Ako vyrobiť snehovú frézu vlastnými rukami

Ak ste majiteľom osobného pozemku, potom v zimnom období budete určite stáť pred otázkou: ako ho vyčistiť od snehových závejov. Samozrejme, ak je čas a úsilie, je vždy možné to urobiť zdvihnutím lopaty, ale čo keď je oblasť dosť veľká? V tomto prípade sa nemôžete zaobísť bez drahého zariadenia na odstraňovanie snehu. A málo ľudí vie, že ak je rozpočet obmedzený, nie je také ťažké postaviť snehovú frézu vlastnými rukami..

Klasifikácia snehových fréz podľa typu prevodovky

Podľa typu prevodu sú snehové frézy rozdelené do dvoch typov:

 • S vlastným pohonom Trochu to pripomína malotraktor, ktorý sa pohybuje buď na kolesách alebo na koľajniciach a má špeciálne technické vybavenie. Motor takéhoto zariadenia poháňa nielen toto zariadenie, ale aj kolesá, takže musí byť dosť silný – 10 koní a viac. Na čistenie veľkých plôch sa najčastejšie používa snežný pluh s vlastným pohonom. Jeho cena dosahuje úroveň nákladov na ojazdené auto a výroba takéhoto vybavenia doma je tiež veľmi drahá..

 • Manuálny. Takéto zariadenie je oveľa menej výkonné, motor s výkonom 2,5-5 hp, ktorý uvádza do pohybu iba pracovné časti, a môže sa pohybovať iba s pomocou osoby. Je to tiež dosť drahé, ale zároveň je to oveľa jednoduchšie ako vyššie opísaná možnosť. Je to také zariadenie, ktoré je lepšie, jednoduchšie a lacnejšie vyrobiť svojpomocne..

Akákoľvek ručná snehová fréza sa skladá z rámu kolesa s ovládacími rukoväťami, motora, palivovej nádrže, lyžice na zachytávanie snehu vybavenej lyžami a potrubím, cez ktoré sa odhŕňa sneh, a pracovného nástroja. Malo by sa pamätať na to, že vy sami budete hlavnou hnacou silou zariadenia, preto platforma snežnej frézy musí kombinovať silu a ľahkosť..

Klasifikácia snehových fréz podľa typu pracovných nástrojov

Snehové frézy môžu mať tiež rôzne typy pracovných nástrojov a môžu byť jednostupňové alebo dvojstupňové:

 • Jednostupňové snehové frézy prijímajú a odhadzujú sneh pomocou rotujúceho šnekového nástroja, ktorý má podobný tvar ako hriadeľ mlynčeka na mäso. Hrany tohto nástroja sú hladké na odstránenie sypkého snehu alebo zubaté na odstránenie ľadového snehu..
 • Dvojstupňové snehové frézy majú okrem závitoviek rotor s lopatkami. Je pripevnený k hnaciemu hriadeľu tak, aby čepele boli mierne pred závitovkami. Takýto doplnok dizajnu výrazne uľahčuje snehovému vedru vstup na zabalený alebo zľadovatený sneh. Listy rotora sú k dispozícii v plastovom a kovovom prevedení.

Oba typy snehových fréz sú perfektné pre domácich majstrov. Každý by sa mal rozhodnúť v prospech jedného z nich, pričom by mal vychádzať zo špecifických požiadaviek na zariadenia na odstraňovanie snehu.

Pohromou ručnej snehovej frézy sú veľké predmety padajúce do vedra, napríklad kamene. Môžu ľahko poškodiť motor. Hnací hriadeľ zariadenia preto musí byť vybavený skrutkami a priechodkami, ktoré sa pri veľkom zaťažení jednoducho zlomia a motor zostane nedotknutý..

Snehové frézy môžu byť napájané zo siete alebo môžu byť poháňané palivom:

 • Na odstránenie snehových závejov v blízkosti domu a zo zdroja energie sa používa elektrická snehová fréza. Takéto zariadenie je ekonomické, ale môže sa pohybovať iba tak ďaleko, ako to umožňuje napájací kábel..
 • Benzínové snehové frézy sú vďaka prevádzke s palivom obratnejšie, ale pri kúpe a použití stoja mnohonásobne viac..

Ktoré zariadenie si vybrať pre vlastnú výrobu, každý sa rozhodne sám. Ak sa rozhodnete uprednostniť elektrickú snehovú frézu, majte na pamäti, že obyčajná šnúra v chlade môže krehnúť a poškodiť sa, preto by ste si mali zaobstarať špeciálnu, mrazuvzdornú.

Pokyny na výrobu domácej snehovej frézy

Starostlivo si preštudujte výkres snehovej frézy nižšie:

 • Výroba rámu:
 • na výrobu rámu budete potrebovať kovový roh 50×50 mm podľa výkresu;
 • kovové pásy z profilu v tvare U sú pripevnené k strednej a koncovej časti rámu. Na nich bude upevnená rýchloupínacia plošina, s ktorou však musí byť umiestnený motor;
 • držadlá na ovládanie zariadenia sú priskrutkované k rámu. Sú vyrobené z rúrky ½ palce;
 • Motor:
  • na zaistenie prevádzky domácej snehovej frézy je celkom vhodný benzínový motor z pojazdného traktora s výkonom 6,5 hp;
  • je lepšie ho namontovať na rýchloupínaciu platformu, aby sa uľahčili budúce opravy a údržba;
   • Lyžica na zachytávanie snehu, šnekový nástroj, vodidlá (lyže):
   • vedro je vyrobené zo železa na strechu a jeho strany sú vyrobené z preglejky;
   • šírka vedra – 0,5 m;
   • na vypúšťanie snehovej hmoty je vhodný kus plastovej kanalizačnej rúrky s priemerom 16 cm;
   • na výrobu hnacieho hriadeľa bolo použité potrubie ¾ palce;
   • v strede hriadeľa je namontovaná kovová doska 12×27 cm, na ktorú sú pripevnené šneky. Na druhej strane sú vyrobené a dopravný pás hrubý 1 cm;
   • hnací hriadeľ vykonáva rotačné pohyby v naklápacích ložiskách, ktorých ochranný kryt je vyrobený z podpery z kardanu stroja Zhiguli;
   • lyže sú vyrobené z tyče s plastovými podložkami;
   • prevodový remeň spája hriadeľ s motorom.

   Všetky uvedené náhradné diely pre snehovú frézu je potrebné kúpiť buď na trhu, alebo sa pozrieť v garáži alebo dielni, ak ich máte..

   Snehová fréza zostavená podľa týchto pokynov je v porovnaní so zakúpenou veľmi lacná. Je ľahké sa oň starať, udržiavať a opravovať. Veľmi pohodlným riešením je rýchloupínací motor. Je oveľa jednoduchšie ho vyčistiť od snehu priliehajúceho k nečistotám ako od trvalého. Aj pri veľkých závejoch zostáva toto zariadenie spoľahlivé a funguje hladko a efektívne..

   About the author