Batérie do skrutkovača

Od samého začiatku svojpomocne poháňaný nástroj (batéria) neustále zvyšuje svoj podiel na trhu s elektrickým náradím. A to nie je prekvapujúce, pretože pohodlie a bezpečnosť práce potvrdí každý, kto už takýto nástroj použil. Ale ako vždy, minca má dve strany a v článku sa budeme zaoberať druhou stranou takéhoto nástroja – batériami. Všimnite si toho, že aj keď budeme hovoriť o batériách do skrutkovačov, základné zásady platia pre všetky typy autonómnych elektrických nástrojov. Definujeme problémy, ktorými sa bude článok zaoberať

Čo je batéria?

Samotné slovo akumulátor pochádza z latinského „akumulo“ (zbierať, hromadiť). To znamená, že je to zariadenie určené na akumuláciu niečoho, v našom prípade elektrickej energie. Akumulovaná elektrická energia sa potom vynakladá na činnosť elektrického motora, ktorý zase premieňa elektrickú energiu na rotačnú energiu a v konečnom dôsledku na otáčanie trysky skrutkovača.

Myšlienka akumulátorov nie je nová, dokonca aj v dávnych dobách sa ľudstvo začalo „potýkať“ s elektrickou energiou, príkladom toho sú archeologické nálezy na území starovekého Babylonu vo forme galvanických článkov. Len nedávno bol však priemysel schopný dosiahnuť dostatočnú kapacitu akumulátorov s ich relatívne malou veľkosťou..

Uvažujme o princípe činnosti pomocou príkladu lítium-iónovej batérie, ktorý je znázornený na obrázku nižšie..

Ako každá iná batéria pozostáva z nasledujúcich prvkov: anóda, katóda a elektrolyt. Keď je na články batérie aplikovaný prúd (nabíjanie), lítiové ióny migrujú na katódu. Dochádza k nasýteniu katódy elektrónmi (kapacita batérie závisí od „kapacity“). Pri vybíjaní sa všetko deje presne naopak, elektróny z „objímok“ katódy sa presúvajú na anódu, pričom na anódovom termináli vzniká usporiadaný pohyb elektrónov, t.j. elektrina. Takto funguje každá batéria..

Hlavné charakteristiky

V záverečnej časti článku, kde budeme hovoriť o oprave batérie svojpomocne, sa musíme podrobnejšie zoznámiť so zariadením a charakteristikami batérií používaných v skrutkovačoch.

Snáď najdôležitejším parametrom každej batérie je jej kapacity. To znamená, koľko hodín je schopný poskytnúť deklarovaný prúd. Ak budete venovať pozornosť vyššie uvedenému obrázku, uvidíme, že zobrazená batéria je schopná dodávať prúd 2A počas 2 hodín. Toto je pri maximálnom zaťažení.

Kapacita batérie však nie je indikátorom doby prevádzky nástroja z nabitia, pretože je nepravdepodobné, že by nástroj pracoval po uvedenú dobu pri maximálnom zaťažení. Takže pre rôzne typy povrchov – rôzne výdavky na úsilie. Napríklad skrutkovanie skrutky do sadrokartónu je oveľa jednoduchšie ako do tvrdého dreva, však? Preto je súčasná sila potrebná menej.

Napätie batérie. Pre domáce skrutkovače sa používajú batérie s napätím 9 až 18V. Výkon skrutkovača bude závisieť od veľkosti napätia, aj keď v tomto nástroji je výkon oveľa komplexnejší koncept ako v jednoduchom elektrickom nástroji. Skúsme však chytiť pointu na nasledujúcom príklade: povedzme, ak máme batériu 2A / h s napätím 12V, potom je naša batéria pre skrutkovač Bosch schopná poskytnúť nám výkon 24W / h. Ak je pri rovnakej kapacite napätie 18 voltov, potom bude výkon 36 W / h.

Typy batérií pre skrutkovače

Rozhodli sme sa pre hlavné charakteristiky, je načase zvážiť, aké typy máme k dispozícii. Zvážime tiež ich výhody a nevýhody, ako aj základné pravidlá prevádzky..

A začneme s nikel-kadmiovými batériami.

Nikel – kadmiová batéria pre skrutkovač Hitachi

Výhody:

– dlhá životnosť, pri správnej prevádzke, až 1 000 cyklov nabíjania / vybíjania;

– krátka doba nabíjania;

– široký rozsah prevádzkových teplôt, nestráca kapacitu pri nízkych okolitých teplotách;

– ľahko „preneste“ výboj s vysokým prúdom, ktorý je obzvlášť účinný pri použití v elektrickom nástroji;

– nestrácajte svoje vlastnosti počas dlhodobého skladovania, čo je dôležité pre používanie nástroja „z času na čas“;

– nízke náklady.

Nevýhody:

– vysoká úroveň samovybíjania, t.j. ak sa nástroj dlhší čas nepoužíval, je potrebné batériu nabiť;

– „Pamäťový efekt“ je potrebné presne dodržiavať pravidlá prevádzky;

– vysoká toxicita použitých prvkov, pri správnej prevádzke vám nehrozí nebezpečenstvo, ale likvidácia je dosť drahá.

Dôležitou podmienkou správneho fungovania nikel -kadmiových batérií je dodržiavanie cyklu nabíjania / vybíjania. Ak na nabíjanie vložíte neúplne vybitú batériu, na platniach sa vytvoria kryštály, ktoré zase znižujú kapacitu batérie. Aby vám slúžil dlho, nesmiete dovoliť nabíjanie neúplne vybitého akumulátora..

Nikel -metal hydridová batéria.

Výhody:

– nedostatok “pamäťového efektu”;

– v porovnaní s nikel -kadmiovou batériou je kapacita oveľa vyššia;

– dlhá „životnosť“ batérií, až 1 500 cyklov nabíjania / vybíjania;

Nevýhody:

– vysoká cena;

– vysoká miera vybíjania, aj keď v najnovších modeloch popredných spoločností je výrazne znížená, napríklad v batériách so skratkou LSD je to 10% ročne;

– kratší rozsah prevádzkových teplôt, pri teplotách pod -100 ° C dochádza k významnej strate kapacity, aj keď niektorí výrobcovia tieto vlastnosti vylepšili;

– na rozdiel od vyššie uvedeného typu batérií, nikel-metal-hydridové batérie „tolerujú“ vysokú mieru vybíjania horšie, čo znamená, že sú citlivejšie na činnosť nástroja pri maximálnom výkone.

Záver možno urobiť nasledovne: ak sa skrutkovač používa neustále, môžete sa rozhodnúť pre tento typ batérie, inak budete musieť jeho stav neustále monitorovať. Batériu skrutkovača bude potrebné pravidelne nabíjať, aj keď nástroj nepoužívate..

Li-ion batéria

Lítium-iónová batéria pre skrutkovač Makita.

Výhody:

– veľká kapacita batérie;

– nedostatok “pamäťového efektu”;

– nepodlieha samovybíjaniu;

– nie sú náročné na služby;

– krátka doba nabíjania batérie.

Nevýhody:

– netolerujte úplné vybitie batérie, to znamená, že práca s nástrojom na „horký koniec“ je nemožná, inak pár takýchto „experimentov“ a budete musieť ísť do obchodu pre nový;

– „netolerujte“ dlhú dobu skladovania, preto dávajte pozor pri kúpe skrutkovača alebo samotnej batérie k dátumu výroby, inak sa stretnete s mierne odlišnými charakteristikami, ako sú uvedené na batérii;

– zle “tolerujú” nízke teploty.

Výrobcovia neustále pracujú na všetkých nedostatkoch, takže charakteristiky sa môžu výrazne líšiť. Je celkom možné, že čoskoro budú vyriešené, pretože problém s prehriatím lítium-iónových batérií bol v nedávnej minulosti vyriešený. Zdá sa, že tomuto typu nabíjateľných batérií prinajmenšom zatiaľ patrí budúcnosť..

Oprava batérie skrutkovača

V záverečnej časti článku sa budeme zaoberať tým, čo sa dá urobiť, ak je batéria mimo prevádzky, t.j. ako obnoviť batériu skrutkovača. Prvým a najľahším riešením je ísť von a kúpiť si batériu do skrutkovača. Ale to, bohužiaľ, nemusí vždy fungovať. Nie vždy je možné nájsť správny typ batérie, najmä ak je model skrutkovača vo vašej oblasti vzácny. Preto sa zameriame na druhé riešenie tohto problému, aj preto, že nie sme takí bohatí, aby sme vyhodili pracovný nástroj. A cena batérie do skrutkovača nie je vôbec malá.

Popisovať celý postup nemá zmysel, pretože je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Niektoré body však stoja za zváženie.

Postup opravy nie je vôbec zložitý, ako sa na prvý pohľad zdá. Hlavnou vecou je dodržať postupnosť a všetko vám bude fungovať. A po vykonaní takejto opravy výrazne ušetríte peniaze a svoj obľúbený skrutkovač budete radi používať aj naďalej.

About the author