Ako vymeniť vykurovacie teleso v ohrievači vody

Elektrické ohrievače vody sa stali súčasťou nášho života, či už sa používajú doma alebo vo vidieckom dome. Ako každá technika však vyžaduje údržbu a opravu. A podľa Murphyho zákona: „Ak existuje možnosť, že sa môže stať nejaký problém, potom sa to určite stane.“ A stane sa to pre nás v nesprávny čas.

A aby sa tomu zabránilo, je veľmi dôležité monitorovať technický stav ohrievača vody. A v tomto prehľade zvážime frekvenciu údržby, ako vymeniť vykurovací článok v ohrievači vody a ako to urobiť vlastnými rukami bez toho, aby sme sa museli uchýliť k pomoci servisného strediska..

Výstavba elektrických zásobníkových ohrievačov vody

Na opravu kotla alebo vykonanie technickej revízie musíte začať s teoretickou časťou, ktorú urobíme. Zariadenie elektrického ohrievača vody nie je ťažké. Začnime pekne po poriadku. Konštrukcia tohto zariadenia pozostáva z:

 • telo je hlavná časť, možno najväčšia, celá konštrukcia je zostavená na jej základe;
 • vrstva tepelnej izolácie, je potrebné vylúčiť tepelné straty ohriatej vody;
 • nádrž na vodu, nádrž, v ktorej sa ohrieva voda;
 • rúrka na prívod horúcej vody, ľahko rozlíšiteľná podľa veľkosti;
 • horčíková anóda, hlavný prostriedok ochrany proti korózii nádrže a vykurovacieho telesa;
 • TEN – ohrieva vodu v kotle, princíp jeho fungovania je rovnaký ako v rýchlovarnej kanvici;
 • potrubie na prívod studenej vody;
 • senzory, možno technologicky najpokročilejšia časť ohrievača vody, obsahujú termostat, tepelný spínač a termostat, automaticky zapínajú / vypínajú ohrev vody a chránia;
 • ovládací panel: gombík termostatu, indikátory napájania a prepínač režimov.

Toto sú základné súčasti každého elektrického ohrievača vody. Teraz sa pozrime na to, ako to funguje..

Keď otvoríte vodovodný kohútik studenou vodou, nádrž sa začne napúšťať a potom, čo je vzduch odvádzaný potrubím na prívod horúcej vody, môžete zariadenie zapnúť do siete. Tepelné snímače zaznamenávajú nízku teplotu vody v kotle a uzatvárajú elektrický vykurovací okruh vykurovacích telies. Zahrieva sa voda v ohrievači vody. V závislosti od polohy termostatu ho používateľ nastaví ručne pomocou ovládacieho panela, voda sa ohreje na požadovanú teplotu. Hneď ako sa deklarovaná teplota termostatu a termostatu zhoduje, vykurovacie teleso sa vypne, kotol prejde do režimu udržiavania požadovanej teploty vody. Keď sa odoberie horúca voda, vyššie uvedený postup sa znova zopakuje, teplota vody klesne, termostat uzavrie vykurovací okruh vykurovacích telies.

V tomto prípade indikátor vo forme horiaceho svetla (LED) upozorní používateľa na začiatok ohrevu (zapnutý) alebo koniec ohrevu (vypnutý).

V rôznych modeloch a pre rôznych výrobcov môže byť zariadenie na ohrievanie vody vybavené ďalšími ochrannými systémami, digitálnymi displejmi atď. Ale princíp činnosti pre všetkých je taký, ako je popísaný vyššie..

Keď je potrebná výmena anódy a vykurovacieho telesa?

Stručne povedané, údržba ohrievača vody sa musí vykonávať raz ročne s čistením. Horčíková anóda sa mení počas 15 – 18 mesiacov nepretržitej prevádzky a výmena vykurovacieho telesa v ohrievači vody – pretože sa rozpadá.

Údržba ohrievača vody znamená jeho demontáž, kontrolu stavu anódy, vykurovacieho telesa a čistenie od usadeného kalu a vodného kameňa. Takáto kontrola je potrebná najmenej z dvoch dôvodov: umožňuje vám predĺžiť životnosť zariadenia a včas si všimnúť opotrebovanie prvkov s ich ďalšou výmenou. Pokiaľ ide o hygienu, myslím si, že z vyššie uvedenej fotky je všetko zrejmé.

Horčíková anóda, zobrazená na fotografii, je hlavným prvkom na ochranu kovových častí ohrievača vody pred elektrochemickou koróziou. Vyžaduje výmenu, ak je opotrebenie viac ako 40%. Určuje sa to veľmi jednoducho – položiť vedľa anódy z pracovného kotla a nového, ak je použitý typ „žalostný“ – zmeniť.

Ochrana pomocou horčíkovej anódy funguje podľa nasledujúceho princípu: horčík interaguje s vodou aktívnejšie ako železo, takže v skutočnosti preberá „útok“ atómov kyslíka za vzniku oxidu horečnatého. V tomto prípade zostanú atómy železa neporušené a nádrž nie je poškodená koróziou. Interakcia kyslíka a horčíka navyše vytvára „mäkkú“ soľ Mg (OH) 3, ktorú je možné ľahko odstrániť pri čistení ohrievača vody. V súvislosti s vyššie uvedenými vlastnosťami je dôležité monitorovať stav horčíkovej anódy a vykonať včasnú výmenu..

Známky potreby výmeny vykurovacieho telesa v ohrievači vody Electrolux sú viditeľné pri údržbe ohrievača vody (ak existujú stopy poškodenia ochranného plášťa) a v nasledujúcich situáciách:

 • ochrana RCD sa spustí pri zapnutí kotla, čo naznačuje skrat alebo značný únik prúdu, spravidla v takýchto situáciách došlo k poruche vykurovacích telies;
 • ohrievač vody je zapnutý, ale voda sa neohrieva, ak je pri kontrole pomocou multimetra prítomné napätie na kontaktoch vykurovacieho telesa – pravdepodobne otvorený.

Postup pri výmene vykurovacieho telesa

Postup výmeny vykurovacieho telesa napríklad v ohrievači vody Ariston a údržba sú takmer identické a nepredstavujú nič veľmi komplikované. Uvažujme krok za krokom.

Pomôcka: potrebujeme krížové a krížové skrutkovače; kľúče (najlepšie uzáver) s veľkosťou 14/22 a 8/10; kliešte; multimeter; handry, ktoré dobre absorbujú vlhkosť alebo utierajú (veľa); prvky samotného vykurovacieho telesa a (alebo) horčíková anóda.

Keď je všetko pripravené, začneme rozoberať:

 • Vypíname prívod vody, spravidla je kohútik na vypnutie vody umiestnený v blízkosti kotla, ak nie, vypneme vstup zo stúpačky alebo akýmkoľvek spôsobom, ktorý máte k dispozícii;
 • Ohrievač vody odpojíme od siete, a to buď zástrčkou zo zásuvky, alebo iným spôsobom, ktorý máte k dispozícii;
 • Pomocou skrutkovača odstráňte ochranný kryt a pomocou multimetra zmerajte neprítomnosť napätia na vstupných svorkách. Mimochodom, v tejto situácii pomocou stupnice na meranie odporu (OM) môžete skontrolovať integritu samotných vykurovacích telies, za týmto účelom odpojíme vodiče od kontaktov vykurovacích prvkov a zmeráme. Ak sú neporušené, zariadenie bude ukazovať odpor, šípka sa bude líšiť, ak nie, je potrebné ich vymeniť.

 • Pokračujeme k vypúšťaniu vody zo zariadenia. Odvod vody bude závisieť od spôsobu pripojenia. Ak starostlivý inštalátor pri inštalácii ohrievača vody poskytol na vstupe studenej vody samostatný kohútik – všetko je jednoduché, nasadíme hadicu, pošleme ju do kanalizácie, otvoríme ventil a počkáme, kým nevytečie. Ak takéto spojenie neexistuje, bude to ťažšie. Budete musieť odskrutkovať prívodnú hadicu studenej vody a vypustiť vodu do vedra, pri veľkých objemoch kotla je potešenie pod priemerom … Nezabudnite otvoriť kohútik na výstup horúcej vody, je to nevyhnutné pre vzduch vstúpte do nádrže – voda bude utekať rýchlejšie.
 • Po vypustení vody môžete kotol vybrať z nástenného držiaka, ak je k vykurovacím telesám voľný prístup, nemôžete ho odstrániť. Ako chcete.

 • Odpojíme vodiče a zapíšeme si, z akej farby je vodič. Farby na vstupe sú spravidla tieto: hnedá – fáza, modrá – nula, ostatné farby – zem. Ak existuje príležitosť odfotiť sa – urobte to, môže sa vám to hodiť.

 • Po odpojení vodičov pristúpime k odstráneniu vykurovacieho telesa. Zapínanie je spravidla organizované 6 skrutkami, ale v rôznych modeloch sa upevnenie môže líšiť napríklad ako v modeli na fotografii nižšie. Neponáhľame sa odskrutkovať všetky matice, aj keď sme vypustili vodu, časť z nej, vodný kameň a ďalšie nečistoty tam zostali. Postupne odskrutkujte a vypustite zvyšky do umývadla alebo do akejkoľvek inej nádoby. Ak ste kotol vybrali z držiaka, je to tu jednoduchšie – odskrutkujeme všetky skrutky a vytiahneme vykurovacie teleso. Otočte ohrievač vody a vypustite zvyšnú kvapalinu.

 • Niektoré kotly používajú elektronické riadiace dosky, nebojte sa, drôtov môže byť veľa, ale nie všetko je také strašidelné, ako sa zdá. Po prvé, pri odpájaní káblov zaznamenávajte alebo fotografujte. Za druhé, mnoho terminálov má svoj vlastný dizajn a jednoducho sa nezmestia do iných konektorov. Ak robíte všetko opatrne a neponáhľate sa, šanca urobiť chybu je veľmi malá..
 • Po vybratí vykurovacích telies vyčistíme vnútornú nádrž nádrže handrou alebo obrúskami. Nechajte uschnúť, tento postup je možné urýchliť bežným sušičom vlasov..

 • V prípade potreby zmeníme vykurovací článok, anódu a v opačnom poradí všetko zozbierame. Opravíme vykurovacie teleso. Tesnosť nádrže a základne vykurovacieho telesa je zaistená gumovým tesnením, ak je neporušené – vráťte ho späť, ak má preliačiny alebo praskliny – budete si musieť kúpiť nový, inak dôjde k úniku zariadenia..
 • Pripojíme elektrickú časť vedenú záznamami alebo fotografiami a ešte raz skontrolujeme, či je všetko v súlade s pôvodným formulárom. Pripevníme ochranný kryt, spojíme hadice a vyskúšame prívod studenej vody. NEZAHRNUJTE DO SIETE!
 • Ak je nádrž kotla plná, nedochádza k úniku – čakáme, kým vzduch prestane vychádzať cez kohútik teplej vody. Ak nenájdete žiadne ďalšie problémy s únikom, môžete ho pripojiť k sieti. Čakáme, kým sa voda zahreje, a ak je všetko hotové, správne – používame to, ako predtým, pre svoje potešenie.

Kúpiť vykurovací článok alebo anódu nie je ťažké. Napríklad cena vykurovacieho telesa pre 2kW ohrievač vody Termeks v internetových obchodoch sa pohybuje okolo 20-30 dolárov. Horčíková anóda je ešte lacnejšia v uličkách 3-5 USD.

To je vlastne celý postup, ako vymeniť vykurovacie teleso v ohrievači vody, funguje hodinu a pol, ale ušetrená čiastka na opravách príjemne poteší vás aj vašich blízkych.

About the author