Brúsny papier: značenie, druhy, aplikácia

Často sa stáva, že malá a zdanlivo veľmi nepodstatná vec sa ukáže byť skutočne nenahraditeľnou a je jednoduchšie pomenovať tie oblasti, kde sa nevyžaduje jej aplikácia, než uviesť opak. Brúsny papier patrí do kategórie takýchto potrebných vecí, v tomto článku o tom budeme hovoriť podrobnejšie.

Obsah:

Označenie brúsnym papierom

Brúsny papier je druh brúsneho materiálu, v ktorom sa na podklad nanáša brúsna látka vo forme „zrna“ alebo prášku. Táto štruktúra brúsiva je v skutočnosti hlavnou charakteristikou výrobku. Zrnitosť umožňuje vhodný druh práce. Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, pomôže značkovanie.

Foto brúsnym papierom

 • Celý rad označení bude zaujímať iba úzko zameraného špecialistu. Nasledujúca tabuľka zobrazuje iba ukazovatele potrebné na praktické použitie materiálu jednoduchým laikom. Všetky údaje sú špecifikované v súlade s ruskými normami GOST, ktoré sú v korelácii aj s normami FEPA a ISO 6344 používanými v zahraničí.
 • Označenie vám teda umožňuje určiť, na aké druhy činností sa používa papier s rôznym „zrnom“ označený písmenom „P“. Indikátory sa merajú v číslach. Najmenšia veľkosť brusiva zodpovedá číslu s najväčšou hodnotou. V bývalých republikách SSR je dosť často označenie s písmenom „H“ (veľkosť je uvedená v desiatkach mikrónov) alebo s písmenom „M“ (veľkosť „zrna“ sa počíta v mikrónoch). Takéto „čiastkové štúdie“ sú uvedené v stĺpci „Poznámky“.
Značenie Oblasť použitia Poznámky
P22; P24; P36 Na veľmi hrubú hrubú prácu 80-H; 63-H; 50-N.
P40; P46, P60 Na hrubé brúsenie 40-H; 32-H; 25-N.
P80 – P120 Primárne odizolovanie 20-H; 16-H; 12 -H; 10, -H
P150; P180 Na konečné brúsenie 6-H; 8-H

 • Pre jemný brúsny papier je klasifikácia nasledovná:
Značenie Oblasť použitia Poznámky
P280; P240 Na brúsenie tvrdého dreva M63; 5-H
P600; P400 Leštenie povrchu pred lakovaním M40; M28; 2-H; 3-H
P1000 Spracovanie plastov, keramiky, kovu M20; 1-H
P1200; 1 500 rubľov Konečné leštenie M5; M7; M10; M14; H-01; H-00; H-0

Na zadnej strane materiálu sú ďalšie užitočné informácie..

Kožná základňa

 • Papier. Je to najrýchlejšie nosenie, ale vydrží veľa zaťaženia, a preto sa vyrábajú všetky jemnozrnné kože. Je to tiež najlacnejšia možnosť..
 • Látkový brúsny papier Odolnejšie voči opotrebovaniu ako predchádzajúca opísaná vzorka, niekedy je impregnované špeciálnymi vodoodpudivými zlúčeninami. Táto možnosť je pružnejšia..

 • Kombinované. Kombinuje výhody predtým popísaných základov, a preto je cena zaň vyššia. Je určený na prácu, kde je potrebné vynaložiť veľké úsilie a dosiahnuť maximálne mechanické namáhanie. To znamená, že toto je základ pre hrubý brúsny papier.
 • Brúsny papier na suchý zips. Vyrába sa pre povrchové brúsky, ktorých konštrukcia umožňuje upevnenie brúsneho materiálu suchým zipsom. Hlavnou výhodou je, že nie je potrebné ručne rezať na požadovanú veľkosť. Lepidlo alebo umelá živica pôsobia ako lepkavé spojivo.

Abrazívny typ

 • Granát Je to prirodzene sa vyskytujúce abrazívum, ktoré funguje dobre na brúsenie dreva. Papier s ním má porovnateľnú mäkkosť, preto dobre „tesní“ štruktúru dreva, čo umožňuje rovnomerné rozloženie farby po povrchu..
 • Silikónový karbid veľmi odolný materiál. Pokožky s týmto typom brúsnych materiálov sú nepostrádateľné pri spracovaní kovov, lakovaných dielov, plastov, výrobkov zo sklenených vlákien.
 • Keramické brusivo bude potrebné vo fáze tvarovania dreva a jeho vyrovnávania. To znamená, že sa používa v hrubých druhoch brúsneho papiera a častejšie sa vyskytuje vo forme brúsnych pásov. Líši sa vysokou tvrdosťou.
 • Oxid hlinitý charakterizovaná krehkosťou, ktorá „hrá do karát“ tým, že pri spracovaní povrchov sa abrazívum pôsobiace teplo a pôsobiace sily „láme“, čím vznikajú nové nabrúsené hrany, ktoré naďalej fungujú. Preto môže byť životnosť takejto pokožky pôsobivá. Častejšie sa používa v drevospracujúcom priemysle..

Tip: listový brúsny papier označený indexom „L1“ je vhodný na brúsenie mäkkých materiálov. Písmeno „L“ a číslo 2 označujú možnosť jeho použitia na kovy. Oni, rovnako ako označenie písmenom „M“, povedia spotrebiteľovi o impregnácii pokožky odolnej voči vlhkosti. „P“ naopak bude varovať pred strachom z vlhkosti. „Zástupcovia“ vodotesného typu sú určení na brúsenie za mokra, ktoré pri práci prináša hladší povrch a žiadny prach.

Druhy brúsneho papiera

Brúsny papier môžete rozdeliť do kategórií v závislosti od niekoľkých faktorov:

 • veľkosť brúsneho papiera (zrnitosť);
 • oblasť použitia;
 • forma uvoľnenia

Niektoré z nich boli čiastočne uvedené vyššie, pre úplnosť obrázku je však potrebné ich samostatne označiť a doplniť už dostupné informácie..

Čísla brúsneho papiera (zrnitosť) sú špecifickým ukazovateľom, ktorý charakterizuje počet abrazívnych častíc na palec štvorcový. V súlade s tým je koža zvyčajne rozdelená na:

 • hrubý na čistenie povrchov od starých náterov (laky, farby) a počiatočné spracovanie. Abrazívne hrubé a hrubé frakcie spolu s odstránením vrchnej vrstvy zanechávajú na materiáli ryhy a škrabance, preto bude potrebné ďalšie spracovanie. Hrubozrnný brúsny papier sa teda často používa vtedy, keď nie je potrebné vyhladzovať, ale skôr brúsiť hornú vrstvu (napríklad na dreve na tvarovanie obrobku). Izby 12-80;

 • stredne zrnitý bude potrebná v medziľahlých fázach mletia a je rovnaká pri vyrovnávaní povrchov ich čistenia a pod., aby bolo viacvrstvové spracovanie hladké a vysokej kvality. Samozrejme, vyhladzuje a vyhladzuje povrch, ale stále za sebou zanecháva stopy, aj keď nie také zrejmé ako vzorky s veľkými zrnami. Čísla 80-160;
 • jemnozrnný odstraňuje nedokonalosti z predchádzajúcich leštidiel, čím je povrch pripravený na konečné spracovanie (napríklad farba). Obsahuje tiež brúsny papier nulovej kvality. Izby 160-4000.

Stručne povedané, poznamenávame, že postup pri práci s rôznymi materiálmi je vo všetkých prípadoch rovnaký. Začínajú s použitím veľmi hrubej pokožky. Ide o spracovanie dreva, odstraňovanie starých farieb a lakov a čistenie kovových výrobkov od hrdze. Postupne sa vykoná prechod na papier s jemnejším brúsnym materiálom a vykoná sa konečné leštenie.

Forma uvoľnenia brúsneho papiera

Pokiaľ ide o formulár vydania, potom je možné zaznamenať dva hlavné typy: list a brúsny papier v kotúčoch. Ale okrem nich sa vyrábajú aj ďalšie rôzne konfigurácie..

 • Vláknový brúsny papier. Je to netkaný materiál vyrobený zo sieťoviny impregnovanej abrazívnymi materiálmi, pripevnenej k základni špeciálnymi živicami. Je potrebný na matovanie povrchov. Elastická základňa vám umožní dosiahnuť požadovaný efekt aj na ťažko dostupných miestach. Tým sa dosiahne optimálny základ pre následné natieranie alebo lakovanie..

 • Brúsna sieťovina je patentovaný bezprašný brúsny materiál. Štruktúra tohto materiálu je polyesterová sieťovina s pevným brúsnym zrnom. Táto sieťová štruktúra poskytuje vynikajúce odstránenie prachu po celom povrchu brúsneho materiálu, ktorý nie je upchatý a chránený pred tvorbou hrudiek. Pevnosť sieťoviny zaručuje jej dlhodobú prevádzku, čo znamená menšiu spotrebu brúsnych nástavcov.
 • Brúsne kotúče. Odrody s mikro jemným leštením vďaka použitiu pokročilých technológií umožňujú vyhladiť drobné chyby laku. Používajú sa v spojení s podkladmi, ktoré dobre priliehajú k povrchom so zložitými obrysmi (napríklad na automobiloch). Rýchle odstránenie malých škvŕn výrazne skracuje čas spracovania, robí ho jednotnejším a má vysokú kvalitu. Stieracie vzorky majú silnú reznú hranu a agresívnu abrazívnu štruktúru. Sú navrhnuté tak, aby boli menej horúce a nemastné. Na rozdiel od drôtených kefiek vydržia oveľa dlhšie. Určené na čistenie kovových povrchov.
 • Brúsne papierové prúžky má vysokú reznú kapacitu a dlhú životnosť. Môže byť vyrobený so špeciálnymi technologickými otvormi na odstránenie prachu.
 • Vodotesný brúsny papier potrebné na počiatočné alebo konečné mokré spracovanie rôznych povrchov.

 • Zrolovaná koža. Vyrobené na rôznych podkladoch pre široké spektrum aplikácií a špecifikácií, vhodné aj pre vysoko špecializované práce (napr. Výroba obuvi alebo opravy).
 • Brúsny papier na penovú gumu založený na úprave proti upchávaniu, nie je vhodný na mokré brúsenie. Používa sa pri spracovaní základných a lakovaných náterov, dokončovaní obrysov a hrán. Vhodný na profilované aj ploché povrchy, pretože penová guma po stlačení prispieva k rovnomernému rozloženiu abrazíva. Rovnaký stav zaručuje absenciu sklzu..
 • Brúsny papier pre brúsne stroje. K dispozícii v špecifických veľkostiach s lepiacou podložkou, ktorá uľahčuje pripevnenie a rýchlu výmenu.
 • Abrazívne špongie sú potrebné na spracovanie povrchov so zložitou textúrou, na tvarovanie, brúsenie hrán. Vhodný na ručné leštenie v ťažko dostupných oblastiach. Pomocou nich je povrch pripravený na maľovanie. K dispozícii v rôznych veľkostiach zrna od ultrajemných a super jemných po stredné.
 • Abrazívne kvety slúži na odstránenie drobných chýb. Neobvyklý tvar je zameraný na predchádzanie rizikám počas práce. Používa sa na nové aj prelakované povrchy.
 • Brúsne pásy kvôli konštrukčným vlastnostiam sa napájajú do strojov alebo škrabovacích strojov.

Brúsenie brúsnym papierom

Už bolo poznamenané, že opísaný materiál je potrebný v mnohých oblastiach činnosti:

 • konštrukcia a dokončovanie: spracovanie naplnených povrchov s cieľom vyrovnať ich a zbaviť sa malých drážok špachtľou alebo previsnutím, čistenie rôznych materiálov (kov, drevo, PVC) zo starého náteru;
 • oprava auta: výkon rôznych typov karosérií (odstránenie koróznych stôp, úprava podkladu pred plnivom a jeho následné vyrovnanie, brúsenie pred lakovaním, lakovanie, matovanie povrchu pred základným náterom a iné druhy prác);
 • spracovanie dreva: brúsenie dreva, získanie rovnomerného povrchu, práce na spracovaní vodou riediteľných farieb a lakov;

 • maliarske práce: spracovanie základov pred a po nanesení farieb, vyhladenie šmúh;
 • oprava a výroba nábytku.

Mnoho domácich remeselníkov nachádza veľmi originálne spôsoby, ako vyriešiť niektoré problémy. Tu sú niektoré z nich s použitím skinov „mimo označenia“.

 • Čistenie škár medzi dlaždicami. Odolnú špinu medzi dlaždicami je veľmi ťažké odstrániť čistiacimi prostriedkami. Na tento účel niektorí remeselníci odporúčajú použiť list jemnozrnného brúsneho papiera ohnutý na polovicu. Injektáž by mala byť vykonaná s veľkou opatrnosťou, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili samotnú dlažbu..
 • Brúsne ihly. Túto oblasť použitia ocenia ženy ihly. Aby sa ihla vrátila do pôvodnej ostrosti, stačí ňou niekoľkokrát prepichnúť brúsny papier alebo „zabaliť“ hrot brúsnym papierom a krátko otočiť..
 • Obnovte dosku na krájanie. Drevené dosky na krájanie sa v priebehu času stávajú škvrnitými s jemnou sieťkou drážok na nože. Pokaziť vzhľad výrobku nie je jednoduché, ale je tiež veľmi nehygienické, pretože takýto povrch je „rajom“ pre baktérie a mikróby. Na vyrovnanie základne stačí použiť brúsny papier.
 • “Oprava” semišu. Ľahké škrabance a nečistoty zo semišových predmetov je možné odstrániť brúsnym papierom. Malo by sa s ním jemne prechádzať v oblastiach vyžadujúcich čistenie a potom „česať“ kefou, aby sa hromada vrátila na miesto.

Toto nie je úplný zoznam návodov na použitie brúsneho papiera, ale je pôsobivý. Malé veci skutočne vytvoria viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

About the author