Ako správne pracovať s dierovačom

Vŕtacie kladivo sa stalo nepostrádateľným pomocníkom pri stavbe aj opravách. Toto výkonné elektrické náradie, ktorého jeden druh už vzbudzuje rešpekt, je navrhnuté na prácu v tehlách a betóne, ale rovnako dobre ho možno použiť aj na obrábanie dreva alebo kovu, rovnako ako konvenčné vŕtačky..

Ako pracovať s príklepovým vrtákom tak, aby nástroj podľa vášho výberu slúžil mnoho rokov? Správna činnosť vŕtačky nielenže zvyšuje životnosť nástroja, ale tiež výrazne znižuje riziko poranenia pri jeho použití. Je potrebné použiť určité metódy práce, ktoré neumožňujú preťaženie nástroja, ako aj monitorovať jeho včasnú prevenciu..

Stručný popis perforátorov

Aby ste pochopili, ako správne pracovať s dierovačom, zvážte jeho možnosti..

Toto výkonné ručné elektrické náradie je určené na úder do tvrdých materiálov, ako je železobetón, kov a kameň. Pomocou dierovača môžete nielen vyvŕtať otvory rôznych priemerov, ale aj odštiepiť staré dlaždice, preraziť podlahu a steny, preraziť otvory pre inžinierske siete..

Vŕtacia kladivo dokáže pracovať v rôznych režimoch, čo z neho robí takmer univerzálny nástroj. Toto otáčanie s príklepom a bez príklepu, vŕtanie do betónu, kameňa, kovu a dreva, príklep bez otáčania. Zbíjačku môže nahradiť aj profesionálna príklepová vŕtačka.

Vo vnútri perforátora je nárazový mechanizmus – elektropneumatický alebo elektromechanický. Ak ho chcete aktivovať, stačí stlačiť tlačidlo. Samotný mechanizmus spôsobuje ranu, nie je potrebné ďalšie úsilie.

Hlavnou nevýhodou tohto nástroja je jeho značná hmotnosť. Podľa hmotnosti sú perforátory bežne rozdelené do 3 skupín: do 18 kilogramov – ľahké, od 18 do 25 – stredné, viac ako 25 – ťažké. Technické vlastnosti udávajú rázovú silu, ktorá vo väčšine domácich vŕtacích kladív môže byť od 2 do 3 J, a v profesionálnych nástrojoch – od 2 do 10 a od 5 do 18 J, ako aj frekvenciu úderov za minútu v závislosti od výkonu , dosahujúci od 23 tisíc úderov za minútu až do 44,5 tisíc.

Rotačné kladivá používajú dva systémy uchytenia pre vymeniteľné nástroje. Ide o SDS + a SDS-MAX. Ich rozdiely v priemeroch stopky sú 10 mm a 18 mm. Na ľahkých príklepových vŕtačkách, ktorých hmotnosť nepresahuje 5 kilogramov, je nainštalovaná kazeta SDS +. Takéto nástroje môžu byť domáce aj profesionálne. Skľučovadlo SDS-MAX je určené pre vŕtačky s hmotnosťou viac ako 5 kg. Nástroje SDS-MAX sa používajú profesionálne.

Ako pripraviť rotačné kladivo na prácu

Pred začatím práce musíte zistiť, ako nainštalovať a odstrániť odnímateľný nástroj, ktorého upevňovací systém závisí od hmotnosti perforátora.

Uvažujme o inštalácii odnímateľného nástroja na príklade použitia perforátora BOSCH GBH 2-26. Používa stopkové bity typu SDS + so štyrmi drážkami. Pred inštaláciou vŕtačky je potrebné vyčistiť jej stopku a namazať ju špeciálnym mazivom pre vŕtačky. Mazanie prispieva k plynulejšej prevádzke skalného vrtáka a predlžuje jeho životnosť.

Pri inštalácii nástroja je potrebné mazací krúžok posunúť späť. Kazeta je otvorená a nainštalovaná. Potom ho musíte trochu otočiť a zafixovať v požadovanej polohe. Potom by sa mal uvoľniť klzný krúžok, ktorý umožňuje zablokovanie nástroja. Uistite sa, že je nástroj správne zaistený v požadovanej polohe. Pred inštaláciou alebo demontážou dielov sa uistite, že je rotačné kladivo vypnuté a odpojené zo zásuvky..

Pre pohodlnejšiu prácu s príklepovou vŕtačkou k nej musíte pripevniť mäkkú prídavnú rukoväť, ktorá znižuje úroveň vibrácií. Pred začatím práce sa uistite, že je dostatočne bezpečne pripevnený.

Ako pracovať s dierovačom v rôznych režimoch

Režim vŕtania

Náradie je potrebné najskôr prepnúť do režimu vŕtania bez príklepu. V tomto prípade je prepínač nainštalovaný oproti značke, ktorá vyzerá ako vŕtačka. Potom musíte vŕtačku umiestniť na správne miesto a nástroj zapnúť pomocou tlačidla. Pri vŕtaní nemusíte na perforátor silne tlačiť, tlak na neho by nemal byť väčší ako päť kilogramov.

Pri použití skľučovadiel proti smeru hodinových ručičiek a vŕtania v nárazových polohách sa nesmie používať, pretože by to mohlo poškodiť skľučovadlo a spôsobiť jeho oddelenie od elektrického náradia. Aby sa zabránilo takejto situácii, do príklepovej vŕtačky bola pridaná funkcia “blokovanie prírazu”, určená na vŕtanie rôznych otvorov do dreva alebo kovu.

Pred samotnou prevádzkou nástroja je potrebné skontrolovať režim, v ktorom sa nachádza. Skalný vrt by mal bežať na voľnobeh asi jednu minútu. Dávajte pozor na činnosť prevodovky. Nemal by dochádzať k žiadnemu cudziemu hluku, vibráciám a klepaniu. Varovať by mali aj pachy po spálení alebo vzhľad dymu. Môžu sa objaviť v prípade poruchy elektrického náradia..

Režim príklepového vŕtania (vŕtanie)

Najprv musíte prepnúť príklepovú vŕtačku na režim vŕtania s príklepom. V tomto prípade je prepínač nainštalovaný nad značkou s obrázkom vŕtačky a kladiva. Potom musí byť vrták umiestnený tam, kde je potrebné vytvoriť dieru, a potom zapnite nástroj.

Pri vŕtaní sa musíte snažiť, aby vrták nebol zošikmený a nedovoliť mu skĺznuť z požadovaného bodu. Vŕtačku s príklepom musíte držať pevne, ale nevyvíjajte na ňu tlak. Mierny tlak poskytuje optimálne výsledky.

Pri vypĺňaní otvoru drobkami a prachom sa pokúste vyprázdniť vŕtačku, aby ste odstránili odpadky. To uľahčí ďalšiu prácu..

Pri vŕtaní do betónu môže vrták naraziť do výstuže. Aby ste nestratili kontrolu nad nástrojom, musíte túto možnosť vziať do úvahy ešte pred začatím práce a okamžite zaujať pohodlnú polohu a bezpečne držať rotačné kladivo.

Nárazový režim

Nárazový režim sa používa na kladenie a sekanie, ako aj na štiepkovanie. Prepínač je prepnutý do režimu úderu nad značkou kladiva. Nástroj musíte držať oboma rukami a veľmi pevne. Zapnite úder. Aby bol štrajk na správnom mieste, je potrebné vynaložiť určité úsilie. Tu tiež nie je potrebná veľká sila, pretože výsledok sa z toho nezlepší..

Pamätajte si, že keď je dierovač v prevádzke, nemôžete zmeniť jeho polohu.

Techniky správnej práce s razníkom

1. Pri práci je potrebné používať ochranné prostriedky. Patria sem okuliare, rukavice a zátky do uší. Musíte pracovať v kombinéze s gombíkom a odstrániť všetko, čo sa vám pri práci na vŕtačke môže nechtiac navinúť.

2. Netlačte silne na skalný vrták v smere nárazu alebo vŕtania. Nie je to potrebné, pretože to neovplyvní silu nárazu a výkonnosť nástroja, ale môže to spôsobiť zlyhanie..

3. Vŕtacie kladivo by nemalo bežať naprázdno, pretože v tomto prípade je energia nárazu absorbovaná mechanizmami, čo vedie k ich ďalšiemu opotrebovaniu.

4. Pri práci s pórovitým a sypkým materiálom je lepšie použiť vŕtanie bez príklepu, aby nedošlo k rozpadaniu..

5. Pri práci s materiálmi so zvýšenou tvrdosťou sa odporúča použiť špeciálne mazivo. Strojný olej je možné použiť ako mazivo.

6. Práca s pevnými látkami tiež vyžaduje chladenie kvapalinou. Ako emulzie na rezanie môžu pôsobiť špeciálne emulzie, používa sa aj tuk alebo strojový olej.

7. Ak je potrebné použiť dlhé vrtáky, aby sa ušetrilo, je vhodné začať vŕtať kratšími vrtákmi rovnakého priemeru..

8. Pravidelne, každých 180-200 otvorov, musíte stopky vrtákov namazať tukom, potom ich očistite od prachu a utrite suchou handričkou. Ako mazivo je možné použiť tuhý olej alebo litos..

9. Na zvýšenie zdrojov spotrebného materiálu je potrebné pravidelne nechať vrták vychladnúť a ochladiť borax vo vode alebo v strojovom oleji..

10. Je potrebné sledovať zahrievanie telesa nástroja v oblasti, kde je umiestnená prevodovka. So silným teplom by ste si mali dať prestávku v práci, kým sa príklepová vŕtačka neochladí. Neodporúča sa používať vodu na chladenie, pretože voda, ak sa dostane dovnútra puzdra, môže poškodiť nástroj..

11. Je potrebné striedať doby práce a odpočinku nástroja. Pri profesionálnych skalných vŕtačkách sa odporúča urobiť prestávku 10 minút po každých 30 minútach prevádzky..

Starostlivosť a prevádzka vŕtacieho kladiva

Dĺžka jeho životnosti priamo závisí od toho, ako sú dodržané základné pravidlá obsluhy razníka. V prvom rade musíte venovať pozornosť mazaniu nástroja. Tu sa neoplatí šetriť, najmä ak sa majú vykonať konkrétne práce..

Pri práci vždy vzniká veľa stavebného prachu. Perforátor pred ním ochránite vysávačom. Mnoho modelov má špeciálne príslušenstvo na tele, ku ktorému je hadica pripevnená. Aby ste sa chránili pred betónovými časticami, môžete si na vrták nasadiť štít, vyrobený napríklad zo spodnej časti plastovej fľaše.

Ako pracovať s príklepovou vŕtačkou, aby nedošlo k prehriatiu? Upozorňujeme, že ako pri rýchlom otáčaní, tak pri práci s nástrojom pri nízkych otáčkach sa nástroj veľmi rýchlo zahrieva. Preto je dôležité dodržiavať prevádzkový a kľudový režim príklepovej vŕtačky..

Aby ste si nemuseli klásť otázku, prečo príklepová vŕtačka nefunguje, musíte elektrické náradie správne monitorovať a udržiavať ho v správnom stave. Po použití by mal byť odpojený nástroj očistený mäkkou handričkou. V prípade potreby môžete použiť aj vlhkú handričku navlhčenú v mydlovej vode. Je nevyhnutné vyčistiť vetrací otvor od prachu a nečistôt..

Ak punč napriek tomu prestal fungovať, upozorňujeme, že na jeho oprave by sa mali podieľať špecialisti. Mimochodom, po intenzívnom používaní nástroja by ste sa mali obrátiť na servisné stredisko, aj keď je v dobrom stave. Rutinná kontrola pomôže predchádzať poruchám, ktoré by mohli spôsobiť zranenie. Toto odporúčanie by sa nemalo zanedbávať, najmä ak sú v prevádzke nástroje s vysokým výkonom a silným nárazom..

Keď môžete „robiť hluk“ dierovačom

Samostatná konverzácia o hluku generovanom nástrojom počas prevádzky. Nie je žiadnym tajomstvom, že zvuk pracovného vŕtacieho kladiva ráno a cez víkend spôsobuje niekomu radosť. Čo keď potrebujete vykonať opravu, ale nechcete sa hádať so susedmi? Kedy môžete pracovať s dierovačom, aby ste sa nehádali so zákonom? Je potrebné mať na pamäti, že podľa zákona je „doba ticha“ v krajine časový interval medzi 23.00 h a 07.00 h..

Nie všetci ľudia sa prebúdzajú do siedmej ráno, takže je stále lepšie odložiť akékoľvek hlučné opravy na najmenej deväť hodín. Každý región má spravidla svoj časový rámec. V niektorých sú opravy povolené iba počas pracovných dní od 09:00 do 19:00. Preto je otázka, koľko hodín a dokedy môžete pracovať s dierovačom, najlepšie vyriešená na základe Kódexu správnych deliktov vášho regiónu. Odvolávanie sa na miestne zákony a nariadenia nebude nadbytočné a pretože môžu byť zvážené aj ďalšie body týkajúce sa úpravy opráv alebo iné informácie, ktoré budú vo vašej oblasti relevantné.

About the author