DIY box na pokos

Pokosový box je jedným z nástrojov, ktoré je praktické používať a môže byť užitočné pri stavebných a renovačných prácach. Tento článok bude hovoriť o funkciách zariadenia, rozsahu jeho použitia a tiež popisuje improvizovaný spôsob výroby.

Obsah:

Čo je pokosový box a na čo sa používa

Pokosová skriňa je spravidla ďalším nástrojom, ktorý sa používa pri práci s rôznymi materiálmi, kde potrebujete rezať predmet pod určitým uhlom. Existujú rôzne typy nástrojov:

 • štandard;
 • sústruženie;
 • elektrické.

Zvážte teda vlastnosti každého formulára.

Jednoduchým nástrojom je podnos, ktorý má na koncoch drážky pre pílu. Tento dizajn pomáha úhľadne rezať nastavenú časť pod určitým uhlom. V štandardnej forme je pokosový box označený 45 stupňov a 60, ktorý sa najčastejšie používa v stavebníctve.

Existujú aj ďalšie variácie pokosového boxu, ktoré sú navrhnuté pre profesionálnu prácu. Jednou z variácií je otočný pokosový box. Tento tvar pomáha rezať predmet s maximálnou presnosťou a najmenšou odchýlkou. Takáto pokosová skrinka má stabilnú základňu a na nej je upevnená otočná časť, ktorá je vodiacim prvkom píly. Túto časť je možné upevniť doslova až o 1 stupeň, čo pomáha presne a presne vidieť predmet.

Jednou z najdrahších a najkomplexnejších variácií je elektrický pokosový box. Vo svojom tvare sa skladá z dvoch častí: elektrickej píly a rotačného pokosového boxu. Drahé a profesionálne príklady sú označené laserom. Tento typ pokosovej skrinky pomáha vykonať extrémne presný rez predmetov v minimálnom čase..

V skutočnosti je možné určiť, že tento nástroj sa používa v tesárskych prácach. Vo svojom tvare predstavuje druh šablóny, ktorá je navrhnutá na rezanie materiálu pod určitým uhlom. Najpopulárnejším spôsobom použitia je pokosový box na soklové lišty, ako aj na podlahu a strop. Pomocou nástroja môže pracovník sebavedomo striekať prvky z plastu, dreva, plastu a káblových kanálov.

Proces používania pokosového boxu v praxi nie je taký náročný. V prvom rade musíte vložiť predmet do stredu nástroja a opatrne ho pílou rozrezať v požadovanom uhle. Ale napriek tomu v každej práci existujú nuansy a zvláštnosti. Pred začatím pílenia sa musíte rozhodnúť o uhle rezu: vnútorný alebo vonkajší. Každý pracovník alebo staviteľ je samozrejme schopný vyrobiť si takýto nástroj sám. Proces výroby pokosovej skrinky je jednoduchý a nezaberie veľa času a množstva materiálu..

Výhody domáceho pokosového boxu

Každý si môže kúpiť taký nástroj v obchode za malú cenu. Domáci dizajn však má svoje vlastné výhody a vlastnosti:

 • schopnosť vytvoriť multifunkčný nástroj s rôznymi uhlami;
 • na výrobu sa používa silný materiál, ktorý pomáha slúžiť výrobku viac ako jeden rok;
 • rýchly spôsob výroby;
 • minimálny počet spotrebného materiálu;
 • výroba nástroja bude bezplatná, ak máte doma staré dosky z predchádzajúcich opráv.

V domácom nástroji na vykonanie správneho výpočtu na označenie uhlov zostáva iba jedna vlastnosť.

Zoznam požadovaných materiálov a nástrojov pre prácu

Výroba pokosovej skrinky vlastnými rukami nie je taká ťažká, ak budete postupovať podľa odporúčaní odborníkov. Na začiatok sa uistite, že materiály pripravené na prácu sú brúsené. Na výrobu pokosovej skrinky je dôležité vybrať drevo, ktoré musí byť suché, bez preliačin, mať hladký povrch bez akýchkoľvek chýb. Ako východiskový materiál by ste nemali vyberať plast, pretože nie je pevný, a preto sa môže pri práci ľahko poškodiť. Dosky vyrobené pre nástroj by mali mať hrúbku asi 2 centimetre.

Pred začatím práce stojí za to pripraviť nasledujúce zariadenia:

 • Pravítko a ceruzka;
 • jemnozrnná koža;
 • píla na kov;
 • zverák;
 • vŕtajte s inou sadou vrtákov;
 • euro skrutky (potvrdenia);
 • malozubá píla na rezanie soklových líšt.

Všetky vyššie uvedené nástroje by mali stačiť na dokončenie práce. Medzi dodatočnými zariadeniami môže prísť vhod šesťhranný kľúč, s ktorým bude jednoduchšie utiahnuť potvrdenia. Tiež pred začatím práce stojí za to pripraviť jednotlivé prvky na domáci nástroj. Predtým, ako pristúpime k popisu pokynov: ako vyrobiť pokosovú skrinku vlastnými rukami, venujme pozornosť podrobnému preskúmaniu výroby dielov pre zariadenie.

Výber píly alebo píly pre pokosový box

Predtým, ako začnete pracovať, stojí za to si vybrať pílu na prácu na výrobu pokosovej skrinky. V skutočnosti je pokosová píla vybraná pre pílu na kov, a nie v opačnom poradí. Kvalitná píla by mala mať nasledujúce vlastnosti:

 • mať tenkú čepeľ;
 • malé zuby;
 • dobrá krutosť.

Prítomnosť malých zubov robí rezanie dreva úhľadným a dokonalým. Tenká čepeľ dodáva istotu, že materiál bude rezaný priamo pozdĺž línie. Príliš elastické pílové listy na kovovú pílu sú významnou nevýhodou. Je možné ho odstrániť zadkom – špeciálnym rebrom pevnosti a tuhosti. Pokosová píla – fotografia ukazuje všetky vlastnosti tohto listu nástroja.

Na rezanie soklových líšt a polyuretánu sa odporúča zvoliť pílu na kov. Takýto nástroj má dokonale plochú a tenkú čepeľ, ako aj potrebnú tuhosť, ktorá sa dosahuje v dôsledku napätia čepele. Píla na kov môže byť tiež vhodná na striekanie šablónových rezov a na výrobu zariadenia.

Príprava bočných stien na pokosový box

Na výrobu bočných dielov pre pokosový box sa používajú diely preglejky alebo úlomky z dosiek. Aby bol nástroj vysoko kvalitný, stojí za to dodržiavať presné merania a odporúčania:

 • približné rozmery bočných stien by mali byť 10 milimetrov pre preglejku a 20 mm pre dosky;
 • ich výška je zvolená od 30 do 50 milimetrov, v závislosti od účelu nástroja (pre stropné podstavce sa odporúča 30 mm a asi 50 mm pre drevený);
 • dĺžka bočných stien pokosovej skrinky by mala byť 250 mm alebo viac, ale neodporúča sa príliš ju predlžovať, pretože bude nepohodlné vykonávať prácu. Ako výnimku je možné použiť veľkú dĺžku pokosového boxu, ale to platí iba pre masívne objekty..

Po zmeraní bočných častí dosiek sme vystrihli dva absolútne rovnomerné a identické prvky. To je veľmi dôležité pre ďalšie pílenie dosiek a ich označovanie nástrojom. V pripravených nástrojoch urobíme nižšie uvedené označenia pod potvrdeniami.

Ako správne označiť rezy pokosových boxov

Odpoveď na otázku: Ako vyrobiť pokosový box? – je dôležité najskôr určiť označenia rezov, po ktorých už môžete pokračovať do poslednej fázy práce. Proces vytvárania označení je teda nasledujúci:

1. Dve vyrobené bočné steny sú nanesené na seba.

2. Skontrolujeme všetky okraje, ktoré sa presne musia navzájom zhodovať.

3. Pomocou zveráka spojíme dve medzery.

4. Nájdite bod v strede čiary a označte ho ceruzkou alebo fixkou.

5. Potom na protiľahlých hranách zmeriame uhol 45 a 90 stupňov.

6. Začíname robiť diagonálne rezy pomocou kovovej píly. Toto zariadenie má malé zuby, ktoré zaistia rovnomerný a presný rez..

7. Pri priamom striekaní musí byť hĺbka rezu značná, aby ste mohli pokračovať v práci s stolárskou pílou. Rez sa robí iba k spodnej časti pokosovej skrinky, ale nie hlbšie..

8. Rovnakým spôsobom urobíme ďalšiu štrbinu kolmú na túto, ktorá je dôležitá pre hladké rezanie okrajov podstavca.

9. Po všetkom očistíme rezy od trosiek brúsnym papierom alebo pilníkom..

Výroba pokosovej skrinky: posledná etapa

V poslednej fáze práce je potrebné spojiť všetky medzery:

1. Bočné časti polotovarov pripevníme k základni tak, aby sa koncová oblasť vodiacich dosiek dala spojiť s bokom.

2. Pomocou predtým vytvorených značiek vyvŕtame otvory vŕtačkou. Na vŕtanie je lepšie použiť vrtáky s rôznym priemerom, ako používať stupňovité vrtáky určené na potvrdenia. Vŕtačkami s veľkým priemerom najskôr vytvoríme oblasť na potvrdenie a v teréne s ostrejším vrtákom s určitým závitom urobíme na spodnej časti konca dieru požadovanej dĺžky..

3. Pomocou potvrdení dotiahneme všetky detaily. Pre lepšie pohodlie je možné uprostred nástroja vytvoriť otvor a pripojiť ho k stolu alebo inému plochému povrchu..

4. Odporúča sa, aby bol nástroj skladací, takže nie je potrebné používať lepidlo..

5. V spodnej časti zariadenia môžete urobiť rezy, ktoré sa v tomto procese používajú ako značky pre pohodlie..

Užitočné rady

Rozhodne takmer každý môže vyrobiť hranatú pokosovú skrinku, ale v každom prípade by ste mali vziať do úvahy nuansy a vlastnosti práce. Napríklad, ak chcete, aby bol nástroj skladací, stačí ho opraviť potvrdeniami a použitie lepidla nie je potrebné. Pre profesionálne a stacionárne práce je lepšie pripevniť nástroj na povrch, ako je pracovný stôl.

Pri vysokom zaťažení práce na zadnej strane pracovnej plochy stojí za to pripevniť časť materiálu, napríklad gumu, ktorá nedovolí nástroju pohybovať sa. V procese výroby nástroja stojí za to správne vypočítať šírku základne. To zvyčajne závisí od veľkosti materiálov, ktoré sa majú spracovať..

Pravidlá používania pokosového boxu

Aby ste sa naučili používať pokosový box v práci, nepotrebujete určité zručnosti a schopnosti. Nie je také ťažké študovať možnosť rezania rohov, zatiaľ čo všetky znalosti vám budú užitočné pri opravách domu..

Výroba pokosovej skrinky je len jednou časťou práce. Aby ste sa dozvedeli, ako presne striekať diely, je dôležité, aby ste nástroj pri práci používali správne. Tí, ktorí sa najskôr zaoberajú pílením rohov, sa musia naučiť merať uhly. Aby ste si zdokonalili svoje schopnosti, môžete si najskôr zacvičiť na drevených a polyuretánových soklových lištách..

Pozor: Pri použití pokosovej skrinky je potrebné pamätať na niektoré detaily a zvláštnosti práce. Koniec koncov, treba mať na pamäti, že spojené soklové lišty musia mať dve strany – pravú a ľavú:

 • pravá strana je umiestnená na pravej strane podstavca a roh, ktorý sa má odrezať, je umiestnený vľavo;
 • ľavá strana soklovej lišty je umiestnená v nástroji z ľavej strany a uhol rezu na pravej strane.

Toto pravidlo je určené väčšinou začiatočníkom, napriek tomu by ste ho pri svojej práci nemali ignorovať..

Druhým pravidlom je vzťahovať sa od pritlačenia požadovaného predmetu k bokom pokosovej skrinky, to znamená, že je potrebné určiť, či bude rezaný predmet umiestnený bližšie alebo ďalej od predlohy. Túto úpravu stojí za zváženie prostredníctvom príkladov a chýb, ktorých sa zamestnanci dopúšťajú..

Pri nesprávnom použití pokosovej píly s pílou na kov sa pracovníci dopúšťajú štyroch hlavných chýb..

1. Prvou chybou je nepresné vyblednutie soklovej lišty. Vo väčšine prípadov to vedie k tomu, že odrezané rohy soklových líšt boli medzi sebou nerovnomerné. Aby sa predišlo tejto chybe, stojí za to rozdeliť sokel na určité časti a upraviť ich pozdĺž obvodu, a nie v rohoch, s prihliadnutím na priame vložky..

2. Druhá chyba vzniká zmätkom v definícii vonkajších alebo vnútorných rohov. V prípade hotovosti je dôležité označiť položku označením v príslušných rohoch. Potom je potrebné značky spojiť s drážkami na nástroji, upevniť sokel a nastriekať ho.

3. Ďalšou chybou je nesprávny rez soklových líšt pre strop. Sú oproti podlahovým lištám, a preto je potrebné ich píliť naopak..

4. Poslednou chybou je, že po narezaní soklovej lišty s presným uhlom sa nezhodujú. Preto stojí za to upevniť predmet v prístroji, pretože je umiestnený na strope..

Pri práci s otočným pokosovým boxom musíte dodržiavať rovnaké pokyny a odporúčania bez ohľadu na nastavený uhol..

Pomocou našich tipov a trikov si môžete ľahko vyrobiť domácu pokosovú škatuľu bez extra námahy. Dúfame, že nami poskytnuté pokyny a vysvetlenia pomôžu bez problémov vykonať vašu prácu a budú vám v praxi užitočné..

About the author