Ako správne rezať frézou na sklo

Sklo sa aktívne používa vo všetkých sférach ľudského života, preto pre jeho správne rezanie a spracovanie boli vynájdené špeciálne nástroje – rezačky skla. Tieto zariadenia existujú v rôznych modifikáciách, z ktorých každé má svoje vlastné pravidlá prevádzky. Tiež odpoveď na otázku, ako rezať sklo rezačkou skla, závisí od typu skla, ktoré je potrebné spracovať..

Obsah:

Príprava skla na rezanie

Rezanie skla rezačkou skla začína vo fáze prípravy materiálu, od toho závisí celá kvalita práce. Ak je sklo nové, stačí ho iba zotrieť od nečistôt. Na tento účel je najlepšie použiť noviny, nie handričku, pretože odstránia vlhkosť a nezanechajú šmuhy. Ak bolo sklo už použité na určený účel alebo bolo jednoducho dlho skladované a pokryté povlakom a tiež získanými čipmi, bude to vyžadovať starostlivejší prístup k príprave.

Použité sklo je potrebné dôkladne opláchnuť špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na sklenené povrchy. Ďalej je vyčistené sklo odmasťované vhodnými prostriedkami. Sú to napríklad handry namočené v petroleji. V poslednej fáze sa sklo suší v uzavretej miestnosti, kde sa na sklo nedostáva prach..

Okrem čistenia skla príprava zahŕňa aj jeho vyrezanie. Je veľmi ťažké dosiahnuť úplne bezodpadový proces práce so sklom, najmä ak potrebujete vystrihnúť kus nepravidelného tvaru. Ale ak vypočítate správne rezanie, potom sa odpad zníži na minimum, čo znamená, že sa minimalizujú aj náklady. Najpohodlnejšou a najsprávnejšou možnosťou rezania bude zarovnanie najdlhšej strany obrobku so zodpovedajúcou stranou skla. Po práci nemusíte ozdoby vyhadzovať, pretože budú v budúcnosti užitočné..

Druhy skla a vlastnosti práce s nimi

Aby ste pochopili, ako správne rezať sklo rezačkou skla, musíte zistiť, aké druhy skla existujú a s ktorým z nich musíte pracovať. Každý typ skla znamená iný prístup. Existujú nasledujúce typy:

 • výrobky z tvrdeného skla sa prakticky nerežú. Ak je potrebné použiť výrobky vyrobené z takého skla, potom je potrebné postarať sa o jeho rezanie v počiatočnom štádiu, pretože tento typ skla stráca svoje vlastnosti pri rezaní doma. S tvrdeným sklom manipulujú odborníci pomocou špecializovaného zariadenia;

 • vlnité sklo je vzorovaný výrobok, ktorý sa často používa na dekoráciu dverí, nábytku a interiérov. Je celkom možné pracovať s takýmto materiálom doma, proces jeho rezania sa veľmi nelíši od hladkých povrchov. Pre vlnité sklo je optimálna valcová rezačka skla a z hladkej strany sa musí urobiť rez;
 • akrylové alebo organické sklo – je to priehľadný plast, je vyrobený na báze syntetických živíc. Rezanie takéhoto materiálu nevyžaduje špeciálne nástroje; postačí bežná kovová píla na kov, fréza a nástroje na vyrovnávanie okrajov. Ak hrúbka plexiskla nie je väčšia ako 2 mm, potom sa dá ľahko rezať bežným kancelárskym nožom. Ak potrebujete vedieť, ako rezať sklo bez rezačky skla, pravdepodobne hovoríme o plexiskle, aj keď niektorí kvalifikovaní remeselníci rezajú obyčajné sklo pomocou nožníc pre domácnosť..

Hlavným pravidlom pri práci s akýmkoľvek sklom sú ochranné prostriedky, medzi ktoré patria rukavice a okuliare. Pracovná plocha musí byť pokrytá novinami alebo handričkou, ktorá vám nebude vadiť vyhodiť, pretože rezanie skla zahŕňa prítomnosť mnohých malých úlomkov.

Výber rezných nástrojov

V skutočnosti je rezanie skla rezačkou skla dosť jednoduché, v tomto procese sú potrebné iba určité zručnosti, ktoré prichádzajú so skúsenosťami. Neskúsený majster často technologicky vykonáva všetko dokonale správne, ale proces pokračuje so sklamanými výsledkami. Problém často spočíva v správnom výbere nástrojov, vynikajú nasledujúce typy rezačov skla:

 • fréza na diamantové sklo je klasický nástroj, ktorý sa používa už mnoho rokov. Na domáce použitie je optimálna fréza na sklo so skosenou hranou, odolá asi 10 km zárezov. Pravidelne je potrebné nástroj na lište znova zaostriť;
 • valcová rezačka skla – rezací prvok pozostáva z 1 až 6 valcov vyrobených z odolnej zliatiny kobaltu a volfrámu;
 • fréza na olejové sklo – má rovnakú konštrukciu ako nástroj s rezacím valcom, ale s pridaním nádoby s olejom, z ktorej sa na rezaný povrch dodáva kvapalina, je taká rezačka skla optimálna na prácu s hrubým sklom;
 • rezačka skla na rezanie kruhov a oválov – nástroj pripomína kompas alebo mechanizmus niekoľkých zariadení. Ak ide o rezačku skla v kruhovom tvare, potom má prísavku, ktorá je pripevnená k stredu požadovaného kruhu, kontrolovanú stupnicu, pomocou ktorej sa nastavuje požadovaný polomer a samotná fréza na sklo. Takými nástrojmi sú najčastejšie olej, to znamená, že majú nádobu na mazanie reznej časti.

Okrem samotnej frézy na sklo budete potrebovať aj pravítko, pozdĺž ktorého sa bude kresliť čiara rezu. Pri rezaní skla sa toto zariadenie nazýva forma. Ak potrebujete urobiť jednoduchý rez na obyčajnom skle malej hrúbky, urobí to obyčajný rovnomerný a dlhý predmet. Pri komplexných rezoch je potrebná špecializovaná forma.

Pri výbere samotnej frézy na sklo je potrebné zastaviť sa pri nástroji, ktorý vám umožní rozbiť sklo na kúsky iba z jedného rezu. Ak rezačka skla nie je veľmi kvalitná, potom bude potrebné čiaru nakresliť niekoľkokrát. Pri rezaní je potrebné byť čo najpresnejší a opatrnejší, od toho závisí oveľa viac ako od kvality rezačky skla. Tretím potrebným nástrojom je dokonale rovný povrch, ak nie je, potom je pod sklo na vyrovnanie umiestnená lepenka.

Proces rezania skla rezačkou skla

 • sklo je rozložené na rovnej rovine a vzor je naň pritlačený;
 • rezačka skla označuje začiatok a koniec línie zárezu;
 • pri označovaní je potrebné vziať do úvahy zarážku od reznej časti k okraju rezačky skla, pretože počas kreslenia čiary bude rezačka skla hranou priliehať k pravítku;
 • s cieľom presne určiť veľkosť požadovaného zahĺbenia sa rezačka skla testuje na akomkoľvek povrchu;

 • keď je označený začiatok a koniec čiary, rezná hrana je vyrazená pozdĺž okrajov skla, je to nevyhnutné, aby sklo pri rezaní nepraskalo, pretože na okrajoch sa vytvára najväčší tlak;
 • na skle sa vykonáva rezačka skla, tlak závisí od hrúbky materiálu, nemala by sa pôsobiť nadmernou silou, pretože veľmi tenké sklo od tlaku praskne;
 • aby ste pochopili, ako správne rezať frézou na sklo, musíte sa naučiť, ako vytvoriť čiaru rýchlo, súčasne a rovnakou silou po celej dĺžke, to neplatí pre hrany nástroja, ktoré sú vopred vrúbkované;
 • pri práci s nástrojom je potrebné chrániť zrakové orgány, pretože fréza na sklo niekedy vyskočí, rozbije sklo, v dôsledku čoho sa vytvorí veľa malých úlomkov, ktoré môžu poškodiť sliznicu očí;
 • keď sa čiara nakreslí, vyhodnotí sa a určí sa, či je potrebné pridať zárez;
 • ak nie je potrebné nakresliť čiaru, sklo sa opatrne poklepá pozdĺž zárezu a rozbije sa;
 • okraje sú brúsené.

Správne rezanie plexiskla

Ako bolo uvedené vyššie, na rezanie plexiskla sa používajú jednoduché nástroje, ako napríklad píla na kov alebo nástrojový nôž. Na zarovnanie okraja budete potrebovať nástroje. Ak je plexisklo rezané na frézke, okraje po rezaní nie je potrebné spracovávať. V priemysle je organické sklo rezané laserom, ktorý poskytuje vysokú presnosť rezania, nízke náklady a dobrú kvalitu rezov. Malo by sa pamätať na to, že organické sklo má nízku tepelnú vodivosť, v zóne rezu sa rýchlo zahrieva, preto je potrebné prácu vykonávať rýchlo a v najmenšej možnej hĺbke..

Plexisklo doma môžete najľahšie rezať pílkou alebo rezačkou. Pri rezu je materiál položený na rovný povrch, na ktorý je položený kus tak, aby sa zhodoval s požadovanou čiarou rezu. Rezná čiara je najpresnejšia, ak na ňu položíte pravítko. Pozdĺž vyznačenej čiary je niekoľkokrát vyrobená fréza, takže zárez je asi polovicou hrúbky skla. Potom sa požadovaný kus jednoducho odlomí z hlavnej časti..

Okraje odrezaných kusov sú očistené spojovacím spojom. Ak bol rez vykonaný pílou, mal by sa vziať do úvahy výsledný hrubý okraj, ktorý počas spracovania zníži veľkosť kusu. Pri práci na plexiskle s kotúčovou pílou alebo frézou jeho okraje penia a zhrubnú, preto by ste sa mali počas prevádzky starať o chladenie materiálu..

Sklenené triky

1. Na vysokokvalitný rez skla je potrebná profesionálna a dostatočne kvalitná rezačka skla, ako aj priestranný rovný povrch, na ktorom sa bude práca vykonávať. Povrch je preferovaný z dreva alebo drevotriesky, pretože je dostatočne mäkký, aby počas prevádzky nepoškodil sklo.

2. Na prácu potrebujete pravítko alebo plochú koľajnicu veľkosti 5-10 mm, táto šírka vám umožní pohodlne držať nástroj rukou. Hlavným trikom pri používaní rezačky skla je kvalita linky. Pretože pri rezaní rezačkou skla musíte nakresliť čiaru raz, presne a rovnomerne. Linka by nemala byť krivá ani prerušovaná, inak sklo v miestach zlomov a skosení praskne. Pri dostatočných skúsenostiach sa chyba ľahko opraví, ak sa na sklo aplikuje cikcak.

Existuje jeden dosť zložitý spôsob, ako použiť čiaru na sklo. Čiara nie je nakreslená na pracovnom povrchu, ale na stole, potom sa sklo položí na túto čiaru, urobí sa jeden rez na obidve strany a potom sa na sklo nakreslí čiara rezačkou skla so zameraním na značku. vyrobené na stole. Táto metóda je vhodná iba pre dokonale číre sklo..

3. Správna poloha nástroja počas procesu bodovania. Ak sa proces vykonáva pomocou rezačky diamantového skla, drží sa v ruke ako ceruzka, ale s miernym sklonom. Hotová čiara je bezfarebná a tenká brázda. Ak sa práca vykonáva valcovým nástrojom, jeho poloha by mala byť striktne kolmá na pracovnú plochu, zatiaľ čo rezačka skla je upnutá medzi palcom a stredným prstom a stláčaná ukazovákom. Valcová sklenená fréza je stlačená viac ako diamantová rezačka a samotný rez je biely. Počas kreslenia čiary je potrebné na celý tlak pôsobiť rovnakou silou, jedinou výnimkou sú hrany skla, kde je tlak mierne znížený.

4. Ak je na skle vytvorená rovná čiara požadovanej hĺbky, ľahko sa rozbije. Ak sa sklo nerozbije, položí sa na stôl tak, aby bol zárezový pás asi 0,5 cm za okraj stola, akoby visel. Ďalej je zavesená časť skla držaná a jemne poklepaná po celej línii rezu hlavou frézy na sklo. Poskytujte presné a ľahké údery.

Pri takom postupe sa sklo spravidla veľmi nečakane rozbije. Ak sa to nestalo, poklepaním sa to stane, potom sa pod jeho okraje umiestnia dve zápalky a potom sa pritlačia na povrch rukami. Niekedy je po rezaní potrebné odstrániť malé a nie široké časti skla, preto sú na všetkých rezačkách skla vytvorené drážky, do ktorých sú tieto časti vložené, a potom sa odlomia.

5. Kvalitu nástroja je ľahké určiť podľa tónu, ktorý vydáva pri vrubovaní. Ak počujete piskot a vŕzganie, potom je potrebné nabrúsiť frézu na sklo. Podrobne hovorí o tom, ako rezať sklo rezačkou skla, video na konci článku.

About the author