DIY cepín na rybolov

Cepín je základnou súčasťou rybolovu na ľade. A ak sa na prvom ľade môžete nejako zaobísť bez neho, potom je vo zvyšku zimného času mimoriadne potrebné. Prieskum vodných plôch a neustále hľadanie „lovného miesta“ sú kľúčom k úspechu. Preto, aby ste si spájali rybolov iba s príjemnými chvíľami, a nie s trápením, je dôležité vybrať si ten správny cepín, alebo ešte lepšie urobiť to sami.

Obsah

Cepín na zimný rybolov: čo to je??

Rybársky cepín je hlavným nástrojom rybára, pomocou ktorého je možné v priebehu niekoľkých minút vyvŕtať otvory rôznych priemerov..

Konštrukcia cepínu obsahuje:

  • vzpera, ktorá poskytuje rotáciu;
  • tyč, ktorá prispieva k prenosu krútiaceho momentu na nohy;
  • rezné prvky, alebo skôr čepele.

Existujú dva hlavné modely cepínov: šnek a švédska lyžica. Prvý, najpopulárnejší, vŕta ľad vďaka špeciálnym nožom umiestneným pod určitým uhlom útoku. Druhý model sa najčastejšie používa na mokrý ľad. Tu je namiesto nožov asymetricky nabrúsený prvok ako lyžica.

Najbežnejšie sú cepíny s rovnými čepeľami. Bez problémov si poradia so suchým ľadom, ale na mokrom ľade sa môžu kvôli nedostatočným pôsobiacim silám zaseknúť. Preto je pre mokrý ľad najlepšie kúpiť cepíny so zaoblenými čepeľami. Ich náklady sú samozrejme rádovo vyššie, ale je to kompenzované skutočnosťou, že môžu ľahko pracovať s mokrým aj suchým ľadom..

Ako si vybrať cepín?

A tak poďme zistiť, aký by mal byť tento cepín, spoliehajúc sa na rôzne podmienky rybolovu.

Prvým kritériom je ryba, ktorú chcete loviť. Napríklad, ak je cieľom vášho rybolovu šťuka alebo pleskáč, priemer rezného bloku by mal byť najmenej 15 – 18 cm. Ak plánujete loviť napríklad na taveninu alebo ostrieža, potom priemer skrutky 10 cm stačí.

Je tiež dôležité poznať hrúbku ľadu. Ak nepresahuje 100 cm, potom sú takmer všetky dovážané a domáce cepíny vhodné na rybolov. Ak je hrúbka ľadu väčšia ako 1 meter, potom domáce cepíny ponúkajú predĺžené prvky alebo predĺženia. U výrobcov dovozu sú tieto transformácie vopred predvídané..

Najdôležitejším kritériom kvality pre výkon cepínu sú samozrejme nože. Od nich závisí váš celkový dojem zo cepínu: budete s ním spokojní alebo budete myslieť na vyhodené peniaze.

Ďalším kritériom výberu je cena cepínu za zimný rybolov. Dovážané cepíny stoja podstatne viac ako domáce oceľové konštrukcie, ale naše titánové modely sú drahšie ako najpokročilejšie zahraničné autá. Ide o to, že titánové cepíny sú ľahké a majú takmer neobmedzenú životnosť v kombinácii s vynikajúcimi vlastnosťami pri vŕtaní. Pri presune z jedného miesta na druhé zohráva dôležitú úlohu nízka hmotnosť titánových cepínov, pri vŕtaní otvorov týmto mechanizmom však musíte vynaložiť oveľa viac úsilia, na rozdiel od konvenčného kovového, pretože titán jednoducho nemá dostatočnú hmotnosť.

Nakúpte cepíny od dôveryhodných výrobcov. Tiež stojí za zváženie kvality cepínu, ak je cena príliš nízka. Pamätajte si, že počas vŕtania padá na cepín ťažké bremeno, preto musí byť jeho dizajn a materiály vysoko kvalitné, preto nemôže byť príliš lacný..

Čepele sú dôležitým faktorom kvality vŕtania

Kritériá výberu pre nože na cepíny

Ako už bolo spomenuté, jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere cepínu sú čepele, od nich závisí, či mechanizmus bude vŕtať alebo nie. Na určenie kvalitnej čepele potrebujete vedieť niekoľko faktorov..

Najprv musíte venovať pozornosť tvrdnutiu čepele. Ten by sa mal pohybovať v rozmedzí 30-58 jednotiek. na stupnici tvrdosti HRC. Nože s najnižším limitom tvrdosti vám prirodzene vydržia veľmi málo času, pretože po 2 až 3 vŕtačkách budú nepoužiteľné. Je potrebné poznamenať, že najvyššia miera tvrdnutia nie je vždy tou najlepšou voľbou. Ide o to, že pri niektorých oceliach sa taká hranica môže prehriať a počas mrazu môžu čepele pri prvom použití cepínu prasknúť..

Za druhé, pozrite sa na rezné hrany čepele, mali by byť presne dve. Prispievajú k vysokokvalitnému a rýchlemu zachytávaniu ľadu bezprostredne po začiatku vŕtania..

Brúsenie nožov cepínu vlastnými rukami

Aby nože na cepíny vydržali dlhšie, je potrebné starostlivo spracovať ich rezné hrany. A od stupňa poškodenia nožov by ste si mali vybrať ten správny nástroj. Ak nože trochu „chytili“ piesok a prestali vŕtať, môžu byť nabrúsené priamo na mieste rybolovu pomocou tyče z brúsneho materiálu. Nôž by mal byť nabrúsený cez reznú hranu, čím sa zvýši uhol nábehu. Tlak musí byť rovnomerne rozložený po celom povrchu. Po 10-15 kruhových ťahoch skontrolujte rovnosť noža a ostrosť ostria na obyčajnom papieri.

Ak sú nože vážnejšie poškodené rôznymi vodnými prekážkami, mali by byť už nabrúsené pomocou elektroostriaceho nástroja. Nôž musí byť nastavený na brúsny kameň pod uhlom, pretože ak budete ostriť kolmo, bude mať nôž príliš veľký polomer.

Alternatíva k ručnému cepínu

Ak však pri hľadaní rýb musíte urobiť veľa dier alebo potrebujete vyvŕtať otvory s priemerom viac ako 20 cm, cvičenia s ručným cepínom budú pre rybára často záťažou, nezávisí to od kvality. cepínu. V tomto prípade príde na pomoc elektrický alebo benzínový cepín..

Benzínové cepíny sú spravidla vybavené motorom s hmotnosťou do 15 kg a výkonom 1,5 – 3 k. S pomocou takéhoto mechanizmu je možné vyvŕtať otvory v akomkoľvek množstve a ľubovoľnom priemere bez veľkého úsilia. Cepín je však veľmi hlučný, a ak sa vystrašená ryba po chvíli stále vráti do diery, vzťahy so susednými rybármi sa môžu zhoršiť.

Elektrické cepíny postrádajú túto chybu, ich hluk je oveľa nižší. Ich hlavným problémom je však pomer trvanlivosti a hmotnosti. Na cepíny, ktoré môže rybár zdvihnúť, chce životnosť počkať na to najlepšie a naopak, trvanlivé a veľmi ťažké..

Ktorý cepín je lepší?

Morské cepíny si získali dobrú povesť. Najpopulárnejšie sú švédske modely MoraSpiralen a MoraExpert. Prvý z nich má čepele s klenutými hranami a je uznávaný vďaka jednoduchému použitiu. Druhý model cepínu má sférické nože. MoraExpert prispieva k vynikajúcej presnosti vŕtania, aj keď má otvor malý priemer, proces je bezchybný.

Tonerový cepín je vďaka svojej širokej škále modelov schopný vŕtať diery rôznych priemerov. Spotrebiteľ si môže vybrať cepín nielen v závislosti od priemeru, ale aj od tvaru držadla a výšky šneku. Okrem toho je možné zakúpiť mechanizmy navrhnuté špeciálne pre mokrý ľad. Existujú však aj nevýhody: tonárne cepíny majú nedostatočnú spoľahlivosť, aj keď ak s nimi budete zaobchádzať striedmo, budú trvať mnoho rokov..

Cepín tornáda sa používa na vŕtanie dier pri športovom rybolove. Je vybavený dvoma držadlami, z ktorých prvé je voči osi posunuté o 12,5 cm a druhé – o 15,5 cm, čo vám umožňuje súčasne otáčať cepínom vysokou rýchlosťou oboma rukami..

Rovnako žiadané sú aj cepíny Rapala. Ich zvláštnosť spočíva v tom, že namiesto nožov sú vybavené špeciálnymi odnímateľnými rezacími hlavami.

Domáci cepín zo skrutkovača

Na to, aby sme cepín vyrobili vlastnými rukami, potrebujeme skrutkovač, adaptér na jeho prichytenie a samozrejme šnek zo cepínu. Pri výbere skrutkovača na cepín by ste mali dbať na jeho krútiaci moment, najlepšie viac ako 80 N / m. Aby mohol skrutkovač otáčať, musí mať skrutkovač najmenej 36 V. Je žiaduce, aby batéria bola viac ako 3 a / h. Takýto cepín výrazne uľahčí proces vŕtania otvorov, pretože je pomerne kompaktný, s jeho pomocou môžete rýchlo vyvŕtať najmenej 50 otvorov (všetko závisí od hrúbky a suchosti ľadu).

Šnek je uložený oddelene a počas rybolovu sa pomocou adaptéra pripája k skrutkovaču.

Aby ste si boli istí spoľahlivosťou dizajnu a nepochybovali, že sa šnek nestratí, môžete z preglejky vystrihnúť okrúhlu dosku a pripevniť ju k skrutke do ľadu. V priemere by mal byť väčší ako šnek. Takáto doska bude užitočná, ak sa skľučovadlo skrutkovača uvoľní a šnek vypadne. Vďaka doske sa šnek nemôže potopiť, pretože preglejka pripevnená k šneku neprešmykne menší priemer otvoru.

Ako sa správne starať o cepín?

Po prvé, po rybolove by mali byť nože mechanizmu utreté dosucha a niekedy namazané strojovým olejom. Na celý cepín je dôležité použiť originálny kryt a kryt čepele.

Za druhé, neodporúča sa zasiahnuť sekáčový povrch sekacími nožmi a tiež odstrániť mrazený ľad pomocou ohňa alebo nejakého kovového predmetu..

Po tretie, ak máte skladací cepín, namažte spojovacie lakte strojovým olejom..

About the author