Aký vrták si vybrať

Pre muža s rukami vŕtať Je najdôležitejším nástrojom v domácnosti. Rýchle a spoľahlivé upevnenie skrutky, zavesenie obrázku, upevnenie nábytku – všetky tieto malé práce bez vŕtačky je problematické vykonať. Vŕtačky sa však líšia aj tvarom, účelom, cenou a hmotnosťou ďalších parametrov..

Vŕtačka je nástroj, elektrický alebo akumulátorový, ktorý je potrebný na vŕtanie otvorov do hustého materiálu: drevo, kameň, betón, kov.

Aké vŕtačky tam sú?

Všetky cvičenia sú rozdelené na domácnosť a profesionálne. Princíp fungovania je pre všetkých rovnaký. Rozdiely vo výkone, rýchlosti vŕtania, priemere otvoru, životnosti a cene. Špecializované centrá elektrického náradia vám ponúknu poloprofesionálny vŕtačky. Ide o prechodné modely. Ak sú domácimi, majú vlastnosti, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou profesionála. Ak je profesionálny, potom, naopak, bez akýchkoľvek komponentov, ale vynikajúcej kvality a dlhej životnosti.

Ktorý vrták si vyberiete, závisí od jeho účelu. Môžete si kúpiť skvelý silný nástroj, ktorý môže pracovať niekoľko dní a nelámať sa z ťažkých bremien, držať ho v balení a vyberať ho raz za rok, aby ste vyvŕtali otvor pre skrutku na zavesenie ďalšej fotografie v kuchyni. Pomerne veľká suma vynaložená v takom prípade bola úplne zbytočná. Môžete si kúpiť malý ľahký nástroj a nepustiť ho, pretože opravy sa stali vašou úlohou, ale často musíte nadávať a rozhorčovať sa rýchlo mimo prevádzky – to tiež nie je možnosť..

Pre pravidelnú domácu prácu je stále vhodnejšie kúpiť si domácnosť cena vŕtačky neotrasie ňou rodinný rozpočet. A ak sa vŕtačka používa viac ako tri až štyrikrát ročne, stojí za to kúpiť profesionálny nástroj..

Typy vŕtačiek

Vŕtačka bola vynájdená veľmi dávno. Pôvodne bol vyrobený ručne, t.j. práca vŕtačky priamo závisela od toho, koľko úsilia vynaložil pán otočením kľučky. Teraz je ručná vŕtačka minulosťou. Staré modely boli nahradené elektrickými a akumulátorovými vŕtačkami. Prvý je napájaný zo siete, druhý je napájaný vymeniteľnými batériami. Vo všeobecnosti sa rozlišujú tieto typy vrtákov:

 • perforátor
 • príklepová vŕtačka
 • konvenčný vrták
 • skrutkovač (aku vŕtačka)

Vŕtacie kladivo je zaradené medzi profesionálne vŕtačky. Je to veľký, výkonný a ťažký nástroj na štiepanie stien a vŕtanie otvorov do betónu, kameňa, tehál a na odstraňovanie prebytočného materiálu, ako je odstraňovanie starých dlaždíc. Hlavnou úlohou vŕtacieho kladiva je kladivo. Vyznačuje sa vysokou rázovou energiou, veľkým priemerom otvoru, dlhou životnosťou a zvýšenými nákladmi. Toto je nástroj pre stavebných profesionálov.

Príklepová vŕtačka má charakteristiky o niečo nižšie ako príklepová vŕtačka, ale patrí aj k profesionálnym nástrojom. Používa sa pri vŕtaní otvorov do kameňa, tehál, betónu. Vŕtačka takejto vŕtačky je schopná prekonať tieto materiály, pretože vo vnútri sú dve rohatky, ktoré sú navzájom spojené počas prevádzky. Jeden je vo vnútri vŕtačky, druhý je pripevnený k rotačnému skľučovadlu. Pri vŕtaní vŕtačka s ich pomocou nadobúda funkciu sekania (alebo nárazu), ktoré je mimochodom možné vypnúť, ak takáto potreba nie je. Funguje na sieťové aj nabíjateľné batérie. Príklepová vŕtačka sa ľahko používa, je ľahšia ako príklepová vŕtačka a na prácu s ňou sa používajú hlavne navíjačky. Za cenu je taká vŕtačka takmer dvakrát lacnejšia ako príklepová vŕtačka, ale drahšia ako konvenčná vŕtačka..

Bežná vŕtačka sa líši od príklepovej vŕtačky v tom, že nemá nárazovú funkciu, a preto nemôže vŕtať do kovu, betónu a tehál, iba do dreva. Jedná sa o domácu vŕtačku, ktorá je dobrá v drevenom dome, na vidieku, na drobné práce v stodole, garáži, pri montáži nábytku. Môže byť elektrický alebo dobíjací. Prvý je pohodlný, pretože funguje dlho a druhý je možné premiestniť na ľubovoľnú vzdialenosť a vŕtať tam, kde nie sú žiadne elektrické zásuvky..

Skrutkovač je ešte jednoduchší – nástroj potrebný na skrutkovanie skrutiek na stavenisku, pri opravách, pri montáži nábytku. Nie je to skutočne vŕtačka, ale funguje to na rovnakom princípe otáčania mechanizmov. Toto je akumulátorový nástroj.

Ekonomický muž, ktorý je náchylný na časté opravy, uprednostňuje v dome vŕtačku a skrutkovač, pretože úlohy týchto nástrojov sa líšia.

Kde kúpiť vŕtačku

Ak si v obchode obvykle kúpime módny kabát a na trhu čerstvé mäso, potom je s vŕtačkou ťažšie. Vŕtačku je možné kúpiť v železiarstve, elektrickom náradí, supermarketoch a v obchode. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody.

Nákup z rúk, to znamená získanie nástroja, ktorý už bol použitý, má pozitívnu cenu a majiteľa, ktorý pozná princíp činnosti a všetky parametre (pre informáciu). Temnejšou stránkou veci je, že na nástroj nie je žiadna záruka. Pokiaľ bola taká vŕtačka v balení a bola použitá 2-3 krát, bude vám verne slúžiť dlho. Ale nástroj, ktorý dlho pracoval denne, strávil celú svoju bezpečnosť alebo ležal vo vlhkej, studenej garáži, kôlni, sa rýchlo pokazí a jeho cena, ani malá, neospravedlní.

Hypermarkety a obchody s domácim tovarom poskytujú prevádzkyschopnosť a zabezpečenie kvality, ale tu nedosiahnete kompetentné pokyny a praktické rady pri výbere značky alebo modelu. V takýchto obchodoch je cieľom predávajúceho predať tovar a títo samotní predajcovia zďaleka nie sú profesionálmi v stavebníctve. A nemôžete uhádnuť cenu.

Dobrá vŕtačka, ktorá je podľa vašich požiadaviek a potrieb pre vás to pravé, je v malých elektropredajniach. Vedúci sú tu spravidla kompetentní ľudia, nebudú radiť zlé veci. Je pravda, že existuje aj mínus: často sú dodávateľmi týchto obchodov určité firmy, takže výber značky je tu obmedzený na dve alebo tri mená. Existuje však záruka kvality a vlastnosti nástroja sa naučíte od profesionálov.

Vrtáky

Rotačný mechanizmus vŕtačky sa často používa nielen na vŕtanie, ale aj v iných oblastiach, niekedy veľmi ďaleko od konštrukcie a opráv. Existujú špeciálne vrtáky, ktorí vykonávajú najrozmanitejšie práce. Čistia povrchy stavebných materiálov, brúsia, leštia, miešajú roztoky, dokonca vysekávajú potrebné diely ako skladačku.

Profesionálne prílohy:

 • dorazy (dýzy, ktoré držia uhol a hĺbku vŕtania)
 • fúkač pilín
 • príslušenstvo pre mini vŕtačku (klieštinové skľučovadlo)

Trysky na iné účely:

 • kruhové frézy (na rezanie kruhov z preglejky, sololitu a iných materiálov)
 • nadstavec na brúsenie okvetných lístkov
 • povrchový brúsny (často gumový) nástavec
 • plstený nástavec na brúsenie a leštenie
 • bity rôznych vlastností na skrutkovanie (uhlové, tetraedrické, magnetizované, krížové)

 • na šklbanie hydiny (výrazne uľahčuje prácu chovateľovi hydiny):

Existujúce značky vŕtačiek

Na trhu stavebných výrobkov existuje konkurencia medzi výrobcami o svojich zákazníkov. Vŕtačka, najmä ak je to profesionálny nástroj, má tendenciu zlyhať. Náklady na opravy, možnosť nákupu náhradných dielov a termín práce ovplyvňujú názor spotrebiteľa, preto konkurenčné značky neustále zdokonaľujú svoje nástroje, aby neprišli o vedúce pozície..

Pokiaľ ide o náklady a sadu funkcií, najdrahšie sú profesionálne vŕtačky z Metabo, HILTI a DeWalt. Stáli asi 2 500 až niekoľko desiatok tisíc rubľov. Ale tiež si zaslúžia svoje peniaze – spoľahlivé, silné, funkčné, odolné, absolútne nenahraditeľné nástroje pre pána..

Väčšina firiem sa zameriava na výrobu dobrých nástrojov, ale s menšími možnosťami a o niečo lacnejšími, stojí 2 až 6 tisíc rubľov, ale je dokonalá z hľadiska kvality a pracovného času. Tento segment trhu zahŕňa vŕtačka Bosch (jedna z najobľúbenejších firiem v stavebníctve, mnoho špecialistov sa pokúša kúpiť ďalšie nástroje od rovnakého výrobcu). GBM 6 RE Professional je teda určený na vŕtanie malých otvorov, zatiaľ čo GBM 32-4 Professional sa vyznačuje svojim výkonom, má štyri rýchlosti a je veľmi spoľahlivý aj pri veľkom zaťažení..

Ďalšou pozoruhodnou značkou je Vŕtačka Makita, je to bicie, vyrobené pre špecialistov. Väčšina vŕtačiek tejto značky má kovové telo a dvojitú ochrannú izoláciu motora. To zaručuje slušnú životnosť. Existujú tu aj dva typy skľučovadiel, bezkľúčové a zúbkované, čo nepochybne rozširuje jeho aplikáciu..

A samozrejme, japonská kvalita existuje nielen v automobiloch, ale aj v elektrickom náradí. Vynikajúce vrták Hitachi – predmet túžby mnohých remeselníkov – sa líši vlastnosťami aj elegantným tvarom dokonca aj ťažkého nástroja. Ergonómia, kompaktnosť, nízka hmotnosť, spoľahlivosť – to je všetko. Vŕtací motor – špeciálny, vynájdený a patentovaný touto spoločnosťou.

Oveľa dostupnejšie perkusie vŕtať Skill. Táto značka má rada príklepové vŕtačky Iskra, menej propagované, ale nie zlé vo svojich vlastnostiach. Obvykle sa kupujú na domáce práce a opravy v byte, vo vidieckom dome. Stoja asi 1 500-2 000 rubľov. Mínus v nákladoch a dostupnosti dielov – ak sa vrták pokazí, je lacnejšie kúpiť nový než opravovať.

Celé toto poradie je dosť ľubovoľné, pretože každý nástroj je ako predĺženie ruky majstra a každý majster má svoju vlastnú ruku. Jednému sa najviac páči hitachi, zatiaľ čo druhý má mnoho rokov práce. vŕtať interskol, ľahký, praktický nástroj s gumovou rukoväťou, ktorý dobre sedí a má vynikajúci výkon.

About the author