Deflektor komína: inštalačné funkcie

Inštalácia deflektora na povrch komína zvyšuje jeho ťah a tiež zdobí a zlepšuje prezentovateľný vzhľad celej budovy. Existujú rôzne typy deflektorov, ktoré sa líšia technologickými momentmi ich inštalácie. Ďalej budeme hovoriť o vlastnostiach deflektorov komína a pravidlách ich inštalácie..

Obsah:

Vlastnosti a vlastnosti deflektora komínového ťahu

Deflektor je zariadenie s aerodynamickým účinkom, ktoré je namontované na vrchu ventilačného potrubia, v tomto prípade komína. Jeho hlavnou funkciou je zlepšiť trakciu v kanáloch. To sa dosiahne pomocou fyzikálne osvedčeného zákona, ktorý uvádza, že statický ťah v danom úseku priamo závisí od rýchlosti pohybu prúdov vzduchu, ktoré sa pohybujú v upravenom priečnom kanáli.

Pomocou deflektora sa zlepšuje ťah a zvyšuje sa účinnosť vetracích a komínových systémov..

Činnosť deflektora inštalovaného na komíne je založená na skutočnosti, že vietor, ktorý narazí na prekážku, než sa presunie do komína, je v oblasti s nízkym tlakom, čo zlepšuje jeho ťah..

S pomocou vedeckého výskumu je dokázané, že inštalácia deflektora na komín zvyšuje jeho účinnosť najmenej o 15%. Deflektor navyše zabraňuje kontaminácii vnútra komína snehom, vlhkosťou, úlomkami atď..

Deflektor nezávisí od počasia v prostredí ani od vetra. Je schopný zlepšiť trakciu za každých podmienok..

Deflektor na komíne umožňuje prúdom vzduchu zasiahnuť ho zvonku, potom prúdi okolo povrchu celého zariadenia, vzduch sa v tomto prípade stáva vzácnym. Vďaka tomu sa výrazne zlepšuje trakcia..

Princíp činnosti a zariadenie deflektora komína

Komínové systémy sú prítomné takmer v každom dome, pretože sú jednou z najdôležitejších častí akejkoľvek tepelnej inštalácie.

Aby sa zabezpečila účinná prevádzka tepelných štruktúr, je potrebné dbať na správnu organizáciu prívodu čerstvého vzduchu a výfukového dymu..

Pri atmosférickej prevádzke generátorov tepla je to komín, ktorý nesie zodpovednosť za stabilitu výstupu produktov spaľovania. Aby sa znížil vplyv vetra na komín, používajú sa deflektory.

Inštalácia tohto zariadenia je vhodná v prípade, že dym nie je správne odstránený z miestnosti. Na vzhľad tohto nepríjemného javu existuje niekoľko faktorov:

 • prítomnosť nárazového zosilneného vetra, ktorý vstupuje do potrubia a znižuje ťah, navyše zabraňuje úplnému odstráneniu produktov spaľovania;
 • nesprávne umiestnenie komína alebo jeho príliš nízka výška;
 • nesprávne zvolený priemer komína.

Zariadenie na ochranu pred vetrom – deflektor, pomáha odstraňovať plyny z dymovodov pomocou vetra. Deflektor nezávisle mení prúdenie vetra v smere, ktorý je preň potrebný. Pomocou vetra sa teda ukazuje, že neznižuje, ale zvyšuje trakciu..

Inštalácia deflektora je možná na kanáli pre individuálne aj kolektívne použitie. Rozsah ich použitia sa navyše rozširuje na:

 • vetracie systémy;
 • plynové zariadenia;
 • kufre na odpadky.

Konštrukcia deflektora pre komínové potrubie pozostáva z:

 • spodná časť valcového tvaru, na výrobu ktorej sa používajú kovové, azbestové alebo keramické rúrky;
 • difuzér – horný valec má väčší priemer ako dolný, na jeho upevnenie sa používajú tri alebo štyri stojany;
 • dáždnikový kužeľ.

V hornej časti spodnej časti valca a difuzéra sú prstencové odskoky, pomocou ktorých je vietor odklonený. Konštrukcia deflektora má zaistiť nepretržitý výstup spalín z komína a zlepšiť ťah.

Na výrobu difuzéra a deflektora je použitá pozinkovaná oceľ..

Princíp činnosti deflektora je nasledujúci:

 • s horným nárazom vetra na povrch sú plyny nasávané spodným prstencovým úsekom;
 • ak vietor začne pôsobiť zospodu, potom sa plyny odstránia z horného otvoru;
 • ak má účinok vetra horizontálny smer, potom sa ťah okamžite zlepší prostredníctvom dvoch prstencov.

Najefektívnejšia činnosť deflektora sa pozoruje vtedy, keď na komín pôsobí efekt horného vetra. Vietor sa zároveň odráža pomocou dáždnika. Všetky typy deflektorov majú túto nevýhodu. Aby sa to eliminovalo, v procese výroby dáždnika by mal byť vyrobený vo forme nie jednej, ale dvoch kónických častí, ktorých spojenie nastáva s časťou, kde sa nachádza základňa. Pomocou dolného kužeľa sa teda odrážajú toky vzduchu a dymu..

Deflektor komína – odrody

Pokiaľ ide o konštrukčné vlastnosti a tvar, deflektory sú rozdelené na:

 • zariadenia s plochým vrchom;
 • deflektory, v ktorých sa veko otvára;
 • s prítomnosťou dvoch svahov na povrchu potrubia, to znamená s krytom štítového typu;
 • s prítomnosťou polkruhovej hlavice.

V exteriéri domu postaveného v modernom štýle je použitý variant deflektora, ktorý má plochý vrch, ktorý je vyrobený z medenej kompozície.

Okrem toho je verzia čiapky s polkruhovou hlavicou veľmi populárna..

Deflektor so štítovým uzáverom poskytuje spoľahlivú ochranu komína pred prachom alebo atmosférickými zrážkami.

Na výrobu deflektora sa používa pozinkovaná oceľ. Aj keď sú zakúpené možnosti deflektorov, v ktorých je kov pokrytý plastom alebo smaltom.

Existuje obrovský počet štrukturálnych deflektorov:

1. Použitie deflektora Tsagi vám umožňuje zvýšiť prievan vo vetracích a dymovodoch. Tento deflektor sa vyznačuje prítomnosťou valca; majú kruhový a obdĺžnikový prierez. Aby deflektor fungoval hladko, je inštalovaný vo vzdialenosti 100-159 cm nad strechou.

Hlavnými súčasťami tohto typu deflektora sú prítomnosť:

 • vstupná rúrka;
 • difúzor;
 • zátvorky;
 • časť tela;
 • dáždnik.

2. Deflektor, nazývaný „dymový zub“, sa vyznačuje jednotlivými inštalačnými vlastnosťami, ktoré znamenajú jeho inštaláciu pomocou dverí do zberača dymu. Jeden koniec je navinutý za stenu a druhý je zdvihnutý a nainštalovaný na komíne. Na uľahčenie inštalácie je potrebné dbať na odstránenie zapekacích dosiek umiestnených na zadnej a bočných stenách. Okrem toho sú na tomto deflektore dve držadlá, ktoré sa nazývajú „studená ruka“, a pomocou nich sa nastavuje a riadi činnosť kachlí..

3. Obzvlášť populárne je použitie deflektora Grigorovich, ktorý odvádza vynikajúcu prácu pri zlepšovaní ťahu komínov aj ventilačných otvorov. Tento deflektor má jednoduchý dizajn, takže je celkom možné to urobiť sami. Tento deflektor obsahuje spodný valec, ktorý obsahuje dve dýzy, horný valec, zúženú časť a upevňovacie prvky – dve konzoly.

Na výrobu tohto typu deflektora je lepšie použiť cín, pozinkovanú oceľ alebo špeciálnu oceľ určenú na stavbu kotlov. Pri absencii príležitosti na nákup týchto materiálov sú nahradené lacnejšími alternatívami, iba životnosť deflektora sa v tomto prípade výrazne znižuje..

Okrem týchto možností sú deflektory komína sférické, hviezdicové, otvorené, okrúhle. Deflektory sú rozdelené na zariadenia podľa ich účelu:

 • pre štandardné komíny;
 • deflektor pre plynový komín;
 • pre ventilačné systémy;
 • na odpadkové žľaby.

Diy komínový deflektor: výrobné vlastnosti

Každý z ich deflektorov má individuálne rozmery, ktoré musia spĺňať určité parametre. Napríklad pri výpočte výšky deflektora je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že by to malo byť 1,6 dielu vo vzťahu k vnútornej veľkosti komína a výpočet šírky je 1,8 dielu..

Navyše, 1,2 je šírka deflektora. Na stavbu deflektora vlastnými rukami potrebujete materiál vo forme:

 • galvanizovaná oceľ;
 • meď;
 • z nehrdzavejúcej ocele.

Napriek tomu, že nákup týchto materiálov je drahý, je najlepšie im dať prednosť, pretože deflektor je najcitlivejší na vonkajšie dráždivé látky vo forme vetra, ultrafialového žiarenia a zrážok. Najlepšou možnosťou je použiť meď. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s pokynmi na výrobu deflektora vlastnými rukami:

1. Pred stavbou deflektora by ste sa mali postarať o vykonanie meraní z komína a vytvorenie kresby deflektora komína.

2. Najprv sa na kartónový papier nakreslí sken všetkých častí, ktoré tvoria deflektor..

3. Prenesú sa na kovový povrch a pomocou špeciálnych nožníc sa narežú podľa určeného obrobku..

4. Nity, skrutky alebo zváranie pomôžu spojiť potrebné diely dohromady..

5. Konzoly sú vyrobené z oceľových pásov, ktoré slúžia na upevnenie uzáveru.

6. Kónická časť deflektora je inštalovaná na kapote.

Najprv je zostavený samotný deflektor, ktorý je potom namontovaný na komíne. Nasleduje inštalácia spodného valca, ktorý je upevnený skrutkami. Potom je naň pripevnený difuzér; Na tento účel sa používajú svorky. Na povrchu difuzéra je inštalovaná kupola s reverzným kužeľom..

Dizajnové vlastnosti deflektora meteorologickej lopatky

Existuje variant výroby deflektora veterných lopatiek, ktorý sa vyznačuje prítomnosťou rotujúcej časti tela. Obsahuje deflektory, ložiskovú zostavu a meteorologickú lopatku priamo zodpovednú za otáčanie deflektora.

Princíp činnosti tohto zariadenia spočíva v prechode prúdov vzduchu medzizrakovým priestorom, takže vzduch je skvapalnený a zrýchlený. To má pozitívny vplyv na zvýšenie ťahu v komíne, na rýchlosť spaľovania paliva a na zlepšenie výmeny vzduchu za prítomnosti dodatočného vetrania..

Tieto deflektory zabraňujú spätnému ťahu, iskrám a vznieteniu.

Na vlastnú výrobu konštrukcie budete musieť deflektor upevniť na komínovom reze pomocou krúžkov s ložiskovou zostavou.

Napriek tomu, že rozlišujú medzi deflektormi meteorologickej lopatky rôzneho dizajnu, líšia sa rýchlym zhoršovaním, pretože prvky zodpovedné za rotáciu zlyhávajú. Sú nepriaznivo ovplyvnené koróziou a znečistením. Okrem toho sú na jeseň a na jar kovové časti meteorologickej lopatky vystavené kondenzovaným masám, ktoré pri zimnom mrazení zastavia prevádzku lopatky. Preto je ich použitie v oblastiach s ťažkými zimami nepraktické..

Technológia výroby deflektora pre domácich majstrov

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s odporúčaniami, ktoré vám pomôžu postaviť deflektor Grigorovich vlastnými rukami. Táto verzia deflektora pozostáva z:

 • dva valce umiestnené v spodnej a hornej časti zariadenia;
 • odbočná rúrka;
 • kužeľovitá časť;
 • dve zátvorky.

Pred stavbou deflektora je potrebné určiť veľkosť deflektorov, u ktorých je potrebné zmerať priemer komínového potrubia, miesto uchytenia a výšku konštrukcie..

Na prácu budete potrebovať:

 • plech;
 • kovové nožnice;
 • spojovacie prvky, ako sú skrutky, matice, nity;
 • zákonníci;
 • hustá lepenková základňa;
 • obyčajné nožnice.

Aby sa nepokazila drahá oceľ, je vopred narezaný kartónový model deflektora, ktorý je upravený podľa rozmerov komína. Ďalej, už podľa vopred pripraveného rozloženia, sú všetky kovové časti vyrezané. Za týmto účelom sa lepenkové prírezy nanášajú na oceľ a obrysujú sa pisárom.

Nožnice na kov vám pomôžu strihať prvky. Všetky diely sú spojené kovovými nitmi, skrutkami a maticami. Na výrobu konzol sa používajú oceľové pásy..

Po príprave všetkých potrebných častí je deflektor zostavený:

 • na komínovom potrubí je namontovaný spodný valcový prvok, na upevnenie ktorého sú použité skrutky;
 • je na ňom upevnený difúzor;
 • konzoly pomáhajú upevniť povrch reverzného kužeľa a uzáveru.

Tip: Ak je komín príliš veľký priemer, na jeho zmenšenie sa používa kovový drôt, ktorý je navinutý okolo deflektora.

Na maximalizáciu trakcie sa odporúča inštalovať deflektor vo vzdialenosti 150 až 200 cm nad strechou.

Medzi výhody výroby tohto dizajnu deflektora patria:

 • dobrá ochrana komína pred vniknutím trosiek a atmosférických vplyvov;
 • trvanie prevádzky;
 • zvýšenie účinnosti komína.

Medzi nevýhody tohto deflektora patria:

 • nedokonalý dizajn;
 • vznik ťažkostí pri vykonávaní meraní a výroby.

About the author