Ako vložiť vŕtačku do príklepovej vŕtačky

Príklepová vŕtačka je dnes jedným z najobľúbenejších nástrojov, preto jej užitočnosť nemožno podceňovať. Nástroj používajú skúsení profesionáli aj bežní amatéri. V mnohých situáciách by to bez tohto zariadenia bolo ťažké. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vložiť vŕtačku do príklepovej vŕtačky, aby nedošlo k jej poškodeniu. Osvojenie si schopnosti kompetentného používania nástroja vám pomôže dotiahnuť vašu prácu k dokonalosti. Na vloženie vŕtačky do nástroja potrebujete príklepovú vŕtačku, vŕtačku, skľučovadlo a mazivo..

Obsah:

Čo je dierovač

Pred inštaláciou vŕtačky do príklepovej vŕtačky v prvom rade stojí za to pochopiť. Dnes je ťažké dokončiť opravy alebo stavbu bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci vŕtacieho kladiva. Keď je potrebné vŕtanie, tento nástroj je jednoducho nenahraditeľný. Vŕtacie kladivo sa používa pri práci s betónom a tehlami, často sa používa aj pri práci na kove alebo dreve ako konvenčná vŕtačka..

Mnoho funkcií robí tento nástroj univerzálnym-rotácia dierovania, neotáčavé dierovanie, rotácia bez klepania, vŕtanie do betónu, funkcia zbíjačky, vŕtanie do dreva a kovu a mnohé ďalšie. Musíte vedieť, že existuje mnoho typov skalných vrtov. Princíp používania nástroja je rovnaký, ale ak potrebujete vyvŕtať široký a hlboký otvor, je lepšie použiť väčší a výkonnejší nástroj..

Zariadenie na vŕtacie kladivo

Na prácu s týmto nástrojom potrebujete rôzne príslušenstvo – vŕtačky, vrtáky do betónu pre príklepovú vŕtačku, dláta, čepele a korunky. Pri vŕtaní otvorov sa používajú vŕtačky a korunky, vŕtačky do betónu a kameňa, dláta na drážkovanie a nože sú potrebné na zhodenie sadry alebo starých dlaždíc. Všetky vrtáky do kameňa majú tvar stopky, vďaka čomu sa v skľučovadle vykonáva rýchla a spoľahlivá fixácia.

Perforátor je možné použiť aj so špeciálnymi uhlovými nadstavcami, systémom odstraňovania prachu, miešadlami na miešanie malt alebo farieb, dlátami a rôznymi druhmi nástavcov (ostrenie vrtákov, vodné čerpadlo, nadstavec na rezanie kovu v plechoch). Pred každou prácou s vŕtacím kladivom sa uistite, že je správne vybavené a vhodné pre budúcu prácu. Príliš malý nástroj nemusí zvládať ťažké bremeno.

Opravné prostriedky

Pri práci s vŕtacím kladivom nezabudnite na ochranné prostriedky. Patria sem okuliare, zátky do uší a rukavice. Tiež by ste mali pracovať v špeciálnom oblečení, vylúčiť všetko, čo sa môže omylom omotať okolo vŕtačky alebo vŕtačky. Pri práci so zariadením na neho nevyvíjajte tlak, môže to skončiť zle.

Pokúste sa nástroj nenechať bežať naprázdno príliš dlho, je to dovolené len pred testovaním. Pri práci s pórovitým materiálom používajte vŕtanie bez príklepu, aby sa nedrobilo. Ak musíte pracovať s pevným materiálom, je lepšie použiť emulziu rezného oleja. Ak práca zahŕňa použitie dlhého vrtáka, aby ste ušetrili peniaze, môžete začať pracovať s kratším vrtákom do kovu pre príklepovú vŕtačku, ale s rovnakým priemerom.

Vrtáky stopky namažte každých 180-200 otvorov. Dávajte pozor na zahrievanie nástroja, je lepšie urobiť prestávku, keď je teplo silné. Striedajte prácu a odpočinok. Pauza sa zvyčajne robí každých tridsať minút. Jeho trvanie je asi desať minút..

Ako vložiť vŕtačku do príklepovej vŕtačky: pokyny krok za krokom

Ak pri práci s dierovačom vezmete do úvahy všetky pravidlá a budete venovať pozornosť jemnostiam, práca bude vykonaná kompetentne a ľahko. Vždy sa riaďte stavebnými technikami a nezabúdajte na pravidelnú kontrolu náradia na chyby..

Funkčná kontrola

Pred výmenou vŕtačky alebo prácou s nástrojom sa musíte uistiť, že funguje správne. Za týmto účelom zasuňte zástrčku do zásuvky a dierovač dajte do režimu vŕtania bez boja (krajná ľavá poloha). Potom stlačte tlačidlo štart. Ak počujete plynulý zvuk bez chýb a trhnutí, môžete začať pracovať.

Pred začatím práce nezabudnite skontrolovať steny alebo iné povrchy na prívod vody alebo elektrické vedenie. Rukoväť musí byť počas prevádzky bezpečne pripevnená a nesmie sa visieť. Včasná kontrola alebo kontrola pomôže vyhnúť sa zraneniu a poškodeniu zariadenia..

Vezmite prosím na vedomie: nikdy sa nedotýkajte rotujúcich častí nástroja, inak by to mohlo byť smrteľné. Z rovnakého dôvodu je potrebné iba nainštalovať skľučovadlo a vŕtačku pre príklepovú vŕtačku s odpojenou zástrčkou..

Kúpa skľučovadla

Musíte si kúpiť špeciálne skľučovadlo, ktoré sa hodí k vášmu modelu príklepovej vŕtačky. Ak si nemôžete vybrať alebo neviete, ktorá kazeta je potrebná, je najlepšie vziať si nástroj so sebou a vyskúšať kompatibilitu na mieste..

Dnes sú perforátory vybavené dvoma druhmi kaziet – bezkľúčovými a kľúčovými. Kľúčovou možnosťou je tradičná možnosť, do ktorej je pomocou špeciálneho kľúča upnutá vŕtačka do dreva pre perforátor. V tomto prípade je upevnenie spoľahlivé, ale menej pohodlné ako bezkľúčové skľučovadlo. Bezkľúčové skľučovadlo ľahko uchopí vŕtačku bez použitia akéhokoľvek náradia. Stačí si vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje, a postupovať podľa ďalších pokynov..

Výber vŕtačky pre príklepovú vŕtačku

Vŕtačky sú dnes vyrobené z uhlíkovej ocele, rýchloreznej ocele a legovanej ocele. Ak potrebujete pracovať s tvrdými materiálmi, vŕtačka môže byť vybavená tvrdým spájkovaním. Vrtáky sú hrotové, centrovacie, s rovnými drážkami a špirálovými (na hlboké vŕtanie).

Môžete si tiež kúpiť vrták určený na drevo, kov, kameň, betón, sklo, keramiku, diamant alebo univerzálnu verziu. Pred upevnením vŕtačky v príklepovom vrtáku sa musíte rozhodnúť pre typ, ak chcete, aby bola práca vykonaná správne. Farba vrtáka naznačuje vzhľad konečného výsledku..

Ak je vrták zafarbený na čierno, znamená to, že bol spracovaný prehriatou parou, ale to nemá vplyv na kvalitu, napriek všeobecnému presvedčeniu, že čierne vrtáky sú silnejšie. Ak má vrták hnedý alebo mierne zlatistý odtieň, s najväčšou pravdepodobnosťou ho zbaví stresu. Vŕtačky, ktoré sú ošetrené nitrilom titánu, majú jasnú zlatú farbu, tieto možnosti sú najdrahšie a najtrvanlivejšie.

Dobré spoločnosti spravidla uvádzajú na vŕtacích boxoch svoje vlastnosti, ako napríklad akosť ocele a materiál, s ktorým sa dá pracovať. Ak sa vrták počas prevádzky veľmi zahreje, znamená to, že je matný alebo bol nabrúsený nesprávne..

Ako získať vŕtačku z príklepovej vŕtačky

Ak je do príklepového vrtáka vložená stará vŕtačka, musí byť starostlivo vymenená. Pred odstránením akéhokoľvek nástavca dávajte pozor na typ jeho kazety. Nezabudnite na rýchloupínacie skľučovadlo a skľučovadlo. Kľúč je spoľahlivejší, najmä pri práci v šokovom režime. Táto kazeta je vyrobená z kovu, preto je menej vystavená mechanickému poškodeniu..

Pred vybratím vŕtačky z vŕtacieho kladiva s bezkľúčovým skľučovadlom s dvojitým puzdrom nezabudnite zariadenie prepnúť do reverzného režimu. Potom je potrebné jednou rukou upevniť spodnú spojku a druhou odskrutkovať hornú spojku. V skľučovadle s jedným puzdrom je možné bit vymeniť iba jednou rukou, pretože je vhodný pre príklepové vŕtačky so samosvorným hriadeľom..

Ak sa vrták zasekne

Sú chvíle, keď sa pracovný nástroj zasekne v skľučovadle a nechce byť vytiahnutý. Tu musíte vedieť nasledujúce. Aby bolo možné vrták jemne vytiahnuť, je potrebné jeho voľnú časť upnúť do zveráka a klepať kladivom na čeľuste skľučovadla cez drevené vedenie, kým chvost vrtáka nevyjde z rýchloupínacieho skľučovadla. Ak je vŕtačka pevne zaseknutá v príklepovom vrtáku a nepomáha to, môžete skľučovadlo vybrať a vložiť do benzínu a do skľučovadla upustiť trochu automobilového oleja..

Tiež sa často vyskytujú situácie, keď sa vrták pri stavebných betónových prácach zasekne v stene. K tomu dochádza pri upínaní medzi betónom a výstužou. Prestaňte stláčať spúšť a kývať vŕtacím kladivom, pretože sa môže zlomiť. Najprv vyberte vrták zo skľučovadla, vymeňte ho a začnite jemne vyrážať betón okolo uviaznutého vrtáka. Vyvarujte sa nárazu do zaseknutého vrtáka. Po tomto postupe je možné zaseknutý vrták bez problémov odstrániť..

Vkladanie skľučovadla

Pre správnu funkciu náradia je potrebné príklepovú vŕtačku namazať špeciálnym mazivom. Je lepšie kúpiť si patentovaný výrobok, ktorý je odolný voči vode a zabraňuje vstupu vlhkosti do kovových povrchov, čo zabraňuje korózii.

Aby ste to urobili, musíte otvoriť tubu tuku a trochu stlačiť do otvoru, do ktorého sú vložené dýzy. Potom sa nástroj umiestni na podlahu alebo na iný tvrdý, pohodlný povrch s rukoväťou, po ktorej sa zadná časť hlavy kladiva stiahne, zasunie sa skľučovadlo a spodná časť hlavy sa vráti do predchádzajúcej polohy..

Vŕtacia vložka

Po vyššie uvedených krokoch môžete do skľučovadla vložiť vrták pre dierovač. Potom otáčaním hornej časti skľučovadla v smere hodinových ručičiek až na doraz je potrebné vŕtačku upnúť. Potom nezabudnite skontrolovať, či je pevne pripevnený.

Ak zistíte, že je vrták uvoľnený, skúste skľučovadlo trochu utiahnuť. Po konečnom stanovení a vykonaní všetkých akcií môžete zapnúť dierovač v sieti. Niekoľkokrát stlačte spúšť, aby sa tuk mohol dobre rozptýliť do dielov.

Začiatok práce

Pred začatím práce sa musíte uistiť, v ktorom režime sa nástroj nachádza. Voľnobeh by mal byť jednu minútu. Nezabudnite skontrolovať činnosť prevodovky, aby z nej nevychádzali vibrácie, zbytočné zvuky alebo zvuky. Tiež by nemal byť žiadny dym alebo zápach, ktorý sa podobá horiacej izolácii..

Na vŕtanie musíte nainštalovať vrták na miesto, kde bude vytvorený otvor, a až potom stlačte tlačidlo napájania. Pri práci s príklepovým vrtákom netlačte na povrch príliš silno. Moderné skalné vŕtačky majú funkciu zapnutia / vypnutia. Táto vlastnosť nástroja je schopná poskytnúť hlavnú prácu so znížením rýchlosti. Vďaka tomuto režimu sa otvor urobí na presne definovanom mieste a vrták nepôjde do strany..

Pri vŕtaní do kovu alebo dreva nezapínajte režim príklepu, mohlo by dôjsť k poškodeniu zariadenia. Existujú skalné vŕtačky, ktoré majú mechanizmus automatického vypnutia, keď je zvolená nesprávna možnosť. Pri stavebných prácach je možné nárazový režim použiť na vŕtanie betónu. Na zbavenie otvoru od prachu je potrebné pravidelne odstraňovať časť vrtáka a vracať ho na svoje miesto..

Prevádzka rotačného kladiva

Ako dlho bude puncher slúžiť, závisí od dodržania všetkých pravidiel jeho prevádzky. Pri práci s materiálmi, ako je betón, by ste nemali šetriť peniaze na mazanie nástrojov. Ak sa nástroj pokazí, musí byť vrátený do servisného strediska. Aj keď nie je poškodený, čas od času stojí za to vziať ho na kontrolu majstrom.

Upozorňujeme, že niektoré poruchy spôsobujú zranenie, to platí najmä pre silné príklepové vŕtačky so silným nárazom. Ak je vŕtačka s príklepovým vrtákom zaseknutá zle alebo si nie ste úplne istí svojimi schopnosťami, je tiež lepšie vyhľadať pomoc kvalifikovaných špecialistov.!

Na odstránenie stavebného prachu z náradia môžete použiť vysávač. Pri použití razníka stojí za to pamätať na režim odpočinku, zariadenie má tendenciu sa zahrievať aj pri nízkych rýchlostiach. Postupujte podľa pokynov dodaných so zariadením..

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené skutočnosti môžeme vyvodiť určité závery, že vlastné vloženie vŕtačky do príklepovej vŕtačky je veľmi jednoduchý postup. Nezabudnite tiež, že podľa zákona je možné príklepovú vŕtačku používať iba po siedmej ráno a pred jedenástou večer. Pokúste sa vykonať opravy vo všedné dni od deviatej ráno a dokončiť ich do siedmej večer..

About the author