Aký je rozdiel medzi vŕtačkou a príklepovou vŕtačkou

Oprava je drahé potešenie a oprava rukou niekoho iného je dvakrát drahšia. Preto nie je prekvapujúce, že stále viac ľudí začína ovládať druhú profesiu – domáceho remeselníka. A v počiatočnej fáze často vyvstávajú otázky, napríklad aký nástroj si kúpiť: príklepová vŕtačka alebo príklepová vŕtačka? A prípady opísané v aforizme nižšie nie sú neobvyklé..

„Pokyn je kus papiera, ktorý sa zvyčajne číta dvoma spôsobmi:

 • Keď nie je čo čítať;
 • Keď je už všetko pokazené “.

Pokúsme sa však stále vyhnúť druhej možnosti a po zoznámení sa s týmito dvoma nástrojmi.

Elektrické vŕtacie zariadenie

Elektrická vŕtačka, nenahraditeľný pomocník pri akejkoľvek oprave. Aby ste však pochopili špecifiká a účel tohto nástroja, mali by ste sa trocha zamerať na teoretickú časť, konkrétne zvážiť, ako to funguje..

Uvažujme o hlavných uzloch a v skratke budeme analyzovať ich „úlohu“ v procese vŕtania:

 • Skľučovadlo (1), jeho úlohou je pevne držať nástroj, či už je to vŕtačka, brúsenie nástavcov alebo používanie vŕtačky ako skrutkovača;
 • Reduktor (2), jeho „úlohou“ je znížiť počet otáčok kotvy elektromotora a ich počet sa meria v desiatkach tisíc za minútu a prenášať rotačnú energiu cez skľučovadlo do vŕtačky. V tej istej prevodovke, v takzvaných „šokových“ elektrických vŕtačkách, existuje mechanizmus na vytváranie „úderov“, rohatkový mechanizmus, princíp jeho činnosti je jasne viditeľný na videu nižšie (a hoci translátory urobili malá chyba, keď príklepovú vŕtačku nazvete perforátor, to nič nemení na podstate). Tento mechanizmus v podstate vibruje vretenom v axiálnom smere, v smere vŕtačky. Títo. nedochádza k samotnému nárazu a neexistuje žiadna nárazová energia, dochádza k „skokom“ pozdĺž zubov rohatkového mechanizmu. Je dôležité si to uvedomiť, v nasledujúcom texte uvidíme, prečo.
 • Elektromotor (3), jeho úlohy sú jasné, odoberá elektrickú energiu zo siete a prevádza ju na rotačnú energiu.
 • Pochopiteľné je aj štartovacie tlačidlo (4) – zatvára alebo otvára napájací obvod elektrického motora. Vyššie uvedený obrázok zobrazuje „koliesko“ na takom tlačidle. Jeho úlohou je upraviť počet otáčok elektromotora, viac / menej. V iných modeloch môže byť umiestnený v rôznych častiach prístroja..
 • Tlačidlo prepínača režimov (5), z normálneho do šokového režimu. Opäť vás posielame na video, kde je princíp fungovania dobre ukázaný, pretože je lepšie raz vidieť ako …
 • Prípad (6).
 • Indukčné krúžky alebo tlmivky (7). Sú inštalované na vyhladenie frekvenčnej zložky prúdu. Nebudeme sa však zaoberať ich účelom a princípom fungovania, náš článok nie je o oprave elektrického náradia. Navyše nie sú k dispozícii vo všetkých modeloch..
 • Kondenzátor (8) je potrebný na ochranu pred elektrickým šumom v spínacom obvode motora a na uhasenie zadného EMF na kefách, t.j. odstraňuje teplo a iskry pri štartovaní elektromotora na kefách.
 • Sieťový kábel (9). Rukoväť spiatočky je navyše umiestnená nad tlačidlom štart..

Toto je vlastne základný dizajn akejkoľvek elektrickej vŕtačky..

Dierovacie zariadenie

Elektrická časť vŕtacieho kladiva je realizovaná rovnako ako elektrická vŕtačka. Zvážte hlavné štrukturálne rozdiely medzi príklepovou vŕtačkou a vŕtačkou, t.j. ktorý nie je v elektrickej vŕtačke. Menovite mechanizmus úderu. Pozrime sa bližšie na túto „šelmu“.

Vo všeobecnosti existujú dva typy nárazových mechanizmov: elektromagnetické a elektropneumatické. Prvý nebol široko používaný kvôli jeho vysokej citlivosti na prach (rýchlo zlyhajú).

Elektropneumatický nárazový mechanizmus je zobrazený na videu nižšie..

Na druhej strane je taký systém rozdelený na dva podsystémy: založený na „opitom“ ložisku (na obrázku nižšie) a kľukovom mechanizme. Prvá možnosť má nižšiu hodnotu nárazovej energie, respektíve sa používa v ľahkých a stredných perforátoroch. Druhá možnosť – stredná a ťažká.

Tento typ príklepovej vŕtačky má spravidla tri prevádzkové režimy:

 • – vŕtanie;
 • – vŕtanie s príklepom;
 • – udrieť.

Ako to funguje. Elektrická energia, prevedená elektromotorom na rotačnú energiu cez prevodovku, je prenášaná do vnútorného puzdra „opitého“ ložiska alebo do prevodového ústrojenstva kľukového mechanizmu. Na druhej strane ložiskový alebo kľukový mechanizmus poháňa piest. Piest v zapečatenej „trubici“ čiastočne pod vplyvom vzduchu, čiastočne energiou priameho nárazu, uvedie barana do pohybu. Baran, ktorý sa pohybuje, prenáša nárazovú energiu na úderník, dýza zasiahne ošetrovaný povrch.

Ďalším charakteristickým znakom príklepovej vŕtačky od vŕtačky je prítomnosť ochranného puzdra. Je to nevyhnutné kvôli konštrukčným vlastnostiam príklepovej vŕtačky, ako je napríklad neschopnosť otáčať vrtákom v skľučovadle, keď je zaseknutý. V takýchto prípadoch táto spojka tlmí krútiaci moment. To zaisťuje ochranu pracovníka aj samotného nástroja..

Existuje aj antivibračný systém a niektoré ďalšie nuansy, ale na pochopenie hlavného rozdielu medzi príklepovou vŕtačkou a elektrickou vŕtačkou stačí vyššie uvedené.

Rozsah vŕtačky a príklepovej vŕtačky alebo aký je rozdiel?

Hore sme videli, aký je štrukturálny rozdiel medzi príklepovým vrtákom a príklepovým vrtákom. V tejto časti článku sa pozrieme na rozdiel medzi vŕtačkou a príklepovou vŕtačkou z pohľadu užívateľa..

 • Rôzne základné charakteristiky. Pri elektrickej vŕtačke je to množstvo krútiaceho momentu alebo krútiaceho momentu. Čo si myslíte o príklepovom vŕtačke? To je to, čo Wikipedia hovorí: „Sila vŕtacieho kladiva je určená energiou nárazu (v jouloch).“ Ako vidíte, spočiatku majú úplne iné účely. Krútiaci moment na vretene skalnej vŕtačky je pri rovnakom výkone elektrického motora oveľa nižší ako na vŕtačke. Preto je otázka: čo je lepšie ako vŕtačka alebo príklepová vŕtačka, rovnaké ako pýtať sa, čo je lepšie ako vidlička alebo lyžica? Sú rôzne.
 • Režim prevádzky. Tento bod vyplýva z vyššie uvedeného bodu. Hlavným prevádzkovým režimom vŕtačky je tesárska a zámočnícka práca s vysokým stupňom presnosti v materiáloch ako kov, drevo, dlaždice atď. Príklepová vŕtačka je stroj určený na prácu s betónom a tehlami. V súlade s tým bude čas a kvalita práce s takýmito rôznymi materiálmi úplne odlišná. Títo. funkcia odrazu od vŕtačky je pomocná pri jednorazovej práci, príklepová vŕtačka má jednorazovú prácu-vŕtanie a odskakovanie (pamätajte na tri prevádzkové režimy príklepovej vŕtačky). Ak nie sú splnené tieto požiadavky pokynov – rýchle opotrebovanie, drahé opravy a prečítanie pokynov „keď je už všetko pokazené“.
 • Rozdiely medzi vŕtačkou a príklepovou vŕtačkou spočívajú aj v presnosti spracovania materiálu. Pozrime sa na kazetu pre príklepové vŕtačky, jej skratka je SDS +. V skutočnosti použitie tohto typu kazety viedlo k ukončeniu všestrannosti rotačného kladiva. Prečo? Zvážte za to vŕtačku. Máme 2 rovné a 2 oválne drážky. Prvé „hrajú“ úlohu rigidných sprievodcov. Oválne drážky, v skľučovadle pomocou gule je vrták pevný, ale nie je taký tuhý, s určitým posuvným zdvihom. Z tohto dôvodu má hrot vŕtačky obežnú dráhu a čím je vrták dlhší, tým je väčšia. O akej presnosti vŕtania môžeme v tomto stave vecí hovoriť? Preto nemôžete vŕtať drevo alebo kov perforátorom, alebo skôr môžete, ale nie dlho (pozri predchádzajúci odsek). A presnosť vyvŕtaného otvoru vás pravdepodobne neuspokojí..

Existuje však systém HR2450FT, vtedy je možné zmeniť skľučovadlo vŕtacieho kladiva na známejšie – napríklad vŕtačku. Presnosť bude vyššia, ale opotrebovanie hlavných jednotiek nástroja sa nezruší.

Až do bodu, dlhodobá prevádzka perforátora v režime zbíjačky je rovnako deštruktívna ako režim príklepu elektrickej vŕtačky. Je to spôsobené vysokým zaťažením hriadeľa a jednoducho na to nie je určené. V dôsledku toho zlyhá vopred.

Zhrňte. Ak plánujete kozmetickú opravu, jediným vŕtaním do betónu alebo tehly si vezmite vŕtačku. Ak sa však plánuje generálna oprava s vyradením otvorov pre rovnaké zásuvky, bez razníka neexistuje. V ideálnom prípade by domáci remeselník, ak to finančná situácia dovoľuje, mal zvoliť vŕtačku aj perforátor..

About the author