní by mali byť výrobky pravidelne kontrolované pozdĺž vonkajšej vrstvy; na ne sa tiež nanáša lanový tuk súvislým súvislým filmom. Ako mazivo môžete podľa technických dokumentov použiť Torsiol-55, Torsiol-35, GOST 20458-75, BOZ-1. Pred nanesením tuku je potrebné kábel rôznymi spôsobmi očistiť od nečistôt a starého tuku. Najľahšie je čistenie pomocou bavlnených koncov a oceľových kefiek. Keď sa nanáša na kábel, teplota maziva by mala dosiahnuť 80-100 stupňov Celzia..

Tkaný oceľový kábel

Oceľové laná majú samozrejme veľkú pevnosť. Ak ste však zistili zlomenie oceľového lana, musíte vykonať práce na jeho obnovení, ktoré začínajú kontrolou lana. V mieste zlomenia by mali byť konce odstránené kovovými nožnicami alebo kliešťami. Hlavná vec je, že konce lana sú presne odrezané.

Za týmto účelom je kábel umiestnený na okraji lúča I alebo kanálového lúča a roztriedený kladivom. Alebo odrežte nepotrebné diely pomocou rozbrusovacieho kotúča, ak je k dispozícii uhlová brúska, a zlikvidujte ho. Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča, aby sa všetky práce s lanom vykonávali v rukaviciach alebo rukaviciach..

Kábel sa musí rozmotať na dĺžku 60-80 centimetrov a rozdeliť na pramene. Potom musí byť jeden prameň ohnutý vo vzdialenosti 30 centimetrov od celej časti kábla a opletený druhým, pohybujúcim sa smerom k hlavnej časti oceľového lana. S pomocou páčidla musí byť lano spletené o jedno alebo dve otáčky voľným koncom. Podobné akcie by sa mali vykonávať s nasledujúcimi prameňmi. Smyčka skončí s škaredými vyčnievajúcimi koncami..

Jeden koniec zabaľte na dve prepletené vetvy a skryte sa, pričom druhý koniec sa vinie v opačnom smere. Ešte lepšie je splietať existujúce tri časti a dať im tvar pravidelného pigtailu. S pomocou tretieho prameňa musíte omotať pigtail, tkať ho do slučky a znova ho omotať okolo pigtailu. Tento postup pokračuje, pokiaľ sú voľné konce, každá tyč je nasmerovaná na predchádzajúcu a ich konce sú vložené do pigtailov..

Aby sa vylúčili zranenia a väčšia spoľahlivosť, odporúča sa pigtail upevniť na niekoľkých miestach pomocou svoriek, ktorých úlohu môžu hrať kúsky oceľového drôtu, ktorý je pevne navinutý kliešťami a skrytý vo vnútri pigtailu. Na konci práce je opletenie z bezpečnostných dôvodov zabalené izolačnou páskou, na videu je znázornené, ako splietať oceľový kábel..

Na získanie silného a spoľahlivého spojenia v procese tkania oceľového lana je potrebné vytvoriť rovnomerné zaťaženie prameňov a snažiť sa o ich symetrické kladenie. Navyše to platí pre rôzne typy oceľových lán. V procese práce sa odporúča pravidelne zvinúť miesta tkania.

Vytvorenie slučky na kábli

V niektorých situáciách je potrebné naučiť sa opletať slučku na oceľovom kábli – pri spúšťaní ponorných čerpadiel vytvoriť predĺženie pre anténu a vlečný kábel. Viazanie uzla z oceľového lana nebude fungovať kvôli jeho tuhosti. Ale môžete urobiť slučku na jej konci celkom úhľadnú. Rovnako ako pri tkaní oceľového lana, musíte odrezať konce voľného kábla. Kábel položte na pevný podklad a niekoľkokrát narazte na ostrý koniec kladiva na jednom mieste. Na tento účel môžete použiť brúsku.

Výsledkom bude rovnomerný a úhľadný koniec lana bez zalomenia. Rozviňte oceľový kábel asi o 60 až 80 centimetrov. Pomocou skrutkovača ho musíte rozdeliť na dve časti v hrúbke. Pri 7-prameňovom lane by mali byť 4 pramene v jednej časti a 3 pramene v druhej časti. Oba diely omotajte okolo seba a na konci oceľového lanka vytvorte slučku s priemerom asi 10 centimetrov.

Vezmite do úvahy zmenšenie priemeru slučky lana počas procesu tkania o veľkosť hrúbky. Na vytvorenie slučky musí byť hlavná 4-lanková časť oceľového lana ohnutá smerom k 3-vláknovej časti. Druhú časť lana umiestnite do drážok hlavnej časti lana.

Postupne zabaľte zostávajúce konce dvoch prameňov, ktoré sú tkané okolo rezania. Potom každý zo štyroch voľných prameňov striedavo omotajte okolo strihu, potom tento prameň splietajte do slučky a znova omotajte okolo strihu. Na bezpečné ukončenie slučky zabezpečte na konci kábla priechod každého vlákna do slučky vo vzťahu k predchádzajúcemu v opačnom smere..

Zakryte konce predchádzajúcich prameňov oceľového lana nasledujúcimi, až kým nebudete mať v rukách dva pramene. Opatrne ich vložte medzi pramene káblovej slučky pomocou skrutkovača. Omotajte toto miesto izolačnou páskou. Môžu byť tiež vložené do sploštených rúrok. Takýmto spôsobom budete môcť skryť konce oceľového lana a urobiť slučku na lane menej traumatickou..

Požiar na oceľovom lane

Pred založením ohňa musíte v určitej vzdialenosti od konca oceľového lana dať silnú dočasnú značku, konce prameňov pripevniť pečiatkami a potom koniec kábla rozpustiť na prameňoch. Potom by mal byť kábel položený vo forme slučky požadovanej veľkosti a malo by sa urobiť dierovanie bežiacich prameňov. Existuje mnoho piercingových techník, ale budeme brať do úvahy iba najbežnejšiu metódu..

Prvé dierovanie je vhodné vykonať, ak sa oheň svojou zakrivenou časťou obráti na pracovníka a spustené pramene sú umiestnené napravo. Prevlečte prvý bežiaci prameň do kábla proti jeho zostupu sprava doľava pod 3 koreňové pramene. Druhý a tretí prameň dajte pod dva a jeden prameň. Keď prepichnete prvé 3 pramene, otočte oheň a potom prepichnite 4. a 5. bežiaci prameň.

Štvrtý prameň je prepichnutý pod dvoma a 5. – pod jedným prameňom oceľového lana. Potom môžete oheň znova obrátiť a dať mu pôvodnú polohu, prepichnúť šiesty bežiaci prameň do kábla, ktorý je zavedený pod jeden prameň oceľového výrobku v smere jeho zostupu. Tým sa dokončí prvá procedúra piercingu..

Pri nasledujúcom dierovaní sa každý bežiaci prameň zavedie sprava doľava do lana podľa pravidla „prameň jeden pod dvoma“. Na konci procesu každého dierovania by mali byť pramene utiahnuté, čo je možné vykonať v závislosti od hrúbky a sily oceľového lana ručne alebo pomocou kladkostrojov alebo zverákov. Na zníženie hrúbky oceľového lana v mieste dierovania sa odporúča dierovať tri pramene štyrikrát a zvyšok trikrát. Odrežte konce bežiacich prameňov pri samotnom lane, potom sa výrobok uloží do klietky pocínovaným drôtom.

Lano je komplexný drôtený výrobok, na jeho pleciach spočíva veľká zodpovednosť, takže kvalita oceľového lana musí byť čo najlepšia a je dôležité vedieť, ako opliesť oceľové lano alebo vytvoriť slučku a páliť na ňom. ..

About the author