Bubnová brúska urobte to sami

Každý, kto sa zaoberal stavebnými prácami, opravami, obnovou starých dverí, okien, parapetov atď., Určite čelil potrebe, aby bola pracovná plocha rovná, hladká a posuvná. Predtým sme vzali do rúk brúsny papier, ak bol povrch veľký, potom bol brúsny papier spevnený na drevenej stierke a s veľkou trpezlivosťou sme začali s monotónnou monotónnou prácou – brúsením. Teraz, s cieľom pomôcť profesionálom a amatérom, bolo vytvorených veľa zariadení, takzvaných brúsnych strojov a strojov. Ich použitím pri určitých brúsnych operáciách si uľahčujeme proces ručnej práce a niektoré jednoduché funkcie presúvame do stroja. Dnes budeme hovoriť o brúskach, ktoré sa používajú na spracovanie výrobkov z dreva..

Obsah:

Účel, klasifikácia a oblasti použitia brúsnych strojov

Brúsky sa používajú na zníženie drsnosti povrchu spracovávaných dielov a na získanie presných rozmerov. Brúsenie je zvyčajne konečnou fázou spracovania vopred pripravených dielov..

Pri práci na brúskach sa používajú brúsne materiály a nástroje.

Abrazíva – špeciálne prášky, pasty, abrazíva.

Medzi brúsne nástroje patrí – rezanie, leštenie a brúsenie, kotúče, tyče a segmenty.

V závislosti od účelu sú stroje rozdelené do niekoľkých typov:

– kruhové brúsenie;

– vnútorné brúsenie;

– brúsenie povrchu;

– špecializované brúsky.

Klasifikácia obrábacích strojov je založená na nasledujúcich funkciách:

-druh brúseného povrchu (vnútorný alebo vonkajší, valcový alebo plochý);

– typ dielov, s ktorými môže tento stroj pracovať (valce, hriadele, valčeky, koľajnice atď.);

– konštrukčné vlastnosti strojov (bezcentrové, planetárne, dvojstĺpcové);

– vlastnosti prvkov obrobkov (drážkovanie, závity, profily atď.).

Oblasť, v ktorej sa používajú brúsky, je veľmi široká. Nedávny pokrok v konštrukcii obrábacích strojov, ako aj výroba dielov odlievaním, lisovaním, valcovaním, sústružením a stolárstvom umožňujú používať namiesto sústružníckych a frézovacích strojov (horizontálne vyvrtávačky) brúsky. Brúsky môžu teraz vykonávať nasledujúce operácie:

– rezanie a hrubovanie obrobkov;

– presné spracovanie rôznych rovín, zubov kolesa, rotačných plôch atď.;

– nástroje na ostrenie.

Bubnová brúska: účel a hlavné prvky

Brúska na bubny Podľa typu patrí k brúseniu povrchu, podľa triedy – ku kalibrácii. Hlavným nástrojom stroja je brúsny kotúč, ktorý je tu vyrobený vo forme valca (bubna). Obvykle sa takýto stroj používa na spracovanie dreva. S jeho pomocou je veľmi vhodné brúsiť a kalibrovať dosky, lamely a ďalšie ploché a dlhé drevené diely, ako sú povrchy dosiek z drevotriesky, MDF, masívneho dreva, dyhy atď..

Hlavnými prvkami bubnovej brúsky sú:

– posteľ, na ktorej sú upevnené všetky jednotky a časti stroja;

– motor, ktorý otáča brúsnymi a podávacími bubnami;

– brúsny bubon;

– mechanizmus na zmenu frekvencie otáčania podávacieho bubna

– Pracovná plocha;

– podávací bubon;

– ochranný kryt;

– odsávač prachu;

– mechanizmus na zmenu výšky brúsneho bubna.

Ako bubnová brúska funguje, môžete vidieť na videu.

Niektoré modely bubnových brúsok uvedené na ruskom trhu

Dnes sú na ruskom trhu brúsnych zariadení v sekcii bubnové brúsky prezentované výrobky rôznych výrobcov. Vedúce miesto tu zaujímajú výrobky pod ochrannou známkou JET. Americká spoločnosť JET, súčasť švajčiarskeho holdingu WMH Tool Group AG, dnes predstavuje tieto priemyselné a domáce bubnové brúsky:

– JET 10-20 Plus. Cena: 25 000 rub.

Bubnová brúska s plnou kapacitou 500 mm (250 mm x 2) sa dobre hodí do malej dielne, kde je veľmi cenený voľný priestor.

– JET 16-23 Plus. Cena: 37 000 rub.

Univerzálny brúsny stroj s veľkým potenciálom a príležitosťami: výroba hudobných nástrojov, výroba nábytku, kuchynských súprav, vybavenia obchodov a barov, vykonávanie širokej škály tesárskych prác.

– Dvojitá bubnová brúska JET DDS-225. Cena: 160 000 rubľov.

Veľmi výkonný stroj, vhodný na použitie vo výrobných podmienkach.

Ruská „Nástrojárska spoločnosť“ Enkor- oficiálny predajca popredných zahraničných výrobcov nástrojov, zariadení, obrábacích strojov atď. Ponúka bubnovú brúsku „Corvette 57“ vyrábanú v Číne. Stroj je navrhnutý tak, aby vykonával predbežné brúsenie plochých drevených obrobkov a prinášal výrobky na danú veľkosť, pričom spracovával lakované a ošetrené povrchy.

Corvette 57 – cena bubnovej brúsky: 24 100 rub.

Nemecká spoločnosť Elmos Werkzeuge, výrobca elektrického náradia, drevoobrábacích zariadení, záhradnej techniky, predstavuje svoju bubnovú brúsku Elmos DS 163. Cena: 16 400 rubľov. Navrhnuté pre priemyselné použitie ako alternatíva k ručným brúskam.

Keď zhrnieme tento krátky prehľad brúsnych strojov, ktoré sa ponúkajú na nákup v Ruskej federácii, môžeme s istotou povedať, že existuje určitá voľba. Nájdete stroje na použitie vo veľkovýrobe, v malých podnikoch a na použitie v súkromnej domácnosti. Ako sa hovorí: „Akýkoľvek rozmar vašich peňazí“.

Nie každý je však dnes pripravený strieľať úhľadnú sumu na brúsku. A zvyk robiť všetko zo šrotu a vlastnými rukami, ktorý zostal od čias Sovietskeho zväzu, núti moderné kulibinky pohybovať sa po chvení, šumieť na dne suda a „ich oči sa boja, ale ich ruky robiť “ – produkovať veľa užitočných a potrebných vecí. Navyše technologicky nie sú oveľa nižšie ako výrobné analógy, ale v cene sú niekoľkonásobne lacnejšie. Ďalej sa pozrieme na to, ako zbierať domáce bubnová brúska.

Bubnová brúska urobte to sami

O tom, čo je užitočné, sme uvažovali vyššie a o tom, z čoho by mal pozostávať. Preto vezmeme zoznam hlavných prvkov a začneme ich hľadať a zbierať. A potom sa porozprávajme o tom, ako si vyrobiť bubnovú brúsku doma.

Motor

Začnime motorom. Najľahšie je vybrať zo starej práčky. Ak je, potom je polovica bitky hotová. Odtiaľ si môžete vziať všetky elektrické súčiastky, remenice a remene.

Odporúčame vziať 200 – 300 W motor (výkonný a malý), 1 500 – 3 000 ot / min, asynchrónny (vyššia účinnosť), jednofázový (menšie problémy s pripojením).

Výroba brúsneho bubna

Teraz o bubne. Môže byť vyrobený z rôznych materiálov a niekedy, zdá sa, úplne zbytočných zvyškov opráv a stavebných činností. Napríklad z drevených krúžkov narezaných a zlepených dohromady alebo zo štyroch valcových tyčí upevnených na kovovej osi epoxidovým lepidlom alebo z papierovej rúrky, na ktorú je navinutý kotúč linolea.

Tu budeme podrobnejšie zvažovať výrobu bubna z kusu PVC rúrky. Na výrobu potrebujeme: oceľovú tyč 16-20 mm, kus PVC rúrky s priemerom 100 mm, drevenú dosku, skrutky, gumu, lepidlo. To je asi všetko. Oceľová tyč bude osou bubna. Z potrubia odrežte kus požadovanej veľkosti. Je o niečo kratší ako dĺžka tyče. Vyrezali sme dve koncovky z dreva podľa priemeru vnútornej časti našej PVC rúrky. Vyvŕtame do nich dieru pre tyč. Zátky zasunieme do potrubia a upevníme skrutkami. Hlavy skrutiek musia byť zapustené. Prejdeme našu tyč cez otvory zástrčiek a upevníme ich epoxidovým lepidlom. Na PVC rúrku prilepíme hustú gumu. Bude slúžiť ako podložka pre pokožku a poskytne jej lepšie prispôsobenie sa časti. Bubon je pripravený. Brúsny papier môžete spevniť sponkami alebo obojstrannou páskou. Je lepšie lepiť pásku špirálou, čím sa zabráni nárazom pri brúsení.

Korpus a pracovný stôl

Na telo stroja je vhodná drevená alebo letecká 15 mm preglejka. Môžete z nich tiež vyrobiť stôl. Telo robíme jednoduchým a jednoduchým: dva bočné panely, dištančný panel v strede a pracovný stôl, pozostávajúci zo základne pevne pripevnenej k telu a pohyblivej časti. Pracovný stôl musí byť pevný a nesmie sa ohýbať pri tlačení obrobku na bubon. Na strane dodávky môže byť vystužený prídavným priečnikom, ktorý tiež vytvorí nosnú plochu pre nastavovaciu skrutku.

Aby sme zaistili úpravu zdvihu pracovného stola vzhľadom na bubon, pripevníme jeho pohyblivú časť na základňu na jednej strane dvoma závesmi alebo slučkou na klavír a z napájacej strany cez strednú rozperu zaskrutkujeme nastavovaciu skrutku . Je dôležité vedieť, aký je rozstup závitu skrutky, potom bude možné nastaviť požadovanú hrúbku spracovania dielu.

Montáž

Motor pripevníme k spodnej časti karosérie. Jeho os nakreslíme otvorom, ktorý bol predtým vyrobený v puzdre. V hornej časti tela nainštalujte brúsny bubon. Náprava bubna je uložená v dvoch klietkových ložiskách, ktoré sú priskrutkované k bočným stenám. Otvory pre klipy urobíme o niečo väčší priemer. To nám uľahčí zarovnanie bubna. Upevníme remenice na osi motora a bubna a utiahneme hnací remeň. Inštalujeme vodiče a spínač. Nastavovacie skrutky zaskrutkujte zospodu a po stranách upínacích skrutiek, ktoré podopria pracovnú plochu v požadovanej výške..

Posledný dotyk – telo je možné lakovať alebo natierať, samozrejme, pred inštaláciou. Naša domáca bubnová brúska je teraz pripravená na použitie. Pre väčšie pohodlie k nemu môžete nad bubon pridať ochranný kryt. Pripojte hadicu z vysávača k puzdru. Tým sa odstráni prach vytvorený počas prevádzky..

Na záver. V tomto článku sme sa pokúsili zvážiť problémy súvisiace s bubnovými brúskami. A vy sa rozhodnete pracovať na zariadení zakúpenom v obchode alebo si ho vyrobíte sami.

About the author